Strijos – balkšvi ar rausvi dryželiai, dažniausiai atsirandantys dėl staigaus svorio kitimo. Labai dažnai kyla klausimas, kaip išvengti šių odos pakitimų ir ar yra koks nors užtikrintas strijų šalinimo būdas?
Ar žinojote, kad strijos atsiranda net pas 70 procentų paauglių mergaičių ir pas 30 procentų berniukų. Be to, šis odos defektas vargina net 90 procentų nėščių moterų, ypač nuo šeštojo nėštumo mėnesio. Skaičiai išties įspūdingi, tiesa? Kodėl strijos atsiranda, kokia profilaktika gali padėti nuo jų apsisaugoti, o koks efektyviausias būdas jas pašalinti? Technologijos žengia į priekį, tad šiandien tikrai nesiūlysime chirurginio būdo šalinti strijoms. Apie visa tai pasakoja grožio ir estetikos studijos „Skinny“ vadovė Zinaida Raškauskienė.
Strijos – balkšvi, rausvi ar violetinio atspalvio dryželiai, atsirandantys staiga priaugus arba netekus daug svorio. Nors dažniausiai strijos laikomos nėštumo problema, jų gali atsirasti ir kitais gyvenimo tarpsniais, pavyzdžiui, paauglystėje. Strijų atsiradimą išprovokuoja daugybė veiksnių: gali būti tiek hormoniniai pokyčiai, vykstantys organizme, tiek paveldimumas, tiek nepakankama odos priežiūra. Dažniausiai strijų atsiradimą lemia ne kuris nors vienas išvardintas veiksnys, o visi kartu. Tuo tarpu randas – natūralus organizmo atsakas į trauminį odos pažeidimą. Rando išvaizda priklauso nuo daugelio veiksnių – odos spalvos, traumos pobūdžio (ar tai operacinis pjūvis, ar nubrozdinimas ir pan.), paveldimumo, buvusios infekcijos gijimo metu, medikamentų vartojimo, kitų ligų, rūkymo.
Strijų gali būti bet kurioje kūno vietoje, kurioje oda tempiasi. Dažniausiai strijų atsiranda krūtų, pilvo, sėdmenų, šlaunų srityse. Jų gali atsirasti staiga netenkant ar priaugant svorio (net ir vyrams). Naujai atsiradusios strijos būna ryškesnės, raudonos arba violetinės, vėliau strijos pabąla, tampa ne tokios ryškios. Šis odos defektas vargina net 90 proc. nėščių moterų, ypač nuo šeštojo nėštumo mėnesio. Laukiant kūdikio, strijų dažniau atsiranda ant krūtų, apatinėje pilvo dalyje, ant klubų, vidinėse šlaunų srityse. Strijų būna net paaugliams: maždaug 70 proc. mergaičių ir 30 proc. berniukų, jų atsiranda brendimo laikotarpiu. Tuomet jos dažniausiai išryškėja juosmens, kryžmens, šlaunų, klubų srityse.
Jungiamajame audinyje, kuris užpildo vidinius odos įtrūkimus, yra kraujagyslių, kurios strijoms suteikia raudoną arba mėlyną spalvą. Bėgant laikui, kraujagyslės ištuštėja ir strijos pasidaro baltos. Strijos sudarytos iš jungiamojo audinio, kuriame nėra pigmento, todėl įdegus jos išlieka baltos ir tampa dar labiau pastebimos įdegusios odos fone.
Nors ir įprasta manyti, kad efektyviausias strijų naikinimo būdas yra tiesiog jas pašalinti kartu su oda, chirurginiu būdu, tačiau iš tiesų, šių darinių esmė yra odos elastinių skaidulų sumažėjimas, kuriuos dabar galima visiškai atkurti modernių technologijų dėka. Kai kurios iš šių technologijų tokios pažangios, kad nebereikia jokių operacijų.
Viena tokių naujos kartos procedūrų – aparatinė kosmetologija (strijų šalinimas „Sublative™“ technologija), kuri remiasi ne odos šalinimu, o atkūrimu.
Ši procedūra yra pranašesnė netgi už lazerines procedūras, nes jos metu epidermis yra pažeidžiamas tik truputį, tuo tarpu viršutinė derma, kitaip tariant, tikrosios odos sluoksnis, yra efektyviai stimuliuojamas. Šiame sluoksnyje yra skatinama kolageno ir elastino gamyba, kurios ir sudaro didžiąją dalį jungiamojo audinio, kuris užtikrina odos tvirtumą ir elastingumą. Todėl po procedūrų kurso, audiniai visiškai atsinaujina ir strijos išnyksta be chirurginio įsikišimo. Noriu paminėti, kad tokiu būdu galima koreguoti ne tik strijas, bet ir įdubusius ar iškilusius randus, atsiradusius po traumų, operacijų, nudegimų, likusius po jaunatvinių spuogų (aknės). Strijoms ir randams lyginti atliekama viena procedūra per mėnesį. Kursą sudaro mažiausiai 3–4 procedūros. Strijas reikėtų pradėti gydyti kuo ankstyvesnėje jų stadijoje, nes tuomet pasiekiamas geresnis gydymo rezultatas ir prireikia mažiau procedūrų. Be to, ši procedūra tinka visiems odos tipams ir yra visiškai saugi. O strijos pašalinamos visam laikui. Naujos strijos gali susidaryti tik tuomet, jeigu vėl įvyksta svorio kitimai (pavyzdžiui, nėštumo ar brendimo laikotarpiu).
Strijų profilaktika – išties varginantis procesas. Svarbiausia:
Prieš išsirinkdami strijų šalinimo būdą, būtinai pasidomėkite gijimo procesu. Pavyzdžiui, po lazerio procedūrų galite susidurti su odos tinimu, perštėjimu ar net pūslėmis. Žinoma, tokie šalutiniai poveikiai nesukelia pavojaus gyvybei, tačiau itin besirūpinantys savo grožiu bei sveikata gali išvengti ir jų. Pavyzdžiui, po aparatinės kosmetologijos seanso ant odos matysis tik nežymūs rausvi taškeliai, o natūralios gydomosios priemonės (aliejai, masažai ar kontrastinis dušas), nors ir gerokai mažiau efektyvios, nepaliks išvis jokio pėdsako.
Nors šiuolaikinės technologijos leidžia ramybės neduodančius trūkumus pašalinti greitai ir saugiai, visgi geriausia užsiimti strijų prevencija iš anksto. Sportas, sveika mityba ir masažai ne tik išlaikys nepriekaištingą odą, bet ir padės išvengti daugybės ligų.