2008-aisiais lietuvių kalba išleista knyga „Penkios meilės kalbos“ sulaukė įvairių vertinimų. Vieni tikino, kad tai – raktas į sveikus ir stiprius santykius, kiti vadino dar vienu banaliu būdu pasipelnyti. Siekiant išspręsti bendravimo su partneriu problemas, geriausia kliautis vienas kitu ir psichologais, tačiau nepakenks ir keletas idėjų iš Gary Chapman knygos.
Psichologas Gary Chapman jau daugiau nei tris dešimtmečius konsultuoja su vienais ar kitais sunkumais susiduriančias poras. Per ilgus darbo metus specialistas pastebėjo, jog absoliuti dauguma jo klientų meilę išreiškia ir interpretuoja penkiais būdais, t.y. kalba penkiomis meilės kalbomis.
Anot G. Chapman, kiekvienas jausmus išreiškia dviem „kalbomis”, to paties tikisi ir iš partnerio. Deja, dažnai meilės kalbos nesutampa, todėl santykiuose pamažu pradeda rastis problemos. Knygos autorius rekomenduoja susipažinti su visomis meilės kalbomis, atrasti, kurios tinka jūsų partneriui, ir taip išspręsti ilgą laiką kamuojančius nesusipratimus.
Kalbantiems pirmąja meilės kalba labai svarbu girdėti palaikymo žodžius bei komplimentus. Jie padeda jaustis mylimu, reikalingu ir vertinamu. Tuo tarpu nuolat girdimi skundai ir įžeidinėjimai žemina savivertę ir partnerio širdyje palieka gilų randą.
Kartu leisti laiką nereiškia sėdėti viename kambaryje ir kiekvienam atskirai užsiimti savo reikalais. Šiuo atveju skaičiuojamas tik tas laikas, kurio metu partneriui skiriate visą savo dėmesį ir jo nuoširdžiai klausotės. Todėl nereikia nė sakyti, kad vis nukeliami susitikimai, laiko trūkumas ir nesugebėjimas išklausyti ilgainiui tampa didžiule santykių problema.
Ar teko girdėti posakį, jog „mažos dovanėlės stiprina draugystę”? Pasirodo, kad materialinės gėrybės (nebūtinai brangios) gali teigiamai paveikti santykius. Kai kurie žmonės labiausiai mylimi jaučiasi tada, kai gauna dovanų. Ir tai jokiu būdu nereiškia, kad jie – užkietėję materialistai: tiesiog apgalvota ir prasminga dovana sufleruoja, kad juos vertinate, apie juos galvojate ir dėl jų stengiatės.
Kalbantiems šia meilės kalba darbai kur kas iškalbingesni už žodžius. Tokie žmonės nori, kad partneris suvoktų, jog jų gyvenimas nėra lengvas ir ištiestų pagalbos ranką. Ir tai nebūtinai turi būti grandioziniai žygiai: kai kuriais atvejais užtenka pagaminti vakarienę, išplauti indus, padaryti pavargusių kojų masažą ir pakeliui namo nupirkti mėgstamiausių saldumynų. Šio tipo žmones labiausiai žeidžia sulaužyti pažadai bei tingumas – tuomet jiems atrodo, kad jų nevertinate.
Šiems žmonėms tinkamas prisilietimas – tikriausias meilės įrodymas. Ir tai tikrai neapsiriboja seksu: ne mažiau svarbu laikymas už rankos, bučiniai, apkabinimai ir bet kokie kiti malonūs prisilietimai. Taip kalbantieji šia kalba jaučiasi saugūs ir mylimi, todėl bet koks fizinis smurtas gali santykius sugadinti neatpažįstamai.