Psichologija

Kaip atskirti, ar tai meilė, ar tik susižavėjimas ir aistra?

Publikuotas 2016 11 rugsėjo views 23034
Kaip atskirti, ar tai meilė, ar tik susižavėjimas ir aistra? shutterstock.com

Kodėl taip lengvai svaičiojamasi žodžiais „meilė, myliu“? Žmonės nemoka atskirti tikro jausmo – meilės ir ją painioja su susižavėjimu bei aistra. Žinoma, kelias link tikrosios meilės prasideda nekaltu susižavėjimu, atsiradusia nepaaiškinama trauka tarp dviejų žmonių, tačiau galbūt nevertėtų iš karto to vadinti tikra meile. Ją atskirti ne taip ir paprasta, kai nuolat yra skelbiama „Be tavęs aš negaliu gyventi“. O kaip yra iš tiesų?

Kai viduje siaučia hormonai blaiviai mąstyti nėra paprasta, tačiau pabandykite suprasti, ar iš tiesų jūs mylite, ar jus valdo tik aistra, kurią jūs painiojate su meile. Esminis skirtumas, ko gero, atsiremia į du žodžius: imti ir duoti. Kaip manote, kuris iš jų artimesnis meilei? Taip, žodis duoti. Tai yra, praėjus susižavėjimui, meilę lydi noras rūpintis kitu žmogui, jam suteikti, duoti šilumą, apsaugą, įsiklausyti į kitą, išgirsti ir atsižvelgti į jo norus, rūpintis jo gerove, kitaip tariant, duoti ir atiduoti jam kuo daugiau savęs. O štai, kai kalbame apie susižavėjimą ir aistrą, imti noras yra stipresnis, jums svarbiau patenkinti savo poreikius, nes tai jums malonu, nesistengiate gilintis į tai, ką iš tiesų jaučiate, pasitenkinate paviršiumi, jums labiau tiktų apibūdinimas „aistringi meilužiai“ nei „artimi draugai“.

shutterstock.com

shutterstock.com

Susižavėjimas ateina akimirksniu, o meilė auga po truputį, tikroji meilė yra kaip augalas, susižavėjimą galima pavadinti mažyte sėkla dirvoje ir tik prižiūrint, laistant, saugant, suteikiant saulės šilumos, augalas gali augti ir sužydėti, taip yra ir su meile. Susižavėjimas nuo meilės skiriasi ir savo pastovumu – susižavėjimas tai ateina, tai išeina, vieną dieną jūs šaukiate pasauliui, kaip stipriai mylite, kitą dieną nežinote, ar išvis mylite, meilė savo ruožtu yra pastovi.

Ar meilė tikra pasitikrinti galite ir perskaitę eilutes iš pirmojo laiško Korintiečiams, „Himnas meilei“: „Meilė kantri, meilė maloninga, ji nepavydi, meilė nesididžiuoja ir neišpuiksta. Ji nesielgia netinkamai, neieško savo naudos, nepasiduoda piktumui, pamiršta, kas buvo bloga, nesidžiaugia neteisybe, su džiaugsmu pritaria tiesai. Ji visa pakelia, visa tiki, viskuo viliasi ir visa ištveria. Meilė niekada nesibaigia.“ Jeigu savo jausmus antrajai pusei galėtumėte apibūdinti būtent taip, neabejokite – jūsų meilė tikra.

Psichologės Lauros Alčiauskaitės komentaras:

Supaprastintai galime teigti, jog meilė yra draugystė plius aistra. Aistra yra vienas iš meilės komponentų, tačiau be draugystės meilė ir lieka tik aistra. Meilę iš tiesų galime nesunkiai supainioti su susižavėjimu bei aistra, ypač pačioje santykių pradžioje, kai užsidedame „rožinius akinius“ ir matome labiau „idealizuotą“ partnerio versiją, nei realų asmenį su savais privalumais bei trūkumais. Laikui bėgant ir santykiams tvirtėjant, iliuzijos pamažu nyksta. Imame mažiau fantazuoti, o daugiau dėmesio skiriame šalia esančiam žmogui – stengiamės geriau jį ar ją pažinti, apibrėžti santykius, suvokti savo ir partnerio(-ės) jausmus. Elgesys tampa nuoširdesnis, nebesiekiame bet kokiu atveju apžavėti partnerio(-ės), jausmai darosi gilesni, imama labiau pasitikėti vienas kitu.

shutterstock.com

shutterstock.com

Dažnai aistra ar susižavėjimas gali peraugti į meilę, tačiau neretai būna ir atvirkščiai – pamatę kito žmogaus ne tik privalumus, bet ir trūkumus, suprantame, kad su juo ar ja mums nepakeliui. Bet kokiu atveju, tikrai meilei reikia laiko. Tikrai negalime kalbėti apie tikros meilės jausmus praėjus vos keletui dienų nuo pažinties pradžios. Kad būtų lengviau atskirti aistrą nuo meilės, kai kurie mano kolegos psichologai išskyrė tam tikrus aistros ir meilės požymius.

Aistros požymiai:

 • Labiausiai traukia partnerio(-ės) išvaizda ir kūnas;
 • Nėra noro aptarti savo jausmus ir santykius su partneriu(-e);
 • Jūs abu labiau meilužiai nei draugai;
 • Jūsų santykiai trunka palyginus trumpą laiką;
 • Labiausiai jus siejantis dalykas – seksas;
 • Jūsų bendravimas neretai apsiriboja abipusiu flirtu.

