O, kaip dažnai besidžiaugdami saule, šiluma, galimybe nuo karščio atsivėsinti jūroje, upėje, ežere pamirštame apie plaukus. Atrodo, įšokai į vandenį ir visos karščio ir saulės spindulių veikimo pasekmės dingo, kūnas atvėso, savijauta puiki. Nuo odos nudegimo mus saugo kremai su UV filtru, nuo druskų grįžę namo kūną nuplauname, tepame balzamais aliejais, o plaukučiai lieka paskutinėje vietoje.
Kai plaukai yra visą laiką kaitinami saulės, pažeidžiamas išorinis plauko sluoksnis. Labiausiai saulė paveikia ten, kur plaukas silpnas, dažnai lankstomas – toje vietoje jis įskyla. Nukenčia ne tik galiukai, bet ir visas plaukas ilgai kepinamas saulėje tampa plonesnis, silpnesnis, pabąla, išdžiūsta, praranda blizgesį.
Kas svarbu vasarą? Pirmiausia, apsaugoti nuo UV spindulių, toliau – nuo karščio (saulėje plaukai įšyla kur kas daugiau, nei lauke temperatūros), nuo perdžiūvimo. Svarbu palaikyti drėgmę plaukuose ir apsaugoti nuo jūros druskų poveikio.
Nuo saulės spindulių poveikio
Kanados mokslininkai tyrinėjo, kurie aliejai labiausiai padeda nuo žalingo saulės spindulių poveikio. Jie nustatė, kad didžiausias yra aviečių kauliukų aliejaus SPF, 28-50. Kitų šaltinių duomenys yra tokie: puiklapių (forahų/tamanu), kviečių gemalų aliejai turi iki 20 SPF, sojų pupelių – iki 10, makadamijų, sviestmedžių aliejai – iki 6. Sezamų, avokadų, simondsijų (jojoba) aliejai turi apie 4 SPF, mažiau, apie 2 turi mangų sviestas ir kokosų aliejus. Morkų sėklų eterinis aliejus turi 38–40 SPF, tačiau eterinio aliejaus pagrindiniame aliejuje gali būti 0,5–3%, todėl jo galime tik įlašinti į pagrindinį aliejų. Truputėlį apsaugo alyvuogių, arganų, buriti, lazdynų, medetkų, moliūgų, raudonųjų palmių aliejai.
Nuo perdžiūvimo, drėkina
Šie aliejai palaiko plauko drėgmę, neleidžia plaukams perdžiūti, skilinėti. Tai aguonų, buriti, kanapių, kokosų, mangų kauliukų, morkų ištrauka, margainių, nimbamedžių, sapočių, sezamų, sviestmedžių aliejai.
Nuo karščio
Karštis mažina plauko stiprumą, daro jį trapų. Nuo karščio poveikio apsaugo makadamijų, mangų kauliukų, margainių, sviestmedžių aliejai.
Nuo jūros druskos poveikio
Padės mangų kauliukų ir sezamo aliejai.
Pastebime, kad tas pats aliejus turi keletą mums reikalingų savybių. Pasidarykime vieną mišinį visiems tikslams. Pasirinkimas didelis, užtenka paimti vieną, du paprastus aliejus, dar pridėti truputį retesnių, turinčių mums reikalingas savybes ir jūsų pasigamintas aliejus saugos ne tik nuo žalingo saulės spindulių poveikio, bet ir neleis jiems išdžiūti, saugos nuo karščio, jūros vandens druskų.
Savo paplūdimio aliejų plaukams tepame kas dieną ar kas antrą, net į pajūrį galima eiti su aliejumi plaukuose. Vis tiek plaukus laikysite surištus, susuktus, maudysitės ir jų grožiui aliejus neturės reikšmės, jie tik atrodys drėgni, o nauda bus didžiulė. Vakare išplausite, o jei kitą rytą ir netepsite plaukų, juose bus likę aliejų, jie veiks. Greitai nustatysite, koks režimas jums geriausias. Trumpiems plaukams užtenka kartą įsipilti į saują truputį aliejaus, įmerkti kitos rankos pirštų galus ir jais pabraukyti galvos odą nuo kaktos linijos. Tada pašukuoti šukomis. Ilgesnių plaukų savininkės prieš tai turi aliejuotais delnais patrinti plaukų ilgį. Joms užteks maždaug 1–2 šaukštų aliejaus. Plaukai neturi būti labai aliejuoti, užtenka vos vos sutepti.
Tačiau gal dar nesate įpratusi naudoti aliejus beatostogaudama. Jei plaukai išbalę, kai grįžote iš atostogų, padarykite mišinį iš sausiems plaukams skirtų ir maitinančių aliejų, pavyzdžiui, avokadų, kokosų, makadamijų, raudonųjų palmių; tamsinančio dilgėlių; padedančių išlaikyti spalvą kupuasu (stambiažiedžio kakavmedžio) ir amlų; įlašinkite kelis lašelius regeneruojančio eterinio aliejaus, pavyzdžiui, apelsinų, nardų.
Kai elgiamės su plaukais kaip su kūnu, jokio karščio ir saulės poveikio plaukams nepajuntame, nebent vos vos, labai nežymiai plaukai pakeis spalvą, tačiau labai greitai juos galima atstatyti su amlų ar dilgėlių aliejine ištrauka. Jas nesunku pasigaminti.
Dilgėlių lapus galime rinkti visą sezoną. Juos smulkiai sukarpome, sudedame į stiklinį indą truputį paspausdami ir užpilame sezamų ar kitu, tinkamu jūsų tikslui ne tirštu aliejumi. Kai lapai patamsėja, tą aliejų dar kartą pilame ant kitos šviežios žolės. Kiekvieną kartą reikia palaikyti šiltoje tamsioje vietoje 1–2 savaites, pastoviai pakratant, pavartant. Svarbu gerai išspausti žoles, taip iš lapų paimant visą naudą. Ir vieną kartą užpylus dilgėlių lapus aliejumi, ištraukoje bus reikalingų medžiagų, bet galime pasidaryti stipresnį aliejų.
Amlų (indiškų lapainių arba agrastų) ištrauka gaminama kitaip. Nuperkame amlų miltelių. Jei jie nėra smulkiai malti, dar kartą juos smulkiai sumalame kavamale ir užpilame aliejumi. Miltelių turi būti trečdalis indo, o aliejaus pilame per kelis centimetrus iki viršaus, kad galima būtų kratyti. Kasdieną reikia sumaišyti miltelius su aliejumi taip, kad jų nebūtų prilipusių ant dugno. Taip darome 3 savaites – mėnesį, laikome indą šiltoje ir tamsioje vietoje. Jokių aliejų mišinių nelaikome ant saulės, jos šviesa kenkia aliejui. Saulės šilumą galime išnaudoti suvynioję indą į tamsų audinį ir palikę ant saulėtos palangės.
Visi paminėti aliejai turi ne tik vasaros sezonui reikalingų savybių. Juos naudodami padarysite daug naudingų darbų savo plaukų grožiui – pamaitinsite, sustiprinsite, paskatinsite augimą, subalansuosite riebalinių liaukų veiklą.
Knygoje „Gražūs, sveiki ir stiprūs plaukai“ aprašyti plaukams naudingi 105 aliejai – 43 augaliniai ir 62 eteriniai. Surašytos plaukams reikalingos aliejų savybės ir kurie aliejai jas turi, aiškiai aprašyti visi plaukų puoselėjimo aliejais procesai: nuo aliejų pasirinkimo iki naudojimo kiekvienam skirtingam atvejui.