Radote klaidą? Radote klaidą?
Psichologija

Gera žinia tinginiams: gamta mus veikia ir nepakylant nuo sofos

tags
Publikuotas 2017 gegužės 14 views 6285
gamta daro teigiamą įtaką žmogaus savijautai ir nuotaikai shutterstock.com

Apie tai, kad gamta daro teigiamą įtaką žmogaus savijautai ir nuotaikai, žino visi. Taip pat žinome, kad praleidus gamtoje daugiau laiko gauname ne tik kalnus geros energijos, bet ir pasisemiame sveikatos. Tačiau paaiškėjo, kad puikių emocijų iš gamtos galima pasisemti nė nekeliant kojos iš namų.

Gamta galima mėgautis ne tik miške ar laukuose, bet ir nepakilus nuo savo sofos. Gera žinia tinginiams: mokslininkai nustatė, kad žmogui itin teigiamą poveikį daro ne tik grynas oras, bet ir dokumentinių filmų apie gamtą žiūrėjimas.

Skeptikai turbūt paklaus – nejaugi gamtinių filmų žiūrėjimas per televiziją ir tikras buvimas gamtoje gali būti iš tiesų sugretinami ir atnešantys tokią pačią naudą? Taip, atsakys jums tyrėjai. Tad džiaukitės, sofučių ir buvimo namuose mėgėjai, dabar net leisdami laiką prie TV ekranų galite gauti itin didelės naudos savo dvasinei būsenai ir emocijoms.

Studija, atlikta Kalifornijos Berklio universiteto mokslininko psichologo prof. Dacherio Keltnerio, nustatė, kad ryšys tarp buvimo gamtoje ir dokumentikos žiūrėjimo yra labai didelis, ir žmonių nuotaiką veikia beveik vienodai. Tyrimo metu profesorius nustatė, kad ir filmai (net žiūrimi trumpai), ir buvimas gamtoje pakelia teigiamas emocijas ir slopina prastą nuotaiką, rašo „YourTango“.

Tyrimo esmė tokia, kad žiūrint dokumentiką, jūsų smegenys tarsi užprogramuoja jus laimei ir sveikatai. Tokie gamtos filmai slopina stresą, susierzinimą ir baimes. Įsivaizduoti labai paprasta: argi galima nesižavėti pandomis, mažais meškiukais, tropiniais miškais ar vandenynų gelme – dalykais, kurie rodomi dokumentiniuose filmuose.

gamta daro teigiamą įtaką žmogaus savijautai ir nuotaikai

shutterstock.com

Šis pasaulinis mokslininko tyrimas buvo bendras jo ir TV kanalo „BBC Worldwide“ komandos bendravimo rezultatas. Jame dalyvavo daugiau nei 7,5 tūkst. įvairių tautybių dalyvių. Taip pat buvo tiriami ir kiti panašūs dalykai, susiję su žmogaus ryšiu su gamta ir jos poveikiu sveikatai bei nuotaikai. Tyrimo komanda naudojo specialią emocijų atpažinimo technologiją ir fiksavo tiriamųjų emocijas tuo metu, kai jie žiūri gamtos vaizdus.

Tyrimas buvo įkvėptas neseniai pasirodžiusios BBC populiaraus serialo apie gamtą „Planet Earth“ antrosios dalies, mat pirmoji sulaukė neįtikėtino populiarumo. Taigi, kaip tiksliai filmai apie gamtą veikia mūsų laimę ir sveikatą?

„Emocijų pokyčiai, kuriuos užfiksavome šioje BBC studijoje, kai buvo tiriami žmonės, žiūrintys dokumentinius filmus apie gamtą, yra nuostabūs. Tai įrodo, kad nuostaba ir pasitenkinimas yra žmogaus laimės jausmo pamatai. Žmogus, patiriantis baimę ir nepasitenkinimą, šiuos jausmus žiūrėdamas puikius filmus apie gamtą, pamiršta kur kas greičiau.

