Psichologija

Pataria psichologė: dovanos vaikams, kurios ne tik patiks, bet ir lavins

Publikuotas 2016 18 gruodžio views 3386
Pataria psichologė: dovanos vaikams, kurios ne tik patiks, bet ir lavins shutterstock.com

Kai gražiausios metų šventės jau visai ne už kalnų, nusprendėme paklausti psichologės Aurelijos, kokios dovanos patiktų vaikui, tačiau kartu lavintų jo vaizduotę, mąstymą, kūrybiškumą, emocinį intelektą, kitaip tariant, ne tik patiktų, bet ir jį lavintų. Žinoma, pati brangiausia dovana tiek vaikams, tiek suaugusiems yra buvimas drauge, nuoširdus dėmesys, kartu išgyventos patirtys. Per šias Šv. Kalėdas atraskite stebuklą mažuose dalykuose ir patys būkite lyg stebuklas brangiems žmonėms. Apie visa tai pasakoja psichologė Aurelija Ananjevaitė.

Nepamirškite parašyti laiško Kalėdų Seneliui

Tiek Kalėdų laukimas, tiek pirmoji Kalėdų diena yra ypatinga vaikams ir suaugusiems. Viena didžiausių atrakcijų vaikams – laiško rašymas Kalėdų Seneliui. Rašydami ar piešdami laišką, vaikai jau išlaisvina savo vaizduotę ir patiki savo svajonių išsipildymu. Baigdama bakalauro studijas pasirinkau atlikti tyrimą, kurio metu siekiau išsiaiškinti, kokią įtaką reklamos turi vaikų Kalėdinių dovanėlių pasirinkimui, tuomet pastebėjau, kad labiausiai vaikų trokštamos dovanos yra tos, kurios yra susijusios su tuo metu labiausiai populiariais animaciniais filmais ar serialais. Taigi, didelė tikimybė, kad šiais metais mergaitės Kalėdų Senelio gali paprašyti lėlių fėjų ar „Ledo šalies“ herojų, o berniukai gali trokšti gauti „Žvaigždžių karų“ herojų ar radijo bangomis valdomų mašinų.

Tikiu, kad kiekvienas žaislas lavina vaiko kūrybiškumą ir socialinius įgūdžius. Tačiau mane įkvepia vieno psichologo pasidalinta istorija, kai per Kalėdas savo sūnui jis padovanojo šaldytuvo dydžio kartoninę dėžę ir piešimo reikmenų rinkinį. Tokiu būdu jis suteikė galimybė vaikui atskleisti savo kūrybiškumą ir lavinti problemų sprendimo įgūdžius. O vaizduotę ir kūrybiškumą lavinantys žaidimai moko adekvačiai reikšti jausmus, lavina empatiją ir ugdo vaikų emocinį intelektą.

Geriausia dovana vaikams – praleistas laikas drauge

Ne vienas atliktas eksperimentas atskleidžia, kad geriausia dovana vaikams – praleistas laikas drauge. O geriausiai suvienija – žaidimai. Jie lavina vaikų mąstymą, emocinį intelektą ir socialinius įgūdžius.

 • 3–5 metų vaikus labiausiai domina žaidimai, susiję su fizine veikla. Todėl jiems geriausia dovana būtų krepšinio ar futbolo kamuolys, rogutės ar kitas sporto inventorius. LEGO kaladėlės ar dėlionės. Tokiu būdu lavinsite vaiko kūno judesius (stambiąją ir smulkiąją motoriką), vaizduotę, fantaziją, kūrybiškumą, gebėjimą susitelkti į konkrečią veiklą.
 • 5–8 metų vaikams patiks įvairūs žaidimai, kurie moko spręsti problemas, todėl jiems tinkama dovana bus – „Jenga“, „Dobble“, „Rory Story Cubes“, domino, šaškės, „Uno“ ar kiti kortų žaidimai. Taip pat jiems gali patikti daiktai, kurie jiems padėtų jaustis saugiau ir jaukiai savo kambaryje: sienų lipdukai, ūgio matuoklis, mielas vaikiškas paveikslėlis, pasaulio žemėlapis ar laikrodis.
 • 8–12 metų vaikus domina žaidimai, kuriuose jie gali pritaikyti savo skaitymo, skaičiavimo ir pasaulio pažinimo įgūdžius. Todėl jie mielai žais „Monopolį“, „Halli Galli“, „Mafiją“, „Alias“, „Dixit“ ir pan. Be to, šio amžiaus vaikus gali sudominti kūrybiniai rinkiniai, kurie moko siūti, velti, lieti vašką, gamintis papuošalus ir kt.

Dovanokite vaikams patirtis

Jei namuose vaikai turi daug žaidimų, dovanokite vaikams patirtis. Suorganizuokite lobių paiešką kieme ar parke. Pakvieskite juos į kino teatrą ar pramogų parką. Tokios pramogos ir smagios patirtys suteiks daug džiaugsmo tiek vaikams, tiek jums ir padės suprasti, kad galite daugiau nei įsivaizdavote. Be to, sukursite ypatingus prisiminimus tiek sau, tiek vaikui, apie kuriuos jis gali pasakoti ir užaugęs.

