Psichologija

Psichologė Ramunė Murauskienė: ,,Būkime drąsūs, nebijokime apsikvailinti”

Publikuotas 2016 liepos 30 views 24700
shutterstock.com

Jeigu dabar paklausčiau, ar reikia kovoti dėl meilės? Ką atsakytumėt? Psichologė Ramunė į šį klausimą atsako labai trumpai ir aiškiai: „Ne.“ Šiek tiek nustebote? Kodėl dėl meilės kovoti nereikia, kodėl bijoma užmegzti naujus santykius, kaip įveikti santykių baimę ir apie dar daugiau „kodėl ir kaip“ pasakoja psichologė Ramunė Murauskienė.

Kaip apibūdinti, kas yra santykių baimė?

Paprastai galime pasakyti, kad baimė pasireiškia ten, kur žmogus jau patyrė nesėkmę. Vadinasi, jei vyras ar moteris turėjo nesėkmingų asmeninių santykių, jis gali bijoti naujų santykių dėl patirtos nesėkmės. Žmonės labai bijo klysti. Tačiau tai yra normali patirtis, adekvačios gyvenimo pamokos ir mums duoti egzaminai. Ir mes neprivalome būti pirmūnais. Priešingu atveju žmogus yra proto

Ramunė Murauskienė (Lauros Bubilaitės nuotr.)

Ramunė Murauskienė (Lauros Bubilaitės nuotr.)

pinklėse. Čia tik protas bijo. Tik protas žmogų įdeda į rėmą – tau reikia santykių. Tačiau sveika yra būti ir po vieną. Vieni, kurie neturi santykių, gal net nemoka kurti ilgalaikių santykių. Kas gali pasakyti, kad reikia išmokti? Kas gali priversti mokytis? Žmogus turi savo laisvą valią. Kiti tiesiog nenori įsipareigoti, todėl neturi santykių. Nėra jokio standarto, kaip nugyventi unikalų savo gyvenimą. Siūlyčiau mažiau ieškoti sutrikimų, o daugiau ieškoti meilės ir pagarbos sau, savo pasirinkimams. Įsiklausykime į save, savo širdį, prisiminkime, kad žmogus, kurio esmė yra galinga siela, neturi baimių. Tik tam reikia būti nuolatiniame sveikame ryšyje su savo širdimi ir Dievu.

Kokios priežastys lemia, kad tokia baimė atsiranda?

Kaip jau minėjau, baimes, nerimus, abejones gimdo protas. Kai žmogui trūksta pasitikėjimo savo galiomis, jis paklūsta protui. O mūsų protai dažniausiai serga. Mes nebemokame būti savimi, paklūstame sociumo standartams, primestoms vertybėms ir normoms. Baimę iš esmės gimdo netikėjimas. Kai žmoguje yra baimės, galime sakyti, kad jame trūksta šviesos, tikėjimo ir meilės. Ir tai nėra nei gerai, nei blogai. Kai žinome priežastį, galime keisti daug ką. Ir dar labai svarbu: žinojimas, kaip turi būti, trukdo žmogui mėgautis tuo gyvenimu, kuris yra. Todėl baimės kyla iš primesto reikalavimo žmogui atitikti vieną ar kitą standartą. Net ir santykiuose.

Kaip nugalėti santykių baimę?

Verta įsisąmoninti, kad ne visi santykiai žemėje prasideda ir baigiasi kaip pasakose. Žmogus turi išmokti paleisti žmones, kurie pasirenka išeiti iš jo gyvenimo. Kiekvienas žmogus turi išmokti savo kojas naudoti pagal paskirtį ir nelikti santykiuose, kurie jį žlugdo. Labai daug moterų ir vyrų kovoja dėl savo meilės. Ar reikia kovoti dėl meilės? Ne. Kovoti galima dėl naudingo sandorio, naudingos sutarties. Ir labai daug žmonių santykius verčia šiais sandoriais. Normalu, kad vieni ar kiti santykiai patyrė nesėkmę. Vadinasi, gavome pamoką. Galime permąstyti, ką darytume kitaip, ką darytume geriau? Jei tik žmonės būtų sąmoningi, su kiekvienais nutrūkusiais santykiais jie taptų vis geresni ir išmintingesni. Tačiau žmonės nesėkmės kaltę labai dažnai atiduoda kitam, neišmoksta savo pamokų ir naujus santykius pradeda su tom pačiom klaidom, tame pačiame lygyje.

