Rytų medicinos daktaras, knygos „The Urban Monk“ (iš angl., Miesto vienuolis) autorius Pedram Shojai, aktyviai taiko rytų filosofijas savo gyvenime ir sekmadieniais renkasi tylos įžadą.
Kiek daug mums reiškia žodžiai? P. Shojai teigia: „Žodžiais dažnai išliejame susikaupusią energiją, pyktį. Tyla nepatogi, taigi pasistengiame užpildyti erdvę šnekomis. Skundžiamės, kad nėra energijos įgyvendinti asmeninių tikslų, tačiau tiek daug jos iššvaistome kalboms apie tai.“ Vyro raktas į vidinę ramybę yra tylos diena. Dažniausiai tam jis renkasi sekmadienį, kuomet mažiausiai trikdžių. Štai penkios priežastys, dėl kurių, pasak P. Shojai verta dieną (ar bent porą valandų) patylėti:
1. Ugdoma vidinė disciplina
Laikyti liežuvį už dantų nelengva, ir būtent dėl to apsimoka tai daryti. Tylėjimas padės ugdyti valią, suteiks galimybę įrodyti sau, kad nebijote imtis iššūkių. Tylos ritualas – tai vidinės galios bei motyvacijos pagrindas. Per tam tikrą laiką įvaldyta tylos praktika gali tapti Jūsų gyvenimo pagrindu.
2. Atsiranda laiko savistabai
Negalėdami nevaržomai bendrauti, įgyjame galimybę atsitraukti ir kurį laiką pabūti su savimi. Šiandieninio pasaulio šurmulyje visai nelieka laiko pagalvoti, kurį kelią pasirinkti, įvertinti, ką darome ir kur link einame. Todėl nenuostabu, kad kartais jaučiamės pasimetę. Tyloje pasvarstykite: „Ar mane tenkina tokia gyvenimo kryptis? Į ką investuoju kasdienę savo energiją?“, „Ko galiu atsisakyti, kad atsirastų laiko tam, kas man svarbiausia?“.
3. Padeda praktikuojant sąmoningą kvėpavimą
Daoizmo religinėje, filosofinėje sistemoje mokoma vidinės energijos či įvaldymo, mintimis nukreipiant kvėpavimo energiją į gyvybinius kūno centrus. Daugelis skundžiasi, kaip sunku išbūti sutelkus dėmesį į kvėpavimą – tai kur kas lengviau tylint. Tylėjimas leidžia tobulinti kvėpavimo techniką, geriau pajusti, kur siunčiate kiekvieno įkvėpimo energiją.
4. Padeda sukaupti jėgas
Intensyvus kalbėjimas atima daug energijos. Jei šią energiją galėtume atsiimti ir nors kiek pataupyti, tiesiogine to žodžio prasme atgautume kvapą. Nuolatinį šios energijos nutekėjimą pristabdyti padės vidinės energijos įvaldymas praktikuojant sąmoningą kvėpavimą. Panaudokite iš naujo atrastas jėgas išspręsti tam, kas nedavė ramybės, atsiverskite dienoraštį, grįžkite prie apleistų darbų.
5. Kalbėjimas tampa prasmingas
Kai kalba tėra priemonė nutraukti tylą, žodžiai pasidaro bereikšmiai. Daugeliui mūsų kalbėti prasmingai ir daryti, ką sakome – sudėtingi dalykai. Tačiau žodžiai įgyja svorio tuomet, kai jie būna gilūs, nuoširdūs. Kai tylos praktika nebevaržys ir ims teikti ramybę, nebejauite poreikio iš karto užpildyti erdvę šnekėjimu. Laikui bėgant išmoksite žodžius apgalvoti, imsite kalbėti aiškiai. Kai žodžiai įgis galios, jos įgysite ir Jūs.
Taigi skirkite dieną tylai: paklauskite savęs, ko Jums reikia, atraskite pusiausvyrą, rūpinkitės savimi. Leiskite atgyti svajonėms ir siekiams. Suderinę mintis, žodžius bei veiksmus, pažadinsite vidines galias.