Mityba

13 šokiruojančių faktų apie greitą maistą

Publikuotas 2016 12 sausio views 9305
13 šokiruojančių faktų apie greitą maistą

Greitai pagaminamas, greitai patiekiamas ir greitai suvalgomas maistas. Būtent taip apibūdinamas greitasis maistas. O galbūt jam labiau tiktų pavadinimas „blogai pagamintas maistas“?

Pasak įvairių, tiek mokslinių, tiek mėgėjiškų tyrimų, greitas maistas už blizgančių ir energingų pakuočių slepia gąsdinančią sudėtį ir kūnui neturi jokios naudos. Tačiau tai nesustabdo mūsų nuo stovėjimo eilėse greitojo maisto restoranuose. Daugelis žmonių, nors ir retkarčiais, tačiau pasirenka šį maistą. Jie supranta, jog tai žalinga, tačiau mano, kad kelios valandos sporto salėje atpirks daugybę suvartotų kalorijų, o mažas kiekis nepakenks organizmui. Siūlome nesivelti į ilgus svarstymus ir supažindiname jus su faktais apie greitąjį maistą. Kai kurie tikrai privers gūžčioti, o kitas greito maisto kąsnis toli gražu nebus malonus.

 1. Žalingas smegenims      

Dauguma yra susipažinę su šiuo riebalų prisotinto maisto meniu: dideliais cukraus kiekiais sumuštiniuose, bulvytėse, gėrimuose bei sodos kiekiu šiuose patiekaluose. Tačiau retas žino, jog greito maisto ingredientai gali turėti kenksmingų pasekmių žmonių smegenims. Dažnas ir reguliarus greitojo maisto vartojimas trikdo kraujo patekimą į smegenis, todėl po kiek laiko galite pradėti atrodyti netgi nepanašus į save – pabalęs, patinęs ir nuolat tingus.

 1. Greitas maistas – nešvarus maistas

13 šokiruojančių faktų apie greitą maistąKai kurie teigia, kad jiems ne itin rūpi, iš kur atkeliauja maistas tol, kol jis skanus. O kaip jums šitai: greito maisto gėrimo aparatuose aptinkamos koliforminės bakterijos, kurios taip pat randamos išmatose. Maža dozė šių bakterijų jūsų nepražudys, tačiau pats faktas, kad bakterijos sudedamosios dalys yra randamos išmatose, priverstų net ir ne itin higienišką žmogų atsisakyti tokių putojančiųjų gėrimų. Jei ši medžiaga jums dar nepakenkė, tai kita bakterinė forma, kuri taip pat randama ant gėrimų aparatų tai tikrai padarys. Ji vadinama e.coli ir gali sukelti baisius apsinuodijimo maistu simptomus, o retais atvejais net tapti mirties priežastimi.

 1. Netikri kiaušiniai

Gali atrodyti, jog pusryčių valgiaraštis, kur randame sumuštinių su kiaušiniais, yra išimtis iš taisyklės, kad greitame maiste nėra nieko naudingo. Deja, dauguma greitojo maisto restoranų, stengdamiesi sumažinti produkcijos kaštus, savo pusryčių patiekalams naudoja kiaušinio pakaitalą, kuris savo sudėtyje turi glicerino. Taip, to paties, su kuriuo susiduriate kuomet prausiatės duše ar skutatės. Vargu ar tai pusryčiai, kokių norėtumėte.

 1. Vaikų šėlsmas

Norėdami, kad galutinis produktas būtų bent šiek tiek panašus į tai, ką matome reklaminiuose plakatuose, greitojo maisto restoranai kaip tikri dailininkai žaidžia dažais. Tyrimais įrodyta, kad maistiniai dažai gali pastebimai pakeisti vaikų elgseną. Hyperaktyvumas, irzlumas, bloga nuotaika – tai gaunate nusileidę vaikų prašymams paskanauti spalvingoje užkandinėje.

 1. Milteliai iš… vabalų13 šokiruojančių faktų apie greitą maistą

Dažnas, net ir žinodamas kad greito maisto patiekalai nemažai pagražinti maistiniais dažikliais, vistiek neatsispiria spalvingais padažais pagardintiems mėsainiams ar desertams. Čia turime dar vieną naujieną, kurios geriau neskaityti, jei šiuo metu užkandžiaujate: šie dažai gaminami iš vabalų, turinčių pigmento karmino. Šie vabaliukai gaudomi, džiovinami ir sutrinami. Paieškoje suvedę „cochineal beetle“ pamatysite šį neįprastą pagardą (ar padarą). Kilus pagundai nesveikai užkąsti, prisiminkite šį vaizdelį – tikrai atbaidys.

