Mityba

Ar tikrai maitinatės sveikai? Sensacingi moksliniai tyrimai keičia sveikos mitybos sąvoką

Publikuotas 2015 1 gruodžio views 8094

Neseniai dvi mokslininkų komandos, vadovaujamos Eran Elinav ir Eran Segal, pristatė stulbinančius mitybos tyrimų rezultatus. Izraelio mokslininkų komandos įrodė, jog skirtingų žmonių organizmas gali skirtingai reaguoti į tą patį maistą bei atskirus maisto produktus. Specialių aparatų pagalba mokslininkai galėjo stebėti net pačias menkiausias tiriamųjų organizmo reakcijas. Visa tai padėjo identifikuoti begalinę jų įvairovę ir esminius skirtumus.

Mityba – individuali ir savita organizmo veikla

Gerai žinoma, jog žmogaus genetika lemia faktiškai visas jo kūno reakcijas. Kiekvienas žmogus skirtingai reaguoja į tas pačias ligas ar vaistus. Kiekvieno medžiagų apykaita taip pat yra labai skirtinga, todėl nenuostabu, jog ir skirtingų asmenų organizmo reakcijos į tuos pačius maisto produktus taip pat yra nevienodos.

Itin svarbus žmogaus organizmo rodiklis yra cukraus kiekis kraujyje. Valgant cukraus kiekis kraujyje palaipsniui kinta. Pagal angliavandenių ir cukraus kiekį kraujyje iškart po valgio yra vertinama ir bendra organizmo reakcija į atitinkamą maisto produktą bei jo pakantumą gliukozei. Pastarąjį veiksnį labiausiai nulemia vidinės organizmo savybės. Tad viena iš pagrindinių dietologų rekomendacijų dažniausiai ir būna savo mitybą pradėti reguliuoti nuo suvartojamo cukraus kiekio stebėjimo.

Kol daug kalbama apie tai, jog individualiam cukraus įsisavinimui po valgio daugiausia įtakos turi tokie faktoriai kaip genetika, gyvenimo būdas ir jautrumas insulinui, pamirštami tokie rodikliai kaip kasos egzokrininė veikla, gliukozės įsisavinimo sparta, virškinamojo trakto fiziologija. Ieškodami specifinių organizmo reakcijų įsisavinant cukrų iškart po valgio ir priklausomybės ryšių su tam tikrais fiziologiniais ir psichologiniais organizmo faktoriais, mokslininkai nusprendė atlikti tyrimą.

Stulbinanti tyrimų apimtis pagaliau leidžia daryti išvadas

Tyrime dalyvavo 800 tiriamųjų. Tyrimo dalyviai – tai fiziškai sveikų, diabetu nesergančių asmenų grupė. Ši 800 asmenų grupė tapo sveikų žmonių populiacijos, gyvenančios vakaruose, atspindžiu ar, kitaip tariant, reprezentatyvia imtimi tyrimo rezultatams pagrįsti.

Kiekvienam eksperimente dalyvavusiam tiriamajam buvo prijungtas gliukozės lygį matuojantis aparatas. Gliukozės lygis ištisą savaitę buvo matuojamas kas 5 minutes. Matavimas vyko analizuojant poodinių receptorių duomenis. Iš kiekvieno tiriamojo mokslininkai surinko daugiau nei 2 000 statistinių duomenų. Iš visos eksperimentinės populiacijos buvo surinkta daugiau nei 1,6 milijono matavimo duomenų!

Tam, kad išryškėtų gliukozės lygio priklausomybė nuo tiriamųjų fiziologijos ir gyvenimo būdo rodiklių, buvo renkami ir daugybė kitų duomenų apie tyrime dalyvavusius asmenis. Pastarieji, išmaniosios programėlės pagalba, visą tyrimo savaitę nuolat pildė asmeninius dienoraščius, kuriuose žymėjo informaciją apie savo fizinį aktyvumą, vartojamą maistą bei miego kokybę. Ši informacija padėjo tyrėjams suformuoti atitinkamus eksperimento dalyvių profilius bei apibrėžti pagrindines jų charakteristikas. Mokslininkai taip pat kaupė visą informaciją apie individualų tiriamųjų maisto vartojimo dažnumą, gyvenimo būdą, medicininę būklę, ūgį, kūno apimtis, kraujo savybes ir kitas vidines charakteristikas. Paaiškėjo, kad tirtųjų asmenų įvairovė yra tiesiog stulbinanti.

Tas pats produktas skirtingiems asmenims gali būti tiek naudingas, tiek žalingas

Kaip ir buvo tikėtasi, tyrėjai rado svarių duomenų, kurie įrodė akivaizdžią gliukozės lygio organizme (iškart po valgio) priklausomybę nuo tokių faktorių kaip KMI (kūno masės indeksas), hemoglobino kiekis kraujyje, gliukozės kraujyje lygis ryte, asmens amžius ir t.t. Visgi mokslininkai rado ir keletą juos nustebinusių rezultatų, kurie išryškėjo veikiant prieš tai išvardintiems faktoriams. Pastebėta, jog skirtingų organizmų reakcijos įsisavinant gliukozę, gali būti pagrįstos klinikine koreliacija su individualiais organizmo rodikliais.

