Psichologija

Kaip veikia smegenys įsimylėjus?

Publikuotas 2016 29 vasario views 10631
Kaip veikia smegenys įsimylėjus?

Kaip sužinome, jog mums kas nors patinka? Kaip meilę aiškina mokslas?

Mūsų smegenyse vykstantys cheminiai procesai pastūmi mus įsimylėti. Mes tikime, kad patys pasirenkame partnerį, bet galbūt esame tik laimingo, gamtos sudėlioto, meilės plano aukos? Psichologai įrodė, jog suprasti, ar žmogus tau patinka, įmanoma per 90 sekundžių. Na, o jei po 4 minučių simpatija nejuntama, vadinasi jis tiesiog ne tas.

Mokslininkai teigia, kad simpatijos užsimezgimo procese yra daug svarbesnis žmogaus elgesys nei jo žodžiai. Štai, kas nulemia simpatijos atsiradimą:

  • 55% kūno kalba;
  • 38% balso tonas ir kalbėjimo greitis;
  • 7% tai, ką žmogus kalba.

Rutgerso universiteto mokslininkė Helen Fisher identifikavo 3 meilės etapus – geismas, trauka ir prisirišimas. Kiekvienoje stadijoje žmogaus kūnas yra veikiamas skirtingų hormonų ir cheminių junginių.

Pirmojoje, vadinamoje geismo stadijoje, tiek vyro, tiek moters kūnai valdomi už seksualumą atsakingų hormonų testosterono ir oestrogeno. Antra stadija – trauka. Tai nuostabus laikas, kuomet žmogus, tikrąja to žodžio prasme, yra įstrigęs meilės pinklėse ir negali daugiau apie nieką kitą net pagalvoti – visos mintys sukasi vien apie mylimąjį/-ąją. Tuo metu kūnui didžiausią poveikį daro adrenalino, dopamino ir seratonino hormonai. Nauji įsisimylėjeliai dažnai idealizuoja vienas kitą. Jie sustiprina savo antrosios pusės privalumus ir stengiasi atmesti jų trūkumus. Tokios poros yra linkusios perdėtai girti savo santykius bei galvoti, jog būtent jų santykiai yra patys nuostabiausi ir išskirtiniai. Psichologai teigia, jog žmogui reikalingas šis “rožinių akinių” efektas. Jis priverčia mus norėti būti kartu ir padeda pereiti į trečiąjį santykių etapą – prisirišimą. Trečioji stadija, prisirišimas, išlaiko poras kartu ir paskatina susilaukti vaikų. Mokslininkai mano, jog šiame etape veikia du pagrindiniai hormonai – oksitocinas ir vazopresinas.

Adrenalinas. Jo kiekis kraujyje ypač padidėja, kai netikėtai pasineriate į naujus romantiškus jausmus. Širdis ima aktyviau plakti, burnoje kaupiasi seilės, o visą kūną apima lengvas virpulys.

DopaminasŠis cheminis junginys stimuliuoja smegenis ir kuria nenumaldomą troškimą būti kartu su antrąja puse. Organizme išsiskiriant daugiau dopamino, padidėja energijos kiekis, ilgiau išliekama žvaliu, paaštrėja atidumas smulkioms detalėms, viskas atrodo įdomu ir patrauklu.

Seratoninas yra vienas iš pačių svarbiausių laimės hormonų, kurio veikla paaiškina, kodėl tuomet, kai įsimylime nuolat jaučiamės laimingi, o naujoji simpatija tiesiog nedingsta iš mūsų minčių.

Vazopresinas veikia inkstuose. Jis kontroliuoja troškulį. Būtent šis cheminis junginys skatina ilgų santykių išlaikymą, prieraišumą ir saugumo jausmą.

Oksitocinas malšina stresą, sukelia ramumo ir pasitenkinimo jausmą, kai esame su artimu žmogumi.  Taip jis veikia kuriant ryšį tarp žmonių – labiau pasitikime, prisirišame. Tas pats hormonas tvirtina ir motinos ryšį su kūdikiu.

Dūšios.lt - įrankiai porų santykiams

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai

Kelionių su vaikais daiktų atmintinė

Kelionės su vaikais, nesvarbu, ar jie būtų mažamečiai, ar paaugliai, kelia unikalių iššūkių ir džiaugsmų. Pasiruošimas yra svarbiausia, kad kelionė būtų sklandi ir maloni visiems. Tarp daugybės daiktų, kuriuos reikia susipakuoti, tam tikri būtiniausi daiktai išsiskiria tuo, kad jie gali patenkinti mažųjų keliautojų poreikius – nuo gėrimų iki pramogų. Šioje atmintinėje atkreipiamas dėmesys į svarbiausius […]

views 15
Psichologija

5 priežastys keliauti su mama

Iš pradžių gali pasirodyti beprotiška, tačiau kelionė su mama yra asmeninio augimo dalis. Kai esame maži, mama mus lydi  visur ir tai yra taip natūralu, kaip  kasdien valytis dantis. Tačiau bėgant metams šis ryšys susilpnėja arba visai nutrūksta. Iš pradžių gali atrodyti, kad kartu pasiimti žemėlapį ir pasirinkti kelionės tikslą gali būti beprotiška idėja, tačiau, […]

views 6334
Psichologija

Kodėl vienišos moterys yra laimingesnės?

Vis daugėja moterų, kurios savo pasirinkimu arba dėl to, kad nerado stabilaus partnerio, kuris padarytų jas laimingomis, nusprendė gyventi vienos be jokių santykių. Vienišumas tapo gyvenimo būdu, kuriuo jau mėgaujasi daug moterų ir net vyrų. Manymas, kad moterų prioritetai yra susirasti partnerį, susituokti ir susilaukti vaikų, jau išėjo iš mados… Laikai pasikeitė, taip pat ir […]

views 7810
Psichologija

5 protingi veiksmai, kurie padės naudoti mažiau plastiko

Pasaulyje vis labiau plinta zero waste idėja, propaguojanti mažinti atliekas buityje ir atsisakyti kuo daugiau plastiko gaminių. Ypač aktualu yra sumažinti plastikinių maišelių kiekį, nes tai yra vienas pagrindinių aplinkos taršos šaltinių. Būtent dėl plastikinių maišelių, vandenyne ir jūrose žūsta šimtai tūkstančių gyvūnų ir paukščių. Tai kelia milžinišką grėsmę visai ekosistemai.Mokslininkai yra paskaičiavę, jog tam, […]

views 8438

10 frazių, kurias turėtumėte išbraukti iš savo žodyno

Dažnai stebimės, kad mūsų gyvenime nutinka taip, kad ima ir išsipildo tai, ko labiausiai bijome. Atrodo, kad tuomet visas pasaulis yra nusiteikęs prieš mus ir labai neteisingas. Tačiau pradėjus nagrinėti tikrąsias priežastis, galima atrasti netikėtų dalykų. Pavyzdžiui, galima pastebėti kad dažnai patys kuriame realybę, kurioje po kiek laiko atsiduriame. Kartais tai darome sąmoningai, besiguosdami aplinkiniams […]

views 7297