Psichologija

Finansinė priklausomybė arba kada nedirbanti moteris tampa tik vyro tarnaite?

Publikuotas 2016 13 spalio views 9757
Finansinė priklausomybė shutterstok.com

Pinigai, pinigai, pinigai. Pinigai sukelia daugybę jausmų, emocijų, nusivylimų, pavydo, pykčių, ar net nusikaltimų. Psichologė Dovilė Prunskaitė pastebi, kad dabar žmonės yra linkę iškelti problemas, kalbėti apie tai, kas nėra gerai, tačiau iki šiol apie finansinę priklausomybę retai yra kalbama. Todėl šiandien su Dovile ir kalbamės būtent apie finansinę (ne)priklausomybę.

Kai santykiai sutrikę, pinigai gali tapti pavergimo priemone

Anksčiau labiausiai vyraujantis ir priimtinas šeimos modelis: vyras uždirba pinigus, o moteris saugo šeimos židinį ir rūpinasi vaikais. Dabar toks modelis yra pakitęs, šiandien tiek vyras, tiek moteris gali finansiškai išlaikyti save ir aprūpinti šeimą. Dažnai moterys pačios pasirenka dirbti ar pasilikti namuose ir rūpintis jais. Kai santykiai sveiki, toks moters pasirinkimas yra visiškai teisingas, ji poroje turi tokias pat teises kaip ir partneris, gali užsiimti savo mėgstama veikla ir tai, kad poroje vienas asmuo finansiškai išlaiko šeimą, nekelia jokių sunkumų ir nepatogumų. Tačiau jeigu santykiai nėra sveiki, pinigai ir finansinis priklausymas nuo kito asmens tampa pavergimo priemone. Tokiu atveju moteris tampa ne lygiaverte ir lygiateise partnere, o asmeniu, kuris užtikrina vyro patogesnį, geresnį, švaresnį, sotesnį ir visokį kitokį „-esnį“ gyvenimą. Vyro gyvenimas geresnis, o moteris tuo tarpu yra žlugdoma, nes ji tarsi „patarnauja“ vyrui, kuris ją išlaiko finansiškai.  

Psichologės Dovilės Prunskaitės komentaras

Ilgus metu buvo nekalbama apie tam tikras opias ir skaudžias temas,  kurios buvo tiesiog tabu: smurtas, seksualinė prievarta šeimoje, priklausomybė, kontrolė, laisvės ir pasirinkimo ribojimas, vyro ir moters vaidmuo šeimoje. Šiais laikais, kai informacija plinta žaibišku greičiu, žmonės labai linkę iškelti problemas, kalbėti apie tai, kas nėra gerai. Tačiau iki šiol apie finansinę priklausomybę retai yra kalbama. Ekonominis suvaržymas, priklausomybė yra viena iš smurto formų, kuria bandoma priversti kitą žmogų būti suvaržytam, priklausomam, kontroliuojamam.

Tikriausiai vienas iš svarbiausių ir pirminių požymių rodančių, kad poroje santykiai eina ne ta linkme, kuria tikimasi, yra saugumo jausmo nebuvimas. Dažnai dėl vienokių ar kitokių priežasčių nuvejamas šalin tas vidinis balsas, kuris sako, kad tai nėra tas žmogus, su kuriuo bus nugyventa ilgai ir laimingai.

Kitas ženklas būtų laisvės ribojimas. Dažnai tai pasireiškia nekaltais klausimais „Kur eini?“, „Kada grįši?“, „Su kuo susitinki?“, „Gal aš tave iki darbo nuvešiu ir vėliau pasiimsiu“, darbo metu prasideda skambučiai, žinutės „Ką darai?“, „Su kuo esi?“ ir pan. Santykių pradžioje, tai gali atrodyti pakankamai nekalta, žavu, jausti, kad tavimi rūpinasi, domisi. Tačiau palaipsniui ta kontrolė išsiplečia, atsiranda tokie pasakymai, kaip: „Tai gal tu nebendrauk su tomis draugėmis“, „Gal geriau nebendrauk su artimaisiais, nes po pokalbių, tu ir aš blogai jaučiamės“.

