Savirealizacija

Viskas apie savanorystę užsienyje: kodėl verta tuoj pat krautis lagaminą?

Publikuotas 2016 25 rugpjūčio views 3051
savanorystė Actio Catholica Patria nuotr.

Žiniasklaidoje girdime vis daugiau sėkmės istorijų apie gyvenimą pakeitusią savanorystę užsienyje. Atsiliepimai visada puikūs, tačiau dažnam pritrūksta konkretesnės informacijos. Todėl pakalbinome „Actio Catholica Patria“ organizacijoje dirbančią Europos savanorių tarnybos (EST) koordinatorę Indrę Samytę.

Kokie reikalavimai keliami būsimiems savanoriams?

Indrė Samytė

Indrė Samytė

Šioje programoje gali dalyvauti visi 17–30 metų Europos sąjungos ar programos šalių piliečiai, kurie anksčiau nėra dalyvavę jokiame EST projekte. Kiekviena priimanti organizacija turi tam tikrų lūkesčių, tačiau pagrindiniu kriterijumi tampa motyvacija, kadangi vienas pagrindinių EST tikslų yra skatinti jaunimo mobilumą ir suteikti galimybę mokytis neformaliais metodais.

Dažną nuo savanorystės užsienyje atbaido menkos užsienio kalbų žinios. Kaip sekasi ir ką daro tie, kurie nepasitiki savo kalbiniais gabumais?

Nepasitikinčius savo kalbiniais gabumais raginame dar kartą atsiversti mokyklinius sąsiuvinius arba praktikuotis su EST savanoriais iš kitų šalių. Dar šį pavasarį iš Ukrainos atvykusi Nastja vienai kandidatei reguliariai padėdavo mokytis anglų kalbos ir taip ruoštis išvykimui. Silpnesnis kalbos mokėjimas neturėtų atbaidyti nuo savanorystės, kadangi atvykusiems į projektą suteikiamos pamokos.

Praeitais metais viena iš mūsų savanorių dėl ribotų anglų kalbos žinių labai nedrąsiai leidosi į projektą Estijoje. Vos mėnesį svečioje šalyje pabuvusi mergina grįžo puikiai kalbėdama šnekamąja anglų kalba ir tam, kad geriau išlaikytų brandos egzaminus, pasiėmė papildomų pamokų mokykloje.

Tiesa, savanoriai mokosi ir egzotiškesnių kalbų. Pavyzdžiui, Kosove mūsų lietuviai lanko albanų kalbos kursus ir pripažįsta, kad vietinės kalbos mokėjimas bei siekis suprasti vietinius ir komunikuoti jų kalba suteikia pasitikėjimo, sukuria atvirumo atmosferą bei padeda greičiau integruotis į vietos bendruomenę.

Pakalbėkime apie visiems rūpimą klausimą – pinigus. Kiek finansiškai savanorystė remiama, o kiek reikia savo lėšų?

Pagal EST programą, atrinktam kandidatui kompensuojamos kelionės išlaidos, kas mėnesį mokami kišenpinigiai, skiriamos lėšos maitinimui, viešajam transportui ir draudimui. Tuo tarpu priimanti organizacija pasirūpina apgyvendinimu bei kalbos kursais. Tiems, kurie nori įgyti savarankiškumo bei planavimo įgūdžių, galima išgyventi ir nenaudojant savo lėšų.

Savanorio kišenpinigių suma varijuoja nuo 55 (vykstantiems į rytų partnerystės šalis, pavyzdžiui, Ukrainą, Armėniją, Kosovą ir pan.) iki 145 Eurų per mėnesį (savanoriaujantiems Danijoje). Ši suma yra nustatyta Europos komisijos, ji priklauso nuo priimančios šalies ekonominio išsivystymo lygio.

savanorystė

Actio Catholica Patria nuotr.

Prieš kiek laiko geriausia pradėti ieškoti savanorystės vietos? Kaip atrodo paieškos procesas?

EST projekto paieška gali trukti nuo 1 mėnesio iki 1 metų. Tai individualus procesas, kuriame padeda EST siuntimo koordinatorius (šiuo atveju – aš), daug kas priklauso nuo šalies, į kurią savanoris nori išvykti, srities ir pan. Nors projektus siūlo koordinatorius, jų galima ieškoti savarankiškai interneto svetainėse www.europa.eu, www.youthnetworks.eu, taip pat  „Facebook” grupėse „EVS skelbimai” ir „EVS vacancy”.

Ką, be galimybės keliauti, jaunam žmogui duoda savanorystė? Kodėl verta ją išbandyti? Juk daug kas galėtų paklausti – kodėl turėčiau dirbti nemokamai?

Europos savanorių tarnybos prioritetai yra socialinių, kalbinių ir darbo įgūdžių formavimas, kūrybingumo, pilietiškumo, solidarumo ir tolerancijos skatinimas. Savanorystė yra aktyvaus pilietiškumo išraiška, o ne darbas už dyką. Dėl šios veiklos savanoris turi galimybę pažinti save ir įgyti naujų įgūdžių.

Kokius projektus ir kokiose šalyse dažniausiai siūlote savanoriams?

