Grožis

Nagų lakas ir jo keliamas pavojus

Publikuotas 2016 14 sausio views 9884
nagų lakas

Jeigu turite silpnybę lakuotiems nagams, nepatingėkite įsigilinti į nagų lako sudėtį. Mokslininkai atrado, kad nagų lakavimas gali padėti kauptis toksinams, kurie, kad ir kaip baisiai tai skambėtų, ardo Jūsų kūną.

Dažnas nagų lakas turi ingrediento, vadinamo trifenilo fosfatu (TPHP). TPHP yra naudojamas plastiko gamybai bei baldams, atspariems ugniai. Nagų lakuose jis yra naudojamas užtikrinti lankstumui. Tačiau šio junginio dažniausiai nepamatysite ant nagų lako etikečių. Paskutiniuosiuose tyrimuose mokslininkai pastebėjo, kad TPHP yra susijęs su keletu sveikatos problemų. Tame tarpe nutukimu, reprodukcijos sutrikimais, hormonų svyravimais bei kitomis ligomis, susijusiomis su hormonų veikla.

TPHP nenurodomas ant etikečių

Panašu, kad nagų lakavimas yra pats lengviausias būdas užkrėsti savo kūną toksinais. Paskutiniajame Duke universiteto (Duke University) pranešime teigiama, kad kūnas pasisavina TPHP vos nusilakavus nagus.

Tyrimo metu mokslininkai ištyrė 10 skirtingų nagų lakų. TPHP nebuvo nurodytas nei vienoje šių lakų etiketėje. Visų nuostabai, tyrėjai rado šio junginio dalių net aštuoniuose iš dešimties ištirtų buteliukų. Tai jau savaime yra ne menkas atradimas.

Aplinkosaugos darbo grupė (The Environmental Working Group) turi duomenų bazę, vadinamą „Skin Deep“, kurioje yra išvardinti visi grožio produktų ingredientai. Pagal šią duomenų bazę, tik 49% iš 3 tūkstančių duomenų bazėje esančių nagų lakų turi TPHP savo sudėtyse. Tačiau tyrimo rezultatai įrodo, kad netgi šis sąrašas vartotojams neatskleidžia teisybės, o gamintojų, kurie tuo naudojasi, tikri skaičiai nežinomi.

nagų lakas

TPHP gali stipriai paveikti hormonus

2014 m. atlikti tyrimai parodė, kad žiurkės, kurios buvo maitinamos atspariomis liepsnai medžiagomis su 20 % TPH, užaugo nutukusios. Atlikti ir tyrimai su moterimis. Tiriamosios pajautė hormonų svyravimus. Kitas tyrimas parodė, kad TPHP poveikis slopino vyriškų hormonų receptorius, tačiau tuo pačiu sužadino moteriškų lytinių hormonų receptorius. Šie pokyčiai parodė, kad šis junginys gali pakeisti reprodukcinę žmonių funkciją.  

Tačiau Duke universiteto tyrimai parodė daug prastesnius rezultatus.

Tyrime savanorių paprašyta nusilakuoti dirbtinius nagus, ant kitos rankos dėvint plastikinę pirštinę. Mokslininkai ištyrė savanorių šlapimo mėginius, kad patikrintų jų DPHP junginį, kuris susidaro kai žmogaus organizmas metabolizuoja TPHP. Kai lakas buvo nulakuotas ant dirbtinių nagų, pasikeitimų buvo rasta mažai.

Vis dėlto, kai savanorės nagų laku nusilakavo natūralius nagus, DPHP lygis padidėjo 7 kartus. Tada komanda priėjo išvados, kad nagų lakas gali sukelti trumpalaikį poveikį šiai cheminei medžiagai, tačiau toms, kurios reguliariai darosi manikiūrą, tai gali sukelti ilgalaikį pavojų.

Žinosite – apsisaugosite

Dauguma žmonių supranta, kad jų vonios ir grožio produktuose yra chemikalų. Gali būti nelengva atsisakyti jų tol, kol Jūs nueinate nusipirkti  produktų. Tačiau, net ir žinodami apie natūralias ar organiškas alternatyvas, žmonės tuo nepasinaudoja dėl finansinių sumetimų. Jauni žmonės – ypač pažeidžiama grupė. Jie yra labiau įpratę pirkti pigesnę dekoratyvinę kosmetiką nei aukštos kokybės organiškus produktus. Apie chemikalų poveikė ypač svarbu žinoti vaikams ir paaugliams. Jie dar tebeauga, o hormonų svyravimai jaunuose organizmuose gali sukelti nutukimą, nereguliarią lytinių hormonų gamybą ir priešlaikinį lytinį brendimą. Tėvai gali rodyti pavyzdį ir padrąsinti šias priemones naudoti atsakingai.