O jei nėra galimybių nupirkti vaikui žaidimų ar suorganizuoti pramogų, puiki Kalėdinė dovana gali būti ir „Šeimos laisvalaikio stiklainėlis“, kuriame ant gražių popierėlių būtų surašytos įvairios veiklos, kurias galėtų nuveikti visa šeima drauge. Ši dovana gali padėti suprasti, kad stebuklai slypi paprastuose dalykuose ir atrasti, jog labiausiai neįkainojama dovana – mūsų laikas, skiriamas vienas kitam.

Keletas idėjų, kas galėtų būti įdėta į „Šeimos laisvalaikio stiklainėlį“:

 • Išsirinkite gėles ir jas nupieškite.
 • Žaiskite su LEGO.
 • Parašykite po 5 dalykus, kodėl mylite kiekvieną šeimos narį.
 • Sukurkite bendrą piešinį.
 • Pagaminkite vakarienę drauge.
 • Nupieškite komiksą.
 • Sukurkite lobių žemėlapį.
 • Nupieškite atvirutes.
 • Surenkite pikniką.

Dovana neturi būti pagrindinis šventės akcentas, dovana – simbolis

Man atrodo, jog renkant Kalėdines dovanėles vaikui, svarbiausia yra ne dovanos kaina ar dydis, o tai, kiek pastangų įdėjote ruošiant ar renkant dovaną, kiek dovana parodo, kad vaikas jums rūpi. Dovana neturi tapti pagrindiniu šventės akcentu, o tik simbolis to, kaip jūs vienas kitą vertinate. Todėl prisiminkite, kad geriausios dovanos yra tos, kurios suteikia galimybę atsiskleisti vaikui, lavina jo problemų sprendimo įgūdžius ir kritinį mąstymą bei suteikia progą atsiskleisti jo lakiai vaizduotei bei kūrybiškumui. Todėl vaikams reikia daugiau žaidimų, o ne žaislų. Jiems reikia daugiau dėmesio, o ne daiktų. Linkiu visiems jaukių ir malonių akimirkų drauge per Šv. Kalėdas.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Psichologija

5 priežastys keliauti su mama

Iš pradžių gali pasirodyti beprotiška, tačiau kelionė su mama yra asmeninio augimo dalis. Kai esame maži, mama mus lydi  visur ir tai yra taip natūralu, kaip  kasdien valytis dantis. Tačiau bėgant metams šis ryšys susilpnėja arba visai nutrūksta. Iš pradžių gali atrodyti, kad kartu pasiimti žemėlapį ir pasirinkti kelionės tikslą gali būti beprotiška idėja, tačiau, […]

views 5864
Psichologija

Kodėl vienišos moterys yra laimingesnės?

Vis daugėja moterų, kurios savo pasirinkimu arba dėl to, kad nerado stabilaus partnerio, kuris padarytų jas laimingomis, nusprendė gyventi vienos be jokių santykių. Vienišumas tapo gyvenimo būdu, kuriuo jau mėgaujasi daug moterų ir net vyrų. Manymas, kad moterų prioritetai yra susirasti partnerį, susituokti ir susilaukti vaikų, jau išėjo iš mados… Laikai pasikeitė, taip pat ir […]

views 7284
Psichologija

5 protingi veiksmai, kurie padės naudoti mažiau plastiko

Pasaulyje vis labiau plinta zero waste idėja, propaguojanti mažinti atliekas buityje ir atsisakyti kuo daugiau plastiko gaminių. Ypač aktualu yra sumažinti plastikinių maišelių kiekį, nes tai yra vienas pagrindinių aplinkos taršos šaltinių. Būtent dėl plastikinių maišelių, vandenyne ir jūrose žūsta šimtai tūkstančių gyvūnų ir paukščių. Tai kelia milžinišką grėsmę visai ekosistemai.Mokslininkai yra paskaičiavę, jog tam, […]

views 7807

10 frazių, kurias turėtumėte išbraukti iš savo žodyno

Dažnai stebimės, kad mūsų gyvenime nutinka taip, kad ima ir išsipildo tai, ko labiausiai bijome. Atrodo, kad tuomet visas pasaulis yra nusiteikęs prieš mus ir labai neteisingas. Tačiau pradėjus nagrinėti tikrąsias priežastis, galima atrasti netikėtų dalykų. Pavyzdžiui, galima pastebėti kad dažnai patys kuriame realybę, kurioje po kiek laiko atsiduriame. Kartais tai darome sąmoningai, besiguosdami aplinkiniams […]

views 7076

5 triukai ramiam miegui

Miegas yra itin svarbus ne tik žmogaus fizinei, bet ir psichinei sveikatai. Todėl reiktų stengtis pakankamai ir kokybiškai išsimiegoti. Miego kokybė priklauso nuo jo ciklo fazių, kurias pasiekus smegenų veikla yra labai skirtinga. Pavyzdžiui, pirmoje miego fazėje jūs atsipalaiduojate, nurimsta jūsų širdies ritmas ir kvėpavimas. Taip kūnas ruošiasi užmigimui. Antroje miego fazėje, dažniausiai dar esame […]

views 5398