Žinoma, kandidatuodami į tam tikrą darbo vietą, manome, kad darbdaviui yra svarbiausia patirtis, sugebėjimai, išsilavinimas ir pan. Tačiau pirmasis įspūdis, kurį sudarysite darbo pokalbio metu, taip pat yra labai svarbus. Kokią reikšmę išvaizda ir apranga turi darbo pokalbio metu? Į klausimus atsako, patarimais ir patirtimi dalinasi jau 11 metų personalo paieškos, atrankos ir vertinimo srityje dirbančios „Manager.lt“ akademijos vadovė Jolanta Mileškienė.
Apranga ir išvaizda turi didelę reikšmę, nes pagal tai, kaip į darbo pokalbį asmuo atėjęs atrodo, kiti susiformuoja pirmąjį įspūdį apie jį. Kai tarkim darbdavys žmogų mato pirmą kartą, jis akimirksniu gali nuspręsti, ar žmogus jam kelia simpatiją, ar vertas pasitikėjimo ir pan. Pirmasis įspūdis apie žmogų susiformuoja per kelias pirmąsias bendravimo akimirkas ir daro įtaką vėlesniam žmogaus suvokimui. Žinoma, tai nereiškia, kad pirmasis įspūdis apie žmogų bet kuriuo atveju bus teisingas, ir visgi, nors kai kada nuomonė apie žmogų vėliau gali keistis, dažniausiai ji išlieka tokia, kokia buvo susidaryta iš pat pradžių. Pirmasis įspūdis gali būti esmine priežastimi, dėl kurios sužlunga darbo pokalbis ir tai įvyksta per pirmąsias minutes. Be to, daugybe tyrimų yra įrodyta, jog asmenims, kurių fizinė išvaizda suvokiama kaip patraukli, priskiriamos ir teigiamos vidinės savybės.
Pirmasis įspūdis apie žmogų, jo įvaizdis labai priklauso tiek nuo veido bruožų, kūno formų, tiek aprangos ir pan. Ne veltui daug žmonių savo išorei skiria dėmesio. Posakis – pasitinka pagal drabužį, palydi pagal protą, taip pat yra teisingas. Kita vertus, spręsti apie žmogų kreipiant dėmesį į aprangą iš esmės yra logiška, nes žmogus vienaip ar kitaip rengdamasis parodo, kaip jis norėtų būti suvokiamas kitų. Tad darbdaviai dažniausiai būtinai kreipia dėmesį ir į tai, kaip žmogus apsirengė darbo pokalbiui, ir pagal tai sprendžia, ar potencialus darbuotojas jam tinkamas.
Prieš einant į darbo pokalbį yra labai svarbu tinkamai ir gerai pasirengti. Svarbu kuo daugiau turėti įvairios informacijos apie įmonę, kurioje norite dirbti. Kuo daugiau žinosite, tuo lengviau bus kalbėtis su darbdaviu ir tikrai būsite įvertinti. Kalbant apie sprendimą, kaip geriausiai rengtis einant į darbo pokalbį, šiuo atveju taip pat gali padėti informacija, t.y. pasidomėjimas, o kaip gi rengiasi ir atrodo tos įmonės darbuotojai? Tačiau visuomet protinga apsirengti šiek tiek oficialiau, net jei toje įmonėje nebūtina dėvėti dalykiškos aprangos. Jūsų dėmesį aprangai darbdavys supras kaip jam rodomą pagarbą.
Pokalbių praktika atskleidžia, jog jeigu esate vyras, kur kas labiau tikėtina, kad jums pasiseks gauti darbą, jeigu į pokalbį atvykote akivaizdžiai išsimaudęs, kruopščiai nusiskutęs, tvarkingai apkirptais plaukais, prižiūrėta barzda, švariais rankų nagais, naudojote dezodorantą nuo prakaito. Esate apsirengęs švariais drabužiais, dailiai ir kruopščiai išlygintomis kelnėmis, marškiniais, apsiavęs tvarkingais, švariais ir nublizgintais batais. Be to, labai svarbu, kad nuo jūsų kvėpavimo iš burnos nesklistų nemalonus, pavyzdžiui, česnakų, rūkalų, svaigiųjų gėrimų ir pan. kvapas. Neturėtų stipriai jaustis ir kvepalų kvapo, vos tik įeinate pro duris.
Jeigu esate moteris, patirtis rodo, jog labiau tikėta, kad gausite darbą, jeigu atvyksite akivaizdžiai išsimaudžiusi ir dailiai sušukuotais plaukais, saikingu makiažu, gražiai prižiūrėtais, ne per ilgais, neiššaukiančiais nagais. Jeigu nagai nulakuoti, jie turi būti labai tvarkingi, ramių spalvų tonų. Tinka subtili rausva, rusva spalva arba prancūziškas manikiūras. Naudojote dezodorantą nuo prakaito, kvepalus, tačiau nuo jūsų nesklinda kvepalais, vos tik įeinate pro duris. Esate apsirengusi švariais drabužiais (kostiumėlį arba klasikinę suknelę, geriau tamsesnių spalvų tonų), dėvite liemenėlę, avite batelius, kurie nėra iššaukiantys. Iššaukianti jūsų išvaizda kai kuriems darbdaviams taip pat galėtų patikti, tik ar jūs pati benorėsite jiems dirbti?
Taip pat moterims aktualu pasirinkti tvarkingą ir kokybišką dalykinę rankinę, apgalvotai išsirinkti aksesuarus: saikingi nedideli auskarai, kuklūs nedideli žiedai, kaklo papuošalai, laikrodis. Apgalvotai parinkti aksesuarai darbdavio akyse kuria praktinį ir dalykinį darbuotojo požiūrį į darbą. Jeigu dėvimas sijonas, būtina mūvėti pėdkelnes, geriau tamsesnes nei odos spalva.
Tiek vyrams, tiek moterims svarbu atkreipti dėmesį ir į dėvimą paltą. Jis turi būti tvarkingas, švarus, geriau tinka klasikinio stiliaus, puoštas dailiai pritaikyta kaklaskarė. Apsižiūrėti, kad netrūktų sagų, siūlės neiširusios, nenutrūkusi palto pakabinimo juostelė.
Subtiliai pasidažyti būtų geriau nei eiti visai nepasigražinus. Saikingai paryškintos akys ir lūpos tikrai nepakenks moters įvaizdžiui. Svarbiausia yra nepersistengti – dieninis makiažas turi būti subtilus, jokiu būdu neiššaukiantis. Jeigu norime sukurti profesionalų, dalykinį įvaizdį apie save, vizažo specialistai rekomenduoja tokiam makiažui naudoti matinius, šviesius, neutralius ir žemės atspalvius ir vengti ryškių, blizgių šešėlių ar lūpų dažų.
Susiję straipsniai:
Matiniai ir blizgūs – kuriuos lūpų dažus pasirinkti?
Tobulas dieninis makiažas – koks jis?
Pirmasis įspūdis svarbus ir gali būti lemiantis. Atminkite, kad darbdavys tiesiog stengiasi nustatyti, ar jam patinkate ir tai gali nulemti pirmosios susitikimo akimirkos, nepaisant jūsų kvalifikacijos bei koks tinkamas ar tinkama būtumėte. Beje, panašiai nutinka ir per pasimatymus. Tad atsakingai ruoškitės ir pagalvokite apie savo išvaizdą bei kaip jūs norėtumėte būti suvokiami darbdavio.