Psichologija

Toksiški santykiai: kaip juos atpažinti?

Publikuotas 2016 11 balandžio views 10611

Staiga ir visiškai nutraukti santykius su senais draugais, giminaičiais arba kolegomis būna labai sunku. Tai gali būti vienas sunkiausių sprendimų per visą gyvenimą, tačiau psichologai teigia, jog šiais laikais kartais tai padaryti reikia. Kokie yra toksiški santykiai?

Ar nutraukti santykius su ilgamečiais draugais arba giminaičiais apskritai yra moralu? Santykiai ir pastangos juos puoselėti yra laikoma viena svarbiausių žmogaus vertybių. Vis tik kartais dviejų žmonių bendravimas gali būti toks kenksmingas, kad jį tęsti ne tik nebėra prasmės, bet ir labai žalinga sau pačiam bei aplinkiniams. Tai, kad pažintis su žmogumi ar juo labiau giminystės ryšys trunka ilgai, taip pat nėra vertybė savaime. Nors ir kiek ilgai šalia jūsų buvo kuris nors žmogus, tai nebūtinai reiškia, kad emociškai šis ryšys yra naudingas, o emociškai varginantys ir savijautai kenkiantys santykiai, yra vadinami toksiškais santykiais.

Kaip mus veikia toksiški santykiai? Toksiškuose santykiuose daug metų praleidę žmonės nukenčia moraliai, emociškai, jie nebepasitiki savimi ir kitais, galiausiai tai neigiamai veikia sveikatą, darbinius santykius ir karjerą – įgyti kompleksai neleidžia siekti geriausių rezultatų. Beje, bene dažniausiai neigiamų santykių žalą sau žmonės ir atpažįsta tuomet, kai pamato, kaip nuolatinis negatyvas veikia jų sėkmę ir gebėjimą dirbti, nors bet kuri iš išvardytų toksiškų santykių žalų yra svarbi vienodai.

Kas pasikeičia priėmus sprendimą? Nutraukus toksiškus santykius, atrandama ramybė, pasitikėjimas savimi, atgaunama emocinė laisvė, nebebijoma kito žmogaus smerkimo, lengviau randami problemų sprendimai, susitvarko santykiai darbe, nes iš asmeninių santykių kilę kompleksai nebepersikelia į kitas gyvenimo sritis.

JAV psichologė Sherrie Campbell išskiria aštuonias svarbiausias aplinkybes, kada nutraukti santykius iš esmės yra būtina:

  • Kai bendravimas yra paremtas bet kokios formos protiniu, fiziniu, žodiniu ar emociniu išnaudojimu. Kai santykiai grindžiami manipuliavimu, atviru ar paslėptu, galite būti tikri, jog esate išnaudojami. Kai gyvenate nuolatiniame nerime, vis baimindamiesi, kaip susiklostys kiekvienas susitikimas – laikas pamilti save pakankamai, kad paleistumėte šiuos santykius.
  • Kai visi susidūrimai, kuriuos turite su tuo žmogumi, yra negatyvūs. Tai bendravimas, kuris jus nuvilia, žemina, verčia jaustis nepakankamai gerai.
  • Kai bendravimas kelia tiek streso, kad tai daro įtaką kitoms jūsų asmeninio gyvenimo ar darbo sritims. Kai jūsų emocijos yra taip paveiktos šios įtampos, kad tai žeidžia kitus žmones.
  • Kai pajuntate, kad jaudinatės dėl to, ką šis žmogus apie jus kalba kitiems, kokius gandus skleidžia. Tai gali sukelti nemigą ir turėti dar sunkesnių psichologinių pasekmių.
  • Kai santykiai sukasi vien tik apie tą kitą žmogų. Vienpusiai santykiai yra visuomet pasmerkti. Kai jaučiate, kad jums šiuose santykiuose niekada neužteks vietos, turite juos paleisti ir susikoncentruoti į savo gerovę.
  • Kai santykių pagrindas yra skolinimas arba šiaip pinigų, kitų gėrybių poreikis.
  • Kai bendravimo krizės sprendžiamos psichologine įtampa – „nubaudžiama“ tylėjimu, tiesiog žaidžiama kaltinimais, kategoriškais neargumentuotais pareiškimais. Žodiniai karai neatneša pergalės nė vienai pusei, tad jeigu jie kyla kaskart susidūrus su problema ar nesutapus nuomonėms, pasakykite šiam žmogui „sudie“.

