Radote klaidą? Radote klaidą?
Psichologija

Gera žinia tinginiams: gamta mus veikia ir nepakylant nuo sofos

tags
Publikuotas 2017 gegužės 14 views 6582
gamta daro teigiamą įtaką žmogaus savijautai ir nuotaikai shutterstock.com

Apie tai, kad gamta daro teigiamą įtaką žmogaus savijautai ir nuotaikai, žino visi. Taip pat žinome, kad praleidus gamtoje daugiau laiko gauname ne tik kalnus geros energijos, bet ir pasisemiame sveikatos. Tačiau paaiškėjo, kad puikių emocijų iš gamtos galima pasisemti nė nekeliant kojos iš namų.

Gamta galima mėgautis ne tik miške ar laukuose, bet ir nepakilus nuo savo sofos. Gera žinia tinginiams: mokslininkai nustatė, kad žmogui itin teigiamą poveikį daro ne tik grynas oras, bet ir dokumentinių filmų apie gamtą žiūrėjimas.

Skeptikai turbūt paklaus – nejaugi gamtinių filmų žiūrėjimas per televiziją ir tikras buvimas gamtoje gali būti iš tiesų sugretinami ir atnešantys tokią pačią naudą? Taip, atsakys jums tyrėjai. Tad džiaukitės, sofučių ir buvimo namuose mėgėjai, dabar net leisdami laiką prie TV ekranų galite gauti itin didelės naudos savo dvasinei būsenai ir emocijoms.

Studija, atlikta Kalifornijos Berklio universiteto mokslininko psichologo prof. Dacherio Keltnerio, nustatė, kad ryšys tarp buvimo gamtoje ir dokumentikos žiūrėjimo yra labai didelis, ir žmonių nuotaiką veikia beveik vienodai. Tyrimo metu profesorius nustatė, kad ir filmai (net žiūrimi trumpai), ir buvimas gamtoje pakelia teigiamas emocijas ir slopina prastą nuotaiką, rašo „YourTango“.

Tyrimo esmė tokia, kad žiūrint dokumentiką, jūsų smegenys tarsi užprogramuoja jus laimei ir sveikatai. Tokie gamtos filmai slopina stresą, susierzinimą ir baimes. Įsivaizduoti labai paprasta: argi galima nesižavėti pandomis, mažais meškiukais, tropiniais miškais ar vandenynų gelme – dalykais, kurie rodomi dokumentiniuose filmuose.

gamta daro teigiamą įtaką žmogaus savijautai ir nuotaikai

shutterstock.com

Šis pasaulinis mokslininko tyrimas buvo bendras jo ir TV kanalo „BBC Worldwide“ komandos bendravimo rezultatas. Jame dalyvavo daugiau nei 7,5 tūkst. įvairių tautybių dalyvių. Taip pat buvo tiriami ir kiti panašūs dalykai, susiję su žmogaus ryšiu su gamta ir jos poveikiu sveikatai bei nuotaikai. Tyrimo komanda naudojo specialią emocijų atpažinimo technologiją ir fiksavo tiriamųjų emocijas tuo metu, kai jie žiūri gamtos vaizdus.

Tyrimas buvo įkvėptas neseniai pasirodžiusios BBC populiaraus serialo apie gamtą „Planet Earth“ antrosios dalies, mat pirmoji sulaukė neįtikėtino populiarumo. Taigi, kaip tiksliai filmai apie gamtą veikia mūsų laimę ir sveikatą?

„Emocijų pokyčiai, kuriuos užfiksavome šioje BBC studijoje, kai buvo tiriami žmonės, žiūrintys dokumentinius filmus apie gamtą, yra nuostabūs. Tai įrodo, kad nuostaba ir pasitenkinimas yra žmogaus laimės jausmo pamatai. Žmogus, patiriantis baimę ir nepasitenkinimą, šiuos jausmus žiūrėdamas puikius filmus apie gamtą, pamiršta kur kas greičiau.

