Psichologija

Nerimas: kaip jį įveikti?

Publikuotas 2016 vasario 29 views 10319

Įvairios baimės, neigiamos mintys, klausiančios „O kas, jeigu…“ ir blogiausių situacijų scenarijai lengvai nugramzdina jus į neviltį. Nuolatinis nerimas yra elgsenos forma, prie kurios protas tiesiog pripranta. Šis nerimo modelis yra pavojingas tiek jums, tiek esantiems šalia. Jeigu jaučiate, kad jūsų nerimas neskatina produktyvumo, o priešingai, trukdo gyventi, pradėkite treniruoti savo mintis, kad išsivaduotumėte iš šių pančių.

  1. Minčių nesustabdysite, bet galima jas atidėti

Turbūt kiekvienas žino, kad įsakydami sau neįsivaizduoti raudono obuolio, iškart jį įsivaizduosite. Taip pat ir su nerimu – kvaila yra nerimaujantiems patarti nesijaudinti arba nustoti apie tai galvoti. Vis dėlto, yra šis tas, ką galite padaryti. Paskirkite nerimui tam tikrą laiką. Tebūnie tai 10 minučių popiet (jokiu būdu ne rytas ir ne vakaras). Kilus nerimui, mintis užsirašykite ir priminkite sau, kad pagalvosite apie tai nerimo pertraukėlės metu. Atėjus laikui, peržvelkite sąrašą ir jaudinkitės į valias – pamatysite, kiek mažai punktų atrodys vis dar verti dėmesio. Atminkite, kad gyvenimas yra trumpas o laikas, praleistas nerimaujant, yra iššvaistytas laikas.

      2. Būkite savimi

Nedaug žmonių turi pakankamai gerus aktorinius įgūdžius, o ir ne visi turintys juos, yra laimingi sau primestuose vaidmenyse. Jei stengsitės būti kažkuo kitu, o ne savimi, tai greitai patirsite vidinį sąmišį.

      3. Paklauskite savęs, ar problema išsprendžiama

Kartais nerimas išties padeda mums veikti ir tobulėti. Kaip žinoti, kad verta dėl kažko susirūpinti? Įvertinkite situaciją: ar ji yra tikra, ar tik „kas, jeigu“ scenarijus? jeigu ji įsivaizduojama, kokia tikimybė, kad tai išsipildys? ar galite kažką padaryti, ar tai ne jūsų valioje? Jeigu tai nesumokėtos sąskaitos, greičiausiai galėsite problemą išspręsti. Tokiais atvejais imkitės sudaryti veiksmų ir idėjų sąrašą. Kita vertus, patys suprantate, kad pagal šiuos kriterijus dėl pasaulio pabaigos nerimauti nėra verta.

       4. Išmokite būti abejingi

Žinoma, kad svarbu yra būti empatiškam ir gebėti rūpintis kitais žmonėmis. Tačiau dėl asmeninės gerovės kartais reikia ir abejingumo. Kad nustotumėte rūpintis, sutelkite dėmesį į pašalinius dalykus ir kuo mažiau galvokite, ką kiti galvoja ar sako apie jus.

      5. Gaukite įkvėpimo iš artimų žmonių

Didžiuokitės, kuo esate ir neapsistokite ties tuo, kuo nesate. Kiti žmonės, esantys jūsų gyvenime, pvz. tėvai, broliai ir seserys, draugai, greičiausia, jau didžiuojasi jumis. Artimieji gali suteikti palaikymo, jeigu gebėsite perimti jų požiūrį.

      6. Išmokite priimti nežinomybę

Kai dėl ko nors nerimaujate, dažnai laukiate kažkokio įvykio. Daug geriau yra mesti tas mintis iš galvos ir tiesiog leisti įvykiams klostytis, kai jiems ateina laikas. Visiems yra žinoma, kad būtinai surasite sau giminingą sielą, kai nustosite jos ieškoti. Ta pati filosofija galioja ir kitiems dalykams. Kad ir kiek ieškosite darbo, galimas dalykas, kad mėgstamas darbas ateis pas jus, kai nustosite dėl to nerimauti.