Suprantu, kad dauguma skaitytojų norėtų konkrečių patarimų, kaip gi nugalėti santykių baimę, kad viskas būtų gerai. Tokių patarimų, kurie tiktų visiems kaip ir nėra. Aš sakyčiau, kad net jei individui patyrimas ir nemielas, nemalonus ir nepatinka, jam visa tai yra tik į naudą. Nes viskas vyksta su Dievo valia. Tad linkiu skaitytojams drąsiai leistis į santykius ir pažinti save per kitus.

shutterstock.com

shutterstock.com

Pažinkite kitus tikrus. Stebėkite, kaip žmogaus žodis dera su veiksmu. Kai nėra dermės, nėra tikro žmogaus. Moteris kviečiu per anksti neatsiduoti vyrui, dėl kurio moteris nepriėmė rimto sprendimo. Nevalia veltui prisirišti prie žmogaus, kuris pasirodytų visai netinkamas partnerystei. Kviečiu tiek vyrus, tiek moteris užduoti naujiems potencialiems partneriams atvirus klausimus ir nevynioti į vatą savo realių tikslų. Kai moteris ieško vyro šeimai, ji tą turi ir pasakyti. Ir nepykti, kai sutiktas vyras sako – atleisk, bet tai dar ne man. Net ir baimė nėra baisi, nes gyvenime verta išmokti rizikuoti. Pavadinkime tai santykių kūryba ir drąsiai kurkime. Niekas negali pasakyti, kaip bus. Bet mes galime patirti.

Ar baimės priežastimi gali būti nesugebėjimas emociškai paleisti šalia buvusio žmogaus? Ar toks reiškinys apskritai egzistuoja?

Labai daug vyrų ir moterų meilę painioja su noru valdyti ir stipriu prisirišimu. Meilės būtina sąlyga yra laisvė. Jei norisi žmogų kontroliuoti, vadinasi, sunku bus jį mylėti. Ir tai galioja ne tik suaugusiųjų santykiams, bet ir tėvų – vaikų. Daug žmonių galvoja, kad kontroliuodami kitus jie apsaugos save nuo galimos jiems grėsmės, apgaulės, neteisybės. Įsisąmoninkime: žmogaus gyvenime vis tiek nutiks viskas, kas turi nutikti. Verta išmokti labiau atsiduoti į Dievo rankas. Moterims norėtųsi pasakyti: nesirinkite vyro, kurį reikėtų kontroliuoti, jis nebus brandus. Jei tik galite, rinkitės lygiavertį arba tą, kuris ir be jūsų indėlio elgiasi padoriai, vertybiškai ir taip, kaip jums tinka. Aš nekalbu apie pataikavimą. Visuomet verta paisyti aukštesniųjų žmogiškųjų vertybių. Supraskime: moteris auklėja vyrą, tik neverta apsisunkinti specialiai ir per greitai bei per anksti tapti vyrui antrąja mama. Nėra vienintelio išrinktojo. Moterys turi išmokti rinktis vyrą savo gyvenimui. Net ir su tokiom nuostatom bei nusiteikimais gausime tokį partnerį, kurio esame verti ir su kuriuo teks išmokti svarbiausias gyvenimo pamokas.

Ką svarbu atminti dirbant su savimi ir siekiant įveikti šią baimę? Kaip ryžtis žengti žingsnį naujų santykių link?

Kai noris susirasti naujų draugų, turi norėti ir pajudėti. Namuose vargu ar ateis pas tave kas nors susipažinti. Siūlyčiau žmonėms, pasiruošusiems kurti naujus santykius, ieškoti aplinkų, tinkančių jiems. O jau ten rasis ir žmonių. Lankykite sąmonės plėtimo paskaitas, seminarus, lankykitės ten, kur buriasi bendraminčiai. Moterims svarbu nesikoncentruoti į vyro paiešką. Vyrai pradeda bėgioti nuo tokių grobikių. Pasikliaukite gyvenimu, t. y., kai ateis laikas, ateis ir svarbus žmogus. Vyrams norėtųsi palinkėti savo aktyviąją seksualinę energiją nukreipti į gyvenimo tikslų siekimą, nes priešingu atveju teks susidurti su ne itin gyvenimui skirtomis moterimis. Mes visi galime lengvai pasismaginti, tačiau taip netenkame svarbios energijos kurti ypatingą gyvenimą. Tiek vyrams, tiek moterims verta save tausoti. Klausykimės savo širdies, ji žino, kas mums tinka. Būkime drąsūs, nebijokime apsikvailinti, nebijokime būti nežinančiais. Ir kas benutiktų būkime savimi. Taip didėja tikimybė pritraukti tikrai tinkamą žmogų į savo gyvenimą.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Psichologija

5 priežastys keliauti su mama

Iš pradžių gali pasirodyti beprotiška, tačiau kelionė su mama yra asmeninio augimo dalis. Kai esame maži, mama mus lydi  visur ir tai yra taip natūralu, kaip  kasdien valytis dantis. Tačiau bėgant metams šis ryšys susilpnėja arba visai nutrūksta. Iš pradžių gali atrodyti, kad kartu pasiimti žemėlapį ir pasirinkti kelionės tikslą gali būti beprotiška idėja, tačiau, […]

views 1273
Psichologija

Kodėl vienišos moterys yra laimingesnės?

Vis daugėja moterų, kurios savo pasirinkimu arba dėl to, kad nerado stabilaus partnerio, kuris padarytų jas laimingomis, nusprendė gyventi vienos be jokių santykių. Vienišumas tapo gyvenimo būdu, kuriuo jau mėgaujasi daug moterų ir net vyrų. Manymas, kad moterų prioritetai yra susirasti partnerį, susituokti ir susilaukti vaikų, jau išėjo iš mados… Laikai pasikeitė, taip pat ir […]

views 1765
Psichologija

5 protingi veiksmai, kurie padės naudoti mažiau plastiko

Pasaulyje vis labiau plinta zero waste idėja, propaguojanti mažinti atliekas buityje ir atsisakyti kuo daugiau plastiko gaminių. Ypač aktualu yra sumažinti plastikinių maišelių kiekį, nes tai yra vienas pagrindinių aplinkos taršos šaltinių. Būtent dėl plastikinių maišelių, vandenyne ir jūrose žūsta šimtai tūkstančių gyvūnų ir paukščių. Tai kelia milžinišką grėsmę visai ekosistemai.Mokslininkai yra paskaičiavę, jog tam, […]

views 1378

10 frazių, kurias turėtumėte išbraukti iš savo žodyno

Dažnai stebimės, kad mūsų gyvenime nutinka taip, kad ima ir išsipildo tai, ko labiausiai bijome. Atrodo, kad tuomet visas pasaulis yra nusiteikęs prieš mus ir labai neteisingas. Tačiau pradėjus nagrinėti tikrąsias priežastis, galima atrasti netikėtų dalykų. Pavyzdžiui, galima pastebėti kad dažnai patys kuriame realybę, kurioje po kiek laiko atsiduriame. Kartais tai darome sąmoningai, besiguosdami aplinkiniams […]

views 1670

5 triukai ramiam miegui

Miegas yra itin svarbus ne tik žmogaus fizinei, bet ir psichinei sveikatai. Todėl reiktų stengtis pakankamai ir kokybiškai išsimiegoti. Miego kokybė priklauso nuo jo ciklo fazių, kurias pasiekus smegenų veikla yra labai skirtinga. Pavyzdžiui, pirmoje miego fazėje jūs atsipalaiduojate, nurimsta jūsų širdies ritmas ir kvėpavimas. Taip kūnas ruošiasi užmigimui. Antroje miego fazėje, dažniausiai dar esame […]

views 1525