Radote klaidą? Radote klaidą?
Psichologija

Kaip tramdyti pyktį ir nukreipti jį pozityvia kryptimi?

tags
Publikuotas 2016 gegužės 31 views 5225
Kaip tramdyti pyktį ir nukreipti jį pozityvia kryptimi?

Pyktis yra natūrali žmogaus emocija reaguojant į situacijas, kurios lemia ar gali lemti nepageidaujamus padarinius. Ši emocija žmogui buvo duota ne veltui – tai perspėjamasis signalas, jog reikia skubiai spręsti nepalankią padėtį. Sąmoningai priimamas, kontroliuojamas ir tinkamai išreiškiamas pyktis leidžia žmogui apginti savo tapatumą ir išlikti saugiam. Yra ir dar keletas aspektų, kaip „protingai pykdamas“ žmogus gali gauti iš to naudos ir neigiamą emociją paversti pozityviu rezultatu.

  • Pyktis, nukreipiamas siekti didesnės sėkmės

„Žmonės, kuriems yra liūdna, paprastai nieko nedaro. Jie tik verkia dėl savo būklės. Tačiau kai žmonės supyksta, imasi pokyčių“, – Malcolmas Little’as (1925 – 1965), afroamerikiečių dvasininkas, oratorius, žmogaus teisių aktyvistas.

bigstockphoto.com

Sąmoningai priimdamas kilusį pyktį ir žinodamas jo priežastis, žmogus gali panaudoti jį kaip papildomą energiją siekiant sėkmės. Juk yra sakoma, jog sėkmė yra geriausias kerštas. Pyktį derėtų nukreipti ne į save ar į kitus žmones, bet į situacijas, dėl kurių jis kilo. Taip galima pasiekti geriausių rezultatų.

Tarkime, jeigu pykstate, kad sutartu laiku jums nebuvo padidintas atlyginimas, nors jaučiate, kad esate to nusipelnęs, į viršininką nukreiptas pyktis tiesiog neduos jokios naudos. Tiksliau, jis greičiausiai dargi pakenks jums pačiam: piktam ir nusivylusiam darbuotojui nebebus norima suteikti didesnės motyvacijos. Tačiau jeigu tokį pyktį nukreipsite į išeities paieškas, sieksite parodyti, jog esate vertas daugiau ir galite rasti geriau apmokamą darbą, išlaikysite savo orumą ir atversite sau naujas galimybes.

  • Pyktis, padedantis gerinti santykius

„Neleiskite pykčiui tapti neapykanta, nes šis jausmas visada sužeis jus patį daug labiau, nei kitą žmogų“, – Stephenas Richardsas, Didžiosios Britanijos žurnalistas, savigalbos knygų autorius.

Pykčiai ir ginčai tarp žmonių tikrai nėra malonus dalykas, juos nelengva išgyventi ir kontroliuoti. Vis tik konstruktyvus pyktis, kilęs dėl tam tikrų asmenybių skirtumų, leidžia aiškiau įvertinti, kur yra jūsų nuolaidumo ribos, taip pat sudaro galimybes iš karto išsiaiškinti, dėl ko įvyko konfliktas. Galbūt tai tebuvo nesusipratimas? Galbūt galima viską išspręsti taip, kad tokios nemalonios situacijos nebesikartotų? Sąmoningai suvoktas kilęs pyktis visuomet daug naudingesnis, nei iki galo nesuprastas, užgniaužtas nusivylimas, kuris ilgainiui tarsi vėžys ima „ėsti“ tiek patį žmogų, tiek santykius.

Be to, nors pyktis gali būti kaltinamas dėl per didelių emocinių proveržių, tačiau dažnai jis gali padėti jų išvengti. Paprastai nebekontroliuojamos emocinės iškrovos ir atsiranda dėl ilgai gniaužiamų neigiamų jausmų, kai tuo tarpu sąmoningai suvoktas kilęs pyktis gali būti aiškiausias signalas, jog netinkama situacija turi būti tuojau pat keičiama. Kai pyktis, nuoskaudos yra slepiamos, partneris niekada tiksliai nežinos, ką savo elgesyje turėtų pakeisti, kad abu jaustumėtės gerai. Tad slegiančios situacijos kartojasi, blogų emocijų sankaupa didėja, ir kažkada gali išsilieti tikru emociniu ugnikalniu, kuris neatneš naudos nė vienam.

