Teksto autorė: Neringa Starkovaitė
Prisirpusios uogos, gaivūs ir paukščių čiulbesiu džiuginantys rytai, jūra, saulė- visa tai vasara. Šis metų laikas daug kam yra pats mėgstamiausias. Tiesa, dažnas iš mūsų karštomis vasaros dienomis neatsispiriame pagundai atsigaivinti ir suvalgyti porciją ledų, tačiau ar daug apie juos žinome?
Ledai patinka visiems, jų būna įvairiausių skonių, tad pripažinkite, jog tai yra tobulas desertas bet kokiai progai ir prieinamas kiekvienam. Ne veltui filmuose galime išvysti ką tik išsiskyrusią merginą, valgančią ledus, arba šeimą, linksmai smaguriaujančią po sočių pietų. Prieš tūkstančius metų šie šalti gardėsiai buvo visai kitokie,o galimybę jų paragauti turėjo tikrai ne kiekvienas.
Ledų istorija nukelia į Senovės laikus.
Apie ledų atsiradimą sklando ne viena legenda. Viena jų teigia, kad pirmą kartą ledai buvo pagaminti Kinijoje. Yra manoma, jog jau prieš 200 metų pr. Kr. šalyje buvo gaminamas produktas, panašus į ledus. Kinijos karalius Tang subūrė apie 90 žmonių, kurie rankomis gamino šį desertą: maišydavo miltus, buivolų pieną bei kamparą, o vėliau šį mišinį sušaldydavo. Italų keliautojas Markas Polas keliaudamas po Kiniją iš ten parsivežė ledų receptą, kuris sparčiai paplito Europoje. Sakoma, kad šis receptas buvo labai panašus į šerbetą.
Ankstyvųjų ledų mėgėju galima pavadinti ir Aleksandrą Didįjį, valgydavusį medumi pagardintą sniegą. Romos Imperatorius Neronas Klaudijus Cezaris taip pat buvo smaližius. Imperatorius siųsdavo žmones į kalnus, kad jie rinktų sniegą, ledą, o vėliau jį paskanintų įvairiomis sultimis ir vaisiais.
Europoje ledai pradėjo plisti XVI a., kai italė, Toskanos kunigaikštytė Catherina De Medici, ištekėjo už Prancūzijos karaliaus Henriko II, perdavė prancūzams ledų receptą, kurį Markas Polas pervežė iš Kinijos. Žinoma, dabar įprastas desertas prieš daugybę metų buvo tik turtingųjų privilegija. Ne kiekvienas mirtingasis galėjo pasamdyti darbininkus, renkančius sniegą, tam reikėjo lėšų, o jų turėjo tik patys turtingiausi.
Įdomiausi faktai apie ledus
Daugiausia ledų suvalgoma Naujojoje Zelandijoje, o vaflinis puodelis išrastas atsitiktinai.
Naujojoje Zelandijoje vienas gyventojas per metus suvartoja 23 litrus ledų, o tai reiškia, kad šalis ledų suvartojimu lenkia net JAV ir Australiją. Naujosios Zelandijos gyventojai dievina vanilinius, šokoladinius ir boizeno uogų skonio ledus.
Kiekvienais metais trečią liepos sekmadienį yra švenčiama Pasaulinė ledų diena. Šiais metais ji bus liepos 21-ąją.
1790-ųjų vasarą JAV prezidentas Džordžas Vašingtonas išleido net apie 200 dolerių ledams.
Smalsu, kas suteikia desertui itin lengvą tekstūrą? Ogi tai, kad 50% ledų masės sudaro oras!
Dabartinio JAV prezidento Donaldo Trumpo mėgstamiausi ledai yra vaniliniai su vyšniomis.
Pirmasis vaflinis ledų ragelis buvo pagamintas Niujorke, italų emigranto Marchiony.
Pagrindinės ledų rūšys ir jų skirtumai
Klasikiniai ledai
Šie ledai daugeliui primins vaikystę, sukels nostalgiškus prisiminimus. Klasikiniai ledai gaminami iš pieno, cukraus, grietinėlės, taip pat kartais sudėtyje yra ir kiaušinių. Ledais gali būti vadinamas tik mišinys, kuriame yra bent 10% pieno.
Gelato
Gelato yra itališkas šaldytas desertas, populiarus ne tik Italijoje, bet ir visame pasaulyje. Šie ledai yra gaminami iš 3,25% pieno ir cukraus. Įprastai gelato yra liesesni, negu kiti šaldyti desertai, todėl juos dažnai renkasi žmonės, besirūpinantys savo figūra ir sveikata. Verta paminėti, jog desertas pasižymi sodresniu skoniu bei žymiai mažesniu oro kiekiu.
Šaldytas jogurtas
Produktas pristatytas dar 1970-aisiais JAV. Pirmasis badymas išpopuliarinti šaldytą jogurtą nebuvo sėkmingas, nes vartotojų netenkino jogurto skonis, konsistencija ir pateikimas. Visgi, atkaklus deserto tobulinimas davė vaisių- 1990m. šaldyto jogurto gaminiai įtvirtino savo poziciją rinkoje. Pastaruoju laikotarpiu, kai sveika gyvensena ir grožio kultas daro vis didesnę įtaką visuomenei, šaldytas jogurtas tampa puikia alternatyva ledams. Kalbama apie produkto pranašumus, naudą ir sudėtį. Šaldytas jogurtas gaminamas iš fermentuoto pieno, priklausomai nuo naudojamos technologijos, desertas turi gyvųjų bakterijų arba neturi. Šaldytas jogurtas patiekiamas be priedų arba su sirupu, riešutais, vaisiais, saldainių pabarstukais ir t.t..
Sorbetas
Sorbetas gaminamas tik iš vaisių ir cukraus. Sudėtyje taip pat gali būti vandens, saldiklių ar citrinos rūgšties, bet iš esmės tai tėra sutrinti ir užšaldyti vaisiai. Vienas dalykas, kuris skiria sorbetą nuo ledų, yra tas, kad sudėtyje nėra pieno. Taigi, sorbetas yra tobulas pasirinkimas žmonėms, netoleruojantiems glitimo ar pieno produktų.
Šerbetas
Šerbetas dažnai vadinamas netolimu sorbeto giminaičiu. Sorbeto receptą praturtinkite grietinėle, pienu, kiaušinio baltymais, želatina ar net pasukomis ir pagaminsite šerbetą! Šis desertas pasižymi malonia tekstūra, kurią suteikia ne mažiau, negu 2% riebumo pienas, tačiau vis tiek yra lengvesnis už tradicinius ledus.
Sveikų naminių ledų receptas
Braškių ir mangų ledai
Šie ledai puikiai tiks ir smaližiams, ir ieškantiems sveikesnių alternatyvų, nes yra be cukraus, glitimo ir pieno produktų.
Pagaminti reikės:
1. 340g. šaldyto mango kubelių
2. 226g. šaldytų braškių griežinėlių
3. 1 šaukšto žaliosios citrinos sulčių
Kaip gaminti:
Vaisius ir žaliosios citrinos sultis sudėkite į smulkintuvą ir smulkinkite tol, kol gausis vientisa masė (2- 3min). Jei reikia, galima įpilti šiek tiek vandens. Galima ragauti iš karto arba įdėti į šaldiklį kitiems kartams.
Prieš valgant ledus reikia maždaug valandą palaikyti kambario temperatūroje, kad būtų minkštesni ir skanesni. Skanaus!