Greitai pagaminamas, greitai patiekiamas ir greitai suvalgomas maistas. Būtent taip apibūdinamas greitasis maistas. O galbūt jam labiau tiktų pavadinimas „blogai pagamintas maistas“?
Pasak įvairių, tiek mokslinių, tiek mėgėjiškų tyrimų, greitas maistas už blizgančių ir energingų pakuočių slepia gąsdinančią sudėtį ir kūnui neturi jokios naudos. Tačiau tai nesustabdo mūsų nuo stovėjimo eilėse greitojo maisto restoranuose. Daugelis žmonių, nors ir retkarčiais, tačiau pasirenka šį maistą. Jie supranta, jog tai žalinga, tačiau mano, kad kelios valandos sporto salėje atpirks daugybę suvartotų kalorijų, o mažas kiekis nepakenks organizmui. Siūlome nesivelti į ilgus svarstymus ir supažindiname jus su faktais apie greitąjį maistą. Kai kurie tikrai privers gūžčioti, o kitas greito maisto kąsnis toli gražu nebus malonus.
Dauguma yra susipažinę su šiuo riebalų prisotinto maisto meniu: dideliais cukraus kiekiais sumuštiniuose, bulvytėse, gėrimuose bei sodos kiekiu šiuose patiekaluose. Tačiau retas žino, jog greito maisto ingredientai gali turėti kenksmingų pasekmių žmonių smegenims. Dažnas ir reguliarus greitojo maisto vartojimas trikdo kraujo patekimą į smegenis, todėl po kiek laiko galite pradėti atrodyti netgi nepanašus į save – pabalęs, patinęs ir nuolat tingus.
Kai kurie teigia, kad jiems ne itin rūpi, iš kur atkeliauja maistas tol, kol jis skanus. O kaip jums šitai: greito maisto gėrimo aparatuose aptinkamos koliforminės bakterijos, kurios taip pat randamos išmatose. Maža dozė šių bakterijų jūsų nepražudys, tačiau pats faktas, kad bakterijos sudedamosios dalys yra randamos išmatose, priverstų net ir ne itin higienišką žmogų atsisakyti tokių putojančiųjų gėrimų. Jei ši medžiaga jums dar nepakenkė, tai kita bakterinė forma, kuri taip pat randama ant gėrimų aparatų tai tikrai padarys. Ji vadinama e.coli ir gali sukelti baisius apsinuodijimo maistu simptomus, o retais atvejais net tapti mirties priežastimi.
Gali atrodyti, jog pusryčių valgiaraštis, kur randame sumuštinių su kiaušiniais, yra išimtis iš taisyklės, kad greitame maiste nėra nieko naudingo. Deja, dauguma greitojo maisto restoranų, stengdamiesi sumažinti produkcijos kaštus, savo pusryčių patiekalams naudoja kiaušinio pakaitalą, kuris savo sudėtyje turi glicerino. Taip, to paties, su kuriuo susiduriate kuomet prausiatės duše ar skutatės. Vargu ar tai pusryčiai, kokių norėtumėte.
Norėdami, kad galutinis produktas būtų bent šiek tiek panašus į tai, ką matome reklaminiuose plakatuose, greitojo maisto restoranai kaip tikri dailininkai žaidžia dažais. Tyrimais įrodyta, kad maistiniai dažai gali pastebimai pakeisti vaikų elgseną. Hyperaktyvumas, irzlumas, bloga nuotaika – tai gaunate nusileidę vaikų prašymams paskanauti spalvingoje užkandinėje.
Dažnas, net ir žinodamas kad greito maisto patiekalai nemažai pagražinti maistiniais dažikliais, vistiek neatsispiria spalvingais padažais pagardintiems mėsainiams ar desertams. Čia turime dar vieną naujieną, kurios geriau neskaityti, jei šiuo metu užkandžiaujate: šie dažai gaminami iš vabalų, turinčių pigmento karmino. Šie vabaliukai gaudomi, džiovinami ir sutrinami. Paieškoje suvedę „cochineal beetle“ pamatysite šį neįprastą pagardą (ar padarą). Kilus pagundai nesveikai užkąsti, prisiminkite šį vaizdelį – tikrai atbaidys.
Obuolių pyragas – puikus desertas, bet tik ne greitojo maisto restoranuose. Kad fabrikų mašinos geriau veiktų ir šį pyragą būtų lengviau ir greičiau pagaminti, dedama daugybė cheminių priedų. Vienas jų – L-cisteino ekstraktas. Tai aminorūgštis, kuri sudaro jūsų plaukus. Deja, chemijos pramonėje ji dažnai išgaunama iš šernų kailio ir ančių plunksnų. Ar vis dar norite to pyragaičio?
