Apie vandens naudą mūsų organizmui daug kalbėti nereikia. Vanduo – gyvybės šaltinis ir tai mes atsimename dar iš biologijos pamokų. Klausimas skamba kitaip – kaip taisyklingai gerti vandenį, kad padėtume organizmui išlaikyti normalų svorį ir jaustis gerai? Pateikiame atsakymus į dažniausiai kylančius klausimus apie vandens gėrimą.
AR GERAI GERTI STIKLINĘ VANDENS RYTE, NIEKO PROEŠ TAI NEVALGIUS?
Taip, tai labai naudingas įprotis. Per naktį organizmas praranda pakankamai daug skysčių ir logiška atsibudus papildyti tai, kas prarasta. Juk drėgmė iš organizmo pasišalina būnant ne tik sausoje ir karštoje patalpoje, bet ir paprasčiausiai fiziologinių procesų metu, pavyzdžiui, kvėpuojant. Stiklinė vandens pažadins skrandį ir organizmą bei sugrąžins prarastus skysčius, tad užtikrins gerą nuotaiką ir savijautą.
AR KENKSMINGA GERTI VANDENĮ VALGANT?
Ne, nekenksminga. Tai labiau taikoma, kai valgant vartojami kiti gėrimai: saldus gazuotas vanduo, prisodrintas dirbtinių saldiklių ar kofeino, nenatūralių sulčių gėrimai ir kiti, visai nenaudingi virškinimui ir medžiagų apykaitai skysčiai. Tokie gėrimai skrandyje suaktyvina visai kitus procesus ir valgio metu skrandis susitelkia į cheminių skysčių virškinimą. To negalima pasakyti apie natūralų geriamąjį vandenį, kuris papildo mūsų organizmą – juk jį sudaro vidutiniškai 60% vandens.
Beje, netgi labai naudinga prieš valgį išgerti stiklinę vandens, kad paruoštume skrandį priimti maistą. Kartais tai padės nepersivalgyti ir atskirti, kada skrandis paprasčiausiai nori tik gerti. Įdomus pastebėjimas iš gastronomijos pusės: jei norite pagyvinti receptorius, tarp patiekalų reikia išgerti negazuoto vandens ir kitas patiekalas pasirodys labai skanus. Tiesiog čia, kaip ir visur, siūlome prisiminti taisyklę “kas per daug – tas nesveika” ir, jeigu troškina valgant, vandenį gurkšnoti saikingai.
AR GALIMA GERTI PER TRENIRUOTĘ AR IŠKART PO JOS?
Žinoma, taip – ir treniruotės metu, ir po jos. Sportas – tai viena iš situacijų, kada negalima pasitikėti troškulio jausmu kadangi jis pasireiškia pavėluotai. Sportuojant nedaug vandens naudinga gerti kas 15-30 minučių. Jeigu Jūsų užsiėmimų tikslas – pagerinti sveikatą, išvaizdą ir savijautą – tai užsiėmimų metu geriausia gerti tik vandenį, o po jų – galima gerti ir vandenį, ir specialiai paruoštus gėrimus, kurie padeda atstatyti organizmą po krūvio.
KAIP DAŽNAI PER DIENĄ REIKIA GERTI PAPRASTĄ VANDENĮ?
Geriausia – dažnai ir po nedaug. Turėkite vandens buteliuką po ranka – ant darbo stalo, automobilyje, miegamajame ant spintelės prie lovos. Tokiu būdu bus paprasčiausia pasiekti natūralaus pasisotinimo efektą, kuris jaučiamas, kai skysčiai organizme yra subalansuoti. Laikui bėgant pastebėsite, kaip pagerėjo savijauta ir bendrieji procesai – virškinimas, miegas, darbingumas – ir visa tai nuo išgertos vandens stiklinės.
AR SVARBU PER PARĄ IŠGERTI 2 LITRUS VANDENS, AR TAI TIK ĮSITIKINIMAS?
Vandens poreikis per parą priklauso nuo asmeninio svorio, metabolizmo, fizinio krūvio ir išorinių faktorių. Du litrai – tai lengvai įsimenamas orientyras „vidutiniam“ žmogui, bet ne griežtas priesakas. Žinoma, mes gauname skysčių ir iš daržovių, vaisių, sriubų ir gėrimų (išskyrus turinčius alkoholio ir kofeino, jie yra diuretikai ir padeda pašalinti skysčius iš organizmo) ir nemaža dalis šitų dviejų litrų patenka į organizmą tokiu būdu. Tačiau dauguma iš mūsų vis tiek geria per mažai. Vertėtų pabandyti per dieną išgerti nors pusę litro vandens (geriausia iš pat ryto) – greitai pajausite skirtumą ir tai bus tarsi paskatinimas išgerti dar daugiau vandens.
Beje, tiems, kas sportuoja ar būna karštame klimate, ir dviejų litrų gali būti per mažai. Išgerti per daug vandens beveik neįmanoma, ir bijoti nereikia – tiesiog prisisotinsite, atsibos ir daugiau nebeišgersite.
KOKIOS TEMPERATŪROS VANDENĮ NAUDINGA GERTI?
Fiziologine prasme geriau gerti kambario temperatūros vandenį. Žinoma, karštą dieną malonu išgerti šalto vandens – tame nėra nieko blogo, ypač jei gersite mažais gurkšneliais. Bet reikėtų atsisakyti gerti vienu mauku pusę litro ledinio vandens: visų pirma, organizmui sukelsite stresą, antra – galite peršaldyti gerklę.
AR VASARĄ REIKIA GERTI DAUGIAU VANDENS?
Geriausias rodiklis, ar reikia gerti vandens – tai troškulys. Natūralu, kad vasarą mes jį jaučiam labiau, todėl pats sveikiausias būdas jį numalšinti – tai švarus natūralus vanduo. Kita vertus, nepriklausomai nuo metų laiko mes esame veikiami papildomų faktorių, kurie skatina organizmo skysčių išsiskyrimą ir gali išdžiovinti odą bei gleivinę nesukeldami troškulio. Tai ir sausas oras dėl biuruose ar automobiliuose naudojamų kondicionierių, ir centrinio šildymo radiatoriai, kurie išdžiovina orą butuose ar namuose, ir sporto užsiėmimai šaltu oru, kai troškulys jaučiamas mažiau. Tokį patį poveikį turi produktai – diuretikai, tokie kaip kava, šalinantys skysčius iš organizmo. Tad įsitikinkite, kad kartu su tokiais produktais išgeriate ir pakankamą kiekį vandens.
AR VANDUO PADEDA NUMALŠINTI ALKĮ IR SULIESĖTI, AR TAI TIK MITAS?
Taip, padeda. Bet vis tik geriausias lieknėjimo būdas – tai tinkams maitinimasis bei fizinis krūvis. Derinkite sveiką mitybą (atsisakykite alkoholio, saldumynų, apdorotų riebalų) ir sportą. Taip ne tik pradėsite lieknėti ir geriau atrodysite, bet ir jausitės visai kitaip. Netinkamai maitinantis tik dieta ar sportu rezultatą sunkiai pasieksite. Vanduo – ne stebuklingas dietinis produktas, o būtinybė organizmui. Tačiau be viso to organizmui reikia ir kitų mikroelementų bei vitaminų, kad gyvenimas būtų aktyvus ir pilnavertis!