  • Pyktis, nukreiptas į kūrybiškumą

„Žmogus negali pusryčiams valgyti savo pykčio ir miegoti su pykčiu per naktį, nepadarydamas žalos savo sielai“, – Garrisonas Keilloras, JAV rašytojas, humoristas, radijo laidų vedėjas.

Pyktis neturi slėgti ilgą laiką ir užvaldyti visų minčių, kitaip jis tikrai neigiamai paveiks psichinę būklę ir netgi fizinę savijautą. Tokiu atveju jis gali būti panaudotas didinant kūrybines galias. Tam, kad galima būtų kurti, reikalinga energija, todėl geriausia, ką galima padaryti supykus, tai panaudoti šią energiją kūrybai ir taip išlieti susikaupusias emocijas.

Konstruktyviai išlaisvinti emocijas padeda rašymas, muzika, tapyba, piešimas, medžio darbai, automobilių taisymas ir kitokios veiklos, reikalaujančios pastangų, susikaupimo bei kūrybiškumo. Juo labiau, kad tokiu būdu tik dar labiau tobulėsite.

  • Pyktis, padedantis greičiau priimti sprendimus

„Pyktis yra tiesiog pyktis, jis nėra geras arba blogas. Svarbu yra tai, ką su juo darote. Kaip ir visa kita, pyktį galima panaudoti blogam arba geram tikslui. Galite panaudoti jį kūrimui arba griovimui. Turite pasirinkti“, – Jimas Butcheris, JAV rašytojas.

Pyktis padeda greičiau ir aiškiau įvertinti situacijas, kurios jums ateityje nelemtų nieko gero. Pavyzdžiui, apsigyvenate naujoje vietoje, ir netrunkate suprasti, kad aplinkui gyvena pavojingų ar amoralių žmonių, pyktį kelia tai, kaip kieme elgiasi kaimynai. Galima kasdien, mėnuo po mėnesio, pykti, o galima tuojau pat persikelti, nekankinant savęs ir tuo pačiu nelaukiant, kas blogo nutiks. Jeigu jums kelia pyktį nauji pažįstami, nebebendraukite su jais. Jeigu kiekvieną dieną į darbą atkeliaujate nutvilkytas pykčio, nes jį jums kelia visuomeninis transportas, nusipirkite dviratį. Turite savo gyvenimo kontrolę savose rankose. Jeigu kyla pyktis, jis rodo, kad turite save apsaugoti. Tą ir reikėtų padaryti.

Užgniaužtas pyktis labai sumažina žmogaus atsparumą ligoms, nes dėl emocinės įtampos organizme sumažėja už tai atsakingų cheminių medžiagų. Slepiamas pyktis gali nunaikinti žmogaus tapatumą, pasitikėjimą savimi, sukelti psichines ligas, sutrikdyti įprastą mitybos režimą. Neleiskite tam nutikti.

  • Pyktis, motyvuojantis tobulinti kūną ir dvasią

„Pyktis yra signalas, į kurį tikrai verta atsižvelgti“, – Harriet Lerner, JAV psichologė, feminizmo teoretikė, knygos „Pykčio šokis“ autorė.

Kaip tramdyti pyktį ir nukreipti jį pozityvia kryptimi?

bigstockphoto.com

Jeigu tinkamai sureaguojame, pyktis taip pat gali padėti mums pažvelgti į savo sielą ir mintis giliau, taigi ir geriau save pažinti bei suprasti, kuriose srityse iš savęs tikėtumėmės daugiau, ir kokių didesnių lūkesčių turime savo gyvenime. Tokiu būdu pyktis didina motyvaciją siekti pokyčių.

Šie pokyčiai gali būti susiję ir su asmeniniais santykiais, ir karjera, ir gyvenimo būdu. Supykus ar jaučiant pavydą ir išanalizavus, dėl kokių tikrųjų priežasčių jis kyla, derėtų ne graužti save, neva esate blogas žmogus, jeigu jaučiate negatyvias emocijas – geriau panaudoti tai kaip motyvaciją keistis pačiam, ar tai būtų naujos veiklos atradimas, ar sportas, ar užsiregistravimas pažinčių svetainėje.

