„Pernelyg daug žmonių galvoja apie saugumą vietoje to, kad mąstytų apie galimybes. Atrodo, lyg jie gyvenimo bijo labiau nei mirties.“ Ši JAV teisininko ir politiko James Francis Byrnes (1882-1972) mintis šiandieniame pasaulyje ne mažiau aktuali nei prieš kelis dešimtmečius. Tačiau būna asmenybių, kurios net susidūrę su sunkiausiais gyvenimo išbandymais savo valios pastangomis pasuka gyvenimo vėžes taip, kad aplinkiniams šios dvasinės stiprybės belieka tik nuščiuvus pavydėti.
Padarė beveik neįmanomus dalykus
Kai kurie žmonės pasiekia jiems pagal gyvenimo planą, atrodytų, neįmanomus dalykus. Jie pasiekia būtent to, kas, rodosi, iš jų negrįžtamai atimta.
Nickas Vujicicas (g. 1982) gimė be visų galūnių, tik su nedidele atauga vietoje vienos kojos. Vaikystėje, paauglystėje jis daug kentėjo, ne kartą buvo praradęs norą gyventi. Dabar jis keliauja po pasaulį, veda įvairiausių kompleksų turinčius žmones įkvepiančias paskaitas, leidžia knygas ir kitus produktus, padedančius žmonėms atrasti savyje stiprybės, motyvacijos bei atsikratyti negatyvios aplinkinių įtakos. „Žmonės kartais manęs klausia, kaip aš galiu šypsotis. Bet tuomet jie patys susimąsto, jog, matyt, esama kažko daugiau, jeigu žmogus be galūnių gyvena daug turiningesnį gyvenimą, nei tas, kuris fiziškai turi viską“. Gimęs Australijoje, N. Vujicicas dabar gyvena JAV, Kalifornijoje, su žmona ir sūnumi. Kartu su žmona ir savo įkurta kompanija „Attitude Is Altitude“ (iš angl. „Požiūris yra svarbiausia“) jie dirba tam, kad kitų gyvenimus padarytų laimingesnius. N. Vujicico šūkis yra „Gimęs be galūnių ir be ribų!“
Monica Lewinsky. bigstockphoto.com
Monica Lewinsky (g. 1973) sulaukė milžiniško patyčių ir smerkimo pliūpsnio nuo to laiko, kai paaiškėjo, kad ji turėjo nederamų santykių su tuomečiu JAV prezidentu Billu Clintonu. Metų metus patirdama viešą gėdinimą, ji buvo tiek sužlugdyta, kad tėvai jai net nebeleido maudytis užsidarius vonios durų, kad ji nenusižudytų. Dabar M. Lewinsky yra socialinė aktyvistė, žurnalo „Vanity Fair“ bendradarbė ir mezgėja. Ji skaito motyvuojančias bei edukacines paskaitas, aiškindama, kaip apkalbos bei viešos pašaipos žlugdo daugybę gyvenimų, ir kad reikia su tuo kovoti. Viena tokių paskaitų, pasakyta pasaulinėje konferencijų platformoje TED, tapo ypač populiari. „Meluočiau, jeigu teigčiau, jog nebuvau pikta. Tačiau aš su savimi dirbau tikrai daug, kad pyktį ir nusivylimą palikčiau praeityje, – sako M. Lewinsky. – Kiekvieną dieną internete žmonės, ypač jauni ir dar nepasiruošę patys su tuo susitvarkyti, yra išnaudojami ir žeminami tiek, kad nebegali įsivaizduoti dar vienos dienos. Nelaimei, daug kuris jos ir nebesulaukia…“ M. Lewinsky šūkis yra „Turi teisę primygtinai siekti kitokios savo istorijos pabaigos“.