      7. Venkite neapykantos

Jeigu nerimaujate, net esate įskaudinti, atminkite, kad žmonės, kurie jus įskaudino, nenusipelnė, kad dėl jų nuodytumėte savo mintis. Be to, neigiamos jūsų emocijos gali turėti poveikį jūsų fizinei sveikatai. Neapykanta tik skatina dar didesnę neapykantą.

      8. Tikėkite kažkuo daugiau

Jeigu susitelksite tik į save ir į savo gyvenimą, nuolatos nerimausite ir neturėsite jėgų daryti kažką daugiau. Tačiau, pasinaudodami aukštesnėmis jėgomis, galite išvyti iš savo galvos negatyvias mintis. Ir ta aukštesnioji jėga nebūtinai turi būti Dievas ar religija! Tai bet kas, kuo galite tikėti: šeima, draugystė, sąžiningumas, geranoriškumas ir t.t. Tam, kad nustotumėte taip pergyventi, paprasčiausiai reikia turėti kažkokį tikslą, kuris būtų svarbesnis už jūsų poreikius.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Psichologija

5 priežastys keliauti su mama

Iš pradžių gali pasirodyti beprotiška, tačiau kelionė su mama yra asmeninio augimo dalis. Kai esame maži, mama mus lydi  visur ir tai yra taip natūralu, kaip  kasdien valytis dantis. Tačiau bėgant metams šis ryšys susilpnėja arba visai nutrūksta. Iš pradžių gali atrodyti, kad kartu pasiimti žemėlapį ir pasirinkti kelionės tikslą gali būti beprotiška idėja, tačiau, […]

views 2807
Psichologija

Kodėl vienišos moterys yra laimingesnės?

Vis daugėja moterų, kurios savo pasirinkimu arba dėl to, kad nerado stabilaus partnerio, kuris padarytų jas laimingomis, nusprendė gyventi vienos be jokių santykių. Vienišumas tapo gyvenimo būdu, kuriuo jau mėgaujasi daug moterų ir net vyrų. Manymas, kad moterų prioritetai yra susirasti partnerį, susituokti ir susilaukti vaikų, jau išėjo iš mados… Laikai pasikeitė, taip pat ir […]

views 3657
Psichologija

5 protingi veiksmai, kurie padės naudoti mažiau plastiko

Pasaulyje vis labiau plinta zero waste idėja, propaguojanti mažinti atliekas buityje ir atsisakyti kuo daugiau plastiko gaminių. Ypač aktualu yra sumažinti plastikinių maišelių kiekį, nes tai yra vienas pagrindinių aplinkos taršos šaltinių. Būtent dėl plastikinių maišelių, vandenyne ir jūrose žūsta šimtai tūkstančių gyvūnų ir paukščių. Tai kelia milžinišką grėsmę visai ekosistemai.Mokslininkai yra paskaičiavę, jog tam, […]

views 3219

10 frazių, kurias turėtumėte išbraukti iš savo žodyno

Dažnai stebimės, kad mūsų gyvenime nutinka taip, kad ima ir išsipildo tai, ko labiausiai bijome. Atrodo, kad tuomet visas pasaulis yra nusiteikęs prieš mus ir labai neteisingas. Tačiau pradėjus nagrinėti tikrąsias priežastis, galima atrasti netikėtų dalykų. Pavyzdžiui, galima pastebėti kad dažnai patys kuriame realybę, kurioje po kiek laiko atsiduriame. Kartais tai darome sąmoningai, besiguosdami aplinkiniams […]

views 3440

5 triukai ramiam miegui

Miegas yra itin svarbus ne tik žmogaus fizinei, bet ir psichinei sveikatai. Todėl reiktų stengtis pakankamai ir kokybiškai išsimiegoti. Miego kokybė priklauso nuo jo ciklo fazių, kurias pasiekus smegenų veikla yra labai skirtinga. Pavyzdžiui, pirmoje miego fazėje jūs atsipalaiduojate, nurimsta jūsų širdies ritmas ir kvėpavimas. Taip kūnas ruošiasi užmigimui. Antroje miego fazėje, dažniausiai dar esame […]

views 3081