Savirealizacija

Stalo etiketas: pagrindinės taisyklės

Publikuotas 2016 22 birželio views 137058
stalo etiketas bigstockphoto.com

Greičiausiai ne vienas esame patyrę situacijų, kai sėdėdami prie stalo pasijutome nejaukiai. Ar dėl to, kad kažko nežinojome patys, ar kad esantis greta elgėsi nemandagiai. Atsiminkite pagrindines elgesio taisykles, o jei ketinate eiti į itin svarbų renginį, pasidomėkite plačiau, ko reikalauja stalo etiketas.

Bendros taisyklės

 • Jei prie stalo esate ne vienas, svarbu palaikyti kontaktą su esančiais greta ir išmanųjį telefoną ar kitus prietaisus palikti rankinėje. Valgio metu naršyti telefone arba sklaidyti žurnalą būtų nemandagu.
 • Kad ir kokia artima prie stalo sėdinti kompanija, reikėtų paisyti elementarių, dar nuo vaikystės kartojamų taisyklių. Ant stalo nedėkite alkūnių, į kraštą remkitės dilbiais ir jokiu būdu nesisupkite ant kėdės.
 • Valgykite ramiai ir neskubėdami, nečepsėkite. Šaukšteliu maišydami gėrimą, stenkitės juo neliesti puodelio šonų. Tyliai reikėtų naudoti ir kitus stalo įrankius: nei šakute, nei peiliu nebraižykite lėkštės, netraškinkite šaukštu.

Įrankiai

 • stalo etiketas

  bigstockphoto.com

  Kaip įprasta, kairėje rankoje reikėtų laikyti šakutę (dantukais žemyn), dešinėje – peilį. Jei ant stalo išdėlioti visi įrankiai, kuriais bus valgomi patiekalai vienas po kito, reikėtų atkreipti dėmesį į įrankių eiliškumą. Pirmajam patiekalui skirti įrankiai yra toliausiai nuo lėkštės krašto.

 • Tam tikru būdu po valgymo sudėti įrankiai reiškia ir tam tikrą informaciją. Jei valgyti baigėte, įrankius padėkite vertikaliai vieną greta kito. Šakutės dantukai turėtų būti nusukti žemyn, o peilio ašmenys į lėkštę. Jei ketinate patiekalą kartoti, įrankius sukryžiuokite – peilį horizontaliai lėkštės, o šakutę vertikaliai ant peilio. Darydami pertraukėlę įrankius padėkite ant lėkštės kraštų, šiek tiek pakreiptus vieną į kitą (jų koteliai turėtų remtis į stalą). Jei patiekalu esate sužavėtas, abu įrankius lėkštėje padėkite horizontaliai (koteliai turėtų būti atsukti į kairę). O jei turite virtuvei pretenzijų, lėkštėje įrankius palikite sukryžiuotus, tarp šakutės dantukų įkišę peilio ašmenis.
 • Virš lėkštės padėtas peilis yra skirtas sviestui ant duonos tepti. Atminkite, kad duoną reikėtų atsilaužti ranka, o sviestą tepti tik ant atsilaužto gabalėlio.
 • Desertams įprastai skirti specialūs įrankiai – desertiniai šaukšteliai arba šakutės. Jeigu deserto arba gėrimo indas (taurė, dubenėlis, puodelis) yra ant lėkštės, šaukštelį reikėtų palikti ne inde, bet ant lėkštės krašto.
 • Jei valgio metu bet kuris įrankis nukrito ant žemės, nesumąstykite jo nuvalyti ir naudoti toliau – paprašykite naujo.

Valgymas

 • Jei yra galimybė, nepulkite valgyti pirmas, palaukite, kol patiekalai bus patiekti visiems. Jei patiekalas per karštas, nevėsinkite jo pūsdami, tiesiog palaukite, kol atvės.
 • Medžiaginę stalo servetėlę (jei tokia yra) išskleiskite ir pasidėkite ant kelių, po valgio keletą kartų perlenkę padėkite kairėje lėkštės pusėje.
 • Valgydami patiekalą šaukštu, šį turėtumėte laikyti dešinėje rankoje, o valgyti reikėtų iš šaukšto šono, bet ne priekio. Sriubą semkite šauktu nuo savęs. Pabaigoje nesugalvokite sriubos likučių išgerti užsiversdami lėkštę tarsi puodelį – tai būtų labai nemandagu.
 • Taurės su kojelėmis yra laikomos visais rankos pirštais ir tik už kojelės. Jei moteris yra pasidažiusi lūpas, reikėtų būti atidžiai ir nei ant taurės, nei ant puodelio nepalikti lūpdažio žymių.
 • Prieš įsiberdami į patiekalą druskos, pipirų ar ant stalo siūlomų prieskonių, pirma paragaukite – ar tikrai reikia. Neragavus naudoti pagardus būtų nemandagu, ypač jei pietūs ar vakarienė vyksta svečiuose.
 • Atsipjovę kąsnį jį sukramtykite ir tik tuomet pjaukite kitą. Kramtydami nekalbėkite, o jei kramto kitas žmogus, jo nekalbinkite, kad viduryje valgymo netektų atsakyti.
 • Jei ant stalo yra bendrų valgių, nesiekite jų ranka persikreipdami ar palinkę ant viso stalo, paprašykite, kad paduotų tas, kuris yra arčiau norimo patiekalo.
 • Jei kuris šeimininkų ruoštas patiekalas ar gėrimas nepatiko, nutylėkite tai. Po pietų / vakarienės tiesiog padėkokite šeimininkams už priėmimą.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Vasariškų batų tipai: kaip svarbu pasirinkti tinkamą avalynę vasarą

