Šypsena gali žmogui duoti daug daugiau, nei vien tik galimybę parodyti, jog esate patenkintas. Nuo praktinės naudos karjeroje iki lengvesnio santykių užmezgimo, šypsotis yra ne tik malonu, bet ir išmintinga, rodo daugelis skirtingų tyrimų. Štai vienuolika skirtingų situacijų ir aplinkybių, kuriose šypsena jums gali suteikti netikėto pranašumo:
Šiuolaikiniame pasaulyje daugelis yra susirūpinę vien tik savimi. Kuo tokioje aplinkoje galime patikėti? Vienas iš signalų, kad žmogus yra vertas pasitikėjimo, yra šypsena. Nuoširdi ar bent kiek įmanoma nuoširdžiai atrodanti šypsena rodo, kad kiti gali konstruktyviai bendrauti ir patikimai bendradarbiauti su jumis. Tai ypač naudinga darbinėje veikloje, karjeroje, plėtojant verslo ryšius. Tiesa, jeigu jūsų burna šypsosi kone iki dantenų, bet akys išreiškia apatiją ar net priešiškumą, tokia šypsena neduos naudos.
Vaikai, kai būna pričiupti rezgantys ar jau padarę kažką netinkamo, dažnai ima šypsotis, nors ir nuleisdami akis. Kuo toks elgesys naudingas?
Pasirodo, jeigu žmogus sulaužo taisykles ir po to šypsosi, iš tiesų sulaukia daugiau atlaidumo. Nė nesvarbu, ar tai dirbtinė šypsena, graudulingas prasikaltusio žmogaus šypsnys ar nuoširdi šypsena, ji padeda išlaikyti tam tikrą pertraukėlę, aplinkiniams emociškai labiau atsitraukti nuo pažeidimo.
Pamiršote sutuoktiniui nupirkti vestuvių metinių dovaną? Svarbaus kliento vardas susitikimo metu ėmė ir išgaravo iš atminties? Netyčia užkliudėte svetimą vaiką? Jeigu suklydote socialinėse situacijose, dažniausiai reaguojate sumišimu, sutrikimu.
Tokių emocijų paskirtis yra išvesti žmogų iš nepatogios socialinės situacijos. Sutrikęs šypsnys dažniausiai būna lydimas nuleidžiamo žvilgsnio ir net kvailoko kikenimo. Ir gerai! Tai signalizuoja kitam žmogui: suprantu, kad sukėliau nesusipratimą, nesididžiuoju tuo, tačiau nesigilink į tai per daug ir greičiau man atleisk.
Galbūt ši taisyklė negalioja Šiaurės valstybėse, tačiau mūsuose emociniai signalai yra viešojo bendravimo dalis, išreiškianti mandagumą bei bendrą nusiteikimą. Jeigu žmogus būna „akmeniniu“ veidu arba nuleistais lūpų kampučiais, daugelis aplinkinių galvoja ar netgi klausinėja, kas jam yra blogai. Nuolatinis kartojimas, kad viskas gerai, „tiesiog gimiau su tokia išraiška“, vargina, o ir retas kas nuoširdžiai tuo patiki. Jeigu norite išnaudoti emocinius signalus savo naudai, šypsena padės išvengti tokių nesusipratimų ir pasiteisinimų. Moterys, beje, visuomenėje jaučia didesnį spaudimą atrodyti gerai nusiteikusios nei vyrai.
Šypsena sumažina stresą nemaloniose situacijose. Tai suveikia netgi tada, kai patiems neatrodo, kad yra priežasčių šypsotis arba tai padaryti bus nelengva. Tiesa, jeigu šypsotės sunkiose, liūdnose situacijose, patiems tai duos emocinės naudos, tačiau gali pasirodyti nepriimtina aplinkiniams. Tokią savęs nuraminimo praktiką tuomet geriau atlikti ten, kur niekas nemato.
Kai tenka ilgą laiką klausytis pašnekovo ar pranešėjo, dėmesys ima sklaidytis, darosi sunku susikaupti, suprasti, kas yra kalbama, prarandamas ryšys su aplinka. Tokiu atveju taip pat padės nusišypsojimas. Šypsena sukelia gerus jausmus, kas padidina dėmesio lankstumą ir gebėjimą mąstyti plačiai.
Moters šypsena turi labai didelį poveikį bendraujant su vyru. Užmezgus akių kontaktą irgi galima tikėtis didesnio dėmesio, tačiau jeigu tuo pačiu metu ir nusišypsoma, užmezgamas dar stipresnis ryšys.
Kai moteris šypsosi kitai moteriai, šis poveikis yra silpnesnis. Tuo tarpu moterims iš pirmo žvilgsnio dažnai atrodo patikimesni vyrai, kurių išraiška daugiau signalizuoja apie orumą ar net drovumą, nei tie, kurie atrodo laimingi ir šypsosi.
Tikrai neįkalbinėjame jūsų tapti veidmainiais ar melagiais, tačiau kai kuriose situacijose kūno kalbos valdymas yra daugiau nei socialiniai priimtinas. Tas pats galioja ir kalbant apie šypseną. Anksčiau manyta, kad apsimestinė šypsena negali atrodyti tikra, nes apsimestinai galima šypsotis tik burna, o akių nuteikti šypsenai dirbtinai neįmanoma. Dabar psichologai sutaria, kad tai – įmanoma ir naudojama. Kad viso veido raumenis nuteiktumėte šypsančiai išraiškai ir ji atrodytų tikra, tam reikia sugaišti ne daugiau kaip pusę sekundės. Kitaip triukas išaiškės.
Besišypsantis padavėjas sulauks daugiau arbatpinigių, iš besišypsančio stiuardo gėrimą užsisakęs klientas nepaprašys grąžos. Daugelyje situacijų, ypač klientų aptarnavimo srityje, besišypsantys darbuotojai turi finansinės naudos. Ir visi lieka laimingi.
Tiesa, svarbu atkreipti dėmesį, kad toks nuolatinis šypsojimasis neturi būti sekinantis – jeigu tai tenka daryti per prievartą, užgniaužiant stiprias neigiamas emocijas, verta ieškoti kitų tokios problemos sprendimų.
Yra toks posakis: „Nusišypsok, ir pasaulis nusišypsos tau“. Iš tiesų nereikia tikėtis, kad visus tarsi burtų lazdelė paveiks jūsų šypsena, bet kad padarys nors kiek teigiamos įtakos – tikėtis yra visiškai pagrįsta. Siunčiant pozityvaus nusiteikimo signalus aplinkiniams, bent dalis atsakys tuo pačiu. Taip pat jeigu siųstumėte negatyvius signalus, negatyvo sulauktumėte daug daugiau ir atgal. Paprasta.
Jeigu jums atrodo, kad nė viena iš šių priežasčių jūsų gyvenime nėra reikšminga, yra ir dar vienas – kiekvienam svarbus – šypsojimosi privalumas. Tyrimų duomenimis, dažnai besišypsantys žmonės gyvena net iki septynerių metų ilgiau.
Tyrimų sąrašą atrinko ir publikavo psichologijos portalas spring.org.uk.