Meilė ir poros santykiai paprastai nestovi vietoje – jie kinta, bręsta, blėsta, vėl įsižiebia, suintensyvėja arba kartais taip vargina, kad užvaldo mintys juos nutraukti. Trisdešimties metų darbo patirtį turinti porų terapeutė Linda Carroll parengė testą, pagal kurį galite įvertinti, kokioje savo vidinėje būsenoje ir santykių stadijoje esate, bei pagal tai koreguoti savo požiūrį, santykius, tvarkytis su iššūkiais arba priimti kitokį sprendimą.
Pateikiamos penkios kategorijos teiginių. Prie kiekvieno teiginio pagal savo vidinį vertinimą įrašykite skaičių nuo vieno iki septynių (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7). Vienetas reiškia, kad su teiginiu visai nesutinkate, septynetas – kad visiškai sutinkate. Testą, kad būtų dar paprasčiau, taip pat galite atsispausdinti ir rašyti skaičius tiesiai į jį.
1 – visiškai nesutinku, 7 – visiškai sutinku
___ Nesijaučiu kaip pilnas asmuo, kol nesame kartu.
___ Fizinis artumas mums abiems yra tiesiog magiška patirtis.
___ Suprantu, kad mes iš tiesų neturime tiek daug bendro, kiek anksčiau maniau mus turint.
___ Pradedu ilgėtis veiklų ir žmonių, kurie man rūpėjo prieš prasidedant šiems santykiams.
___ Galime miegoti vienoje lovoje ir per visą naktį neprisiliesti vienas kito.
___ Pagalvoju apie santykių nutraukimą, taip pat vis įsivaizduoju, kaip gyvenčiau po to.
___ Jaučiu, jog mūsų santykiai yra kryžkelėje: turime pradėti judėti viena kryptimi arba pasukti skirtingais keliais.
___ Mūsų fizinis artumas subalansuotas.
___ Su juo/ja jaučiuosi atsipalaidavusi/–ęs. Mes daug kartu išgyvenome ir žinau, kad galime įveikti bet ką.
Peržvelkite testo atsakymus ir suskaičiuokite, kurioje kategorijoje parašėte daugiausiai šešetų ir septynetų. Jeigu vienoje iš kategorijų yra jų daugiausia, tikriausiai šioje stadijoje ir esate. Jeigu aukščiausi įvertinimai yra panašiai pasiskirstę tarp gretimų kategorijų, galimai esate pereinamojoje stadijoje.
Tai skanus ir stiprus meilės eliksyras, liudijantis stiprius smegenų cheminių reakcijų pokyčius, kurie sukelia euforiją, nuostabą ir malonumą, kuomet santykiai yra nauji. Pasimetę džiaugsmo pliūpsniuose ignoruojame signalus, kurie gali perspėti apie gresiančias bėdas.
Imame busti iš aklo įsimylėjimo stadijos, jausmai tampa labiau sąlygiški ir prieštaringi. Stebint mylimąjį/–ąją imasi žiebtis įspėjamieji švyturėliai. Imame įtarti, jog partneris kažkaip pasikeitė. Galime imti norėti, kad jis/ji vėl atsikeistų į tokį, kokį manėme pamilę. Šie santykių etapai gali suktis spirale. Žmogaus dvasinis lankstumas, gebėjimas greitai atgauti jėgas bei mokymasis iš klaidų yra vieni svarbiausių dalykų norint santykių dinamiką išlaikyti priimtinos būklės.
Pereiname į tokią pat intensyvią būseną, kaip ir pirmosios, vadinamosios aklos meilės stadijos metu, tik atvirkščiai. Dabar tik mes vieni esame teisingi. „Kodėl tu nesi toks pats/tokia pati, kaip aš?“, – šis viduje skambantis klausimas yra mūsų emocinės įtampos išraiška.
Kai jaučiame skausmą, turime peržengti per jį. Būdami nelaimingi su savo antrąja puse, jaučiame didelį nuovargį, konfliktai verčia mūsų kūnus būti įsitempusius, o stresas silpnina imuninę sistemą. Vieni tokioje situacijoje dėl tam tikrų sumetimų gali nuspręsti likti kartu, bet gyventi atskirus gyvenimus, kiti – nuspręsti mokytis, kaip kurti sveikus ir laimingus santykius jau atradus tai, kas skiria.
Išmokome, kaip elgtis ir kaip gyvenime išreikšti save, kad abu partneriai išliktų savimi ir būtų laimingi. Jau žinome, kaip greitai išspręsti ir paleisti nuoskaudas, išmokome paprašyti ir sulaukti atleidimo. Suvokėme, kad išorinį gyvenimą padaryti geresnį galime tik savo vidinėmis pastangomis.