Psichologija

Minimalizmas ir minimalistinis gyvenimo būdas – problemų sprendimo būdas?

Publikuotas 2016 lapkričio 21 views 7995
Minimalizmas ir minimalistinis gyvenimo būdas – problemų sprendimo būdas? shutterstock.com

Minimalizmo koncepcija siejama su paprastumu, o kartais netgi asketizmu. Tačiau svarbu žinoti, jog minimalistinis gyvenimo būdas remiasi ne tik nuosaikumo idėja bei samprata, teigiančia, kad mažiau yra daugiau, bet taip pat akcentuoja sąmoningumą, skatinantį suprasti, jog svarbu ne kiek turi, o „kaip“ turi.

Ekspresionizmui prieštaraujanti meno srovė gimė šeštajame dešimtmetyje, kai modernizmo trokštančiai visuomenei egzistuojančios tuometinės avangardo kryptys tapo pernelyg elementarios ar netgi gremėzdiškos. Žinoma, iš pradžių minimalizmas pasiekė kultūros sritis – dailę, literatūrą, architektūrą ir t.t., tačiau vėliau, pamažu, integravosi ir į kasdienį žmonių gyvenimą, tapdamas samprata, įvardijančia kaip gyventi „teisingai“.

Minimalizmas yra gyvenimo būdas, kurio vizija remiasi į kiek banalią, tačiau esminę, tiesą – paprastumą. T.y. minimalizmas yra „nesudėtingas“ gyvenimas, kai atsisakoma to, kas kasdienėje rutinoje nesuteikia laimės, atitolina nuo užsibrėžtų tikslų ir neleidžia tobulėti kaip asmenybei. Minimalizmas padeda eliminuoti perteklių ir tuomet atsiranda vietos dalykams, kurie iš tiesų yra svarbūs.

Nesaikingumas – pagrindinis minimalizmo priešas. Tačiau svarbu suvokti, kad pertekliumi gali tapti ne tik daiktai. Tai taip pat ir negatyvios mintys, priverstiniai įsipareigojimai, prasta mityba ir pan. Siekiant pradėti gyventi paprastai, būtina susidėlioti prioritetus ir atskirti dalykus, kurie yra būtini bei teikia laimę, o kurie galbūt skatina negatyvumą. Deja, nors tai atrodo ganėtinai lengva, nes, rodos, visi žinome, ko norime, vis dėlto dėl spartaus gyvenimo ar streso prioritetų tiesiog neatpažįstame, o erdvėje, kuri užkrauta nereikalingais daiktais, tai padaryti tampa dar sudėtingiau.

Beje, manoma, kad daiktų perteklius namų erdvėje, spintoje ir pan. gali hiperbolizuoti neigiamas emocijas bei sukelti stresą ar netgi depresiją.

Ko verta savęs paklausti, kai siekiate prisijaukinti minimalistinį gyvenimo būdą?

 • Ar turite per daug daiktų? Galbūt kaupiate nereikalingus, sulūžusius daiktus? Ar spintoje laikote nenaudojamus, suplyšusius drabužius? Ar laikote daiktus, kuriuos įsigijote pagauti impulso?
 • Ar dažnai mąstote negatyviai? O gal nuolatos galvojate apie tą patį, pernelyg analizuojate susidariusias situacijas?
 • Dažnai elgiatės pernelyg spontaniškai, neracionaliai ir prisidarote problemų?
 • Prisiimate pernelyg daug atsakomybės? Užsikraunate nebūtinus ar netgi psichologiškai žlugdančius įsipareigojimus darbe ar asmeniniuose santykiuose?
 • Daug dirbate ir mažai ilsitės?
 • Dažniausiai valgote greitą maistą, mityba nėra subalansuota? Piktnaudžiaujate alkoholiu? Rūkote?
 • Galėdami tikslą pasiekti pėsčiomis, vis tiek važiuojate automobiliu?

Žinoma, ne visko įmanoma atsisakyti, tačiau jeigu beveik į visus klausimus atsakymai buvo teigiami, susimąstyti ir padaryti išvadas yra būtina.

Paklauskite savęs kas svarbiau:

 • Ramus pasivaikščiojimas parke su artimu žmogumi ar kelios valandos prie televizoriaus ekrano?
 • Dar vienas drabužis ar nauja, įdomi patirtis keliaujant ar išmokstant kažko naujo?

Susidėliokite prioritetus.

Vis dėlto verta paminėti, jog reikia nesupainioti – minimalizmas ir minimalumas yra skirtingos sampratos. Klaidinga manyti, jog minimalistinis gyvenimo būdas remiasi tik į mažą daiktų kiekį. Svarbiausia – neturėti daugiau daiktų, nei reikia. Kiekvienas daiktas turi turėti „savo vietą“, paskirtį ir būti reguliariai naudojamas.

Stiliaus atžvilgiu idėja išlieka ta pati – vizuali koncepcija, kurioje vyrauja saikingumas, funkcionalumas.

Mados industrija šią nuosaikią meno srovę pažino 90 – tųjų laikotarpyje, kai mados namai „Calvin Klein“ pristatė drabužių kolekciją, kuriai, rodos, truko elementarios elegancijos, tačiau paprastumas buvo pakankamai rafinuotas. Metams skriejant į priekį, minimalistinė mada tapo atpažįstama iš klasikinių siluetų, asimetrijos, subtilumo, prislopintų spalvų bei, žinoma, ekspresijos stokos.

Šiandien minimalistinis stilius – privalumas, o minimalizmas drabužinėje yra vienas elementariausių būdų išvengti chaoso gyvenime. Nuosaikios aprangos detalės tarsi padeda garantuoti, kad pavyks išvengti „neturiu ką rengtis“ situacijos.

Minimalizmas ir minimalistinis gyvenimo būdas – problemų sprendimo būdas?

Pagrindiniai aspektai įsigyjant drabužius minimalistiniam stiliui realizuoti:

 • Paprastumas ir universalumas – prioritetai.
 • Drabužių kirpimas – tiesus, klasikinis.
 • Kokybė svarbiau už kiekybę.
 • Aprangos detalių spalvinė paletė – ne daugiau nei trys pagrindiniai tonai ir keli papildomi atspalviai.
 • Makiažas – saikingas arba klasikinis (vienas akcentas, pvz., raudonos lūpos arba išryškintos akys).

„Žiemos metu dėviu juodą spalvą. Dvi poras juodų kelnių, juodus marškinius, juodą vilnonį megztinį aukštu kaklu, megztinį su pynių raštais. Turiu vieną porą vakarui skirtų sandalų ir itališkus batus“, – apie asmeninį minimalistinio stiliaus suvokimą, „Cheap Chic“ knygoje parašytoje Caterine Milinaire ir Carol Troy, pasakojo rašytoja Ingeborg Day.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Psichologija

5 protingi veiksmai, kurie padės naudoti mažiau plastiko

Pasaulyje vis labiau plinta zero waste idėja, propaguojanti mažinti atliekas buityje ir atsisakyti kuo daugiau plastiko gaminių. Ypač aktualu yra sumažinti plastikinių maišelių kiekį, nes tai yra vienas pagrindinių aplinkos taršos šaltinių. Būtent dėl plastikinių maišelių, vandenyne ir jūrose žūsta šimtai tūkstančių gyvūnų ir paukščių. Tai kelia milžinišką grėsmę visai ekosistemai.Mokslininkai yra paskaičiavę, jog tam, […]

views 160

10 frazių, kurias turėtumėte išbraukti iš savo žodyno

Dažnai stebimės, kad mūsų gyvenime nutinka taip, kad ima ir išsipildo tai, ko labiausiai bijome. Atrodo, kad tuomet visas pasaulis yra nusiteikęs prieš mus ir labai neteisingas. Tačiau pradėjus nagrinėti tikrąsias priežastis, galima atrasti netikėtų dalykų. Pavyzdžiui, galima pastebėti kad dažnai patys kuriame realybę, kurioje po kiek laiko atsiduriame. Kartais tai darome sąmoningai, besiguosdami aplinkiniams […]

views 294

5 triukai ramiam miegui

Miegas yra itin svarbus ne tik žmogaus fizinei, bet ir psichinei sveikatai. Todėl reiktų stengtis pakankamai ir kokybiškai išsimiegoti. Miego kokybė priklauso nuo jo ciklo fazių, kurias pasiekus smegenų veikla yra labai skirtinga. Pavyzdžiui, pirmoje miego fazėje jūs atsipalaiduojate, nurimsta jūsų širdies ritmas ir kvėpavimas. Taip kūnas ruošiasi užmigimui. Antroje miego fazėje, dažniausiai dar esame […]

views 230

7 filmai, kuriuos verta pažiūrėti su savo antra puse

Daugelis pritars, kad vienas geriausių romantiško vakaro planų yra filmo žiūrėjimas. Tačiau dažnai sunkiausia šio vakaro scenarijaus įgyvendinimo dalimi tampa filmo pasirinkimas. O kas jei, jūsų ir antrosios pusės skoniai nelabai sutampa, ir jūs negalite apsispręsti ar žiūrėti jaudinančią melodramą, ar veiksmo trilerį. Tai geriausia tuomet ieškoti kompromiso ir tartis, kad vieną vakarą renkasi vienas, […]

views 713
Psichologija

15 Įkvepiančių Antuano de Sen Egziuperi citatų, kurios padės jaustis laimingais

Garsus prancūzų rašytojas Antuanas de Sent Egziuperi daugiausiai žinomas dėl savo populiariausios knygos „Mažasis princas“– filosofinės pasakos, skirtos suaugusiems. Knyga įkvepia mylėti visą aplinkui, paleisti, išlaisvinti bei prisijaukinti. Pateikiame jums šio autoriaus citatų, kurios praskaidrins dieną ir padės pasijusti laimingais.  1. Laikas yra ne smėlio laikrodis, kuris naudoja smėlį, o pjovėjas, rišantis pėdą. Citadelė 2. […]

views 48073