Psichologija

Minimalizmas ir minimalistinis gyvenimo būdas – problemų sprendimo būdas?

Publikuotas 2016 21 lapkričio views 10866
Minimalizmas ir minimalistinis gyvenimo būdas – problemų sprendimo būdas? shutterstock.com

Minimalizmo koncepcija siejama su paprastumu, o kartais netgi asketizmu. Tačiau svarbu žinoti, jog minimalistinis gyvenimo būdas remiasi ne tik nuosaikumo idėja bei samprata, teigiančia, kad mažiau yra daugiau, bet taip pat akcentuoja sąmoningumą, skatinantį suprasti, jog svarbu ne kiek turi, o „kaip“ turi.

Ekspresionizmui prieštaraujanti meno srovė gimė šeštajame dešimtmetyje, kai modernizmo trokštančiai visuomenei egzistuojančios tuometinės avangardo kryptys tapo pernelyg elementarios ar netgi gremėzdiškos. Žinoma, iš pradžių minimalizmas pasiekė kultūros sritis – dailę, literatūrą, architektūrą ir t.t., tačiau vėliau, pamažu, integravosi ir į kasdienį žmonių gyvenimą, tapdamas samprata, įvardijančia kaip gyventi „teisingai“.

Minimalizmas yra gyvenimo būdas, kurio vizija remiasi į kiek banalią, tačiau esminę, tiesą – paprastumą. T.y. minimalizmas yra „nesudėtingas“ gyvenimas, kai atsisakoma to, kas kasdienėje rutinoje nesuteikia laimės, atitolina nuo užsibrėžtų tikslų ir neleidžia tobulėti kaip asmenybei. Minimalizmas padeda eliminuoti perteklių ir tuomet atsiranda vietos dalykams, kurie iš tiesų yra svarbūs.

Nesaikingumas – pagrindinis minimalizmo priešas. Tačiau svarbu suvokti, kad pertekliumi gali tapti ne tik daiktai. Tai taip pat ir negatyvios mintys, priverstiniai įsipareigojimai, prasta mityba ir pan. Siekiant pradėti gyventi paprastai, būtina susidėlioti prioritetus ir atskirti dalykus, kurie yra būtini bei teikia laimę, o kurie galbūt skatina negatyvumą. Deja, nors tai atrodo ganėtinai lengva, nes, rodos, visi žinome, ko norime, vis dėlto dėl spartaus gyvenimo ar streso prioritetų tiesiog neatpažįstame, o erdvėje, kuri užkrauta nereikalingais daiktais, tai padaryti tampa dar sudėtingiau.

Beje, manoma, kad daiktų perteklius namų erdvėje, spintoje ir pan. gali hiperbolizuoti neigiamas emocijas bei sukelti stresą ar netgi depresiją.

Ko verta savęs paklausti, kai siekiate prisijaukinti minimalistinį gyvenimo būdą?

  • Ar turite per daug daiktų? Galbūt kaupiate nereikalingus, sulūžusius daiktus? Ar spintoje laikote nenaudojamus, suplyšusius drabužius? Ar laikote daiktus, kuriuos įsigijote pagauti impulso?
  • Ar dažnai mąstote negatyviai? O gal nuolatos galvojate apie tą patį, pernelyg analizuojate susidariusias situacijas?
  • Dažnai elgiatės pernelyg spontaniškai, neracionaliai ir prisidarote problemų?
  • Prisiimate pernelyg daug atsakomybės? Užsikraunate nebūtinus ar netgi psichologiškai žlugdančius įsipareigojimus darbe ar asmeniniuose santykiuose?
  • Daug dirbate ir mažai ilsitės?
  • Dažniausiai valgote greitą maistą, mityba nėra subalansuota? Piktnaudžiaujate alkoholiu? Rūkote?
  • Galėdami tikslą pasiekti pėsčiomis, vis tiek važiuojate automobiliu?

Žinoma, ne visko įmanoma atsisakyti, tačiau jeigu beveik į visus klausimus atsakymai buvo teigiami, susimąstyti ir padaryti išvadas yra būtina.

Paklauskite savęs kas svarbiau:

  • Ramus pasivaikščiojimas parke su artimu žmogumi ar kelios valandos prie televizoriaus ekrano?
  • Dar vienas drabužis ar nauja, įdomi patirtis keliaujant ar išmokstant kažko naujo?

Susidėliokite prioritetus.

Vis dėlto verta paminėti, jog reikia nesupainioti – minimalizmas ir minimalumas yra skirtingos sampratos. Klaidinga manyti, jog minimalistinis gyvenimo būdas remiasi tik į mažą daiktų kiekį. Svarbiausia – neturėti daugiau daiktų, nei reikia. Kiekvienas daiktas turi turėti „savo vietą“, paskirtį ir būti reguliariai naudojamas.

Stiliaus atžvilgiu idėja išlieka ta pati – vizuali koncepcija, kurioje vyrauja saikingumas, funkcionalumas.