Jei norite susidoroti su stresu, žiūrėkite dokumentiką. Ji ne tik nuramins, bet ir padės išreikšti empatiją, skatins norą padėti kitiems “, − sakė profesorius, atlikęs tyrimą.
Ši „BBC Worldwide“ studija įkvėpė kanalo atstovus pradėti projektą „Tikrosios laimės projektas“ (angl. – The Real Happiness Project), kurio esmė parodyti žmogaus ir gamtos ryšį naudojant bet kokį media įrenginį.

Taigi, viskas, ką jums reikia žinoti – zuikučiai ir ūdros gerina jūsų gyvenimą: nuotaiką, pojūčius ir norą būti geresniam. Kitaip tariant, gamta ir jos vaizdai gelbsti žmoniją.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
juoko_joga
Psichologija

Neįtikėtini faktai, kuriuos reikėtų žinoti apie juoko jogą

Ne kartą girdėjome frazę, kad juokas gydo. Juokas gali pakeisti žmogaus nuotaiką per kelias minutes. Tam, kad juoktumeisi iš visų jėgų nereikia net geros kompanijos. Egzistuoja juoko joga. Kas yra juoko joga? Joga yra puiki asketinė technika, atpalaiduojanti protą ir kūną. Žodis „joga“ kilo iš sanskrito kalbos šaknies „YUJ“, kuris reiškia „surišti, įtempti“ ir gali […]

views 98

6 romantiškos idėjos šiai vasarai, kurių tiesiog negalite praleisti

Taip ilgai laukta vasara jau įsibėgėjo. Žinoma, jos netikrai nesinori leisti namuose prie TV arba kompiuterio, todėl siūlome jums kelias romantiškas idėjas vasaros pasimatymams. Nesvarbu, ar tai pirmas, ar dvidešimtas jūsų pasimatymas, juk romantikos niekada nebus per daug? Lauko kinas Pamenate amerikietiškus filmus, kur porelės glaustosi, susėdusios ant pievelės, žiūrėdamos kino filmus? Vasarą kinu po […]

views 167
Psichologija

Įsimintiniausios citatos iš serialo „Liežuvautoja”

Jie jauni, žavūs ir drąsūs Manheteno aukštuomenės jaunuoliai, kuriems visas pasaulis po kojomis. Jie nebijo rizikuoti ir klysti. Jie švenčia gyvenimą ir rengiasi tik geriausiais drabužiais. Tikime, ne vienas norėjote atsidurti šių jaunuolių kailyje. Serialas „Liežuvautoja” sužavėjo daugumą jaunuolių ir ne tik. Dalinamės keliomis citatomis, kurios įkvėps kasdienai.  „Man nereikia draugų, man reikia daugiau šampano“. „Jei dviems […]

views 262
Psichologija

Paprasti būdai, kurie padės atsipalaiduoti

Gyvenant šiuolaikiniu tempu, tikrai netrūksta problemų ir įvairių rūpesčių. Daug kartų patiriame stresines situacijas, o tai mus  palaužia fiziškai ir psichiškai. Jei esame įsitempę, mūsų protas tarsi užsiblokuoja, negalime galvoti apie kūrybingus problemų sprendimo būdus, problemos tampa dar sunkesnės, jaučiame spaudimą, o tai sumažina mūsų galimybes viską ramiai ir logiškai išspręsti. Atsipalaidavimas šiomis dienomis tampa […]

views 229
Keisčiausios fobijos
Psichologija

Keisčiausios fobijos. Ko bijome?

Žodis fobija išvertus iš graikų kalbos reiškia stiprią, nepaliaujamą ir nepagrįstą daiktų, veiksmų, žmonių ar situacijų patologinę laimę. Tokio dydžio baimė dažnai nekelia realaus pavojaus, tačiau žmogui, turinčiam tam tikros rūšies fobiją, ji gerokai apsunkiną kasdieninį gyvenimą be jokios baimės ir jos sukeliamų padarinių. Daugelius iš mūsų kažko bijo, vieni be galo jaudinasi kalbėdami viešai, kiti panikuoja įsivaizduodami, […]

views 216