Psichologija

Naujas slaptažodis – naujas gyvenimas?

Publikuotas 2016 vasario 22 views 14895
Naujas slaptažodis – naujas gyvenimas?

Mintys ir savitaiga turi didelę įtaką Jūsų gyvenimui. Ar kada nors pagalvojote, kad slaptažodis, kuriame užkoduotas Jūsų tikslas, svajonė ar pažadas, gali padėti pasiekti tai, ko trokštate? Susipažinkite su Mauricio Estrellos istorija. Perskaitę ją nedvejodami pakeisite savo slaptažodį.

Mauricio dėl skyrybų su žmona buvo gana gilioje depresijoje, viskas erzino, kiekvieną dieną kankino mintys apie tai, kaip žmona galėjo taip pasielgti, net darbe paprasčiausias užrašas apie pasibaigusį slaptažodžio galiojimą kėlė pyktį ir gadino nuotaiką. Tačiau šis užrašas apie būtinybę pakeisti slaptažodį buvo lemtingas. Pirmasis slaptažodis skambėjo taip: „Atleisk jai“. Šį slaptažodį, šį paliepimą, vyras turėjo kartoti keletą kartų per dieną, atrakindamas savo kompiuterį, šiuos žodžius kartojo ir mintyse. Slaptažodis galioja 30 dienų, per tiek laiko kartojimas, kad turi atleisti buvusiai žmonai, pakeitė požiūrį į ją ir padėjo susitaikyti su mintimi, kad santuoka baigėsi. Jau po poros savaičių slaptažodį parašyti buvo kur kas lengviau, kiekvieną kartą spausdamas klaviatūros raides, renkant šiuos žodžius, vyras po truputį atleisdavo jai, nuotaika pasikeitė kardinaliai.

Po mėnesio, kompiuteris paprašė vėl pakeisti slaptažodį. Tą kartą Mauricio apsidžiaugė ir pagalvojo, ką dar norėtų pakeisti gyvenime. Kaip manote, kokie buvo rezultatai? Atleisti buvusiai žmonai – pavyko. Sėkmingi buvo ir šie slaptažodžiai: „Visam laikui mesti rūkyti“, „Taupyti kelionei į Tailandą“ (Taip, po trijų mėnesių jis nukeliavo į Tailandą.), „Eiti miegoti prieš 00:00 val.“, „Pakviesti ją į pasimatymą“ (Mauricio įsimylėjo!), „Negerti du mėnesius“, „Nusipirkti katę“, „Kiekvieną sekmadienį matytis su mama“, „Taupyti žiedui“ (Ir ji pasakė taip!).

Psichologė Daiva Grikšienė

Šis metodas išties pakeitė Mauricio gyvenimą! Ko trokštate Jūs? Apie ką svajojate? Ar gali kiekvienas pritaikyti šį metodą savo gyvenime? Teiraujuosi psichologės Daivos Grikšienės („Tavo Psichologas“, UAB Psichologė).

Kaip paaiškintumėte šią istoriją žvelgiant į ją psichologės akimis?

Tai veikia kaip tam tikra savitaiga ir savęs programavimas į priekį, tuo pačiu ir kaip pagalba sau. Tai gali būti kaip išeities taškas ir iš depresinės, ir iš nerimo būsenos, įtampos, ar norint nugalėti baimę. Su šiuo metodu sau gali nusistatyti daugelį tikslų, kuriuos gali pasiekti. Labai svarbus faktorius ir kriterijus yra tai, kiek esi pats nusiteikęs dirbti su savimi, nes ne kiekvienam šis metodas gali tikti. Sakykime, vienam tai gali skambėti kaip nurodymas, kiti tai gali daryti nekryptingai, neįsijaučiant, nesąmoningai, – tokiu atveju, aišku, kad neturėsime tokio rezultato, kaip nurodytoje istorijoje. Bet jeigu sau išsikelsime tokį kaip norą, kad man to reikia, kad man tai yra labai svarbu ir reikalinga, tokiu atveju, esi pats sau linkęs labiau padėti. Pavyzdžiui, istorijoje yra skyrybų atvejis; žmogus skyrybų ir bet kurios kritinės situacijos metu, dažniausiai yra linkęs pirmiausia nesutikti, jis nori neigti situaciją, po to jis nori pykti, dar vėliau – depresuoti. Tokiu atveju, šis metodas geriausiai tinka tame etape, kai tu jau esi nusiteikęs susitaikyti su susiklosčiusia situacija, – tada tu kryptingiau į viską žiūri ir pradedi viską dėliotis.

Ar užtenka 30 dienų tam, kad pakeistum savo gyvenimą?