Vasariškų batų tipai: kaip svarbu pasirinkti tinkamą avalynę vasarą

Tikrai nėra geresnio jausmo už kaitinančius veidą saulės spindulius ir žinojimą, kad vasara jau visai čia pat. Tačiau vasara tikrai gali būti negailestinga jūsų kojoms, jei esate sportinių batų gerbėja. Drėgmė, kartu su betono svilinančiu ir garuojančiu karščiu, gali palikti jūsų kojas nepavydėtinoje situacijoje – dvokiančias, ištinusias ir pažeistas pūslių. Tačiau tol, kol nešiosite oro […]

views 1695
Savirealizacija

Ilgieji skrydžiai. Patarimai skrendantiems

Teksto autorė: Neringa Starkovaitė Daugelis patvirtintų, kad šiltasis metų laikas yra neatsiejamas nuo kelionių. Nemaža dalis žmonių renkasi tolimas kelionių kryptis, todėl, savaime aišku, tenka valandų valandas skristi lėktuvu. Nuostabu yra po ilgo skrydžio pagaliau pasiekti savo išsvajotąjį kelionės tikslą, o tam, kad tokie skrydžiai neapkarstų, kviečiame paskaityti keletą patarimų! Kas yra vadinamieji ilgi skrydžiai? […]

views 4431
Gydytoja dermatologė Asta Dumbliauskienė
Savirealizacija

Nuomonė. Kas šiandien gražu, o rytoj – vulgaru?

Gydytoja dermatologė Asta Dumbliauskienė Neseniai išgirdau istoriją, kaip vienų pažįstamų 11 metų mergaitė, būdama prekybos centre, užėjo į parduotuvės persirengimo kabiną, apsivilko gražius apatinius marškinėlius, atstatė lūpas, išrietė užpakaliuką, taip nusifotografavo ir nuotrauka pasidalijo su savo draugais socialiniame tinkle. Tėvams buvo šokas, jie barė ir baudė dukterį. Tačiau man pirmiausia iškilo klausimas: ar jie turėjo […]

views 13296
Užkietėjusioms romantikėms: 10 geriausių filmų apie meilę
Savirealizacija

Užkietėjusioms romantikėms: 10 geriausių filmų apie meilę

Jei pasiilgote romantikos, nebūtina šimtąjį kartą iš eilės įsijungti „Titaniką” ar „Romeo ir Džiuljetą”. Primename dešimt romantiškiausių visų laikų filmų, kuriuos žiūrėdami tikrai nubrauksite ašarą ir patikėsite amžina meile iš naujo. 1. „Užrašų knygelė” („The Notebook”) Ten, kur pasirodo žavusis Ryan Gosling, romantikos tikrai netrūksta. Ne išimtis ir režisieriaus Nick Cassavetes juosta „Užrašų knygelė”. Filme pasakojama […]

views 26858
5 nemokamos išmaniosios programėlės padeda atsipalaiduoti ir atrasti minčių harmoniją
Savirealizacija

5 nemokamos išmaniosios programėlės padeda atsipalaiduoti ir atrasti minčių harmoniją

Atrodytų keista, kaip telefonas gali padėti atsipalaiduoti ir pabėgti nuo išorinio pasaulio? Vis dėlto, kartais verta atrasti naujas galimybes ir, jeigu telefonas gali trukdyti, tai jis turėtų galėti ir padėti. Sužinokite ir tuo įsitikinkite išbandydami bent keletą programėlių, sukurtų būtent jūsų gerovei. Programėles galite nesunkiai atsirinkti pagal savo norus ir pomėgius: nuo miego kokybės ir […]

views 4080