Žalojanti kontrolė vyksta palaipsniui, tad kartais nutraukti tokius žalingus santykius tampa vis sunkiau, nes jautiesi tarsi įsisukdamas į kažkokį užburtą ratą. Nenutraukus tokių santykių, kontrolė plečiasi ir tuomet atsiranda tokie pasakymai, kaip „Tai gal tu neik į darbą, mano uždirbamų pinigų pilnai užteks išlaikyti šeimą“ arba „Tai gal tu po vaiko auginimo atostogų negrįžk į darbą, galėsi prižiūrėti vaiką, namus“. Taip atsiranda ta finansinė priklausomybė, kuri atriboja moterį nuo socialinės aplinkos, darbinės aplinkos. Kai neturi laisvės nuspręsti, ką ir kada gali pirkti, tai jau savaime gniuždo žmogaus savivertės jausmą, o jam susilpnėjus galima lengviau tokiu žmogumi manipuliuoti. Finansiškai priklausomu žmogumi yra lengviau manipuliuoti, įtikinti jį, kad jis nieko negali be sutuoktinio, kad neišgyvens, jei paliks, galų gale atims vaikus, nes tik jis uždirba pinigus ir pan.

finansinė priklausomybė

shutterstock.com

Atliktų tyrimų rezultatai

O dabar į situaciją pažvelkime kitu kampu. Šiandien vis daugiau moterų lipa karjeros laiptais, taip prisideda prie šeimos gerovės, tokiu būdu palengvindamos vyro finansinę naštą. Skamba puikiai ir atrodo vyrai turėtų lengviau atsipūsti, jog finansinė atsakomybė gula ne tik ant vyro pečių, tačiau Patrick Coughlin’`o ir Jay Wade’o tyrimo rezultatai parodė, kad vyrams nepatinka, kai jų žmonos uždirba daugiau, vyrai santuoka būna labiausiai patenkinti, kai jų alga yra didesnė už moterų, ar bent jau apylygė. Ir nenuostabu, kad kuo vyras labiau pritaria nuo seno tradiciniu vadinamu šeimos modeliui, tuo ši nelygybė labiau žeidžia. Minėto tyrimo vadovė Kate Ratliff teigia: „Šis tyrimas patvirtina, kad vyrai interpretuoja moters sėkmę kaip savo nesėkmę, net jei jie tiesiogiai nesivaržo.“

Be to, porų terapeutai yra pastebėję svarstyklių tendenciją, t.y. stiprėjant moters vyriškumui – stiprėja vyro moteriškumas. Gebėjimas aprūpinti šeimą finansiškai, kilti karjeros laiptais yra siejami su vyriškumu, kuo moteris labiau rūpinasi šia sritimi, tuo mažiau šiomis sritimis domisi vyras. Porų terapeutai yra pastebėję ir tai, kad moterys ir vyrai yra linkę greitai perimti priešingos lyties charakterio savybes, – tai aiškinama kaip polinkis rinktis psichologiškai lengvesnį gyvenimo būdą.

– Dovile, ką jūs manote, apie tokius tyrimų rezultatus?  

Vyriškos ar moteriškos savybės gal labiau yra dirbtinai sukurtas fenomenas, kuris primena Viktorijos epochos laikų stereotipus. Ar tarkime atsakingumo, valios turėjimas yra tikrai „vyriško“ charakterio bruožas? Pagal psichoanalitinę paradigmą tokios savybės formuojasi kiekvienam vaikui 2–5 metų laikotarpyje. Ar tikrai atjauta, gebėjimas mylėti tikrai gali būti būdingas tik „moteriško“ charakterio žmonėms? Juk šios savybės glaudžiai susijusios su gebėjimu jausti empatiją, galų gale emociniu intelektu! Remiantis tokiomis socialinėmis klišėmis, galima daryti išvadą, kad visi vyrai turėtų būti tarsi psichopatai, kurie neturi nei meilės, nei atjautos, gailesčio jausmo, o moterys – nuolankios, neturinčios žodžio, nesavarankiškos. Man labai gaila, jei yra specialistų, besivadovaujančių tokiomis klišėmis.

