Jei vestuves organizuojate patys, o ne samdote planuotoją, laukia nemažai darbo ir galvos skausmo. Būtina pasirūpinti ne tik vaizdinga vieta, kokybiškomis nuotraukomis bei gardžiu maistu, bet ir šventės vedėju. Apie tai, kaip išsirinkti profesionalą bei kiek tai gali kainuoti, pasakoja kaunietis renginių vedėjas Giedrius Ribinskas, kurio vien šių metų tvarkaraštyje puikuojasi per 40 nuostabių švenčių.
– Planuojantiems vestuves pirmiausia patariu ieškoti šių paslaugų tiekėjų – vietos, kurioje vyks šventė, vakaro vedančiojo ir fotografo, o visa kita nesunkiai išsirinksite vėliau. Vedėjai bei šventės planuotojai turi labai daug kontaktų, ir, susidūrę su galybe skirtingų tiekėjų, rekomenduos geriausius. Žinoma, viską įmanoma rasti ir pačiam. Optimaliausias terminas rasti vestuvių vedėją atitinkantį Jūsų norus ir kriterijus yra 1-1,5m. prieš šventę. Jei išsirinkote vedantįjį ir nenorite jokio kito, tačiau jis pasirinktą dieną užimtas, galbūt datą lengvai pakoreguosite, kadangi dauguma paslaugų dar nebus užsakytos.
Kadangi kiekvienas vedėjas turi savo honorarą, už kurį dirba, užsakymo laikas kainai įtakos beveik neturi. Tiesa, mokėtina suma gali priklausyti nuo šių faktorių: mėnesio (ne sezono metu Jums gali būti pasiūlyta tam tikra nuolaida) arba savaitės dienos (nuo sekmadienio iki ketvirtadienio dauguma tiekėjų taip pat siūlo žemesnes kainas). Kas sakė, kad švęsti būtina tik penktadienį arba šeštadienį?
Nors geriausia reklama – iš lūpų į lūpas, o geriems vedėjams net nereikia papildomai reklamuotis, vien rekomendacijomis pasikliauti neverta. Kiekvienas profesionalas turi skirtingą darbo stilių, todėl prieš tai būtina su vedėju pabendrauti ir pasižiūrėti, ar jis atitinka Jūsų lūkesčius.
shutterstock.com
– Stebėdamas rinką galiu drąsiai teigti, jog vestuvių muzikantų populiarumas mažėja. Profesionalų, kurie sugeba ne tik gerai dainuoti, bet ir kokybiškai bei nebanaliai pravesti vakarą, nėra daug, todėl juos reikėtų užsisakyti gerokai iš anksto. Šiuo metu labai populiaru kartu su vedėju užsakyti ir didžėjų. Labai dažnai vedantysis siūlo tą, su kuriuo nuolat dirba ir kuris turi kokybišką aparatūrą. Palyginti su muzikantais, didžėjus turi daugiau privalumų: groja originalius kūrinius, juos renkasi iš labai didelės ir įvairios fonotekos, greičiau reaguoja į pokyčius šokių aikštelėje.
– Kaip ir minėjau, tokiu atveju pirmiausia siūlyčiau pagalvoti apie nestandartinę dieną, t.y. ne penktadienį ar šeštadienį – taip galėsite sutaupyti nuo 30-50% šventės kainos, kadangi dauguma tiekėjų pasiūlys nuolaidas. Daugumai iškyla klausimas: „kaip galima švęsti ne savaitgalį?“. Visada atsakau, kad labai paprastai: juk apie šventę informuosite svečius prieš metus, todėl jie tikrai galės pasiimti vieną ar dvi laisvas dienas.
Vis dėlto, jeigu norite švęsti savaitgalį, galima atrasti ir pigesnių vedėjų, kurie šventę praves už 100-200 Eur. Tačiau prieš renkantis tokį variantą siūlyčiau labai gerai pagalvoti, ar sutaupyti pinigai atpirks nemalonų jausmą dėl ne visai pavykusios šventės. Šiuo atveju siūlau netaupyti, kadangi vedantysis ir muzikantai – pagrindiniai šventės vairuotojai, o jei vairuotojas blogas, automobilis toli nevažiuoja.
– Šiuolaikiniai vestuvių vedėjai – tai ne seno kirpimo muzikantai, kurių tikslas būdavo kuo greičiau svečius nugirdyti ir važiuoti namo. Gero vedėjo tikslas – išpildyti užsakovo lūkesčius ir sukurti tokį vakarą, kurio nepamirš nei jaunieji, nei svečiai. Šiais laikais geram vedėjui nereikia raginti ir girdyti svečių, jis sugeba šventės dalyvius užimti įdomia veikla ir būtent dėl to vakaras būna pavykęs.
Vestuvės be alkoholio po truputį populiarėja. Bet prieš renkantis tokį šventės konceptą siūlau gerai pagalvoti, ar svečiai tikrai priims tokį Jūsų pasirinkimą tinkamai ir ar nebus slaptą bėgančių į automobilį paragauti tauriųjų gėrimų bei nepasitaikys kitokių kuriozinių situacijų. Jaunieji šventės metu gali alkoholio nevartoti, o lengvieji svaigieji gėrimai, pavyzdžiui, šampanas, vynas ar alus nėra pakenkęs nei vienam jį vartojančiam su saiku. Reikia nepamiršti, kad kai kuriems svečiams labai sunku atsipalaiduoti, kitaip jie viso vakaro metu būna susikaustę.
shutterstock.com
– Vestuvės darosi vis šiuolaikiškesnės ir gilių tradicijų dažnai atsisakoma. Dažniausiai į šventę įtraukiami šie elementai: jaunųjų išlydėjimas iš namų (tik be palaiminimo ir graudžių ašarų), jaunosios nešimas per tiltą, tėvelių pasitikimas su duona, druska ir vandeniu bei šeimos židinys. Piršliai šiais laikais irgi itin retai bekariami, nors man pačiam yra tekę porą „skandinti”. Vis labiau populiarėja iš užsienio atėjusios tradicijos, pavyzdžiui, puokštės ir keliaraiščio metimas bei torto pjovimas.
– Dažniausiai visi paslaugų tiekėjai turi standartines sutartis ir jas pasiūlo užsakovams. Jauniesiems patariu atidžiai jas perskaityt ir įtraukti pageidaujamus punktus. Nors pačiam nė karto neteko susidurti su situacija, kai jaunieji liko nepatenkinti darbu, manau, kad tokią problemą reikėtų bandyti spręsti draugiškai. Nė vienas paslaugos tiekėjas nėra suinteresuotas Jūsų apgauti, nes tokiu atveju gali greitai nebetekti klientų, ir savaime suprantama, darbo. Tiesa, nekalbu apie tuos asmenis, kuriuos galiu drąsiai vadinti aferistais. Todėl tam, kad pas tokį nepakliūtumėte, būtinai tikrinkite visą apie jį prieinamą informaciją bei nebijokite paklausti nuomonės apie vieną ar kitą tiekėją viešai, ypač įvairiuose su vestuvėmis susijusiuose forumuose.
– Geriausia pagalba vedėjui yra puiki jaunųjų ir svečių nuotaika bei šypsenos, ir, žinoma, aktyvus dalyvavimas programoje. Taip pat jaunieji padeda išsakę viską, ko jie nori, ir papasakoję šventės viziją, kurią vedėjas gali įgyvendinti. Ir pabaigai patarimas Jauniesiems: savo šventės dieną būkite savimi, atsipalaiduokite – juk viskas jau padaryta, 10 kartų derinta ir viskas bus gerai. Mėgaukitės kiekviena Jūsų gyvenimo šventės akimirka, nes ta diena labai greit praskries.