Istorijoje nurodomas mėnesio laikotarpis, bet šis metodas veikia daug greičiau. Mėnuo būtų su savikontrolės periodais, kad įsitikintum tikslo teisingumu, įvertintum, kiek patinka elgtis taip, kaip yra nuspręsta. Kokie išgyvenami nauji jausmai, potyriai ir įspūdžiai. Šį laikotarpį galima suskirstyti ir į tam tikrus etapus. Pirmosios dvi savaitės būtų reikalingos įpročiui formuoti, nes pirmoji savaitė būtų tas išbandymo etapas, antros savaitės eigoj tai jau pradeda tapti įpročiu ir jau gali nebepajusti, kad tu tai darai savaime. Trečioji savaitė jau perauga į realius veiksmus, tu jau patiki tuo, ką pats sau sakai. O ketvirtąją savaitę, jau pradedi ir daryti tai, ką sau sakai.

Dar yra toks labai įdomus dalykas – organizmo reakcija. To jau nerašo istorijoje, bet tai reikia turėti omenyje. Po darbo su savimi mėnesio, dažniausiai trijų mėnesių eigoje, nori to ar nenori, bet tave patikrina tam tikra situacija arba organizmo reakcija. Testuojama, ar esi pilnai pasiruošęs tai pasiekti. Tai toks raidos dėsningumas, savaiminis toks procesas, kai sau padedi. Pavyzdžiui, per tuos mėnesius organizmas gali vėl kristi į depresiją, patikrindamas, kaip tu į tai reaguoji. Taip pat gali būti, kad susidursi su situacija, kuri pareikalaus tavo jėgų ir pastangų įveikti sunkumus. Skyrybų atveju, netikėtai susitikęs su buvusiąja antrąja puse, tu pats turi save patikrinti, ar tu jam iš tiesų atleidai, ar tik įtikinai save atleisti. Jeigu nuvažiavai į Tailandą, tai turi pažiūrėti, ar tai patiko ir pasijutai patenkintas, o gal reikia nuvažiuoti į kitą šalį. Trys mėnesiai yra tas periodas, kai tu dar kontroliuoji save ir tikslo teisingumą. Juk būna tikslai tiesioginiai, ko tau iš tiesų reikia, o būna ir tokių, kuriuos reikia labiau pasverti prieš paverčiant realybe. Taigi, laikotarpis, kada jau visiškai sau gali padėti, turėtų būti bent 3 mėnesiai. O startinė pozicija tai 2 savaitės, per kurias išugdomas įprotis.

Ar kiekvienas šiuo metodu gali pakeisti konkrečius ir svarbius įvykius/veiksmus/elgesį savo gyvenime?

Pasiekti gali tie, kurie nori skirti laiko sau, kurie ryžtasi dėl savo gerovės  atsakingai ir kryptingai padaryti svarbius sprendimus. Na, o tie, kurie turi daug pesimizmo, apie bet kokį metodą bus linkę galvoti „tai primesta ir man to nereikia, tai yra nesąmonė ir blefas“. Yra tokių žmonių, kurie į tai žiūrės labai skeptiškai ir jiems tai nepadės. Yra posakis: „Galima ir iš depresijos karjerą padaryti“. Pesimizmas yra įgimta savybė, o optimizmo reikia mokytis. Aišku, būna išimčių – optimistai iš prigimties, bet čia jau kita tema. Na, o toks metodas padeda ir duoda kryptį tiems, kurie yra nusprendę, jog nori auginti savyje optimizmą ir požiūrį, kuris veda į priekį.

Neretai galima išgirsti, jog jeigu nori, kad kažkas išsipildytų, ar tai būtų noras, ar tai būtų tikslas, jį turi užrašyti. Ką jūs apie tai manote? Kokia yra užrašymo prasmė?

Užrašymas ant popieriaus lapo jau savaime įpareigoja, nes tai yra fizinis veiksmas, kuris leidžia būti atsakingam pačiam prieš save. Sekantis etapas, – tu turi pasidaryti veiksmų planą, kaip pasiekti savo tikslą. Turi stebėti save, kaip tau sekasi kiekvienas uždavinys, su kokiomis problemomis susiduriama. Būna, kad kitą kartą save apgaudinėjame galvodami, kad padarysime ir mes galime padaryti, bet vis atidėliojame konkrečius veiksmus. Esmė: kiekvieno sprendimo pradžia yra planas jam pasiekti. Niekada sau negali sakyti „neturiu laiko“, laiko yra tam, kam jį skiriate. Verta atminti, kad visada pasitikima labiau tais, kurių žodžiai sutampa su veiksmais.

O kai atrodo, kad problemos, su kuriomis susiduriame, yra tokios didelės, kad nežinia, ką su jomis daryti, tuomet svarbu jas išskaidyti dalimis, atskiriant tikrąsias priežastis nuo pseudo-priežasčių. Aišku, kartais reikia sau leisti pabūti akistatoje su savo pačia didžiausia baime, kad ją paleistum pavėjui… Pasidalinsiu viena psichologine technika, kurią galime pritaikyti kiekvienu sprendžiamu atveju (galime į tai pasižiūrėti ir su humoru, ir labai rimtu veidu, svarbiausia, būti atviram su savimi):

Turime problemą? Norėdami ją pašalinti, ieškome atsakymų ir sekame algoritmą:

  • Atsisėskite patogiai ir garsiai įvardinkite asmeninę problemą.
  • Užduokite sau klausimą: „NA, IR KĄ TAI REIŠKIA?“, atsakykite į šį klausimą.
  • Testuokite šį atsakymą, vėl paklausdami: „NA, IR KĄ TAI REIŠKIA?“. 

