2014-aisiais pateiktais duomenimis, kasmet vidutiniškai suvalgome po 36 kilogramus cukraus, kitaip tariant – 33 šaukštelius (132 g) per dieną. Tuo tarpu rekomenduojama paros norma vyrams – 37,5 g, moterims – vos 25 g. Daugelis mūsų, net ir nemėgdami saldumynų, daugybę šios medžiagos suvalgome su padažais, dešrelėmis, jogurtais ir t.t. Taip pamažu išsivysto priklausomybė nuo cukraus, kurios simptomus nesunku atpažinti.
Jei įsijungėte šį straipsnį, tikriausiai iki skausmo pažįstate tokią situaciją: norėjote pasimėgauti tik vienu šokolado gabalėliu, tačiau sušlamštėte visą plytelę. Net ir ją suvalgius atrodo, kad norisi dar, o galų gale pradedate gailėtis dėl tokio poelgio. Panašiai atrodo ir kitos priklausomybės: juk alkoholikas niekada nepaliks nepabaigto butelio degtinės!
Todėl prieš griebdamiesi saldumynų, paklauskite savęs, kodėl jų norite. Ar todėl, kad pasimėgautumėte jų skoniu? O galbūt dėl to, jog Jus suerzino viršininkas ir paguodos ieškote maiste? Jei į antrąjį klausimą atsakėte teigimai, verčiau 10 minučių pasivaikščiokite už biuro ribų – kūnas Jums padėkos.
Paprastieji angliavandeniai kūne labai greitai virsta cukrumi, todėl nuolatinis jų vartojimas dar labiau klampina į priklausomybę. Kuo daugiau paprastųjų angliavandenių suvartojate, tuo daugiau jų norite. Vadinasi, jei negalite praeiti pro makaronus, kvapnius kruasanus, baltą duoną ar kitus kepinius, turime Jums blogų žinių.
Pradėkite mažinti suvartojamą cukraus kiekį mažais žingsneliais – į racioną įtraukite daugiau saldžių daržovių: batatus, burokėlius, morkas ir t.t. Šių produktų sudėtyje netrūksta natūralios gliukozės, todėl jų vartojimas šiek tiek sumažins cukraus poreikį.
Mūsų kūnas, net ir kankinamas priklausomybės, vis tiek siekia išlaikyti balansą. Kai suvartojate pernelyg daug cukraus, užeina stiprus mėsos arba labai sūrių produktų noras (arba atvirkščiai). Todėl pastebėję, kad nuolat trokštate traškučių, sūrių užkandžių, dešrų ir t.t., atidžiai peržvelkite savo racioną: galbūt padauginate saldumynų?
Norėdami išlaikyti sveiką pusiausvyrą, pradėkite skaityti etiketes ir skaičiuoti suvartojamą prieskonių kiekį. Kaip ir minėjome, rekomenduoja cukraus paros norma vyrams – 37,5 g, moterims – 25 g. Tuo tarpu abiems lytims per dieną nederėtų suvalgyti daugiau nei 2300 mg (1 arbatinio šaukštelio) druskos.
Dar viena iki kaulų smegenų pažįstama situacija: pamatote šokolado gabalėlį ar kolegė vaišina pyragu, ir tiesiog negalite pasakyti „ne”, net jei tuo metu jo iš tikrųjų nenorite. Pradedate teisintis šiomis frazėmis:
1) „Šiandien valgiau pakankamai sveikai, todėl galiu pasilepinti”;
2) „Šįkart pasivaišinsiu, o nuo rytojaus – jokių desertų”;
3) „Šiandien sunkiai dirbau, nusipelniau apdovanojimo” ir t.t.
Taip kalba nuo įvairių priklausomybių kenčiantys žmonės, o cukrus – ne išimtis. Tokiu atveju specialistai pataria mokytis klausytis tikrųjų organizmo poreikių bei visada po ranka turėti šviežių vaisių, aprūpinančių organizmą natūralia gliukoze.
Ar kada nors prisivalgėte tiek saldumynų, jog užklupo galvos skausmai, pilvo pūtimas, apėmė nuovargis ir mieguistumas? Jei atsakėte teigiamai, vadinasi, patyrėte „pagirias nuo cukraus” ir greičiausiai Jus kankina priklausomybė.
Kuo labiau priklausomas esate, tuo dažniau kankina šie nemalonūs pojūčiai. Beje, nepamirškite, kad anksčiau išvardinti simptomai – tik nedidelė cukraus žalos dalis. Ilgalaikėje perspektyvoje kenčia oda, vidaus organai, išauga cukrinio diabeto rizika, silpsta imunitetas, sutrikdomas lytinių hormonų balansas ir t.t.
Jei nuolat jaučiatės pavargę ir mieguisti, o galvoje sukasi tik mintys apie poilsį ant sofos, gali būti, kad tai – priklausomybės simptomai. Paprastai nuovargį pajuntame kai nukrenta cukraus lygis kraujyje, tuomet bandome save tonizuoti skanėstais ir įsisukame į užburtą ratą. Beje, cukraus lygio pokyčiai kraujyje neretai lemia ir nuotaikos svyravimus.
Priklausomybė nuo cukraus – klastinga, tačiau ją galima įveikti ir savo jėgomis. Daugiau informacijos, kaip tai padaryti, rasite čia.