Mityba

6 maisto produktai, galintys išprovokuoti nerimą ar depresiją

Publikuotas 2016 15 lapkričio views 10171
6 maisto produktai, galintys išprovokuoti nerimą ar depresiją shutterstock.com

Senovės Graikijoje buvo populiarus posakis: „Mes esame tai, ką valgome.“ Iš tiesų, vartojamas maistas turi didelę įtaką mūsų savijautai, o jautresnio žmogaus organizmą netgi gali paveikti itin neigiamai, pavyzdžiui, išprovokuoti chroninį nuovargį, depresiją arba nerimą. Potencialiai negatyvias emocijas sukeliančių maisto produktų ypač reikėtų vengti įtemptu, streso kupinu laikotarpiu.

  • Alkoholis

Neretai manoma, kad alkoholis yra it stebuklingas gėrimas, galintis padėti atsipalaiduoti net tuomet, kai užklumpa itin varginanti problema. Žinoma, toks trumpalaikis efektas įmanomas. Vis dėlto pernelyg dažnas alkoholinių gėrimų vartojimas stabdo hormono serotonino, atsakingo už nuotaikos reguliavimą, gamybą, todėl reguliaraus alkoholio vartojimo pasekmė – negatyvios mintys, provokuojančios depresiją bei kitus emocinius sutrikimus.  

  • Kava

Netinkamų gėrimų sąrašą taip pat papildo kava. Nepaisant to, jog aromatas sklindantis iš garuojančio kavos puodelio nuteikia jaukiai bei pozityviai, o keletas stipraus gėrimo gurkšnių gali suteikti trumpalaikės energijos antplūdį, ilgainiui, kava, kaip ir alkoholis, irgi pradeda blokuoti serotonino gamybą, todėl prarandamas ramybės bei optimizmo jausmas.

  • Saldumynai

Optimalus cukraus kiekis organizmui – būtinas. Gliukozė yra kūno kuras. Tačiau pernelyg didelis cukraus kiekis kraujyje (ypač staigus jo padidėjimas) sukelia stresą bei nerimą, kurie pamažu išprovokuoja rimtus emocinius sutrikimus. Taip pat maisto, kuriame gausu cukraus (saldainiai, sausainiai, saldūs gėrimai, energiniai gėrimai ir t.t.) gavimas turi būti itin kruopščiai reguliuojamas jeigu kankina nemiga ar yra padidėjęs aktyvumas.

  • Greitas maistas

Deja, daugelio žmonių mėgstamas greitas maistas taip pat yra depresijos provokatorius. Sparčiai pagaminamuose maisto produktuose gausu perdirbtų, organizmą neigiamai veikiančių medžiagų.

Be to, nuolat renkantis tokius gaminius, ignoruojama sveika mityba, kuri yra būtina teigiamai psichologinei ir fizinei būklėms palaikyti. Reguliariai valgant greitą maistą ir iš mitybos raciono išstumiant, pvz., daržoves, vaisius ir t.t., rizika susirgti depresija bei kitomis psichikos ligomis yra itin didelė.

  • Rafinuoti produktai

Daugelis rafinuotų produktų „sukuriami“ naudojant rafinuotus grūdus. Pavyzdžiui, balta duona, pagaminta iš rafinuotų kviečių, yra prisotinta „nesveikųjų“ angliavandenių, kurių gausus kiekis gali sukelti insulino kraujyje padidėjimą. Todėl balti miltai neretai įvardijami vienu dažniausiu cukrinio diabeto sukėlėju.

Verta prisiminti ir tai, jog tokiuose gaminiuose trūksta „gerųjų“, sočiųjų medžiagų, todėl rafinuoti produktai sunkiai (reikia suvalgyti daug) ir tik labai trumpam numalšina alkį, o suvartotas maisto kiekis organizmui sukelia šoką, kuris pasireiškia mieguistumu, silpnumu ar netgi neuroze.

  • Druska

Pernelyg didelis druskos vartojimas provokuoja kraujo spaudimo padidėjimą, todėl širdis turi dirbti dar sunkiau, o tai padidina įtampa, kuri sukelia dar didesnį stresą, nerimą bei kitas emocines problemas. Todėl druskos, esant sudėtingam, nervingam gyvenimo laikotarpiui, kuomet svarbu palaikyti optimalų kraujo spaudimo lygį, vertėtų vartoti minimaliai.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Mityba

Kodėl naudinga gerti šviežiai spaustas sultis?

Nesubalansuotai maitinantis, vartojant nepakankamą kiekį maistinių medžiagų, nesirenkant įvairaus maisto, žmogaus organizmui ilgainiui ima stigti vitaminų bei kitų gerai sveikatos būklei reikalingų medžiagų. Tokių medžiagų trūkumas gali pasireikšti nemaloniais simptomais. Žmogui padidėja nuovargis, pablogėja nuotaika, nusilpsta imunitetas, susilpnėja rega, pablogėja odos, plaukų bei nagų būklė bei išvaizda. Pasireiškus tokiems požymiams, dažniausiai keliaujama į vaistinę ir […]

views 14

Erzina daugybė puodų virtuvėje? Išsirinkite vieną universalų!

Normalu virtuvėje turėti kelis skirtingų dydžių puodus – padažams, pusryčių košei, troškiniams, sriubai. Tačiau, ko gero, kiekvieno virtuvėje yra tas vienas puodas, kuris naudojamas dažniausiai. Ypač kai įprastai gaminamų patiekalų meniu nusistovėjęs ir valgančiųjų skaičius beveik visuomet toks pat. Kaip pasirinkti tokį universalų puodą ir išvengti daugelio skirtingų puodų? 3 esminiai kriterijai. 1. Suderinamumas su […]

views 203
Turtingiausi omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai: sąrašas naudingas ir veganams!
Sveikata

Omega 3 žuvų taukai: kokia jų nauda?

Žuvų taukai yra vieni iš populiariausių ir naudingiausių maisto papildų, kuriuos vartoja milijonai žmonių visame pasaulyje. Jie yra turtingi omega-3 riebalų rūgštimis, kurios yra būtinos mūsų organizmo sveikatai ir gerovei palaikyti. Tačiau kokia tiksliai yra omega-3 žuvų taukų nauda ir kaip pasirinkti geriausius papildus – atsakome žemiau. Kas yra omega 3 riebalų rūgštys? Omega 3 […]

views 320
Mityba

Sveiki kokteiliai, kurie sustiprins ir prailgins vasaros įdegį

Vasara odai suteikia sveiką ir auksinį įdegį, kuris padidina patrauklumą. Norėdami gauti gražų įdegį ir kuo ilgiau jį išlaikyti, galite padėti savo odai iš vidaus. Raktas į gražų ir ilgalaikį įdegį iš vidaus yra beta karotinai. Atkreipkite dėmesį į šiuos skanius kokteilius, į kuriuos įdėta šių antioksidantų, kurie padidins jūsų odos grožį. Beta karotinai yra […]

views 8899
Mityba

10 priežasčių, kodėl turėtumėte įtraukti avokadą į savo dienos racioną

Skanūs, universalūs ir teikiantys naudos sveikatai, avokadai yra puikus jūsų dietos papildymas. Nors jie turi daug riebalų ir kalorijų, tačiau yra ypač maistingi. Dėl šilkinio minkštimo ir švelnaus skonio jie puikiai tinka salotoms, sumuštiniams ir net desertams gaminti. Štai 10 priežasčių, kurias turėtumėte prisiminti kitą kartą eidami į maisto prekių parduotuvę: Avokaduose yra sveikųjų riebalų. […]

views 8906