Nustatyta, kad skirtingų individų reakcijų į tą patį maisto produktą įvairovė itin didelė. Atrastas nenuginčijamas faktas, jog maisto produktas, kuris vienam buvo reikalingas ir sveikas, kito organizmui neturėjo jokios įtakos arba netgi buvo netinkamas. Pateikiamas konkretus pavyzdys kaip skiriasi dviejų tyrime dalyvavusių asmenų organizmo reakcijos į tuos pačius maisto produktus: sausainius ir bananus.  

Tiriamajam A suvalgius sausainį, jo gliukozės kiekis kraujyje išliko stabilus. Tuo tarpu suvalgius bananą, gliukozės lygis pakilo. Kalbant apie tiriamąjį B, jo organizme gliukozės lygis šoktelėjo suvalgius sausainį, o po banano išliko nepakitęs. Dar vienas reiškinys, kurį mokslininkai pastebėjo tyrimo metu, buvo individualios žmonių organizmo reakcijos į visuotinai „sveikais“ pripažintus produktus. Vienai vidutinio amžiaus moteriai, buvo nustatyta, jog tam tikri „sveiki“ produktai rekomenduoti jai iki šiol, iš tiesų buvo visai nenaudingi jos organizmui. Tyrėjai nustatė, kad jos atveju kasdien vartojami pomidorai jai ir buvo didžiausias cukraus židinys. Atrodo, sveikas įprotis vartoti daržoves šiai moteriai labiausiai ir kenkė.  

Šie tyrimai pagrindžia, jog mityba – tai individualus reiškinys. Vienas maisto produktas atskiriems organizmams gali sukelti visiškai priešingas reakcijas. Iš to galima daryti išvadą, kad savo organizmą reikia stebėti ir pažinti, kad galėtumėte maitintis sveikai, o visuotinės sveikos mitybos gairės ir dietologų patarimai nebūtinai bus naudingi Jums.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Mityba

Viduržemio jūros dieta – gyvenimo būdas, praturtintas vertingu maistu

Pakoreguoti savo figūrą ar numesti kelis nereikalingus kilogramus nori bene kiekvienas žmogus. Įvairios dietos – greičiausias ir lengviausias svorio metimo būdas. Deja, tačiau kai kurios dietos gali suteikti daugiau žalos nei naudos, todėl visais svorio metimo metodais tikrai nereikėtų pasikliauti besąlygiškai. Viduržemio jūros dieta – ne tik efektyvus, bet ir sveikatai naudingas svorio metimo būdas, […]

views 808
Mityba

Maisto ruoša vasarą – kaip gaminti sveikiau ir paprasčiau?

Prasidėjus šiltajam sezonui, kai už lango kaitina saulė, vis labiau norisi ne tik maistingų, bet ir „lengvesnių“ patiekalų – tiek sudėties, tiek gamybos proceso atžvilgiu. Kitaip nei žiemos metu, vasarą norisi gaminti greičiau ir paprasčiau. Tad toliau šiame straipsnyje rasite naudingų patarimų, kurie leis vasarą gaminti greičiau, neaukojant dienos meniu maistingumo ir maisto produktų įvairovės. […]

views 594
Mityba

Kodėl naudinga gerti šviežiai spaustas sultis?

Nesubalansuotai maitinantis, vartojant nepakankamą kiekį maistinių medžiagų, nesirenkant įvairaus maisto, žmogaus organizmui ilgainiui ima stigti vitaminų bei kitų gerai sveikatos būklei reikalingų medžiagų. Tokių medžiagų trūkumas gali pasireikšti nemaloniais simptomais. Žmogui padidėja nuovargis, pablogėja nuotaika, nusilpsta imunitetas, susilpnėja rega, pablogėja odos, plaukų bei nagų būklė bei išvaizda. Pasireiškus tokiems požymiams, dažniausiai keliaujama į vaistinę ir […]

views 722

Erzina daugybė puodų virtuvėje? Išsirinkite vieną universalų!

Normalu virtuvėje turėti kelis skirtingų dydžių puodus – padažams, pusryčių košei, troškiniams, sriubai. Tačiau, ko gero, kiekvieno virtuvėje yra tas vienas puodas, kuris naudojamas dažniausiai. Ypač kai įprastai gaminamų patiekalų meniu nusistovėjęs ir valgančiųjų skaičius beveik visuomet toks pat. Kaip pasirinkti tokį universalų puodą ir išvengti daugelio skirtingų puodų? 3 esminiai kriterijai. 1. Suderinamumas su […]

views 588
Turtingiausi omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai: sąrašas naudingas ir veganams!
Sveikata

Omega 3 žuvų taukai: kokia jų nauda?

Žuvų taukai yra vieni iš populiariausių ir naudingiausių maisto papildų, kuriuos vartoja milijonai žmonių visame pasaulyje. Jie yra turtingi omega-3 riebalų rūgštimis, kurios yra būtinos mūsų organizmo sveikatai ir gerovei palaikyti. Tačiau kokia tiksliai yra omega-3 žuvų taukų nauda ir kaip pasirinkti geriausius papildus – atsakome žemiau. Kas yra omega 3 riebalų rūgštys? Omega 3 […]

views 753