Savanoriai laisvai renkasi ir šalis, į kurias nori vykti, ir veiklos sritis. Iki išvykimo esame jungtis tarp priimančios organizacijos ir savanorio, taip pat palaikome ryšius su organizacijomis, dirbančiomis su mažiau galimybių turinčiu jaunimu: jos įsikūrusios Nyderlanduose, Estijoje, Slovėnijoje ir Airijoje. Esame ir koordinuojanti organizacija, vadinasi, turime partnerių už ES ribų, pavyzdžiui, Armėnijoje, Gruzijoje, Kosove ir kt.

savanorystė

Actio Catholica Patria nuotr.

Atrodo, kad su kiekviena diena net ir ramioji Europa darosi vis pavojingesnė. Kaip užtikrinamas savanorių saugumas?

Visos savanorystės metu dalyviai palaiko ryšį su siunčiančia organizacija, išvykusieji ilgesniam laikui būna registruojami gyventojų sąrašuose, turi už juos atsakingus asmenis.

Savanorystė prieš renkantis studijas – gana dažna praktika užsienyje. Kuo ji galėtų būti naudinga savo gyvenimo kelio dar neradusiam žmogui?

Savanorystė prieš renkantis studijas – sparčiai populiarėjantis reiškinys Lietuvoje. Ši patirtis gali atverti akis ir padėti išmėginti savo jėgas dominančioje srityje. Savanorystė suteikia galimybę pasitikrinti, ar dominanti veikla yra arti širdies, ir jei taip, tai kur reikėtų pasitempti, pasigilinti ir t.t.

Susidomėjote savanorystės užsienyje galimybe? Koordinatorę Indrę galite pasiekti el.paštu est.patria@gmail.com arba telefonu 860019550.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai

HEYDUDE jau OPEN24 – šią vasarą ženk lengviau

Nuo šiol Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje galite rasti šį visame pasaulyje mylimą laisvalaikio avalynės prekių ženklą – kartu su naujausia 2025 m. pavasario/vasaros kolekcija. OPEN24 tapo oficialiais HEYDUDE atstovais Baltijos šalyse. Kodėl verta susipažinti su HEYDUDE? Nes tai ne šiaip batai. HEYDUDE – tai filosofija apie gyvenimą be skubos, apie patogumą, kuris nekonkuruoja su stiliumi, […]

views 219
Vasariškų batų tipai: kaip svarbu pasirinkti tinkamą avalynę vasarą

Vasariškų batų tipai: kaip svarbu pasirinkti tinkamą avalynę vasarą

Tikrai nėra geresnio jausmo už kaitinančius veidą saulės spindulius ir žinojimą, kad vasara jau visai čia pat. Tačiau vasara tikrai gali būti negailestinga jūsų kojoms, jei esate sportinių batų gerbėja. Drėgmė, kartu su betono svilinančiu ir garuojančiu karščiu, gali palikti jūsų kojas nepavydėtinoje situacijoje – dvokiančias, ištinusias ir pažeistas pūslių. Tačiau tol, kol nešiosite oro […]

views 2749
Savirealizacija

Ilgieji skrydžiai. Patarimai skrendantiems

Teksto autorė: Neringa Starkovaitė Daugelis patvirtintų, kad šiltasis metų laikas yra neatsiejamas nuo kelionių. Nemaža dalis žmonių renkasi tolimas kelionių kryptis, todėl, savaime aišku, tenka valandų valandas skristi lėktuvu. Nuostabu yra po ilgo skrydžio pagaliau pasiekti savo išsvajotąjį kelionės tikslą, o tam, kad tokie skrydžiai neapkarstų, kviečiame paskaityti keletą patarimų! Kas yra vadinamieji ilgi skrydžiai? […]

views 4839
Gydytoja dermatologė Asta Dumbliauskienė
Savirealizacija

Nuomonė. Kas šiandien gražu, o rytoj – vulgaru?

Gydytoja dermatologė Asta Dumbliauskienė Neseniai išgirdau istoriją, kaip vienų pažįstamų 11 metų mergaitė, būdama prekybos centre, užėjo į parduotuvės persirengimo kabiną, apsivilko gražius apatinius marškinėlius, atstatė lūpas, išrietė užpakaliuką, taip nusifotografavo ir nuotrauka pasidalijo su savo draugais socialiniame tinkle. Tėvams buvo šokas, jie barė ir baudė dukterį. Tačiau man pirmiausia iškilo klausimas: ar jie turėjo […]

views 13689
Užkietėjusioms romantikėms: 10 geriausių filmų apie meilę
Savirealizacija

Užkietėjusioms romantikėms: 10 geriausių filmų apie meilę

Jei pasiilgote romantikos, nebūtina šimtąjį kartą iš eilės įsijungti „Titaniką” ar „Romeo ir Džiuljetą”. Primename dešimt romantiškiausių visų laikų filmų, kuriuos žiūrėdami tikrai nubrauksite ašarą ir patikėsite amžina meile iš naujo. 1. „Užrašų knygelė” („The Notebook”) Ten, kur pasirodo žavusis Ryan Gosling, romantikos tikrai netrūksta. Ne išimtis ir režisieriaus Nick Cassavetes juosta „Užrašų knygelė”. Filme pasakojama […]

views 28344