Psichologija

Pervargęs darbuotojas – neproduktyvus. Sužinokite, kada būtina pertrauka

Publikuotas 2016 vasario 22 views 5849

Ekspertai įspėja, kad sergantis ar psichologinę disharmoniją jaučiantis asmuo, kuris vis tiek eina į darbą – mažiau produktyvus, be to, silpsta jo moralinis pasitenkinimas ir didėja patiriamo streso lygis.

Darbuotojas, kuris prastai jausdamasis eina į darbą, tapo gana normalus ir įprastas reiškinys. Organizacijos dažnai sumažina darbuotojų sirgimo rodiklius, tačiau darbuotojų sveikatos pablogėjimo, žemo produktyvumo ir nepasitenkinimo darbu sustabdyti negali. Ką jau kalbėti apie streso ir nuovargio lygį. Dažnai dėl darbdavių daromo spaudimo darbuotojai patikėtas užduotis atlieka net ir nesijausdami itin gerai. Nuolatinė įtampa ir stresas gali pasireikšti įvairiais organizmo negalavimais, tokiais, kaip skrandžio ir žarnyno problemos, nuovargis, psichologinės būsenos sutrikimai, galvos skausmai. Jeigu jaučiatės nusilpę ar įsitempę, svarbu laiku imtis tinkamų priemonių, kad išsaugotumėte savo sveikatą.

Prevencinės priemonės

Nežinomybė ir neužtikrintumas veikia mūsų psichologinę sveikatą netgi stipriau nei oras ar politinė, ekonominė aplinka. Tokioje būsenoje dirbančio žmogaus šeima bei draugai turėtų susirūpinti, kad tokie žmonės nepasinertų į depresiją ar savigraužą. Nemažiau tuo rūpintis turėtų ir darbdaviai, prižiūrėdami, kad jų darbuotojai jaustųsi saugūs ir patenkinti darbo aplinka. Svarbu, kad įmonių vadovai nepamirštų, rūpintis darbuotojų darbo vietomis ir didinti jų motyvaciją. Geras darbdavys geba laiku pastebėti darbuotojo sveikatos problemas ir suteikti jam visą reikalingą pagalbą bei, žinoma, moralinį palaikymą ir supratimą, kurio darbuotojai dažniausiai ir pasigenda.

Vyrai daugiau linkę jaudintis dėl finansinių problemų ir praradimų. Tuo tarpu moterys dažniau išgyvena dėl šeimos ir santykių problemų. Svarbiausia stebėti aplinkinius, jų elgesį ar elgesio pasikeitimus ir įsiklausyti į tai ką jie kalba, dėl ko nerimauja. Tokiu būdu galėsime padėti žmonėms išgyventi sunkius gyvenimo periodus bei lengviau susidoroti su užklupusiu stresu ir nemaloniomis situacijomis.

Ženklai, įspėjantys apie galimus psichologinius darbuotojo sutrikimus

 1. Perdėtas vėlavimas ir darbo vengimas
 2. Piktnaudžiavimas žalingais įpročiais
 3. Pastovus išsiblaškymas ar irzlumas
 4. Dažnas ir greitas susigraudinimas ir ašarojimas
 5. Mažas susidomėjimas bet kokia malonia veikla
 6. Menkos savivertės jausmas
 7. Nuolatinis nuovargis ir susirūpinimas
 8. Noro ką nors pagerinti ar patobulinti nebuvimas
 9. Atitrūkimas nuo draugų ir šeimos
 10. Nusiskundimai fiziniais sutrikimais ir nuolatinis diskomfortas

Keletas patarimų, kaip padėti sau ir nepasiduoti stresui ir blogoms mintims užklupus nesėkmių metui ar netekus darbo:

