Psichologija

Negatyvios emocijos: kaip jomis neužsikrėsti?

Publikuotas 2016 1 gegužės views 5602
bigstockphoto.com nuotrauka

Būna, kad į susitikimą su draugu nueini pasišvilpaudamas, o po pabendravimo jau išeini prastai nusiteikęs, nors nebuvo nei pykčių, nei ginčo. Arba po sunkios dienos grįžus namo, netikėtai pralinksmina gerai nusiteikę šeimynykščiai. Pasirodo, emocijas žmonės perduoda ne vien pasakydami ką nors liūdinančio ar linksminančio – „užsikrėsti“ kitų žmonių nuotaikomis yra lengviau nei gripu.

Kaip teigia vienas iš emocinio intelekto pradininkų, knygos „Emocinis intelektas“ (angl. „Emotional Intelligence“) autorius Daniel Goleman, jausmai ne visada išsakomi žodžiais, daug dažniau jie reiškiami kitais būdais: per intonaciją, gestus, veido išraišką. Autorius nagrinėja, kaip kitų žmonių veido išraiška ir kūno kalba padeda empatijos turintiems žmonėms suvokti jų nuotaiką, ir kaip, vadovaujantis patirtimi bei emociniu protu, į tai tinkamai reaguoti. Dabar moksliniai tyrimai atskleidė dar daugiau naujų dalykų.

JAV psichologas John T. Cacioppo teigia, kad pokalbio metu žmonės nesąmoningai atkartoja pašnekovo mimikas, gestus, kūno kalbą ir kalbos ritmą. Tai yra gana primityvus instinktas, kuris lemia žmogaus, neturinčio emocinių, psichologinių sutrikimų, gebėjimą empatizuoti. Tuo pačiu, psichologo teigimu, perimamos ir kito žmogaus teigiamos emocijos, tokios kaip entuziazmas ir džiaugsmas, arba neigiamos, kaip liūdesys, baimė, pyktis. Šis modelis vadinamas „beždžionė mato – beždžionė daro“ (angl. „monkey–see–monkey–do“) elgesiu. Kaip tai įvyksta?

Psichologo teigimu, būtent perimta kūno kalba, gestai, intonacijos ir lemia, kad pasijuntame panašiai, kaip pašnekovas. Tai yra, kai mūsų kūno raumenų tonusas padidėja arba sumažėja dėl pakitusios gestikuliacijos, veido išraiškų ir panašiai, mūsų smegenims tai duoda signalą, sukeliantį tam tikrą jausmą. Psichiatrė Judith Orloff savo atliktais tyrimais taip pat patvirtina: pakitę raumenų judesiai specifinėms smegenų ląstelėms – veidrodiniams neuronams – duoda signalą, kuris nulemia mūsų savijautą. Kuo žmonių tarpusavio ryšys yra artimesnis, tuo stipriau šis mechanizmas veikia ir tuo lengviau nuotaika yra perimama.

negatyvios emocijos

bigstockphoto.com nuotrauka

Nors empatija ir gebėjimas suprasti kitų žmonių siunčiamus signalus yra svarbus civilizuoto žmogaus bruožas, tačiau tai nereiškia, kad bet kokias nuotaikas perimti yra sveika. Pavyzdžiui, gerai yra suprasti, jog kitas žmogus yra išsigandęs ir stengtis jam padėti pasijusti geriau, tačiau perimti šią emociją į savo būseną – jau nėra gerai. Nerimą, baimės jausmą priėmęs ir perkėlęs į savas mintis žmogus gali padaryti klaidingų sprendimų. Tuo pačiu, kiekvienam būtų paranku turėti nuo ko „užsikrėsti“ entuziazmu, teigiamu požiūriu į asmeninį gyvenimą ar darbą ir panašiai. Dėl to ir yra svarbu rinktis bendravimui pozityvius žmones, o ne kupinus destruktyvių minčių.