Jei norite susidoroti su stresu, žiūrėkite dokumentiką. Ji ne tik nuramins, bet ir padės išreikšti empatiją, skatins norą padėti kitiems “, − sakė profesorius, atlikęs tyrimą.
Ši „BBC Worldwide“ studija įkvėpė kanalo atstovus pradėti projektą „Tikrosios laimės projektas“ (angl. – The Real Happiness Project), kurio esmė parodyti žmogaus ir gamtos ryšį naudojant bet kokį media įrenginį.

Taigi, viskas, ką jums reikia žinoti – zuikučiai ir ūdros gerina jūsų gyvenimą: nuotaiką, pojūčius ir norą būti geresniam. Kitaip tariant, gamta ir jos vaizdai gelbsti žmoniją.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Hermano Hesės citatos
Psichologija

Įkvepiančios Hermano Hesės citatos apie meilę

Hermanas Hesė – intelektualinių, filosofinių ir psichologinių romanų meistras, 1946 metų Nobelio premijos laureatas. Kviečiame paskaityti jo citatas turbūt apie patį svarbiausią dalyką gyvenime – meilę.  Kai dingsta kas nors brangaus ir nepakeičiamo, jaučiamės lyg pabudę iš sapno. Skaitymas be meilės, žinios be pagarbos, išsilavinimas be atsidavimo yra viena sunkiausių nuodėmių dvasiai. Karus sukelia žmonės, kurie […]

views 8396
Psichologija

15 Įkvepiančių Antuano de Sen Egziuperi citatų, kurios padės jaustis laimingais

Garsus prancūzų rašytojas Antuanas de Sent Egziuperi daugiausiai žinomas dėl savo populiariausios knygos „Mažasis princas“– filosofinės pasakos, skirtos suaugusiems. Knyga įkvepia mylėti visą aplinkui, paleisti, išlaisvinti bei prisijaukinti. Pateikiame jums šio autoriaus citatų, kurios praskaidrins dieną ir padės pasijusti laimingais.  1. Laikas yra ne smėlio laikrodis, kuris naudoja smėlį, o pjovėjas, rišantis pėdą. Citadelė 2. […]

views 43306
Nuostabios vietos vestuvių fotosesijoms Lietuvoje
Psichologija

Nuostabios vietos vestuvių fotosesijoms Lietuvoje

Artėja viena gražiausių dienų jūsų gyvenime, tačiau vis dar dvejojate, kokią vietą pasirinkti savo vestuvių fotosesijai? Tai jums gali padėti padaryti jūsų vestuvių fotografas. Apsiginklavęs savo foto įranga jis išbraidė ne vieną žolynais apaugusią Lietuvos vietą, ne kartą kojas mirkė jūroje vien tam, kad pagautų patį geriausią kadrą, stengdamasis kiekvieno istoriją paversti išskirtine. Siūlome pasižvalgyti […]

views 7582
Psichologija

Kaip įgyvendinti savo tikslus?

Dar visai neseniai Naujųjų metų išvakarėse kūrėme ne tik planus, bet ryžtingai pažadėjome sau, kad kitais metais viskas bus kitaip. Daugiau sportuosime, numesime svorio, susirasime antrąją pusę ir pagaliau išvyksime į išsvajotąją kelionę. Deja, dažnai tie pažadai sutirpsta taip greitai, kaip iškritusios snaigės ant mūsų blakstienų. Ką daryti, jog tikslai pagaliau virstų realybe? Pakabinkite tikslus […]

views 7309
10 įkvepiančių knygų, kurios pakeis jūsų gyvenimą
Psichologija

10 įkvepiančių knygų, kurios pakeis jūsų gyvenimą

Turbūt sutiksite, jog būna knygų, kurias vos pradėjus skaityti, norisi mesti į šalį, ir tokių, kurios sudomina nuo pat pirmo puslapio. Kai kurios knygos mus įkvepia taip, kad nejučia pradedame keisti savo gyvenimą teigiama linkme. Gamtos Grožio Formulė dalinasi įkvepiančių knygų dešimtuku.   1. Paulo Coelho „Alchemikas“ „Galimybė įgyvendinti svajonę – štai kas gyvenimą daro įdomų.“ […]

views 26299