Vienu didelio ir sultingo greito maisto sumuštinio kąsniu galite sukramtyti šimto skirtingų karvių mėsos likučius. Gaminant šią mėsą, pigesnės ir atlikusios mėsos dalys yra sudedamos kartu. Mėsa sutrinama į apvalias formas, o kad būtų tinkami išmatavimai – pridedama riebalų. Pigiai pagaminami muštiniai galiausiai išsiunčiami į įvairias greito maisto restoranų grandines pasaulyje ir patenka į nekantraujančių klientų rankas. Jei daugiau žmonių žinotų, ką valgo, galbūt išsiugdytų kitokius pirkimo įpročius ir vietoje to, pasirinktų mėsos kepimą ant grotelių savo sode.
Greito maisto restoranuose naudojamas sūris nėra čederio sūris. Dažniausiai naudojamas „sūris“ net nepanašus į sūrį! Atlikti tyrimai parodė, kad maždaug pusė greito maisto restoranų sūrio sudėtinių – chemikalai, priedai bei riebalai. Tai reiškia, kad sūrio gabaliukas turi mažiau nei 50% ingredientų, kurie jame turėtų būti.
Greito maisto restoranai gerai žino, kaip pagaminti „gerą“ kokteilį. Tačiau jei ir jūs žinotumėte, kas jų sudėtyje, šliūkštelėtumėte savo kokteilį ant grindų iš pasibaisėjimo. Greito maisto kokteiliuose gausu įtartinų ingredientų, kurie prideda skonio, pagerina spalvą, išvaizdą, bet kartais turi daugiau chemikalų nei sodo trąšos.
Sugedęs maistas turi atrodyti pakitęs, nevalgomas ir sugedęs – tai yra natūralus procesas ir įspėjamasis ženklas mums, žmonėms, kad suprastume, jog maistas vartojimui daugiau netinkamas. Tačiau greitojo maisto sumuštiniai gali gyvuoti net 14-a metų ir beveik nepakeisti savo išvaizdos. O nemirtingas sumuštinis iš greitojo maisto restorano, kuris beveik nepasikeičia po viso dešimtmečio, yra tik dar įrodymas, kad tai toli gražu nėra normalus maistas. Tiesa, mėsainis turi būti laikomas tokiomis sąlygomis, kad nesikauptų drėgmė ir vanduo išgaruotų. Vis dėlto, greito maisto sumuštinis turi tiek mažai vandens ir tiek mažai natūralių ingredientų, kad yra didelė galimybė, jog sugedęs jis atrodys taip pat, kaip ir tada, kai jį įsigijote.
Bulvytės pasižymi tokiu pat išskirtinumu kaip ir sumuštiniai – sėkmingai priešinasi puvimo procesui. Prieš kelis metus atliktas eksperimentas parodė, kad žymaus greito maisto restorano bulvyčių porcija po trijų metų atrodė lyg ką tik pagamintos. Net įvairūs vabalai, kurie minta maisto likučiais nėra pasiruošę ragauti šių bulvyčių, kodėl turėtumėt jūs?
Teisingai pagaminti auksiniai ir traškūs vištienos gabalėliai yra nuostabaus skonio. Tačiau greito maisto restoranuose jie paruošiami netinkamais būdais. Atlikti moksliniai tyrimai atskleidė, kad greito maisto vištienos gabalėliuose vištienos beveik nerasta. Juose daugiausia buvo riebalų, kaulų, nervų bei audinių dalių.
Renkatės sveikesnį patiekalą, salotas? Turėtumėte žinoti, kad daugelis standartinių greito maisto restoranų salotų yra pilnos sočiųjų riebalų bei natrio. Salotų lapeliai barstomi chemikalu propilenglikoliu, kuris ilgiau išlaiko juos traškius. Šis chemikalas taip pat yra antifrizo sudedamoji dalis. o kai kuriais atvejais, dėl padažų, gali būti net kenksmingesnės ir už greitojo maisto karalių mėsainį.
Jei nei vienas iš paminėtų faktų neįtikino jūsų atsisakyti greito maisto, pagalvokite apie šį: jei nueitumėte į greitojo maisto restoraną, įsigytumėte mažą mėsainį, mažą porciją bulvyčių bei mažą porciją gėrimo – reikėtų keturių valandų, kad išvaikščiotumėte ši užkandį, kupiną kalorijų, sočiųjų riebalų bei druskos.