 1. Anties plunksnų ir šernų kailio pyragėliai

Obuolių pyragas – puikus desertas, bet tik ne greitojo maisto restoranuose. Kad fabrikų mašinos geriau veiktų ir šį pyragą būtų lengviau ir greičiau pagaminti, dedama daugybė cheminių priedų. Vienas jų – L-cisteino ekstraktas. Tai aminorūgštis, kuri sudaro jūsų plaukus. Deja, chemijos pramonėje ji dažnai išgaunama iš šernų kailio ir ančių plunksnų. Ar vis dar norite to pyragaičio?

 1. Mėsa

Vienu didelio ir sultingo greito maisto sumuštinio kąsniu galite sukramtyti šimto skirtingų karvių mėsos likučius. Gaminant šią mėsą, pigesnės ir atlikusios mėsos dalys yra sudedamos kartu. Mėsa sutrinama į apvalias formas, o kad būtų tinkami išmatavimai – pridedama riebalų. Pigiai pagaminami muštiniai galiausiai išsiunčiami į įvairias greito maisto restoranų grandines pasaulyje ir patenka į nekantraujančių klientų rankas. Jei daugiau žmonių žinotų, ką valgo, galbūt išsiugdytų kitokius pirkimo įpročius ir vietoje to, pasirinktų mėsos kepimą ant grotelių savo sode.

 1. Netikras sūris

Greito maisto restoranuose naudojamas sūris nėra čederio sūris. Dažniausiai naudojamas „sūris“ net nepanašus į sūrį! Atlikti tyrimai parodė, kad maždaug pusė greito maisto restoranų sūrio sudėtinių – chemikalai, priedai bei riebalai. Tai reiškia, kad sūrio gabaliukas turi mažiau nei 50% ingredientų, kurie jame turėtų būti.  

 1. Cheminiai kokteiliai

Greito maisto restoranai gerai žino, kaip pagaminti „gerą“ kokteilį. Tačiau jei ir jūs žinotumėte, kas jų sudėtyje, šliūkštelėtumėte savo kokteilį ant grindų iš pasibaisėjimo. Greito maisto kokteiliuose gausu įtartinų ingredientų, kurie prideda skonio, pagerina spalvą, išvaizdą, bet kartais turi daugiau chemikalų nei sodo trąšos.

 1. Nemirtingasis mėsainis

Sugedęs maistas turi atrodyti pakitęs, nevalgomas ir sugedęs – tai yra natūralus procesas ir įspėjamasis ženklas mums, žmonėms, kad suprastume, jog maistas vartojimui daugiau netinkamas. Tačiau greitojo maisto sumuštiniai gali gyvuoti net 14-a metų ir beveik nepakeisti savo išvaizdos. O nemirtingas sumuštinis iš greitojo maisto restorano, kuris beveik nepasikeičia po viso dešimtmečio, yra tik dar įrodymas, kad tai toli gražu nėra normalus maistas. Tiesa, mėsainis turi būti laikomas tokiomis sąlygomis, kad nesikauptų drėgmė ir vanduo išgaruotų. Vis dėlto, greito maisto sumuštinis turi tiek mažai vandens ir tiek mažai natūralių ingredientų, kad yra didelė galimybė, jog sugedęs jis atrodys taip pat, kaip ir tada, kai jį įsigijote.

13 šokiruojančių faktų apie greitą maistą

 1. Bulvytės visam gyvenimui

Bulvytės pasižymi tokiu pat išskirtinumu kaip ir sumuštiniai – sėkmingai priešinasi puvimo procesui. Prieš kelis metus atliktas eksperimentas parodė, kad žymaus greito maisto restorano bulvyčių porcija po trijų metų atrodė lyg ką tik pagamintos. Net įvairūs vabalai, kurie minta maisto likučiais nėra pasiruošę ragauti šių bulvyčių, kodėl turėtumėt jūs?

 1. Ne visai vištiena

Teisingai pagaminti auksiniai ir traškūs vištienos gabalėliai yra nuostabaus skonio. Tačiau greito maisto restoranuose jie paruošiami netinkamais būdais. Atlikti moksliniai tyrimai atskleidė, kad greito maisto vištienos gabalėliuose vištienos beveik nerasta. Juose daugiausia buvo riebalų, kaulų, nervų bei audinių dalių.