Mados industrija šią nuosaikią meno srovę pažino 90 – tųjų laikotarpyje, kai mados namai „Calvin Klein“ pristatė drabužių kolekciją, kuriai, rodos, truko elementarios elegancijos, tačiau paprastumas buvo pakankamai rafinuotas. Metams skriejant į priekį, minimalistinė mada tapo atpažįstama iš klasikinių siluetų, asimetrijos, subtilumo, prislopintų spalvų bei, žinoma, ekspresijos stokos.

Šiandien minimalistinis stilius – privalumas, o minimalizmas drabužinėje yra vienas elementariausių būdų išvengti chaoso gyvenime. Nuosaikios aprangos detalės tarsi padeda garantuoti, kad pavyks išvengti „neturiu ką rengtis“ situacijos.

Minimalizmas ir minimalistinis gyvenimo būdas – problemų sprendimo būdas?

Pagrindiniai aspektai įsigyjant drabužius minimalistiniam stiliui realizuoti:

  • Paprastumas ir universalumas – prioritetai.
  • Drabužių kirpimas – tiesus, klasikinis.
  • Kokybė svarbiau už kiekybę.
  • Aprangos detalių spalvinė paletė – ne daugiau nei trys pagrindiniai tonai ir keli papildomi atspalviai.
  • Makiažas – saikingas arba klasikinis (vienas akcentas, pvz., raudonos lūpos arba išryškintos akys).

„Žiemos metu dėviu juodą spalvą. Dvi poras juodų kelnių, juodus marškinius, juodą vilnonį megztinį aukštu kaklu, megztinį su pynių raštais. Turiu vieną porą vakarui skirtų sandalų ir itališkus batus“, – apie asmeninį minimalistinio stiliaus suvokimą, „Cheap Chic“ knygoje parašytoje Caterine Milinaire ir Carol Troy, pasakojo rašytoja Ingeborg Day.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai

Kaip sustiprinti imuninę sistemą prieš gripo sezoną

Imuninė sistema – sudėtingas ląstelių, audinių ir organų tinklas, kuris veikia kartu, tam, kad apsaugotų jūsų kūną nuo kenksmingų įsibrovėlių, tokių kaip virusai ir bakterijos. Artėjant gripo sezonui, labai svarbu pasiruošti, kad ji sėkmingai atsispirtų virusams ir infekcijoms. Imuninės sistemos stiprinimas ne tik sumažina riziką susirgti, bet ir gali padėti greičiau pasveikti užsikrėtus gripu. Maistingos […]

views 71

Nike Dunk stiliai – mados įkvėpimas moterims

Nike Dunk tikrai nėra baziniai kedai, kuriuos įsigyji nes jie tinka prie visko. Tai streetwear‘o legenda. 80-ųjų viduryje jie pasirodė kaip avalynė universitetų komandų krepšininkams, todėl jiems būdingas šiek tiek per didelis siluetas, perforacijos ant kojų pirštų ir sluoksniuotas, gruoblėtas padas. Jie buvo kuriami įvairių spalvų: iš pradžių konkrečių universitetų, vėliau – pasakų, kultinių filmų, […]

views 193

Kokias klaidas santykiuose daro moterys, ir, kokias vyrai?

Dėmesį verta atkreipti  tai, kad ir moterys, ir vyrai, santykiuose daro daug klaidų. Ir, jei jų būtų daroma mažiau, galbūt, santykių kokybė būtų aukštesnė. Taigi, pats metas pakalbėti apie tai, kokias klaidas santykiuose daro ir vieni, ir kiti. Kokias klaidas dažniausiai daro moterys? Nors nėra vieno universalaus atsakymo į šį klausimą, nes kiekvieni santykiai yra […]

views 321

Tvarios mados revoliucija Lietuvoje – „Ecoalf“ drabužių ir avalynės prekių ženklas

Drabužių ir avalynės prekių ženklas „Ecoalf“ atkeliavo į Lietuvą. Tai daugiau nei tik prekių ženklas – tai judėjimas tvaresnės ateities link. Naujausią drabužių kolekciją jau galite rasti Open24.lt internetinėje parduotuvėje.   Yra tik viena planeta, kurioje galime gyventi   Per pastaruosius 15 metų „Ecoalf“ pasaulyje tapo žinomas dėl savo šūkio „BECAUSE THERE IS NO PLANET […]

views 376

Kaip užtikrinti ramų ir kokybišką kūdikio miegą

Priešingai, nei atrodo, miegas mažyliui yra kur kas daugiau nei poilsis – tai tikrai įtemptas laikas jaunam organizmui. Gilaus miego fazės metu hipofizė gamina somatropiną – hormoną, atsakingą už ilgą kaulų augimą, svorio augimą ir regeneraciją. Nervų sistema dalyvauja analizuojant, apdorojant, įsimenant ir atskiriant aktyviuoju laikotarpiu gaunamą informaciją. Taigi kaip užtikrinti, kad kūdikis gautų ramų […]

views 525