Mityba

Kombuča: iš rankų į rankas perduodamas gyvybės eliksyras

Publikuotas 2016 13 liepos views 55259
Kombuča: iš rankų į rankas perduodamas gyvybės eliksyras shutterstock.com

Maždaug prieš 2000 metų atsiradusią arbatą galima drąsiai vadinti gyvybės eliksyru, kadangi jos nauda sveikatai – neišmatuojama. Nors ne itin patrauklios išvaizdos, tačiau puikaus skonio gėrimu mėgaujasi ir tokios garsios moterys kaip Madonna bei Gwyneth Paltrow. Tad kuo gi naudinga toji Kombuča ir kaip jos pasigaminti?

Kombuča: kuo ji gali būti naudinga?

  1. Detoksikuoja. Gėrime esanti gliukorono rūgštis „suriša” bandančius į kepenis patekti toksinus ir pašalina juos per inkstus. Ši rūgštis sumažina kasos apkrovą ir taip pagerina kepenų sveikatą. Be to, Kombučos vartojimas saugo organizmą nuo užterštumo (naftos produktų, plastiko, pesticidų, dervos, sunkiųjų metalų ir t.t.) daromos žalos.
  1. Gerina virškinimą. Arbata veikia kaip probiotinis gėrimas, t.y. palaiko virškinamojo trakto sveikatą ir palengvina tokius sutrikimus kaip lėtinis vidurių užkietėjimas ar viduriavimas. Gėrime esantys virškinimo fermentai sustiprina gliukorono rūgšties poveikį, todėl pagreitėja baltymų bei angliavandenių virškinimas.
  1. Artrito prevencija. Kombučoje netrūksta gliukozamino, stimuliuojančio hialurono rūgšties gamybą, kuri palaiko kremzlių struktūrą bei palengvina artritinius skausmus. Be to, rūgštis padeda neutralizuoti laisvųjų radikalų daromą žalą, sutepa sąnarius ir juos padaro elastingesnius.
  1. Kovoja su cholesteroliu. Antilipideminėmis savybėmis pasižymintis gėrimas apsunkina blogojo cholesterolio įsisavinimą, tuo tarpu Kombučoje esantys trigliceridai pakelia gerojo cholesterolio lygį organizme.
  1. Padeda skrandžiui. Kombučos vartojimas gali sušvelninti skrandžio opos sukeltus nemalonius pojūčius. Tyrimai rodo, jog gėrime esantys antioksidantai bei fenolis padeda išlaikyti pastovų mucino kiekį skrandžio audiniuose bei atsikratyti perteklinės skrandžio rūgšties. Manoma, kad Kombuča gali veikti taip pat efektyviai, kaip ir „Omeprazol“ tabletės.
  1. Aprūpina antioksidantais. Be gliukorono rūgšties Kombučoje yra ir kitų galingų antioksidantų, saugančių organizmų nuo laisvųjų radikalų (alkoholio, tabako dūmų, streso) žalos – jų sukeliamų ląstelių pažeidimų bei mutacijų. Neutralizuodami laisvųjų radikalų poveikį, antioksidantai ne tik leidžia išvengti lėtinių ligų, bet ir stabdo priešlaikinį senėjimą.
  1. Stiprina imuninę sistemą. Kaip jau minėta, Kombučoje netrūksta antioksidantų, kurie stiprina imuninę sistemą ir suteikia energijos. Tuo tarpu priešuždegiminės ir priešmikrobinės savybės padeda kovoti su įvairiomis organizmą puolančiomis bakterijomis ir virusais.

Kaip pasigaminti Kombučos?

shutterstock.com

shutterstock.com

Kombučos gamybos procesas visiškai nesudėtingas. Sunkiausia jo dalis – gauti simbiozinę bakterijų ir gerųjų mielių koloniją (angl. scoby). Tokių duonos raugą primenančių mielių ieškokite draugų ir pažįstamų rate (būtinai paklauskite garbingo amžiaus tetų ir močiučių!), arba užmeskite akį į internetinius skelbimus, kuriuose arbatos grybas siūlomas už 3-6 eurus. Kai tik įsigysite Kombučos (ją laikykite stiklainyje šaldytuve), reikės tik žemiau išvardintų ingredientų.

2 litrams Kombučos arbatos reikės: 1,5 valgomojo šaukšto arbatos žolelių arba 4 arbatos maišelių, pusės stiklinės cukraus, 6-7 stiklinių vandens, 1 stiklinės kartu su mielėmis gautos Kombučos arbatos.