Daug žmonių tiesiog intuityviai žino, kada yra laikas nutraukti santykius. Deja, daugelis tą žinojimą savyje nešiojasi ilgus metus ir nesiryžta lemtingam žingsniui. Vienas teigiamas dalykas tokiame delsime yra tik tai, kad po ilgo laiko toks sprendimas jau priimamas su visišku įsitikinimu, jog šis žingsnis – teisingas.

Po to, kai nutraukė ją 42 metus žlugdžiusį bendravimą su šeimos nariais, psichologė Sh. Campbell pasakoja apie savo patirtį: „Kai nutraukiau šiuos santykius, pajutau laisvę, kurios visuomet troškau. Taip pat pajutau ir vienatvę. Tačiau galiausiai pripažinau faktą, kad šie žmonės niekados nevertins manęs ir nemylės tokios, kokia aš esu, o aš tuo tarpu galėčiau iki gyvenimo galo sekinti save bandydama būti mylima ir verta jų pripažinimo. Tai, kad man nebereikia jų įvertinimo, padarė mane stiprią savo pačios akyse, kas man leido pradėti kurti sveikus santykius su kitais žmonėmis. Tiems žmonėms, su kuriais atsisakiau santykių, neapykantos nejaučiu, bet man jų ir nereikia. Aš laiminga. Ne visi žmonės turi gerus ketinimus, ne visi tau linki „tik paties geriausio“, net jeigu esi su jais glaudžiai susijęs. Reikia tai sąmoningai pripažinti. Mano pareiga buvo sukurti savo pasaulį tokį, koks jis gali būti geriausias“.

Parengė Rūta Grigolytė

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai

Kaip sustiprinti imuninę sistemą prieš gripo sezoną

Imuninė sistema – sudėtingas ląstelių, audinių ir organų tinklas, kuris veikia kartu, tam, kad apsaugotų jūsų kūną nuo kenksmingų įsibrovėlių, tokių kaip virusai ir bakterijos. Artėjant gripo sezonui, labai svarbu pasiruošti, kad ji sėkmingai atsispirtų virusams ir infekcijoms. Imuninės sistemos stiprinimas ne tik sumažina riziką susirgti, bet ir gali padėti greičiau pasveikti užsikrėtus gripu. Maistingos […]

views 72

Nike Dunk stiliai – mados įkvėpimas moterims

Nike Dunk tikrai nėra baziniai kedai, kuriuos įsigyji nes jie tinka prie visko. Tai streetwear‘o legenda. 80-ųjų viduryje jie pasirodė kaip avalynė universitetų komandų krepšininkams, todėl jiems būdingas šiek tiek per didelis siluetas, perforacijos ant kojų pirštų ir sluoksniuotas, gruoblėtas padas. Jie buvo kuriami įvairių spalvų: iš pradžių konkrečių universitetų, vėliau – pasakų, kultinių filmų, […]

views 194

Kokias klaidas santykiuose daro moterys, ir, kokias vyrai?

Dėmesį verta atkreipti  tai, kad ir moterys, ir vyrai, santykiuose daro daug klaidų. Ir, jei jų būtų daroma mažiau, galbūt, santykių kokybė būtų aukštesnė. Taigi, pats metas pakalbėti apie tai, kokias klaidas santykiuose daro ir vieni, ir kiti. Kokias klaidas dažniausiai daro moterys? Nors nėra vieno universalaus atsakymo į šį klausimą, nes kiekvieni santykiai yra […]

views 322

Tvarios mados revoliucija Lietuvoje – „Ecoalf“ drabužių ir avalynės prekių ženklas

Drabužių ir avalynės prekių ženklas „Ecoalf“ atkeliavo į Lietuvą. Tai daugiau nei tik prekių ženklas – tai judėjimas tvaresnės ateities link. Naujausią drabužių kolekciją jau galite rasti Open24.lt internetinėje parduotuvėje.   Yra tik viena planeta, kurioje galime gyventi   Per pastaruosius 15 metų „Ecoalf“ pasaulyje tapo žinomas dėl savo šūkio „BECAUSE THERE IS NO PLANET […]

views 377

Kaip užtikrinti ramų ir kokybišką kūdikio miegą

Priešingai, nei atrodo, miegas mažyliui yra kur kas daugiau nei poilsis – tai tikrai įtemptas laikas jaunam organizmui. Gilaus miego fazės metu hipofizė gamina somatropiną – hormoną, atsakingą už ilgą kaulų augimą, svorio augimą ir regeneraciją. Nervų sistema dalyvauja analizuojant, apdorojant, įsimenant ir atskiriant aktyviuoju laikotarpiu gaunamą informaciją. Taigi kaip užtikrinti, kad kūdikis gautų ramų […]

views 526