Psichologija

Gera žinia tinginiams: gamta mus veikia ir nepakylant nuo sofos

Publikuotas 2017 14 gegužės views 8304
gamta daro teigiamą įtaką žmogaus savijautai ir nuotaikai shutterstock.com

Apie tai, kad gamta daro teigiamą įtaką žmogaus savijautai ir nuotaikai, žino visi. Taip pat žinome, kad praleidus gamtoje daugiau laiko gauname ne tik kalnus geros energijos, bet ir pasisemiame sveikatos. Tačiau paaiškėjo, kad puikių emocijų iš gamtos galima pasisemti nė nekeliant kojos iš namų.

Gamta galima mėgautis ne tik miške ar laukuose, bet ir nepakilus nuo savo sofos. Gera žinia tinginiams: mokslininkai nustatė, kad žmogui itin teigiamą poveikį daro ne tik grynas oras, bet ir dokumentinių filmų apie gamtą žiūrėjimas.

Skeptikai turbūt paklaus – nejaugi gamtinių filmų žiūrėjimas per televiziją ir tikras buvimas gamtoje gali būti iš tiesų sugretinami ir atnešantys tokią pačią naudą? Taip, atsakys jums tyrėjai. Tad džiaukitės, sofučių ir buvimo namuose mėgėjai, dabar net leisdami laiką prie TV ekranų galite gauti itin didelės naudos savo dvasinei būsenai ir emocijoms.

Studija, atlikta Kalifornijos Berklio universiteto mokslininko psichologo prof. Dacherio Keltnerio, nustatė, kad ryšys tarp buvimo gamtoje ir dokumentikos žiūrėjimo yra labai didelis, ir žmonių nuotaiką veikia beveik vienodai. Tyrimo metu profesorius nustatė, kad ir filmai (net žiūrimi trumpai), ir buvimas gamtoje pakelia teigiamas emocijas ir slopina prastą nuotaiką, rašo „YourTango“.

Tyrimo esmė tokia, kad žiūrint dokumentiką, jūsų smegenys tarsi užprogramuoja jus laimei ir sveikatai. Tokie gamtos filmai slopina stresą, susierzinimą ir baimes. Įsivaizduoti labai paprasta: argi galima nesižavėti pandomis, mažais meškiukais, tropiniais miškais ar vandenynų gelme – dalykais, kurie rodomi dokumentiniuose filmuose.

gamta daro teigiamą įtaką žmogaus savijautai ir nuotaikai

shutterstock.com

Šis pasaulinis mokslininko tyrimas buvo bendras jo ir TV kanalo „BBC Worldwide“ komandos bendravimo rezultatas. Jame dalyvavo daugiau nei 7,5 tūkst. įvairių tautybių dalyvių. Taip pat buvo tiriami ir kiti panašūs dalykai, susiję su žmogaus ryšiu su gamta ir jos poveikiu sveikatai bei nuotaikai. Tyrimo komanda naudojo specialią emocijų atpažinimo technologiją ir fiksavo tiriamųjų emocijas tuo metu, kai jie žiūri gamtos vaizdus.

Tyrimas buvo įkvėptas neseniai pasirodžiusios BBC populiaraus serialo apie gamtą „Planet Earth“ antrosios dalies, mat pirmoji sulaukė neįtikėtino populiarumo. Taigi, kaip tiksliai filmai apie gamtą veikia mūsų laimę ir sveikatą?

„Emocijų pokyčiai, kuriuos užfiksavome šioje BBC studijoje, kai buvo tiriami žmonės, žiūrintys dokumentinius filmus apie gamtą, yra nuostabūs. Tai įrodo, kad nuostaba ir pasitenkinimas yra žmogaus laimės jausmo pamatai. Žmogus, patiriantis baimę ir nepasitenkinimą, šiuos jausmus žiūrėdamas puikius filmus apie gamtą, pamiršta kur kas greičiau.

Jei norite susidoroti su stresu, žiūrėkite dokumentiką. Ji ne tik nuramins, bet ir padės išreikšti empatiją, skatins norą padėti kitiems “, − sakė profesorius, atlikęs tyrimą.
Ši „BBC Worldwide“ studija įkvėpė kanalo atstovus pradėti projektą „Tikrosios laimės projektas“ (angl. – The Real Happiness Project), kurio esmė parodyti žmogaus ir gamtos ryšį naudojant bet kokį media įrenginį.

Taigi, viskas, ką jums reikia žinoti – zuikučiai ir ūdros gerina jūsų gyvenimą: nuotaiką, pojūčius ir norą būti geresniam. Kitaip tariant, gamta ir jos vaizdai gelbsti žmoniją.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Psichologija

5 priežastys keliauti su mama

Iš pradžių gali pasirodyti beprotiška, tačiau kelionė su mama yra asmeninio augimo dalis. Kai esame maži, mama mus lydi  visur ir tai yra taip natūralu, kaip  kasdien valytis dantis. Tačiau bėgant metams šis ryšys susilpnėja arba visai nutrūksta. Iš pradžių gali atrodyti, kad kartu pasiimti žemėlapį ir pasirinkti kelionės tikslą gali būti beprotiška idėja, tačiau, […]

views 5857
Psichologija

Kodėl vienišos moterys yra laimingesnės?

Vis daugėja moterų, kurios savo pasirinkimu arba dėl to, kad nerado stabilaus partnerio, kuris padarytų jas laimingomis, nusprendė gyventi vienos be jokių santykių. Vienišumas tapo gyvenimo būdu, kuriuo jau mėgaujasi daug moterų ir net vyrų. Manymas, kad moterų prioritetai yra susirasti partnerį, susituokti ir susilaukti vaikų, jau išėjo iš mados… Laikai pasikeitė, taip pat ir […]

views 7281
Psichologija

5 protingi veiksmai, kurie padės naudoti mažiau plastiko

Pasaulyje vis labiau plinta zero waste idėja, propaguojanti mažinti atliekas buityje ir atsisakyti kuo daugiau plastiko gaminių. Ypač aktualu yra sumažinti plastikinių maišelių kiekį, nes tai yra vienas pagrindinių aplinkos taršos šaltinių. Būtent dėl plastikinių maišelių, vandenyne ir jūrose žūsta šimtai tūkstančių gyvūnų ir paukščių. Tai kelia milžinišką grėsmę visai ekosistemai.Mokslininkai yra paskaičiavę, jog tam, […]

views 7798

10 frazių, kurias turėtumėte išbraukti iš savo žodyno

Dažnai stebimės, kad mūsų gyvenime nutinka taip, kad ima ir išsipildo tai, ko labiausiai bijome. Atrodo, kad tuomet visas pasaulis yra nusiteikęs prieš mus ir labai neteisingas. Tačiau pradėjus nagrinėti tikrąsias priežastis, galima atrasti netikėtų dalykų. Pavyzdžiui, galima pastebėti kad dažnai patys kuriame realybę, kurioje po kiek laiko atsiduriame. Kartais tai darome sąmoningai, besiguosdami aplinkiniams […]

views 7073

5 triukai ramiam miegui

Miegas yra itin svarbus ne tik žmogaus fizinei, bet ir psichinei sveikatai. Todėl reiktų stengtis pakankamai ir kokybiškai išsimiegoti. Miego kokybė priklauso nuo jo ciklo fazių, kurias pasiekus smegenų veikla yra labai skirtinga. Pavyzdžiui, pirmoje miego fazėje jūs atsipalaiduojate, nurimsta jūsų širdies ritmas ir kvėpavimas. Taip kūnas ruošiasi užmigimui. Antroje miego fazėje, dažniausiai dar esame […]

views 5398