Gaminimas:

  1. Iš vakaro į 2 litrus karšto vandens įberkite arbatžoles arba įdėkite arbatos pakelius, suberkite cukrų, palikite nakčiai. Prieš gamindami Kombučą, nukoškite žoleles arba ištraukite arbatos lapelius;
  2. Į 20-29°C laipsnių gėrimą supilkite puodelį iš kito žmogaus gautos Kombučos arbatos bei švariomis rankomis įdėkite „grybą”;
  3. Uždenkite stiklainį švaria vienkartine servetėle, ją užtvirtinkite gumele. Gautą gėrimą palikite vėsioje vietoje, kurios nepasiekia tiesioginiai saulės spinduliai. Laikykite 7-30 dienų (kuo ilgiau laikysite, tuo mažiau jausis saldumas ir skonis labiau primins actą);
  4. Po 7 dienų (arba vėliau) atidarę stiklainį išimkite savo užaugintą grybą, iš kurio galėsite gaminti kitą gėrimą arba juo pasidalinti su draugais. Jei kol kas nuo daugiau Kombučos susilaikysite, „raugą“ kartu su šiek tiek arbatos palikite šaldytuve.

Kad Kombučia greitai nenusibostų, ją pagardinkite įvairiausiais vaisiais, uogomis arba žolelėmis, imbieru ar citrina. Į skystį sudėję priedus, jį kambario temperatūroje palaikykite dar porą dienų ir mėgaukitės ne tik sveiku, bet ir gardžiu gėrimu.

Jei auginate arbatos grybą ir norite juo pasidalinti su kitais skaitytojais, būtinai praneškite apie tai komentare – juk už gerus darbus likimas atsilygina su kaupu!

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Mityba

Viduržemio jūros dieta – gyvenimo būdas, praturtintas vertingu maistu

Pakoreguoti savo figūrą ar numesti kelis nereikalingus kilogramus nori bene kiekvienas žmogus. Įvairios dietos – greičiausias ir lengviausias svorio metimo būdas. Deja, tačiau kai kurios dietos gali suteikti daugiau žalos nei naudos, todėl visais svorio metimo metodais tikrai nereikėtų pasikliauti besąlygiškai. Viduržemio jūros dieta – ne tik efektyvus, bet ir sveikatai naudingas svorio metimo būdas, […]

views 336
Mityba

Maisto ruoša vasarą – kaip gaminti sveikiau ir paprasčiau?

Prasidėjus šiltajam sezonui, kai už lango kaitina saulė, vis labiau norisi ne tik maistingų, bet ir „lengvesnių“ patiekalų – tiek sudėties, tiek gamybos proceso atžvilgiu. Kitaip nei žiemos metu, vasarą norisi gaminti greičiau ir paprasčiau. Tad toliau šiame straipsnyje rasite naudingų patarimų, kurie leis vasarą gaminti greičiau, neaukojant dienos meniu maistingumo ir maisto produktų įvairovės. […]

views 324
Mityba

Kodėl naudinga gerti šviežiai spaustas sultis?

Nesubalansuotai maitinantis, vartojant nepakankamą kiekį maistinių medžiagų, nesirenkant įvairaus maisto, žmogaus organizmui ilgainiui ima stigti vitaminų bei kitų gerai sveikatos būklei reikalingų medžiagų. Tokių medžiagų trūkumas gali pasireikšti nemaloniais simptomais. Žmogui padidėja nuovargis, pablogėja nuotaika, nusilpsta imunitetas, susilpnėja rega, pablogėja odos, plaukų bei nagų būklė bei išvaizda. Pasireiškus tokiems požymiams, dažniausiai keliaujama į vaistinę ir […]

views 450

Erzina daugybė puodų virtuvėje? Išsirinkite vieną universalų!

Normalu virtuvėje turėti kelis skirtingų dydžių puodus – padažams, pusryčių košei, troškiniams, sriubai. Tačiau, ko gero, kiekvieno virtuvėje yra tas vienas puodas, kuris naudojamas dažniausiai. Ypač kai įprastai gaminamų patiekalų meniu nusistovėjęs ir valgančiųjų skaičius beveik visuomet toks pat. Kaip pasirinkti tokį universalų puodą ir išvengti daugelio skirtingų puodų? 3 esminiai kriterijai. 1. Suderinamumas su […]

views 574
Turtingiausi omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai: sąrašas naudingas ir veganams!
Sveikata

Omega 3 žuvų taukai: kokia jų nauda?

Žuvų taukai yra vieni iš populiariausių ir naudingiausių maisto papildų, kuriuos vartoja milijonai žmonių visame pasaulyje. Jie yra turtingi omega-3 riebalų rūgštimis, kurios yra būtinos mūsų organizmo sveikatai ir gerovei palaikyti. Tačiau kokia tiksliai yra omega-3 žuvų taukų nauda ir kaip pasirinkti geriausius papildus – atsakome žemiau. Kas yra omega 3 riebalų rūgštys? Omega 3 […]

views 689