Kai produkto saugumo užtikrinti beveik neįmanoma, labai svarbu atsakingai jį vartoti. Žinoma, dauguma moterų nė už ką neatsisakys nagų lakavimo ritualų, tačiau verta pagalvoti, ar nėra įpročių, kuriuos galima pakeisti. Ar tikrai kasdien reikia kitos nagų spalvos? Galbūt verta investuoti į kokybišką universalią spalvą? Taip pat darykite iškrovos savaites, kada organizmui leidžiama pailsėti nuo nagų lako ir kenksmingų medžiagų. Galų gale, tvarkingi, sveiki nagai puikiai atrodo ir be nagų lako. Būkite sveikos!

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Kokie plaukų formavimo prietaisai negadina plauko?
Grožis

Kokie plaukų formavimo prietaisai negadina plauko?

Ne paslaptis, kad karštis daugiau ar mažiau paveikia mūsų plaukus, tad formuodami įvairias šukuosenas, rizikuojame juos pažeisti. Visgi, tai puikiai supranta ir plaukų formavimo prietaisų gamintojai: jie nuolat stengiasi atrasti naujų technologijų, kurios leistų formuoti plaukus kuo mažiau juos pažeidžiant. Šį kartą aptarsime keletą populiariausių prietaisų. Dyson Supersonic plaukų džiovintuvai Šie plaukų džiovintuvai sukurti taip, […]

views 866
Kokius kosmetikos gamintojus verta pasirinkti?
Grožis

Kokius kosmetikos gamintojus verta pasirinkti?

Kiekvienas iš mūsų susiduria su skirtingomis odos problemomis ir iš jos priežiūrai skirtų priemonių tikisi skirtingų savybių – būtent dėl to sunku nuspręsti, kurios iš jų iš tiesų yra geriausios. Visgi, šiuo atveju verta atkreipti dėmesį į prekinį ženklą: žymiausi gamintojai ne veltui pelnė pirkėjų pasitikėjimą – tokios kompanijos dažniausiai yra orientuotos į nepriekaištingą odos […]

views 1772
Balti dantys: kaip to pasiekti?
Grožis

Balti dantys: kaip to pasiekti?

Balti dantys – estetiškos šypsenos atributas. Nesunku pastebėti, kad baltus dantis norime turėti kiekvienas. Tačiau, kaip to pasiekti? Gera žinia ta, kad yra labai daug būdų bei priemonių, kurios jus priartins ypač tviskančios šypsenos, o kai kurios iš jų tokios paprastos, kad net nesusimąstome. Pavyzdžiui, ar žinojote, kad žmonės, kurie reguliariai mėgaujasi braškėmis, turi baltesnius […]

views 2504
Plaukų priežiūra žiemos sezonu
Grožis

Plaukų priežiūra žiemos sezonu

Atšiaurus žiemos oras būna negailestingas ne tik odai, bet ir plaukams. Saugokite savo plaukus ne tik nuo arktinio šalčio ar gūsingo vėjo, bet ir nuo elektrinimosi bei šilto patalpų oro. Laikantis šių patarimų pavasario sulauksite spindinčiomis sruogomis. Dėvėkite kepurę Kepurės dėvėjimas žiemą plaukus saugo nuo sauso oro lauke, sniego, vėjo ir lietaus. Neverta jaudintis dėl […]

views 1886
Minimalistiniai rankų darbo auskarai ypatingoms moterims
Grožis

Minimalistiniai rankų darbo auskarai ypatingoms moterims

Moteris mėgsta puoštis ir tai nėra jokia naujiena. Sunku rasti moterį, kuri nenorėtų pasidabinti išskirtiniais, kokybiškais ir elegantiškais aksesuarais. Vienas iš tokių aksesuarų yra ir minimalistiniai rankų darbo auskarai. Kokioms progoms tinka minimalistiniai rankų darbo auskarai? Rankų darbo minimalistiniai auskarai yra itin universalus pasirinkimas. Jie puikiai tinka kaip aksesuaras, papuošiantis bet kurį šventinį įvaizdį. Šie […]

views 2068