Viešas kalbėjimas daugeliui atrodo tarsi baisiausias ir šiurpiausias košmaras. Laukiant tokiam iššūkiui yra įprasta nervintis, tačiau visiškai neverta prieš kiekvieną viešą pristatymą pulti į paniką.
Atkreipkite dėmesį į kelis pagrindinius patarimus, kurie padės pažvelgti į situaciją iš šono ir susidoroti su apėmusia baime. Supraskite, jog tai puiki galimybė tobulėti ir nugalėti vieną iš nereikalingų baimių. Pasinaudokite pateiktais patarimais, pasiruoškite ir tinkamai nusiteikite viešai kalbai.
Susikoncentruokite, iškelkite pečius, tiesiai atsistokite. Greit pajusite, jog imate labiau savimi pasitikėti. Mokslininkai pataria smakrą laikyti pakeltą, pečius atloštus atgal. Tvirtas stotas padės susikaupti, tvirtai judėti pirmyn ir nepasiduoti kūną kaustančiai baimei.
Praktikuokite lėtą ir ritmingą kvėpavimą. Toks kvėpavimas ramina nervų sistemą ir padeda susikaupti. Vietoj to, kad sau mintyse kartotumėte, jog nieko nemokate, susikirsite ar užkimsite kalbos metu, kartokite žodį „atsipalaiduoti“. Kartokite ir giliai kvėpuokite, pamažu atsipalaiduokite ir raminkite save, juk nieko neprarasite, o tik įgausite naudingos patirties.
Galbūt skamba keistai, tačiau ši smulkmena svarbi. Juk nenorite likus keletui minučių iki pasirodymo bėgti iki tualeto? Nevarginkite savęs dar viena problema, kuri gali atsirasti prieš einant kalbėti ir pasirūpinkite šiuo klausimu anksčiau.
Vertėtų vengti pieno produktų, nes jie didina seilių kiekį burnoje. Nepatartina gerti kavos, kuri gali išsausinti jūsų balso stygas. Prieš viešą kalbą rekomenduojama valgyti lengvą, nekaloringą maistą ir gerti vandenį. Turėkite vandens buteliuką su savimi ir kalbos metu, jeigu pamiršote mintį – atsigerkite, – per tą laiką sugalvosite minties pratesimą ir atgaivinsite balsą.
Stenkitės, kaip įmanoma geriau pasirengti temai, kuria kalbėsite. Pasidomėkite papildomais šios temos aspektais, apgalvokite, ko galėtų paklausti auditorija, kas galėtų būti neaišku ir įdomu. Kuo geriau išmanysite tai, apie ką kalbate, tuo patogiau jausitės pristatymo metu. Puikus pasirengimas sumažins tikimybę, jog kas nors kalbos metu jus išmuš iš vėžių.
Tikėtis geriausio, o prieš pasirodymą suvokti, kad gali ir neišdegti, yra gąsdinanti patirtis. Dieną prieš pristatymą skirkite kelias minutes ir pabandykite įsivaizduoti, kas gali nutikti per jūsų pristatymą. Naudinga pažvelgti realistišku žvilgsnis į tai, kas gali nepavykti. Tai padės labiau pasitikėti savimi ir lengviau susidoroti su pristatymo metu iškilusiomis problemomis.
Įsivaizduokite savo klausytojus kaip individualius asmenis, turinčius savų baimių. Auditorija nori, kad jums pasisektų. Jie neatėjo švaistyti savo laiko tam, kad pažiūrėtų ir pasijuoktų iš jūsų. Visi dalyviai jausis patogiai ir smagiai jei jums pasiseks, visi linki jums tik gero.
Išmokite priimti jaudulį, o ne su juo kovoti. Bus daug lengviau jei savo jėgas eikvosite ne bandymams išvaryti nerimą, o jo pakeitimui kitu jausmu. Susikaupkite ties tuo, ką turite padaryti ir galimybėmis, kurios jums dabar atsiskleidžia. Ženkite drąsiai, tarsi į sporto užsiėmimą, kuriame ketinate gauti naudingos informacijos sau.
Kalbėkite pozityviai ir maloniai. Raminkite save tarsi kalbėtumėtės su geru draugu ir bandytumėte tokioje pačioje situacijoje jį nuraminti. Mokslininkai pataria įsivaizduoti situaciją, kai išties puikiai pasirodėte ir kaip tuomet jautėtės. Tai padės nuraminti nervus ir prislopinti įtampą.