 1. Salotos, kurios padidina jūsų apimtis

Renkatės sveikesnį patiekalą, salotas? Turėtumėte žinoti, kad daugelis standartinių greito maisto restoranų salotų yra pilnos sočiųjų riebalų bei natrio. Salotų lapeliai barstomi chemikalu propilenglikoliu, kuris ilgiau išlaiko juos traškius. Šis chemikalas taip pat yra antifrizo sudedamoji dalis. o kai kuriais atvejais, dėl padažų, gali būti net kenksmingesnės ir už greitojo maisto karalių mėsainį.

Jei nei vienas iš paminėtų faktų neįtikino jūsų atsisakyti greito maisto, pagalvokite apie šį: jei nueitumėte į greitojo maisto restoraną, įsigytumėte mažą mėsainį, mažą porciją bulvyčių bei mažą porciją gėrimo – reikėtų keturių valandų, kad išvaikščiotumėte ši užkandį, kupiną kalorijų, sočiųjų riebalų bei druskos.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Mityba

Sveiki kokteiliai, kurie sustiprins ir prailgins vasaros įdegį

Vasara odai suteikia sveiką ir auksinį įdegį, kuris padidina patrauklumą. Norėdami gauti gražų įdegį ir kuo ilgiau jį išlaikyti, galite padėti savo odai iš vidaus. Raktas į gražų ir ilgalaikį įdegį iš vidaus yra beta karotinai. Atkreipkite dėmesį į šiuos skanius kokteilius, į kuriuos įdėta šių antioksidantų, kurie padidins jūsų odos grožį. Beta karotinai yra […]

views 8309
Mityba

10 priežasčių, kodėl turėtumėte įtraukti avokadą į savo dienos racioną

Skanūs, universalūs ir teikiantys naudos sveikatai, avokadai yra puikus jūsų dietos papildymas. Nors jie turi daug riebalų ir kalorijų, tačiau yra ypač maistingi. Dėl šilkinio minkštimo ir švelnaus skonio jie puikiai tinka salotoms, sumuštiniams ir net desertams gaminti. Štai 10 priežasčių, kurias turėtumėte prisiminti kitą kartą eidami į maisto prekių parduotuvę: Avokaduose yra sveikųjų riebalų. […]

views 8316
Mityba

Ką valgyti prieš treniruotę?

Žmonės, norintys sulieknėti, dažnai užduoda klausimą, ką valgyti prieš treniruotę? Tinkamas maistas prieš sportą suteiks energijos pratimams atlikti. Jei vieną ar dvi valandas prieš eidami sportuoti normaliai pavalgėte, prieš treniruotę valgyti nebereikia. Geriausi angliavandeniai, kuriuos galite suvalgyti prieš sportuojant, yra lėtai įsisavinimi, pavyzdžiui, avižiniai dribsniai, citrusiniai vaisiai, rudieji ryžiai, saldžiosios bulvės. Tai suteiks energijos, kurios […]

views 5792
Mityba

Tegyvuoja arbūzas! Odė vasaros uogai

Tegyvuoja arbūzas! Mes labai mėgstame arbūzą ir pateiksime originalių bei skanių idėjų, kaip mėgautis juo ne tik kaip įprastu desertu. Beje, rugpjūčio 3- ioji yra oficiali arbūzų diena. Atšilus orams nėra nieko maloniau ir gaiviau nei mėgautis skaniu arbūzu. Negana to, arbūzas yra ne tik skanus, bet ir turi daug sveikų savybių, kurios privers jį […]

views 5220
Mityba

Top 5 vietos, kur galima skaniai atsigerti kavos Vilniuje

Jauki savaitgalio popietė, lietinga vasaros diena arba tiesiog diena, kai norisi pasilepinti, susitikti su draugais ir smagiai paplepėti. Sakoma, kad geroje kompanijoje visur gerai, bet jaukios ir gražios vietos sukuria išskirtinę nuotaiką, o kur dar skani kava ir burnoje tirpstantys pyragaičiai… Taigi, vilniečiai ir miesto svečiai, GAMTOS GROŽIO FORMULĖS komanda pasiraitojo rankoves ir išrinko kelias […]

views 8561