Tai, kiek pozityviai vertinate kitus žmones, yra susiję su tuo, kokie laimingi, širdingi ir emociškai stabilūs esate. Požiūris į kitus žmones iš tiesų pasako labai daug apie patį vertintoją.
Ši išvada, padaryta apibendrinus net tris tyrimus, buvo išspausdinta Amerikos psichologų asociacijos žurnale „Asmenybė ir socialinė psichologija“.
Atliekant tyrimus, dalyvių buvo prašoma nusakyti kitų trijų žmonių teigiamas ir neigiamas savybes. Tuomet tyrimo duomenys atskleidė, kokia yra dalyvių savijauta, psichinė sveikata, socialinės nuostatos ir tai, kaip juos vertina kiti.
Tyrimo autoriai teigia, jog polinkis apibūdinti kitus žmones pozityviai rodo paties žmogaus teigiamus bruožus, jo pasitenkinimą savo gyvenimu ir tai, kad pats žmogus yra gerai vertinamas kitų. Ir atvirkščiai: didesnis negatyvumas atsiliepiant apie kitus gali rodyti, kad žmogus pats turi neigiamų bruožų, arba kad yra nelaimingas, nemalonus arba neurotiškas.
Įdomu, kad tyrimo dalyviai turėjo vertinti savo draugus ir kolegas, taigi žmones, kuriuos gerai pažįsta.
Yra netgi toks juokas: „Nemėgstame giminių dėl to, kad esame panašūs“. Giminaičiuose erzina ryškiai matomos tos savybės, kurių patys visai nenorėtumėte matyti savyje, tad jeigu apkalbame gimines – gali būti, kad tam tikra dalimi apkalbame patys save.
Į tai, kaip apibūdiname kitus žmones, nemažą dėmesį kreipia ir darbuotojo ieškantys darbdaviai. Tam atskleisti yra užduodamas klausimas, kaip vertinate buvusią darbovietę ir darbdavį. Psichologiją nors kiek išmanantys darbdaviai greitai priims sprendimą apie jūsų charakterio savybes, jeigu imsite blogai kalbėti apie buvusį darbdavį. Tad argi ne verta pradėti dažniau atkreipti dėmesį į tai, kaip atsiliepiame apie kitus? Galbūt gerai kalbant apie kitus, ir aplinkiniai dažniau teigiamai atsilieps apie mus?
Siūlome išbandyti vieną pratimą, kuris gali atskleisti įdomių dalykų ir padėti geriau pažinti savo pačių reakcijas į kitų žmonių būdo bruožus: