Mitybos specialistė Vaida Kurpienė pataria: nuo ko pradėti maitintis sveikiau? (+RECEPTAS)

Publikuotas 2016 9 birželio views 26540
Vaida Kurpienė Vaida Kurpienė

Mitybos specialistė, portalo sulieknek.lt įkūrėja Vaida Kurpienė jau penkerius metus padeda sveikai atsikratyti papildomų kilogramų bei susireguliuoti valgymo įpročius. Pas ją lankėsi ir žinių sėmėsi penki projekto „Sveikesnė versija” dalyviai. Dalinamės V. Kurpienės patarimais apie tai, kaip atrodo pirmieji žingsniai pradedant sveikai maitintis.

Priešingai populiariems stereotipams, pirmieji žingsniai į sveiką mitybą ir puikią savijautą – ne radikalus maistinės vertės neturinčių produktų atsisakymas, o sąmoningumo ugdymas bei psichologinis nusiteikimas. Anot V. Kurpienės, svarbiausia – nesijausti auka, vis nerandančia tinkamų aplinkybių pradėti sportuoti ar sveikai maitintis.

I savaitė: projekto dalyviai valgo įprastus produktus, tačiau daugiau dėmesio skiria sąmoningumo ugdymui bei kramtymui, tvarko savo miego ir valgymo režimą. Per dieną būtina valgyti bent tris kartus: pusryčius, pietus ir vakarienę.

Sąmoningas valgymas. Kad ir ką valgytumėte, atsisėskite prie stalo, išjunkite telefono garsą, televizorių ir kompiuterį. Fone gali groti muzika, tačiau ne pernelyg tranki. Jei valgydami nukreipiate dėmesį į išmaniuosius prietaisus, nejaučiate skonio, suvalgote per daug, prastai sukramtote. Valgydami su kitais žmonėmis, kalbėkite tik apie visiems malonius dalykus. Aptarinėjamos problemos nukreipia dėmesį nuo maisto, jo suvartojama daugiau.

Kramtymas. Ne mažiau svarbu gerai sukramtyti – maistas turi tapti košelės konsistencijos. Neskiriant laiko kramtymui, smegenys nespėja fiksuoti sotumo jausmo. Be to, virškinti prastai sukramtytam maistui organizmas skiria daugiau energijos, tuomet jos mažiau lieka kitiems kasdieniams veiksmams. Nepakankamas kramtymas lemia prastesnį virškinimą, o to pasekmė – organizmas pasisavina mažiau naudingųjų medžiagų.

Miego režimas. V. Kurpienės teigimu, norint pagerinti savijautą, reikia pradėti iš tikrųjų miegoti. Pirmiausia miegamajame turėtų nelikti elektromagnetines bangas skleidžiančio kompiuterio, televizoriaus ir išmaniojo telefono. Tiems, kurie turi miego sutrikimų arba sunkiai užmiega, rekomenduojama išmaniųjų prietaisų vengti bent 2 valandas prieš miegą.

Vėliausiai eiti miegoti galima 23 valandą, nes apie vidurnaktį gaminasi augimo ir atsinaujinimo hormonas somatropinas, todėl toks miego režimas ypač svarbus norintiems užsiauginti raumenų masės. Jei neišsimiegame bent vieną naktį, organizme išsiskiria streso hormonas kortizolis. Besitęsiant tokiai būsenai, kraujyje pakyla kortizolio koncentracija, organizmas į tai reaguoja kaip į ženklą, kad reikia kaupti maisto atsargas.

Vakarienė. Turėtų būti valgoma bent 3 valandos iki miego. Prikimšus skrandį vėlai vakare, miegant jis spazmuoja (nors skausmo ir nejaučiame), todėl miegas tampa nebe toks gilus, atsibundame pavargę ir norime save tonizuoti kava arba saldumynais. Beje, prisivalgius prieš miegą, pradedama ruošti skrandžio rūgštis, kuri, vėliau kildama aukštyn, pažeidžia stemplę, gleivinę, balso stygas.

Vasaros suktinukai

Receptas iš knygos „Balansas

Jums reikės:

  • 80 g obuolių
  • 80 g kriaušių
  • 80 g abrikosų
  • 20 g džiovintų slyvų
  • 4 romaninių salotų lapų
  • 4 ryžių popieriaus lapų

Padažui:

  • 1 apelsino sulčių
  • 40 g natūralaus žemės riešutų sviesto

Paruošimas:

  1. Vaisius supjaustykite šiaudeliais. Salotų lapuose išpjaukite kietąjį kotą.
  2. Pagaminkite padažą: išspauskite apelsinų sultis ir išplakite kartu su žemės riešutų sviestu.
  3. Ryžių popierių sudrėkinkite vandeniu iš abiejų pusių. Kai popierius suminkštės, ant popieriaus per vidurį dėkite vieną salotos lapą, ketvirtį vaisių šiaudelių ir užpilkite ketvirčiu padažo. Krupščiai viską susukite į ryžių popieriaus lapą. Procesą kartokite su likusiais ingredientais.

Paprasta, skanu ir sveika! Žiūrėkite, kaip pirmą kartą šį receptą gaminti sekėsi „Sveikesnė Versija“ dalyvei Dovilei.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai