Konservai arba konservuotas maistas – populiariausias į ilgus žygius išsiruošiančiųjų keliautojų pasirinkimas. Nemažai skardinių virtuvės spintelėje galima rasti ir pas tuos, kurie ruošiasi stichinėms nelaimėms ir kitoms ekstremalioms situacijoms. Visgi tokiu maistu piktnaudžiauti nerekomenduojama, kadangi jame slypi didesni pavojai nei manėte ligi šiol.
Tam, kad maistas išliktų šviežias (kartais net porą metų!), dauguma skardinių iš vidaus padengiamos plastiku, kuriame netrūksta nuodingos medžiagos Bisfenolio A (BPA). Nors spaudoje dažnai pasigirsta, kad nedidelėmis dozėmis chemikalas – nepavojingas, eksperimentai atskleidžia ką kita: laboratorijos žiurkės miršta ir nuo mažiausio BPA kiekio. Medžiaga sutrikdo hormonų balansą, kenkia vaisingumui bei sukelia tokias ligas kaip hipertenziją, vėžį, nutukimą bei širdies sutrikimus.
Jei visgi negalite apsieiti be konservuotų produktų, rinkitės parduodamus stiklainiuose, o ne skardinėse. Taip pat neapsigaukite užrašais „be BPA”, kadangi dažnai alternatyvos kenksmingesnės nei pats bisfenolis A!
Didelė dalis konservų importuojami iš tų valstybių, kuriose produktai gerokai pigesni nei Europoje. Gamybai vykstant trečiojo pasaulio šalyse, dažnai nesilaikoma higienos normų, todėl pasitaiko įvairių ligų, pavyzdžiui, salmoneliozės protrūkių. Be to, daržovės ir vaisiai į skardines keliauja dar nesunokę, todėl turi net 80% mažiau naudingųjų medžiagų.
Kai produktai konservuojami neteisingai, juose atsiranda palanki terpė bakterijai Clostridium botulinum, sukeliančiai retą, tačiau paralyžiuojančią ar net mirtiną ligą botulizmą. Jokiu būdu nevalgykite konservų jei skardinė nesandari, išsipūtusi, aprūdijusį ar skleidžia nemalonų kvapą.
Žinodami kenksmingas aliuminio savybes daugelis jau atsisakė iš jo pagamintų puodų ir keptuvių, tačiau retai susimąsto, jog medžiagos aptinkama skardinėse. Daugybė įmonių, besirenkančių aliuminį dėl ekonominių priežasčių, tikina, kad maistą nuo sąlyčio su nuodingu metalu apsaugo viduje esanti plastikinė danga. Visgi tai neįmanoma, ir konservai daugiau ar mažiau užteršiami aliuminiu. To pasekmės – atminties, koordinacijos sutrikimai, nesugebėjimas susikaupti, o ilgalaikėje perspektyvoje – Alzheimeris.
Šiais laikais konservantų ir įvairių maisto priedų knibžda visur, tad konservuoti produktai – ne išimtis, o greičiau net taisyklė. Be to, ne mažiau nei E raide žymimų chemikalų, konservuose randama ir druskos, galinčios padidinti kraujo spaudimą ir ilgainiui pažeisti į širdį vedančias arterijas. Nepamirškite, kad rekomenduojama paros norma suaugusiam žmogui – vos 6 gramai, todėl būtina analizuoti produktų etiketes ir mažinti druskos kiekį.
Sveikus vaisius bei daržoves stengiamasi parduoti dar šviežius ir už kiek įmanoma didesnę kainą, todėl naivu tikėtis, kad jie keliauja į skardines. Be to, apie skurdžią kokybę išduoda ir nedidelė kaina. Nors apdoroti ingredientai atrodo šiek tiek patraukliau, nuo to jų maistinė vertė, deja, nepakyla.
Dauguma aukščiau išvardintų taisyklių galioja ne tik konservuotam maistui, bet ir į skardines supiltiems gėrimams. Todėl kitą kartą apsipirkinėdami gerai pagalvokite, ar dėl stipresnio skonio verta gadinti sveikatą.