– Kodėl svarbu (o gal ne) būti finansiškai nepriklausomai?

Galvojant apie finansinę nepriklausomybę iš karto iškyla plataus horizonto vaizdinys. Tas jausmas, kai pats gali uždirbti pinigus, juos valdyti, nuspręsti, kam jie bus išleidžiami, suteikia šiokios tokios galios jausmą, kuris gali pastiprinti savivertę.

– (Ne)dirbti, finansiškai (ne)priklausyti. Kurį vieną „ne“ išbraukti patartumėte jūs? Kodėl?

Pasirinkčiau išbraukti pirmąjį ne, tuomet sakinys skambėtų taip: dirbti, finansiškai nepriklausyti. Netgi pats Sigmund Freud, psichoanalizės kūrėjas yra minėjęs darbo svarbą žmogui. Darbas, kuris teikia žmogui pasitenkinimą, kuris augina, ugdo yra be galo svarbus gyvenimo aspektas. Tačiau norėčiau pabrėžti, kad kiekvienas turi teisę pasirinkti vieną ar kitą požiūrį.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai

Kelionių su vaikais daiktų atmintinė

Kelionės su vaikais, nesvarbu, ar jie būtų mažamečiai, ar paaugliai, kelia unikalių iššūkių ir džiaugsmų. Pasiruošimas yra svarbiausia, kad kelionė būtų sklandi ir maloni visiems. Tarp daugybės daiktų, kuriuos reikia susipakuoti, tam tikri būtiniausi daiktai išsiskiria tuo, kad jie gali patenkinti mažųjų keliautojų poreikius – nuo gėrimų iki pramogų. Šioje atmintinėje atkreipiamas dėmesys į svarbiausius […]

views 22
Psichologija

5 priežastys keliauti su mama

Iš pradžių gali pasirodyti beprotiška, tačiau kelionė su mama yra asmeninio augimo dalis. Kai esame maži, mama mus lydi  visur ir tai yra taip natūralu, kaip  kasdien valytis dantis. Tačiau bėgant metams šis ryšys susilpnėja arba visai nutrūksta. Iš pradžių gali atrodyti, kad kartu pasiimti žemėlapį ir pasirinkti kelionės tikslą gali būti beprotiška idėja, tačiau, […]

views 6339
Psichologija

Kodėl vienišos moterys yra laimingesnės?

Vis daugėja moterų, kurios savo pasirinkimu arba dėl to, kad nerado stabilaus partnerio, kuris padarytų jas laimingomis, nusprendė gyventi vienos be jokių santykių. Vienišumas tapo gyvenimo būdu, kuriuo jau mėgaujasi daug moterų ir net vyrų. Manymas, kad moterų prioritetai yra susirasti partnerį, susituokti ir susilaukti vaikų, jau išėjo iš mados… Laikai pasikeitė, taip pat ir […]

views 7814
Psichologija

5 protingi veiksmai, kurie padės naudoti mažiau plastiko

Pasaulyje vis labiau plinta zero waste idėja, propaguojanti mažinti atliekas buityje ir atsisakyti kuo daugiau plastiko gaminių. Ypač aktualu yra sumažinti plastikinių maišelių kiekį, nes tai yra vienas pagrindinių aplinkos taršos šaltinių. Būtent dėl plastikinių maišelių, vandenyne ir jūrose žūsta šimtai tūkstančių gyvūnų ir paukščių. Tai kelia milžinišką grėsmę visai ekosistemai.Mokslininkai yra paskaičiavę, jog tam, […]

views 8443

10 frazių, kurias turėtumėte išbraukti iš savo žodyno

Dažnai stebimės, kad mūsų gyvenime nutinka taip, kad ima ir išsipildo tai, ko labiausiai bijome. Atrodo, kad tuomet visas pasaulis yra nusiteikęs prieš mus ir labai neteisingas. Tačiau pradėjus nagrinėti tikrąsias priežastis, galima atrasti netikėtų dalykų. Pavyzdžiui, galima pastebėti kad dažnai patys kuriame realybę, kurioje po kiek laiko atsiduriame. Kartais tai darome sąmoningai, besiguosdami aplinkiniams […]

views 7297