 1. Užrašykite savo nerimo priežastis. Tai padės suprasti, kaip jas pašalinti ar su jomis susidoroti.
 2. Nebijokite prašyti šeimos ir draugų palaikymo, supratimo. Pasidalinkite savo išgyvenimais su tais, kurie jau yra tai patyrę. Paklauskite jų patarimo.
 3. Rūpinkitės savo sveikata: gerai maitinkitės ir reguliariai mankštinkitės. Patiriant stresą, ypač svarbu laiku pavalgyti, kad kūnas gautų pakankamai reikalingų medžiagų ir kad galėtų atlikti visas jam pavestas užduotis. Stenkitės nepraleisti valgymo pertraukėlių. Skirkite laiko sportui, nes jis mažina stresą, nuovargį ir depresiją.
 4. Pasistenkite išsimiegoti. Tai svarbu norint palaikyti stiprią organizmo imuninę sistemą. Daugumai žmonių reikia 7 – 9 valandų miego. Atkreipkite dėmesį, kad būtent tiek  laiko poilsiui ir skirtumėte.
 5. Venkite žalingų įpročių. Alkoholis ar cigaretės nepadeda išspręsti problemų.
 6. Kreipkitės į gydytoją, jei dėl streso jaučiate kokių nors sveikatos pablogėjimų. Pasikonsultuokite, kaip galėtumėte kuo greičiau šias problemas išspręsti.
 7. Būkite kantrūs ir nespauskite savęs. Atsigavimas užima šiek tiek laiko, leiskite sau apsiprasti su esama padėtimi. Ateities nežinomybė – visiškai normalus reiškinys, kurį atėjus laikui išspręsite.
 8. Patyrinėkite save. Aiškiai apsibrėžkite savo praeities stiprybes, kurios gali padėti susidoroti su esama nemalonia situacija. Ieškokite naujų galimybių ir nepasiduokite negatyvioms mintims ar liūdesiui.
 9. Ieškokite pozityvių pusių: permąstykite savo tikslus ir kelkite sau naujus iššūkius.
 10. Užsiimkite savanoriška veikla. Tai padės užsimiršti savo problemas ir rūpesčius. Tad pasirinkite sau mielą veiklą, kuri palaipsniui gali tapti nauju hobiu ar pramoga.
 11. Kalbėkitės su savo vadovu. Nevenkite apie savo savijautą darbe papasakoti vadovui ar žmogiškųjų išteklių vadybininkui. Galbūt kartu rasite sprendimų.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Psichologija

5 priežastys keliauti su mama

Iš pradžių gali pasirodyti beprotiška, tačiau kelionė su mama yra asmeninio augimo dalis. Kai esame maži, mama mus lydi  visur ir tai yra taip natūralu, kaip  kasdien valytis dantis. Tačiau bėgant metams šis ryšys susilpnėja arba visai nutrūksta. Iš pradžių gali atrodyti, kad kartu pasiimti žemėlapį ir pasirinkti kelionės tikslą gali būti beprotiška idėja, tačiau, […]

views 2915
Psichologija

Kodėl vienišos moterys yra laimingesnės?

Vis daugėja moterų, kurios savo pasirinkimu arba dėl to, kad nerado stabilaus partnerio, kuris padarytų jas laimingomis, nusprendė gyventi vienos be jokių santykių. Vienišumas tapo gyvenimo būdu, kuriuo jau mėgaujasi daug moterų ir net vyrų. Manymas, kad moterų prioritetai yra susirasti partnerį, susituokti ir susilaukti vaikų, jau išėjo iš mados… Laikai pasikeitė, taip pat ir […]

views 3777
Psichologija

5 protingi veiksmai, kurie padės naudoti mažiau plastiko

Pasaulyje vis labiau plinta zero waste idėja, propaguojanti mažinti atliekas buityje ir atsisakyti kuo daugiau plastiko gaminių. Ypač aktualu yra sumažinti plastikinių maišelių kiekį, nes tai yra vienas pagrindinių aplinkos taršos šaltinių. Būtent dėl plastikinių maišelių, vandenyne ir jūrose žūsta šimtai tūkstančių gyvūnų ir paukščių. Tai kelia milžinišką grėsmę visai ekosistemai.Mokslininkai yra paskaičiavę, jog tam, […]

views 3360

10 frazių, kurias turėtumėte išbraukti iš savo žodyno

Dažnai stebimės, kad mūsų gyvenime nutinka taip, kad ima ir išsipildo tai, ko labiausiai bijome. Atrodo, kad tuomet visas pasaulis yra nusiteikęs prieš mus ir labai neteisingas. Tačiau pradėjus nagrinėti tikrąsias priežastis, galima atrasti netikėtų dalykų. Pavyzdžiui, galima pastebėti kad dažnai patys kuriame realybę, kurioje po kiek laiko atsiduriame. Kartais tai darome sąmoningai, besiguosdami aplinkiniams […]

views 3563

5 triukai ramiam miegui

Miegas yra itin svarbus ne tik žmogaus fizinei, bet ir psichinei sveikatai. Todėl reiktų stengtis pakankamai ir kokybiškai išsimiegoti. Miego kokybė priklauso nuo jo ciklo fazių, kurias pasiekus smegenų veikla yra labai skirtinga. Pavyzdžiui, pirmoje miego fazėje jūs atsipalaiduojate, nurimsta jūsų širdies ritmas ir kvėpavimas. Taip kūnas ruošiasi užmigimui. Antroje miego fazėje, dažniausiai dar esame […]

views 3171