Tęskite algoritmą kartodami kontrolinį klausimą „Na, ir ką tai reiškia?“ tol, kol rasite sprendimą ir išgirsite: „Na, ir nieko!“ arba „Reikia plano!“ Galite save pasveikinti – problema sunaikinta! O tada gali ieškoti, kurioje vietoje tu jau pats keitiesi, kaip tu esi arti to tikslo, kurį išsikėlei. Tai neturi būti vien popieriuje užrašytas noras, tai turi būti tikslas su konkrečiu veiksmų planu. Kartais naudinga pasikalbėti su pačiu savimi, pabūti sau veidrodžiu.

Faktas: savęs stabdymas veikti reiškia bijoti atsakomybės už savo poelgius ir veiksmus. Kitas faktas: ne visada būtina kopti į kalną, jei gali jį apeiti ir turėti tokį pat rezultatą. Visiems rūpi, ką dėl to darome, kokie yra mūsų veiksmai. Klausimas „o ką pagalvos žmonės?“ turi likti paskutinėje vietoje. Tai, ką jaučiame savo viduje, yra asmeninis reikalas. Gyvenimas juk TAVO. Kiekvienas žmogus, priimdamas sprendimus, turi suvokti, kad būtent jis pats yra tas žmogus, kuris gyvenime turi veikti, spręsti, keistis ir būti toks, koks pats sau pačiam patinka.

Parengė Paulina Botyriūtė

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Psichologija

5 priežastys keliauti su mama

Iš pradžių gali pasirodyti beprotiška, tačiau kelionė su mama yra asmeninio augimo dalis. Kai esame maži, mama mus lydi  visur ir tai yra taip natūralu, kaip  kasdien valytis dantis. Tačiau bėgant metams šis ryšys susilpnėja arba visai nutrūksta. Iš pradžių gali atrodyti, kad kartu pasiimti žemėlapį ir pasirinkti kelionės tikslą gali būti beprotiška idėja, tačiau, […]

views 2915
Psichologija

Kodėl vienišos moterys yra laimingesnės?

Vis daugėja moterų, kurios savo pasirinkimu arba dėl to, kad nerado stabilaus partnerio, kuris padarytų jas laimingomis, nusprendė gyventi vienos be jokių santykių. Vienišumas tapo gyvenimo būdu, kuriuo jau mėgaujasi daug moterų ir net vyrų. Manymas, kad moterų prioritetai yra susirasti partnerį, susituokti ir susilaukti vaikų, jau išėjo iš mados… Laikai pasikeitė, taip pat ir […]

views 3777
Psichologija

5 protingi veiksmai, kurie padės naudoti mažiau plastiko

Pasaulyje vis labiau plinta zero waste idėja, propaguojanti mažinti atliekas buityje ir atsisakyti kuo daugiau plastiko gaminių. Ypač aktualu yra sumažinti plastikinių maišelių kiekį, nes tai yra vienas pagrindinių aplinkos taršos šaltinių. Būtent dėl plastikinių maišelių, vandenyne ir jūrose žūsta šimtai tūkstančių gyvūnų ir paukščių. Tai kelia milžinišką grėsmę visai ekosistemai.Mokslininkai yra paskaičiavę, jog tam, […]

views 3360

10 frazių, kurias turėtumėte išbraukti iš savo žodyno

Dažnai stebimės, kad mūsų gyvenime nutinka taip, kad ima ir išsipildo tai, ko labiausiai bijome. Atrodo, kad tuomet visas pasaulis yra nusiteikęs prieš mus ir labai neteisingas. Tačiau pradėjus nagrinėti tikrąsias priežastis, galima atrasti netikėtų dalykų. Pavyzdžiui, galima pastebėti kad dažnai patys kuriame realybę, kurioje po kiek laiko atsiduriame. Kartais tai darome sąmoningai, besiguosdami aplinkiniams […]

views 3563

5 triukai ramiam miegui

Miegas yra itin svarbus ne tik žmogaus fizinei, bet ir psichinei sveikatai. Todėl reiktų stengtis pakankamai ir kokybiškai išsimiegoti. Miego kokybė priklauso nuo jo ciklo fazių, kurias pasiekus smegenų veikla yra labai skirtinga. Pavyzdžiui, pirmoje miego fazėje jūs atsipalaiduojate, nurimsta jūsų širdies ritmas ir kvėpavimas. Taip kūnas ruošiasi užmigimui. Antroje miego fazėje, dažniausiai dar esame […]

views 3171