Nieko baisaus, jei penktadienio vakarą po varginančios savaitės praleidžiate vieni, pavyzdžiui, įsitaisę ant sofos su intriguojančia knyga. Tačiau pernelyg dažnas atsiskyrimas ar vienišumo jausmas, aplankantis net tada, kai esate apsuptas žmonių, gali turėti rimtų pasekmių sveikatai. Kodėl kartais jaučiamės vieniši, net ir apsupti žmonių ir kaip vienatvė gali pakenkti Jūsų gerovei?
Tyrėjai iš Kvinslendo technologijos universiteto patvirtino, kad, palyginus su poromis, pavieniui gyvenantys asmenys labiau linkę į netinkamą mitybą. Pagrindinė priežastis – partnerio, su kuriuo būtų galima apsipirkti, pasidalinti maistu bei išlaidomis visaverčiams produktams, nebuvimas. Tiesa, gera žinia dailiosios lyties atstovėms: tyrimas atskleidė, kad viengungiai netinkamai maitinasi dažniau nei vienišos moterys.
Remiantis neseniai atliktu tyrimu, publikuotu amerikiečių žurnale Proceedings of the National Academy of Sciences, vienatvės jausmas, apimantis užsibuvus namuose ar gimtadienio vakarėlyje, kuriame vargiai gebate su kuo nors užmegzti ryšį, gali būti pavojingas. Tyrėjai nustatė, kad socialinė izoliacija gali 14% padidinti priešlaikinės mirties riziką. Pasirodo, vienišumo jausmas sukelia ūminę organizmo reakciją į stresą, dėl kurios pasitaiko daugiau uždegimų, organizmo imuninis atsakas tampa vangus.
Dažnai pasitaiko, kad neigiamos emocijos kompensuojamos parduotuvių šturmu ir naujais daiktais. Apsipirkimo terapija gali padėti, bet ne visada. Kaip rodo tyrimų rezultatai, publikuoti „Vartotojų tyrimų žurnale“ (Journal of Consumer Research), vieniši žmonės daugiau dėmesio skiria daiktams, todėl apsipirkimas iš tiesų gali padaryti juos laimingesnius. Bet tik tuomet, kai patys daiktai – nauja pora aukštakulnių ar plokščiaekranis televizorius – atneša teigiamų pasekmių. Jeigu manote, kad įsigytas daiktas padės suburti apie save žmones, nesivarginkite: anot tyrėjų, pirkiniui nepritraukus norimo dėmesio, nuotaika gali subjurti kaip niekad.
Gyvenimas su sutuoktiniu, geru draugu ar net samdomu pagalbininku padeda išlaikyti socialinį užimtumą bei skatina smegenų neuronus dirbti. Tuo tarpu vienišiams senstant padidėja atminties sutrikimų išsivystymo rizika. Didelės apimties tyrimas (dalyvavo daugiau nei 2000 žmonių) (Journal of Neurology, Neurosurgery, and Psychiatry), parodė, kad pavieniui gyvenantiems asmenims iki 70-80% dažniau išsivysto silpnaprotystė. O vienatvės jausmo kamuojamiems žmonėms (gyvenant atskirai ar ne) 2,5 karto dažniau pasireiškia kognityviniai sutrikmai.
Bendravimas su žmonėmis mums reikalingas ne tik tam, kad nebūtų nuobodu – jau įrodyta, kad tai yra vienas geros savijautos ir sveikatos poreikių. Be to, galvokite ne tik apie save, bet prisiminkite ir kitus, kurie dažnai būna vieniši ir skirkite jiems bent jau dalelę savo dėmesio – taip praskaidrinsite ne tik dieną, bet ir gyvenimą.