Psichologija

5 psichologiniai įpročiai, neleidžiantys aiškiai mąstyti

Publikuotas 2016 18 rugpjūčio views 9894
shutterstock.com

Žmogaus smegenis galima prilyginti kompiuteriui: jos vienu metu apdoroja ribotą kiekį informacijos, o intelektiniai resursai – ne begaliniai. Todėl labai svarbu, kad galvos nekvaršintų žalingos mintys ir baimės, neleidžiančios aiškiai mąstyti ir svarbiausią savo organą išnaudoti pilnu pajėgumu. 

Kaip žalingi psichologiniai įpročiai paveikia mąstymą, iliustruosime paprastu pavyzdžiu: pabandykite eidami skaičiuoti nuo 1000 vis atimdami po septynis (1000, 993, 986 ir t.t.). Neilgai trukus sustosite, nes į skaičiavimą susikoncentravusios smegenys nebeturės pakankamai resursų siųsti signalus į kojas. Taip ir nuolat į galvą lendančios neigiamos mintys ar išgyvenamos nemalonios emocijos neleidžia mums aiškiai mąstyti.

  1. Nuolatinis neigiamų patirčių prisiminimas

Galvoje tarsi filmo juostelė nuolat besisukantys liūdesį, gėdą ar stresą keliantys praeities įvykiais smarkiai sekina mūsų intelektinius resursus. Kai nemaloni praeitis užvaldo mintis, nebesugebame koncentruotis į šiandieną. Be to, šis įprotis stipriai paveikia emocijas ir gali pakenkti mūsų psichologinei sveikatai, pavyzdžiui, išprovokuoti depresiją. Užsidarę neigiamų minčių rate, galų gale nuo jų pavargstame, todėl nenuostabu, kad iš jo bandome ištrūkti tokiomis pagalbinėmis priemonėmis kaip alkoholis ar maistas (pasitikrinkite, ar jums pasireiškia priklausomybė nuo maisto).

  1. Persekiojantis kaltės jausmas

Kiekvienas kartais jaučiamės kaltas ir tai yra visiškai normalu, kadangi jausmas svetimas tik sociopatams. Tuomet paprastai atsiprašome arba imamės veiksmų, padedančių susidoroti su šiuo jausmu. Tačiau kai aiškaus pagrindo neturinti kaltė pradeda lydėti kasdien, ji tarsi paralyžiuoja mintis. Beje, slegiantis kaltės jausmas laikomas vienu pagrindinių depresijos požymių.

shutterstock.com

shutterstock.com

  1. Beprasmis skundimasis

Laikyti savyje nuoskaudas ir blogas emocijas nėra sveika, todėl daugelis mūsų jas išliejame galintiems padėti su iškilusiomis problemomis susitvarkyti draugams ar pažįstamiems. Visgi nuolatinis drabstymasis skundais, kai nenorime girdėti naudingų patarimų, labai vargina aplinkinius, o tai darantys žmonės laikomi emociniais vampyrais. Be to, toks elgesys sekina ir mus pačius: prisimindami ir vėl iš naujo pasakodami tai, kas kelia pyktį ir nusivylimą, iš naujo išgyvename tas pačias blogas emocijas.

  1. Pernelyg gilus atstūmimo analizavimas

Niekas nenori būti atstumtas, kadangi tai paveikia ne tik nuotaiką, bet ir padaro mus savikritiškesnius, sumažina pasitikėjimą savimi bei sukelia kaltės jausmą. Todėl nenuostabu, kad tokia emocinė kančia menkina mūsų galimybę aiškiai mąstyti. Įdomu tai, jog patyrus atstūmimą aktyvuojamos tos pačios smegenų dalys kaip ir susidūrus su fiziniu skausmu. Be to, tyrimai rodo, jog atstumtieji labai dažnai neviltį išlieja agresija, narkotikų ir/ar alkoholio pavidalu.

  1. Nuolatinis jaudinimasis

Daugelis jaudinimosi nepriimame taip rimtai, kaip derėtų, o tiesiog kreivai šypsodamiesi tarstelime, kad „toks jau mano charakteris”. Ilgą laiką lydintis jausmas į šoną nustumia visas logiškas mintis, o kartais net išprovokuoja panikos priepuolius. Beje, jaudinimasis veikia ne tik psichologiškai, bet ir fiziškai: sukelia nemigą ir raumenų skausmą, lėtinį nuovargį, galvos skausmą, pagreitina širdies ritmą ir gali pasireikšti daugybe kitų negalavimų.

Nors nuolat kalbame apie tai, kaip įveikti įvairias kūną puolančias ligas, nemažiau svarbu pasirūpinti ir psichologine sveikata – juk puikiai galime jaustis tik tuomet, kai palaikome sveiko kūno ir dvasios balansą.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai

Kelionių su vaikais daiktų atmintinė

Kelionės su vaikais, nesvarbu, ar jie būtų mažamečiai, ar paaugliai, kelia unikalių iššūkių ir džiaugsmų. Pasiruošimas yra svarbiausia, kad kelionė būtų sklandi ir maloni visiems. Tarp daugybės daiktų, kuriuos reikia susipakuoti, tam tikri būtiniausi daiktai išsiskiria tuo, kad jie gali patenkinti mažųjų keliautojų poreikius – nuo gėrimų iki pramogų. Šioje atmintinėje atkreipiamas dėmesys į svarbiausius […]

views 18
Psichologija

5 priežastys keliauti su mama

Iš pradžių gali pasirodyti beprotiška, tačiau kelionė su mama yra asmeninio augimo dalis. Kai esame maži, mama mus lydi  visur ir tai yra taip natūralu, kaip  kasdien valytis dantis. Tačiau bėgant metams šis ryšys susilpnėja arba visai nutrūksta. Iš pradžių gali atrodyti, kad kartu pasiimti žemėlapį ir pasirinkti kelionės tikslą gali būti beprotiška idėja, tačiau, […]

views 6337
Psichologija

Kodėl vienišos moterys yra laimingesnės?

Vis daugėja moterų, kurios savo pasirinkimu arba dėl to, kad nerado stabilaus partnerio, kuris padarytų jas laimingomis, nusprendė gyventi vienos be jokių santykių. Vienišumas tapo gyvenimo būdu, kuriuo jau mėgaujasi daug moterų ir net vyrų. Manymas, kad moterų prioritetai yra susirasti partnerį, susituokti ir susilaukti vaikų, jau išėjo iš mados… Laikai pasikeitė, taip pat ir […]

views 7812
Psichologija

5 protingi veiksmai, kurie padės naudoti mažiau plastiko

Pasaulyje vis labiau plinta zero waste idėja, propaguojanti mažinti atliekas buityje ir atsisakyti kuo daugiau plastiko gaminių. Ypač aktualu yra sumažinti plastikinių maišelių kiekį, nes tai yra vienas pagrindinių aplinkos taršos šaltinių. Būtent dėl plastikinių maišelių, vandenyne ir jūrose žūsta šimtai tūkstančių gyvūnų ir paukščių. Tai kelia milžinišką grėsmę visai ekosistemai.Mokslininkai yra paskaičiavę, jog tam, […]

views 8442

10 frazių, kurias turėtumėte išbraukti iš savo žodyno

Dažnai stebimės, kad mūsų gyvenime nutinka taip, kad ima ir išsipildo tai, ko labiausiai bijome. Atrodo, kad tuomet visas pasaulis yra nusiteikęs prieš mus ir labai neteisingas. Tačiau pradėjus nagrinėti tikrąsias priežastis, galima atrasti netikėtų dalykų. Pavyzdžiui, galima pastebėti kad dažnai patys kuriame realybę, kurioje po kiek laiko atsiduriame. Kartais tai darome sąmoningai, besiguosdami aplinkiniams […]

views 7297