Mityba

Ar mokate valgyti taisyklingai?

Publikuotas 2016 24 rugsėjo views 27123
valgyti taisyklingai shutterstock.com

Nors valgome kasdien ir ne kartą, tačiau ar mokame valgyti taisyklingai? Nepersivalgyti? Suvalgyti tik tiek, kiek mums iš tiesų reikia? Ir kas nutinka kaskart, kai persivalgome? Pasakoja mitybos specialistė-konsultantė Indrė Trusovė.

Kokias klaidas žmonės dažniausiai daro valgydami?

Kaip vieną didžiausių ir dažniausių klaidų įvardinčiau skubėjimą. Šiuolaikinis žmogus nuolat skuba, lekia, daug laiko praleidžia kelyje, dažnas atvejis, kai visą dieną neranda laiko ramiai prisėsti ir pavalgyti. Tokio gyvenimo būdo rezultatas toks, kad žmogus peralksta ir tada jau čiumpa bet ką, kas pasitaiko po ranka (jis tikrai negalvoja, ar tai sveikas ir naudingas pasirinkimas, nes ilgai nevalgius gliukozės lygis būna labai žemas, tad mūsų sprendimai nebūna labai protingi, smegenys reikalauja greitai pasisavinamo cukraus, o tai ir yra būtent pačiame prasčiausiame maiste) ir praktiškai nekramtęs praryja, dar užgeria kokiu saldžiu gėrimu ir bėga toliau.

Kaip toks skubotas valgymas atsiliepia sveikatai?

Apie ligas ir žalą organizmui galėtume kalbėti labai daug. Tai sukelia pagrindines skrandžio ir žarnyno ligas, tuštinimosi problemas, alergijas, apatiją, bei depresiją ir t. t. Viskas prasideda nuo sunkumo jausmo. Gerai nesukramtyto maisto mūsų virškinimo sistema nesugeba pilnai suvirškinti. Išskiriamos skirtingos skrandžio sultys vienu metu, organizmas dirba, pluša virškindamas. Kadangi sultys ima gamintis greičiau ir daugiau negu reikia, jos ima graužti skrandį, nuo to atsiranda padidėjęs rūgštingumas ir po truputį vystosi gastritas ar net opaligės. Kitas svarbus dalykas yra tai, kad organizmas nespėja pasisavinti visų gerųjų medžiagų, o tai reiškia, kad mes silpstame, silpnėja mūsų imunitetas.

valgyti taisyklingai

shutterstock.com

Ar toks skubotas valgymas išprovokuoja persivalgymą?

Žinoma. Sotumo jausmą pajuntame praėjus maždaug 20–25 minutėms nuo pirmo kąsnio. Vadinasi sukimšę maistą per porą minučių mes nespėjame pajusti sotumo. Vis dar jaučiamės alkani, tad suvalgome nepalyginamai daugiau nei iš tikrųjų mums reikėjo. Dėl to atsiranda skrandžio ir galvos skausmas, viduriavimas, slogi nuotaika, mieguistumas ir ne paslaptis, kad tokiu būdu mes ištampome skrandį. Kiekvieną kartą taip persivalgydami mes į save „kišime“ vis daugiau maisto, nes skrandžio tūris bus žymiai padidėjęs, o tai, žinoma, lydės svorio augimas ir kiti sveikatos sutrikimai.  

5 taisyklingo valgymo taisyklės:

  • Rytą pradėkite didele kūno temperatūros vandens stikline. Rekomenduoju gerti šiltą vandenį, nes tada organizmui nereikės papildomai ,,vargti‘‘ jį šildant. Kaip plauname dantis ryte, taip ir visą virškinimo sistemą būtina pabudinti ir nuplauti. Vanduo padės atsibusti, paruoš organizmą darbui, greitins medžiagų apykaitą. Lygiai taip pat svarbu 30 minučių prieš kiekvieną valgymą išgerti stiklinę vandens. Tai leis suprasti ar esate tikrai alkani, o gal tik ištroškę bei padės nepersivalgyti.
  • Stenkitės, kad Jūsų mityboje netrūktų baltymų, gerųjų riebalų ir angliavandenių. Gavę visas reikiamas medžiagas būsite sveiki, laimingi, žvalūs ir sotūs.
  • Valgykite 5–6 kartus, nedidelėmis porcijomis, kas 2–3val. Maždaug kas tiek laiko mūsų kraujyje nukrenta gliukozė, reikiamu momentu negavus maisto, gliukozės lygis nukrenta per žemai, tad vėliau žmogus persivalgo, nes organizmas nori atstatyti gliukozės lygį.
  • Valgydami susikaupkite. Valgydami nežiūrėkite televizoriaus, nesinaudokite telefonu, kompiuteriu. Skirkite kelioliką minučių maistui. Lėtai kramtykite, mėgaukitės. Negerkite valgio metu ar tuoj po jo. Taip laiku pajusite sotumą, nepersivalgysite, pavalgę jausitės energingi ir žvalūs. Idealu, jei pavalgę turite galimybę bent kelias minutes pavaikščioti.
  • Valgykite, kad gyventumėte, bet negyvenkite, kad valgytumėte.

 

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Mityba

Viduržemio jūros dieta – gyvenimo būdas, praturtintas vertingu maistu

Pakoreguoti savo figūrą ar numesti kelis nereikalingus kilogramus nori bene kiekvienas žmogus. Įvairios dietos – greičiausias ir lengviausias svorio metimo būdas. Deja, tačiau kai kurios dietos gali suteikti daugiau žalos nei naudos, todėl visais svorio metimo metodais tikrai nereikėtų pasikliauti besąlygiškai. Viduržemio jūros dieta – ne tik efektyvus, bet ir sveikatai naudingas svorio metimo būdas, […]

views 522
Mityba

Maisto ruoša vasarą – kaip gaminti sveikiau ir paprasčiau?

Prasidėjus šiltajam sezonui, kai už lango kaitina saulė, vis labiau norisi ne tik maistingų, bet ir „lengvesnių“ patiekalų – tiek sudėties, tiek gamybos proceso atžvilgiu. Kitaip nei žiemos metu, vasarą norisi gaminti greičiau ir paprasčiau. Tad toliau šiame straipsnyje rasite naudingų patarimų, kurie leis vasarą gaminti greičiau, neaukojant dienos meniu maistingumo ir maisto produktų įvairovės. […]

views 431
Mityba

Kodėl naudinga gerti šviežiai spaustas sultis?

Nesubalansuotai maitinantis, vartojant nepakankamą kiekį maistinių medžiagų, nesirenkant įvairaus maisto, žmogaus organizmui ilgainiui ima stigti vitaminų bei kitų gerai sveikatos būklei reikalingų medžiagų. Tokių medžiagų trūkumas gali pasireikšti nemaloniais simptomais. Žmogui padidėja nuovargis, pablogėja nuotaika, nusilpsta imunitetas, susilpnėja rega, pablogėja odos, plaukų bei nagų būklė bei išvaizda. Pasireiškus tokiems požymiams, dažniausiai keliaujama į vaistinę ir […]

views 562

Erzina daugybė puodų virtuvėje? Išsirinkite vieną universalų!

Normalu virtuvėje turėti kelis skirtingų dydžių puodus – padažams, pusryčių košei, troškiniams, sriubai. Tačiau, ko gero, kiekvieno virtuvėje yra tas vienas puodas, kuris naudojamas dažniausiai. Ypač kai įprastai gaminamų patiekalų meniu nusistovėjęs ir valgančiųjų skaičius beveik visuomet toks pat. Kaip pasirinkti tokį universalų puodą ir išvengti daugelio skirtingų puodų? 3 esminiai kriterijai. 1. Suderinamumas su […]

views 583
Turtingiausi omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai: sąrašas naudingas ir veganams!
Sveikata

Omega 3 žuvų taukai: kokia jų nauda?

Žuvų taukai yra vieni iš populiariausių ir naudingiausių maisto papildų, kuriuos vartoja milijonai žmonių visame pasaulyje. Jie yra turtingi omega-3 riebalų rūgštimis, kurios yra būtinos mūsų organizmo sveikatai ir gerovei palaikyti. Tačiau kokia tiksliai yra omega-3 žuvų taukų nauda ir kaip pasirinkti geriausius papildus – atsakome žemiau. Kas yra omega 3 riebalų rūgštys? Omega 3 […]

views 715