Štai keli specialistų patarimai, kaip išvengti neigiamų emocijų perėmimo:

  • Atsekite negatyvios emocijos pirminį šaltinį. Galima savęs paklausti, ar jaučiuosi liūdnai dėl savų priežasčių, ar dėl to, kad pabuvau šalia žmonių, kurie jaučiasi ar kalba pesimistiškai, piktai? Išmokus atsekti, kada ir dėl ko kilo slogus jausmas, galima nutraukti šią negatyvo perdavimo grandinę.
  • Išmokite valdyti savo kūno kalbą. Jeigu jau moksliniai tyrimai patvirtina, kad perimta iš kito žmogaus kūno kalba ir veido išraiškos gali pačios formuoti mūsų būsenas, išmokime tai valdyti: susidūrus su blogos nuotaikos pašnekovu, reikia stengtis išlaikyti neutralią veido išraišką, atsipalaidavusią laikyseną. Taip pat gali padėti akių kontakto vengimas.
  • Turėkite savas ribas. Jeigu jaučiate, kad ėmėte patirti per daug negatyvo, liūdesio ar irzlumo, pastebėkite tai, bet tik nepanikuokite. Kvėpuokite giliai, dėmesį nukreipdami į negatyvo iškvėpimą. J. Orloff taip pat pataria įsivaizduoti aplink save skydą, kuris praleidžia tik teigiamas emocijas, bet atmuša neigiamas.

Jeigu visi šie patarimai konkrečioje situacijoje nepadeda, padarykite bendravimo pertrauką, pavyzdžiui, nueidami į tualetą, arba išvis nutraukite šį kontaktą, atidėdami pokalbį vėlesniam laikui.

O jeigu susidūrėte su gerai nusiteikusiu, optimizmą spinduliuojančiu žmogumi, atsipalaiduokite ir kuo ramiausiai perimkite jo gestikuliaciją, mimikas, kūno kalbą – priimkite siunčiamą džiaugsmą, – jo niekuomet nebus per daug!

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai

Kaip išsirinkti viešbutį pagal savo kelionės tikslą

  Keliaudami dažnai turime vieną pagrindinį tikslą – atsipalaiduoti arba produktyviai dirbti. Tačiau tai, kas tinka savaitgalio poilsiui prie jūros, nebūtinai bus patogu verslo susitikimams mieste. Todėl renkantis viešbutį svarbu atsižvelgti ne tik į žvaigždučių skaičių ar kainą, bet ir į kelionės tikslą – tai leis išvengti nusivylimų ir maksimaliai išnaudoti laiką.   Viešbutis verslo […]

views 26

HEYDUDE jau OPEN24 – šią vasarą ženk lengviau

Nuo šiol Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje galite rasti šį visame pasaulyje mylimą laisvalaikio avalynės prekių ženklą – kartu su naujausia 2025 m. pavasario/vasaros kolekcija. OPEN24 tapo oficialiais HEYDUDE atstovais Baltijos šalyse. Kodėl verta susipažinti su HEYDUDE? Nes tai ne šiaip batai. HEYDUDE – tai filosofija apie gyvenimą be skubos, apie patogumą, kuris nekonkuruoja su stiliumi, […]

views 221

Atrask pavasario sportbačių favoritus!

Pavasaris – tai naujų galimybių metas! Atėjo laikas atnaujinti savo avalynę ir pasiruošti šiltesniems orams, aktyvesniam laisvalaikiui bei stilingoms gatvės mados akimirkoms. Pristatome sportbačius, kurie šį sezoną taps tavo patogumo ir stiliaus sąjungininkais. Naujausios New Balance, Converse, Keen, Diadora ir Crocs™ kolekcijos sujungia retro dizainą su moderniomis tendencijomis, užtikrindamos maksimalų komfortą ir universalumą. Kuris modelis […]

views 1070

Naminių gyvūnėlių svarba – kaip jie praturtina mūsų gyvenimą ir suteikia nepakeičiamą naudą

Naminių gyvūnėlių buvimas mūsų gyvenime jau seniai tapo neatsiejama kasdienybės dalimi. Nuo šunų ir kačių iki mažų graužikų ir paukščių – šie gyvūnai suteikia mums džiaugsmo, įspūdžių ir netgi sveikatos naudą. Nors kiekvienas žmogus turi savo priežastis pasirinkti naminius gyvūnėlius, bendras jų poveikis mūsų gyvenimui yra neabejotinas. Naminių gyvūnėlių meilė, lojalumas ir draugystė suteikia mums […]

views 835

Kaip sustiprinti imuninę sistemą prieš gripo sezoną

Imuninė sistema – sudėtingas ląstelių, audinių ir organų tinklas, kuris veikia kartu, tam, kad apsaugotų jūsų kūną nuo kenksmingų įsibrovėlių, tokių kaip virusai ir bakterijos. Artėjant gripo sezonui, labai svarbu pasiruošti, kad ji sėkmingai atsispirtų virusams ir infekcijoms. Imuninės sistemos stiprinimas ne tik sumažina riziką susirgti, bet ir gali padėti greičiau pasveikti užsikrėtus gripu. Maistingos […]

views 1045