Radote klaidą? Radote klaidą?
Mityba

Kaip taisyklingai gerti vandenį?

tags
Publikuotas 2015 spalio 27 views 25473

Apie vandens naudą mūsų organizmui daug kalbėti nereikia. Vanduo – gyvybės šaltinis ir tai mes atsimename dar iš biologijos pamokų. Klausimas skamba kitaip – kaip taisyklingai gerti vandenį, kad padėtume organizmui išlaikyti normalų svorį ir jaustis gerai? Pateikiame atsakymus į dažniausiai kylančius klausimus apie vandens gėrimą.

AR GERAI GERTI STIKLINĘ VANDENS RYTE, NIEKO PROEŠ TAI NEVALGIUS?

Taip, tai labai naudingas įprotis. Per naktį organizmas praranda pakankamai daug skysčių ir logiška atsibudus papildyti tai, kas prarasta. Juk drėgmė iš organizmo pasišalina būnant ne tik sausoje ir karštoje patalpoje, bet ir paprasčiausiai fiziologinių procesų metu, pavyzdžiui, kvėpuojant. Stiklinė vandens pažadins skrandį ir organizmą bei sugrąžins prarastus skysčius, tad užtikrins gerą nuotaiką ir savijautą.

AR KENKSMINGA GERTI VANDENĮ VALGANT?

Ne, nekenksminga. Tai labiau taikoma, kai valgant vartojami kiti gėrimai: saldus gazuotas vanduo, prisodrintas dirbtinių saldiklių ar kofeino, nenatūralių sulčių gėrimai ir kiti, visai nenaudingi virškinimui ir medžiagų apykaitai skysčiai. Tokie gėrimai skrandyje suaktyvina visai kitus procesus ir valgio metu skrandis susitelkia į cheminių skysčių virškinimą. To negalima pasakyti apie natūralų geriamąjį vandenį, kuris papildo mūsų organizmą – juk jį sudaro vidutiniškai 60% vandens.

Beje, netgi labai naudinga prieš valgį išgerti stiklinę vandens, kad paruoštume skrandį priimti maistą. Kartais tai padės nepersivalgyti ir atskirti, kada skrandis paprasčiausiai nori tik gerti. Įdomus pastebėjimas iš gastronomijos pusės: jei norite pagyvinti receptorius, tarp patiekalų reikia išgerti negazuoto vandens ir kitas patiekalas pasirodys labai skanus. Tiesiog čia, kaip ir visur, siūlome prisiminti taisyklę “kas per daug – tas nesveika” ir, jeigu troškina valgant, vandenį gurkšnoti saikingai.

AR GALIMA GERTI PER TRENIRUOTĘ AR IŠKART PO JOS?

Žinoma, taip – ir treniruotės metu, ir po jos. Sportas – tai viena iš situacijų, kada negalima pasitikėti troškulio jausmu kadangi jis pasireiškia pavėluotai. Sportuojant nedaug vandens naudinga gerti kas 15-30 minučių. Jeigu Jūsų užsiėmimų tikslas – pagerinti sveikatą, išvaizdą ir savijautą – tai užsiėmimų metu geriausia gerti tik vandenį, o po jų – galima gerti ir vandenį, ir specialiai paruoštus gėrimus, kurie padeda atstatyti organizmą po krūvio.

KAIP DAŽNAI PER DIENĄ REIKIA GERTI PAPRASTĄ VANDENĮ?

Geriausia – dažnai ir po nedaug. Turėkite vandens buteliuką po ranka – ant darbo stalo, automobilyje, miegamajame ant spintelės prie lovos. Tokiu būdu bus paprasčiausia pasiekti natūralaus pasisotinimo efektą, kuris jaučiamas, kai skysčiai organizme yra subalansuoti. Laikui bėgant pastebėsite, kaip pagerėjo savijauta ir bendrieji procesai – virškinimas, miegas, darbingumas – ir visa tai nuo išgertos vandens stiklinės.
AR SVARBU PER PARĄ IŠGERTI 2 LITRUS VANDENS, AR TAI TIK ĮSITIKINIMAS?

Vandens poreikis per parą priklauso nuo asmeninio svorio, metabolizmo, fizinio krūvio ir išorinių faktorių. Du litrai – tai lengvai įsimenamas orientyras „vidutiniam“ žmogui, bet ne griežtas priesakas. Žinoma, mes gauname skysčių ir iš daržovių, vaisių, sriubų ir gėrimų (išskyrus turinčius alkoholio ir kofeino, jie yra diuretikai ir padeda pašalinti skysčius iš organizmo) ir nemaža dalis šitų dviejų litrų patenka į organizmą tokiu būdu. Tačiau dauguma iš mūsų vis tiek geria per mažai. Vertėtų pabandyti per dieną išgerti nors pusę litro vandens (geriausia iš pat ryto) – greitai pajausite skirtumą ir tai bus tarsi paskatinimas išgerti dar daugiau vandens.

Beje, tiems, kas sportuoja ar būna karštame klimate, ir dviejų litrų gali būti per mažai. Išgerti per daug vandens beveik neįmanoma, ir bijoti nereikia – tiesiog prisisotinsite, atsibos ir daugiau nebeišgersite.

KOKIOS TEMPERATŪROS VANDENĮ NAUDINGA GERTI?

