Lakišių (arba lakišiaus) arbata, nepaisant to, jog buvo itin populiari liaudies medicinoje, šiandien yra ne tik retai vartojama, bet ir menkai prisimenama… Tačiau galbūt unikalus augalas pamirštas be reikalo?
Piktžolių kategorijai priskiriamą lakišių, pasižymintį gydomosiomis bei antiseptinėmis savybėmis, galima rasti purios žemės dirvose, ežerų ir upių pakrantėse. Pasak liaudies medicinos, lakišių žolelės gelbsti esant kvėpavimo takų bei virškinamojo trakto sutrikimams, padeda sergant inkstų, kepenų ir kasos ligomis, gerina širdies ir kraujagyslių veiklą, suaktyvina medžiagų apykaitą, gydo įvairias odos ligas. Žolelės taip pat gelbsti, kai norima sumažinti pakilusią temperatūrą, nes skatina prakaitavimą.
Lakišius yra vaistinė žaliava, todėl ši žolelė neretai papildo preparatų, skirtų virškinamojo trakto funkcijai gerinti, sudėtį. Tačiau lakišius efektyvus ne tik esant skrandžio ar žarnyno disfunkcijai, žolelė taip pat geba suaktyvinti medžiagų apykaitą. Lakišiuje yra veikliųjų medžiagų, tokių kaip flavonoidai, karotinoidai, vitaminas C, įvairūs mikroelementai ir t.t., todėl reguliarus lakišių arbatos vartojimas gali ne tik padėti atsikratyti sunkumo jausmo skrandyje, bet ir pagelbėti norint ištirpdyti kelis nepageidaujamus kilogramus.
Kaip minėta, lakišiaus žolelių arbata skatina prakaitavimą, todėl yra nepakeičiamas gėrimas, kai siekiama sumažinti temperatūrą ar pagreitinti organizmo regeneracijos procesus. Be to, arbata veikia kaip antiseptikas ir kovoja su uždegimu „iš vidaus“.
Nepaisant to, jog bene kiekvienas odos specialistas atkakliai neigia, jog maistas turi tiesioginės įtakos odos būklei, daugeliui nėra paslaptis, kad itin dažnai netinkamos mitybos pėdsakai (pvz., sūrus ir aštrus maistas, pieno produktai, greitas maistas ir pan.) pasirodo ant odos. Todėl lakišiaus arbata yra puikus sprendimas ne tik siekiant organizmą valyti „iš vidaus“, bet taip pat „iš išorės“. Anot alternatyvios medicinos šalininkų, reguliarus veido plovimas šių žolelių užpilu padeda pašalinti ne tik trumpalaikes, bet ir ilgalaikes, varginančias odos problemas.
Lakišiaus arbatą reikėtų vartoti viena arba du kartus per dieną, du arbatinius šaukštelius žolelių užpilant 200 ml vandens.
Gaminant toniką veidui reikia du arbatinius šaukštelius lakišių žolės užpilti 100 ml arba 200 ml vandens (atsižvelgiant į odos jautrumą: jeigu oda jautri, reikėtų rinktis mažesnę koncentraciją), tuomet atvėsusį produktą supilti į sterilų buteliuką ir naudoti vakare, prieš tepant naktinį kremą ar serumą.
Verta paminėti, kad šios žolės vartojimas nėštumo periodu yra draudžiamas.