Meilės požymiai:

 • Seksas nėra vienintelis smagus kartu praleidžiamo laiko būdas;
 • Jūs labai daug laiko praleidžiate tiesiog kalbėdamiesi;
 • Tau tas žmogus nuoširdžiai rūpi ir tu nori, kad jis ar ji jaustųsi laimingas;
 • Jis ar ji skatina tave tapti geresniu žmogumi;
 • Jus vienija bendri pomėgiai, interesai, panašus požiūris į gyvenimą;
 • Tu nori pažinti jo (jos) šeimą ir draugus;
 • Džiaugiesi dėl jo ar jos sėkmės ne mažiau nei dėl savo;
 • Tau svarbūs jo (jos) jausmai, savijauta, interesai.

Nors iš pirmo žvilgsnio skirtumai atrodo gana akivaizdūs, tačiau pasiklysti jausmų labirintuose išties paprasta. Kad „paklydimų“ būtų galima išvengti, svarbu stebėti save ir bandyti suprasti savo jausmus:

 • Ką aš jaučiu tam žmogui?
 • Kas yra mūsų santykių pagrindas?
 • Ar mus sieja ne tik fizinė, bet ir emocinė bei dvasinė trauka?
 • Ar aš jaučiuosi saugus (-i) būdama su juo ar ja?
 • Ar tas žmogus būtų vienas iš pirmųjų, kuriam skambinčiau, jei man nutiktų nelaimė?
 • Ar man norisi dalintis savo mintimis ir idėjomis su tuo žmogumi?
 • Ar apskritai galiu santykiuose būti savimi?
 • O ar pats (-i) sugebu priimti kitą žmogų toks (-ia), koks jis ar ji yra?

Jei savuose jausmuose dar galime susigaudyti patys, tai įvardinti, ką jaučia antroji pusė yra nepalyginamai sudėtingiau. Neretai tokie svarstymai „myli ar nemyli?“ tampa vidinių kančių ir nemigo naktų priežastimis. Visgi yra tik vienas paprastas būdas išsiaiškinti, ką jis ar ji išties tau jaučia – tiesiog pasikalbėti apie savo jausmus. Mums, santūriems lietuviams, tai nėra lengva užduotis, tačiau tokie pokalbiai ne tik suteikia aiškumo, bet ir leidžia abiems pusėms suprasti, kokie yra jų lūkesčiai santykių ir kito žmogaus atžvilgiu. O tai ir yra bet kokio bendravimo pagrindas.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Psichologija

5 priežastys keliauti su mama

Iš pradžių gali pasirodyti beprotiška, tačiau kelionė su mama yra asmeninio augimo dalis. Kai esame maži, mama mus lydi  visur ir tai yra taip natūralu, kaip  kasdien valytis dantis. Tačiau bėgant metams šis ryšys susilpnėja arba visai nutrūksta. Iš pradžių gali atrodyti, kad kartu pasiimti žemėlapį ir pasirinkti kelionės tikslą gali būti beprotiška idėja, tačiau, […]

views 5858
Psichologija

Kodėl vienišos moterys yra laimingesnės?

Vis daugėja moterų, kurios savo pasirinkimu arba dėl to, kad nerado stabilaus partnerio, kuris padarytų jas laimingomis, nusprendė gyventi vienos be jokių santykių. Vienišumas tapo gyvenimo būdu, kuriuo jau mėgaujasi daug moterų ir net vyrų. Manymas, kad moterų prioritetai yra susirasti partnerį, susituokti ir susilaukti vaikų, jau išėjo iš mados… Laikai pasikeitė, taip pat ir […]

views 7281
Psichologija

5 protingi veiksmai, kurie padės naudoti mažiau plastiko

Pasaulyje vis labiau plinta zero waste idėja, propaguojanti mažinti atliekas buityje ir atsisakyti kuo daugiau plastiko gaminių. Ypač aktualu yra sumažinti plastikinių maišelių kiekį, nes tai yra vienas pagrindinių aplinkos taršos šaltinių. Būtent dėl plastikinių maišelių, vandenyne ir jūrose žūsta šimtai tūkstančių gyvūnų ir paukščių. Tai kelia milžinišką grėsmę visai ekosistemai.Mokslininkai yra paskaičiavę, jog tam, […]

views 7798

10 frazių, kurias turėtumėte išbraukti iš savo žodyno

Dažnai stebimės, kad mūsų gyvenime nutinka taip, kad ima ir išsipildo tai, ko labiausiai bijome. Atrodo, kad tuomet visas pasaulis yra nusiteikęs prieš mus ir labai neteisingas. Tačiau pradėjus nagrinėti tikrąsias priežastis, galima atrasti netikėtų dalykų. Pavyzdžiui, galima pastebėti kad dažnai patys kuriame realybę, kurioje po kiek laiko atsiduriame. Kartais tai darome sąmoningai, besiguosdami aplinkiniams […]

views 7073

5 triukai ramiam miegui

Miegas yra itin svarbus ne tik žmogaus fizinei, bet ir psichinei sveikatai. Todėl reiktų stengtis pakankamai ir kokybiškai išsimiegoti. Miego kokybė priklauso nuo jo ciklo fazių, kurias pasiekus smegenų veikla yra labai skirtinga. Pavyzdžiui, pirmoje miego fazėje jūs atsipalaiduojate, nurimsta jūsų širdies ritmas ir kvėpavimas. Taip kūnas ruošiasi užmigimui. Antroje miego fazėje, dažniausiai dar esame […]

views 5398