Elizabeth Holmes (g. 1984) turi 3,6 mlrd. JAV dolerių vertės turto ir žurnalas „Forbes“ ją yra paskelbęs jauniausia savo jėgomis milijardiere tapusia moterimi. Jos istorija prasidėjo nuo nenugalimos adatų baimės. Ji ne tik negalėjo deramai rūpintis savo sveikata, nes neįstengė duoti kraujo tyrimams, bet ir dėl tos pačios priežasties turėjo atsisveikinti su svajone studijuoti mediciną. Tačiau šią baimę ji pavertė verslo idėja – sukurti tokias technologijas ir medicininius testus, kuriems reikėtų nepaprastai mažo kiekio kraujo. Ji metė mokslus ir panaudojo jiems skirtas santaupas tam, kad įkurtų kompaniją „Theranos“, kuri jai ir sukrovė tokius turtus. E. Holmes šūkis yra „Tikime, kad veiksmingos sveikatos informacijos prieinamumas yra pamatinė žmogaus teisė“.
Kliūtį paversti tramplinu
Tokių pavyzdžių, nepaprastai įkvepiančių asmenybių galima būtų rasti daug. Ar jie yra antžmogiai, kad viso to pasiekia? Tikrai ne. Visas šias istorijas vienija viena taisyklė: šie žmonės pasitelkia savo sunkiausius išgyvenimus, skaudžiausias patirtis, didžiausią silpnybę tam, kad paverstų ją savo svariausiu pranašumu, stiprybe ir įrankiu padėti kitiems. Tai žmonės, turėję daugybę sunkumų, sirgę depresija, patyrę patyčias. Patyrę, kaip iš viso to išsivaduoti, jie nori padėti kitiems, susiduriantiems su tomis pačiomis problemomis. Kadangi panašaus likimo žmonių atsiranda daugybė, tad jų paslaugos, konsultacijos, mokymai, pagalbos centrai ir visa kita tampa paklausūs, dėl to ir veiklos sėkmė beveik garantuota.
bigstockphoto.com
Pavyzdžiui, vieniša mama daug metų kentėjo, kad negali gauti gerai apmokamo darbo, nes turi vaikų, negali siekti aukštojo mokslo, nes tam neturi laiko. Dėl to vis labiau skurdo, klimpo į skolas, išgyveno depresiją. Jeigu tiek išgyvenusi moteris ras jėgų netikėtai įkvėpti ir kardinaliai pakeisti savo gyvenimą, ji savo patirtimi tikrai galės dalytis su daugybe tokio paties likimo moterų, o bendrumo jausmas padės jaustis dar geriau. Atidaryti vaikų darželį, pritaikytą būtent vienišų motinų vaikams? Leisti knygas apie tai, kaip joms kovoti su sunkumais? Rašyti specializuotą patarimų tinklapį? Viskas – tik plačios fantazijos reikalas, bet net ir tokioje situacijoje moteris savo didžiausią socialinio ir karjeros gyvenimo apribojimą gali paversti savo pačios aktyviausia veikla.
Gyvenimo iššūkiai ne visuomet yra blogai. Tai yra išbandymai mums, rodantys, kad turime su dviguba jėga atsisipirti ir tuomet duoti pasauliui dar daugiau nei žmonės, kurie visą laiką gyveno ramioje komforto zonoje. Reikia tik būti labai kantriems ir labai nuodugniai, racionaliai apmąstyti visas aplinkybes, su kuriomis susiduriate, ir kaip galite jas išnaudoti savo labui. Kaip sakė Didžiosios Britanijos premjeras Winstonas Churchillis (1874-1965), pesimistai mato sunkumus kiekvienoje galimybėje, o optimistai – galimybę kiekviename sunkume. Galimybė nebūtinai reiškia, kad ji turi būti tiesiogiai panaši į iššūkį, jo aplinką ar bendrą lauką, tačiau gali įtraukti bei apvienyti visas stipriausias jūsų patirtis.
Pamėginkite ramiai, tyloje, apmąstydami atsakyti į šiuos kelis klausimus, ir galbūt rasite labai netikėtų atsakymų apie dalykus, kuriuos savo gyvenime laikote didelėmis kliūtimis siekti svajonių: