Grožis

Plaukelių šalinimo istorija: kada ir kodėl susiformavo šis grožio standartas?

Publikuotas 2016 9 rugsėjo views 8659

Nors šiais laikais nelengva rasti moterį, kurios kojas ar pažastis dengtų plaukeliai, vis daugiau feminisčių kalba apie depiliacijos beprasmybę ir moterims primetamą grožio standartą. Todėl siūlome susipažinti su plaukelių šalinimo istorija ir sužinoti, kodėl šiuolaikinės moterys ryžtasi šioms dažnai brangioms ir skausmingoms procedūroms.

Pirmykštis plaukelių šalinimas – akmenimis ir aliejumi

Plaukelių šalinimas – tikrai ne šių laikų naujiena. Manoma, kad procesas prasidėjo dar akmens amžiuje. Tiesa, tuomet tokiu būdu „gražinosi” tik vyrai, tačiau ne estetiniais, o saugumo sumetimais: barzdą bei ilgus galvos plaukus buvo labai lengva sugriebti priešininkui, be to, juose galėjo veistis parazitai. Todėl net ir neturėdami skustuvų, pirmykščiai žmonės plaukelių atsikratydavo aštrių akmenų pagalba.

Nors depiliacija moterys užsiėmė jau Senovės Egipte bei Romos imperijoje, į Europą ir JAV ši mada atėjo tik viduramžiais. Tiesa, tų laikų damos pūkelius šalindavo ne nuo pažastų, kojų ar intymių zonų, bet nusirėždavo antakius bei plaukus nuo kaktos! Tokia procedūra optiškai prailgindavo veidą ir vienu metu taip išpopuliarėjo, jog tam, kad plaukai neaugtų, moterys vaikų kaktas trindavo graikinių riešutų aliejumi arba dėdavo kompresus su actu bei kačių išmatomis.

Depiliacijos madas diktavo skustuvų gamintojai

Bene didžiausia revoliucija plaukelių šalinimo srityje įvyko 1915-aisiais, kuomet viena žymiausių skustuvų gamintojų „Gillette“ pristatė pirmąjį daugkartinio naudojimo peiliuką moterims. Tada prasidėjo aktyvi reklaminė kampanija, bandanti moteris įtikinti, jog joms reikia atsikratyti „nepageidaujamų“ pažastų plaukelių ir kad šios kūno vietos turėtų būti tokios pat švelnios kaip veidas. Prie naujos mados prisidėjo ir išpopuliarėję rūbai be rankovių, todėl žurnaluose netrūko reklamų, teigiančių, kad „vasariškos suknelės ir modernaus šokio kombinacija pažastų plaukelių šalinimą paverčia būtinybe“.

Pasibaigęs Antrasis pasaulinis karas Europai atnešė ne tik pagaliau sulauktą taiką, bet ir nailono stygių, kuris taip pat ženkliai prisidėjo prie plaukelių šalinimo bumo. Kadangi trūko medžiagų, drabužiai darėsi vis trumpesni, todėl moterys dažniau demonstravo nuogas kojas. Ir, kaip diktavo mados, jos turėjo būti beplaukės.

1946-aisiais JAV buvo pristatytas pirmasis bikinis. Kadangi nedidelis rūbelis atidengė dar daugiau, damos pradėjo šalinti plaukelius aplink lytinius organus. Tą laikotarpį taikliausiai apibūdina frazė: „Kuo daugiau moterims buvo leidžiama parodyti kūno, tuo daugiau plaukelių nuo jo turėjo būti pašalinta”.

shutterstock.com

shutterstock.com

Natūralumas buvo sugrįžęs tik trumpam

Šeštajame dešimtmetyje Londone prasidėjęs „Mods“ judėjimas pakoregavo tendencijas ne tik muzikos padangėje, bet ir aprangos stiliuje. Didžiausiu mados klyksmu tapo mini sijonėliai, iš topų ir toliau nedingo berankovės suknelės, o su tokiais rūbais augo poreikis depiliuoti galūnes. Visgi neilgai trukus grožio standartus aukštyn kojom apvertė JAV atsiradęs hipių judėjimas, propagavęs visišką kūno natūralumą.

Smarkiai besikeičiančiame pasaulyje hipių mados nebuvo sekamos labai ilgai. 1974-aisiais erotinis žurnalas vyrams „Hustler” publikavo visiškai nudepiliuotų moters lytinių organų nuotrauką, šiuo pavyzdžiu iškart pasekė pornografijos žvaigždės, o prabėgus dar maždaug 20 metų – tūkstančiai moterų visame pasaulyje. Tiesa, iki tol apie „tos vietelės” grožį nebuvo daug kalbama, o plaukelių šalinimo rezultatus buvo galima išvysti nebent striptizo klubuose.

1987-aisiais septynios seserys iš Brazilijos Niujorke atidarė grožio saloną, kuriame išpopuliarino depiliacijos karštu vašku metodą. Anot įkūrėjų, tokia procedūra – labai svarbi, kadangi bikiniai atidengia vis daugiau. Jos įtikino mases, kad rūpinimasis asmenine higiena jau nebe prabanga, o būtinybė. Prie metodo populiarinimo labai prisidėjo apie tai garsiai kalbančios įžymios moterys Gwyneth Paltrow ir Naomi Campbell.

Galima pastebėti, jog plaukelių šalinimo madas dažnai propagavo tie, kuriems tai buvo paranku: skustuvų gamintojai bei rūbų kūrėjai. Tikrai nesiūlome tuoj pat atsikratyti visų depiliacijos priemonių ir pradėti puoselėti natūralumą, tačiau verta prisiminti, kad esate savo kūno šeimininkės ir neturite laikytis dar praėjusiame amžiuje primestų grožio standartų.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Grožis

Į ką atsižvelgti renkantis kliniką pilvo plastikai atlikti?

Kai pradedame mesti svorį, svajojame apie gražų, dailų ir liekną kūną. Daugelis sėkmingai numeta daug svorio. Deja, laisvos odos perteklius ant pilvo kartais trukdo visiškam pasitenkinimui svorio metimo procesu. Kodėl tai vyksta? Metant antsvorį, oda dažnai neatlaiko susitraukimo (arba nepajėgia to padaryti), o kolageno skaidulos nesugeba taip reikšmingai grįžti į savo buvusią formą, kai yra […]

views 13
Grožis

Kuo ypatingi korėjietiški plaukų kondicionieriai?

Korėjiečių grožio pasaulis sukėlė revoliuciją plaukų priežiūros srityje, o korėjietiški kondicionieriai dabar užima trokštamą vietą daugelyje kasdienių procedūrų. Tačiau kuo šie plaukų kondicionieriai iš tiesų išsiskiria? Pasinerkime į sudedamąsias dalis, metodus ir filosofiją, dėl kurių jie yra nepaprastai veiksmingi. Naujoviškos tekstūros Korėjietiški kondicionieriai yra ne tik standartinės kreminės formulės. Čia rasite aliejumi prisotintų intensyvaus maitinimo […]

views 95

Nugaros masažo nauda – atsikratykite skausmo ir pagerinkite savo savijautą

Masažas yra vienas seniausių žmogaus taikomų gydymo metodų. Šiandien tai populiari atsipalaidavimo ir terapijos forma, kuri gali būti labai naudinga fizinei ir emocinei sveikatai. Aptarkime tai plačiau. Kokia yra nugaros masažo nauda? Nugaros masažas šiandien yra vis dažniau pasirenkamas gydymo metodas. Nugara yra viena iš didžiausių kūno raumenų grupių, be to, tai labiausiai pavargusi ir […]

views 99
Grožis

Kaip išsirinkti tinkamą nagų frezą?

Nagų freza – tai elektrinė nagų dildė, skirta atlikti aparatiniam manikiūrui ar pedikiūrui. Jos dėka šias procedūras galima atlikti gerokai greičiau bei efektyviau nei kadaise naudotais manikiūrui skirtais įrankiais. Nagų freza, naudojant skirtingus jos antgalius galima atlikti įvairius manikiūro bei pedikiūro darbus: patrumpinti nagą ir suteikti jam norimą formą, sutvarkyti aplink nagą augančias odeles, nušlifuoti […]

views 99
Grožis

Kokios natos nišiniuose kvepaluose nepalieka abejingų?

Kaip pabrėžti savo individualumą? Sukurti įvaizdį, kuris atspindėtų tik tavo charakterį ir pasaulio suvokimą? Drabužiai, šukuosena, elgesys. Kvapą galite naudoti kaip apdailą. Masinės rinkos produktai netinka asmenybei išreikšti, brangūs elitiniai produktai taip pat ne visada atitinka užsibrėžtus tikslus. Ką rinktis? Šiandien papasakosime, kas yra selektyvinė ir nišinė parfumerija, ką ji reiškia, ir pateiksime pavyzdžių, kokie […]

views 109