Pasaulyje vis labiau plinta zero waste idėja, propaguojanti mažinti atliekas buityje ir atsisakyti kuo daugiau plastiko gaminių. Ypač aktualu yra sumažinti plastikinių maišelių kiekį, nes tai yra vienas pagrindinių aplinkos taršos šaltinių. Būtent dėl plastikinių maišelių, vandenyne ir jūrose žūsta šimtai tūkstančių gyvūnų ir paukščių. Tai kelia milžinišką grėsmę visai ekosistemai.Mokslininkai yra paskaičiavę, jog tam, kad pilnai suirtų plastikas reikia 100, o kartais ir daugiau metų. Tai reiškia, kad kiekvienai žmonių kartai, kuri gyvens po mūsų, mes vis labiau užteršiame aplinką, vandenis ir žemę, taip naikindami esamus gamtos resursus.
Stengiantis apriboti plastikinių maišelių naudojimą, siekiama jog maišeliai būtų kuo plonesni ir daugelis prekybos centrų juos apmokestino. Taip pat ir Europos mastu tikimasi, jog iki 2025- ųjų plastikinių maišelių storis sumažės 50 procentų. Taip siekiama sumažinti ne tik jų vartojimo kiekį, bet ir užtikrinti, kad jie greičiau suirtų ar būtų perdirbami. Stengiamasi palaipsniui plonus plastikinius maišelius, pakeisti storesniais, pagamintais iš popieriaus ar kartono pakuotėmis.
Taip pat siekiama atsisakyti ir uždrausti prekybą vienkartiniais plastikiniais indais. Gal jau pastebėjote, kad vis dažniau kavinėje pateikiami gaivieji gėrimai yra su popieriniais ar iš natūralaus pluošto pagamintais šiaudeliais. Tas pats galioja ir vietose, kuriose prekiaujama kava ar greituoju maistu. Tad vis dažniau įvairios pakuotės būna pagamintos iš perdirbto popieriaus, o įrankiai – iš medienos ar celiuliozės. Tačiau pastebima tendencija, kad auga vis didesnis sąmoningumas iš vartotojų pusės. Jie vis dažniau renkasi daugkartinio naudojimo maišelius, pagamintus iš tekstilės arba renkasi pilnai perdirbamus, kad taip mažiau gamintų buitinių atliekų, kas itin daug įtakos turi aplinkos taršai.
Tad tam, kad sumažintumėte plastiko vartojimą ir prisidėtumėte prie aplinkos apsaugos, rekomenduojame pasinaudoti veiksmais, kurie padės įgyvendinti tai praktiškai:
1) Peržiūrėkite namuose esančius daiktus ir įvertinkite ar galima atsisakyti plastikinių pakuočių, įpakavimų ar sumažinti turimų daiktų kiekį, kas padės išvengti papildomo plastiko vartojimo.
2) Įsigykite rūšiavimui skirtą šiukšliadėžę. Tai padės sąmoningai vengti plastiko pakuočių ir realiai įvertinti savo būties poreikius.
3) Plastikines pakuotes keiskite į stiklines, pvz. įvairiems biriems maisto produktams.
4) Vietoj plastikinių maišelių, naudokite tekstilinius, taip juos galėsite panaudoti daugybę kartų.
5) Sąmoningai planuokite pirkinius ir atsisakykite spontaniškų apsipirkimų vien dėl to, jog vyksta išpardavimas.