Fiziologine prasme geriau gerti kambario temperatūros vandenį. Žinoma, karštą dieną malonu išgerti šalto vandens – tame nėra nieko blogo, ypač jei gersite mažais gurkšneliais. Bet reikėtų atsisakyti gerti vienu mauku pusę litro ledinio vandens: visų pirma, organizmui sukelsite stresą, antra – galite peršaldyti gerklę.

AR VASARĄ REIKIA GERTI DAUGIAU VANDENS?

Geriausias rodiklis, ar reikia gerti vandens – tai troškulys. Natūralu, kad vasarą mes jį jaučiam labiau, todėl pats sveikiausias būdas jį numalšinti – tai švarus natūralus vanduo. Kita vertus, nepriklausomai nuo metų laiko mes esame veikiami papildomų faktorių, kurie skatina organizmo skysčių išsiskyrimą ir gali išdžiovinti odą bei gleivinę nesukeldami troškulio. Tai ir sausas oras dėl biuruose ar automobiliuose naudojamų kondicionierių, ir centrinio šildymo radiatoriai, kurie išdžiovina orą butuose ar namuose, ir sporto užsiėmimai šaltu oru, kai troškulys jaučiamas mažiau. Tokį patį poveikį turi produktai – diuretikai, tokie kaip kava, šalinantys skysčius iš organizmo. Tad įsitikinkite, kad kartu su tokiais produktais išgeriate ir pakankamą kiekį vandens.

AR  VANDUO PADEDA NUMALŠINTI ALKĮ IR SULIESĖTI, AR TAI TIK MITAS?
Taip, padeda. Bet vis tik geriausias lieknėjimo būdas – tai tinkams maitinimasis bei fizinis krūvis. Derinkite sveiką mitybą (atsisakykite alkoholio, saldumynų, apdorotų riebalų) ir sportą. Taip ne tik pradėsite lieknėti ir geriau atrodysite, bet ir jausitės visai kitaip. Netinkamai maitinantis tik dieta ar sportu rezultatą sunkiai pasieksite. Vanduo – ne stebuklingas dietinis produktas, o būtinybė organizmui. Tačiau be viso to organizmui reikia ir kitų mikroelementų bei vitaminų, kad gyvenimas būtų aktyvus ir pilnavertis!

SaveSave

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai

Padėkime skrandžiui per šventes

Miestas ir širdys pasipuošė laukimu. Įsižiebė ne tik gatvės, bet ir viltys. Skubame pakuoti paskutiniąsias dovanas. Greitai pasimatysime su pačiais artimiausiais žmonėmis ir kartu susėsime prie šventinio stalo. Tačiau gražiausios metų šventės gali būti ne vien tik džiaugsmas, bet ir didelis iššūkis mūsų skrandžiui, ir visai virškinimo sistemai. Maisto iššūkis Prieš didžiąsias metų šventes ne […]

views 4225
Granola
Mityba

Pasigaminkite savo sveiką ir 100% natūralią Granolą

Vieni iš skaniausių pusryčių yra Granola. Tačiau pirktinėje Granoloje gausu rafinuoto cukraus, kvapiųjų medžiagų ir aliejų. Štai kodėl peteikiame jums 100% natūralios Granolos receptą, kurią lengvai pasigaminsite namuose, o svarbiausia, kad skonis bus nuostabus! Recepte rasite 2 skirtingas rūšis riešutų, sėklų ir vaisių. Tokia Granola yra nuostabus būdas pradėti savo dieną, kad gautumėte reikiamą kiekį […]

views 3871
Didžiausios klaidos virtuvėje: nuo bananų šaldytuve iki peilių indaplovėje
Mityba

Didžiausios klaidos virtuvėje: nuo bananų šaldytuve iki peilių indaplovėje

Dažniausiai manome, kad savo virtuvėje viską žinome ir čia klaidų nedarome. Tačiau dažnas mūsų vis dar daržoves laiko šaldytuvo stalčiuose ir peilius deda į indaplovę. Taigi, laikas sužinoti, kokias dar klaidas darote virtuvėje. Klaidų, dėl kurių maistą išmetame anksčiau, nei galėtume, neišvengia niekas. Portalas „Greatist“ pateikia didžiausias klaidas, kurias darome virtuvėje – sužinoję apie jas […]

views 2443
efektyviai riebalus tirpdantis gėrimas
Mityba

Efektyviai riebalus tirpdantis gėrimas

Kol jūs miegate, kūnas degina riebalus, todėl, kuo ilgiau miegate – tuo daugiau riebalų sudeginate! Ar žinojote, kad 8 valandos miego yra idealios sąlygos raumenų formavimuisi ir taip pat medžiagų apykaitos procesams? Virškinimo procesas išsilaiko kūno viduje ir riebalai pradeda tirpti, todėl metabolizmas vyksta geriau tada, kai miegame. Kad riebalų tirpimas labiau suaktyvėtų, siūlome išbandyti […]

views 5874
Visų prieskonių karalienė – ciberžolė gelbsti nuo ligų
Mityba

Visų prieskonių karalienė – ciberžolė gelbsti nuo ligų

Ciberžolė ne tik sušildo kūną, bet gali būti ir efektyvus maisto papildas. Daugelis mokslinių tyrimų rodo, kad ji turi daug naudos žmogaus fizinei sveikatai bei smegenims. Ciberžolės sudėtyje yra biologiškai aktyvių junginių, kurie turi galingų gydomųjų savybių. Šis geltonos spalvos prieskonis Indijoje naudojamas jau tūkstančius metų ne tik kaip prieskonis, bet kaip ir vaistinis augalas. […]

views 5719