Kas yra konstruktyvus pyktis?

„Pyktis yra degalai. Degalai yra reikalingi tam, kad galėtume paleisti raketą. Tačiau jeigu turime vien tik degalus, bet neturime sudėtingo vidinio mechanizmo, kuris reguliuotų raketos kryptį, tuomet paleidžiame ne raketą, o bombą“, – Gilas Schwartzas, JAV humoristas, rašytojas.

Pyktis iš tiesų gali būti destruktyvus, jeigu nėra įsisąmoninamas ir tinkamai kontroliuojamas. Kaip atskirti, ar pyktis yra konstruktyvus:

  • Pykčio epizodui nėra būdinga isterija, priepuolis, agresija;
  • Pyktis išryškina teisėtus jūsų poreikius, kurie nėra patenkinami;
  • Pykčio priežastis yra įsisąmoninta, žmogus gali ją įvardyti.

Bandymas atmesti ar neigti nemalonias emocijas nepadės, bet galima jas panaudoti geriems tikslams. Taigi panaudokime šią savo emociją – pačios gamtos mums duotą savisaugos reakciją – pozityviems tikslams, ir gyvenimus praturtinsime netikėtais atradimais.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Hermano Hesės citatos
Psichologija

Įkvepiančios Hermano Hesės citatos apie meilę

Hermanas Hesė – intelektualinių, filosofinių ir psichologinių romanų meistras, 1946 metų Nobelio premijos laureatas. Kviečiame paskaityti jo citatas turbūt apie patį svarbiausią dalyką gyvenime – meilę.  Kai dingsta kas nors brangaus ir nepakeičiamo, jaučiamės lyg pabudę iš sapno. Skaitymas be meilės, žinios be pagarbos, išsilavinimas be atsidavimo yra viena sunkiausių nuodėmių dvasiai. Karus sukelia žmonės, kurie […]

views 8577
Psichologija

15 Įkvepiančių Antuano de Sen Egziuperi citatų, kurios padės jaustis laimingais

Garsus prancūzų rašytojas Antuanas de Sent Egziuperi daugiausiai žinomas dėl savo populiariausios knygos „Mažasis princas“– filosofinės pasakos, skirtos suaugusiems. Knyga įkvepia mylėti visą aplinkui, paleisti, išlaisvinti bei prisijaukinti. Pateikiame jums šio autoriaus citatų, kurios praskaidrins dieną ir padės pasijusti laimingais.  1. Laikas yra ne smėlio laikrodis, kuris naudoja smėlį, o pjovėjas, rišantis pėdą. Citadelė 2. […]

views 44230
Nuostabios vietos vestuvių fotosesijoms Lietuvoje
Psichologija

Nuostabios vietos vestuvių fotosesijoms Lietuvoje

Artėja viena gražiausių dienų jūsų gyvenime, tačiau vis dar dvejojate, kokią vietą pasirinkti savo vestuvių fotosesijai? Tai jums gali padėti padaryti jūsų vestuvių fotografas. Apsiginklavęs savo foto įranga jis išbraidė ne vieną žolynais apaugusią Lietuvos vietą, ne kartą kojas mirkė jūroje vien tam, kad pagautų patį geriausią kadrą, stengdamasis kiekvieno istoriją paversti išskirtine. Siūlome pasižvalgyti […]

views 7788
Psichologija

Kaip įgyvendinti savo tikslus?

Dar visai neseniai Naujųjų metų išvakarėse kūrėme ne tik planus, bet ryžtingai pažadėjome sau, kad kitais metais viskas bus kitaip. Daugiau sportuosime, numesime svorio, susirasime antrąją pusę ir pagaliau išvyksime į išsvajotąją kelionę. Deja, dažnai tie pažadai sutirpsta taip greitai, kaip iškritusios snaigės ant mūsų blakstienų. Ką daryti, jog tikslai pagaliau virstų realybe? Pakabinkite tikslus […]

views 7431
10 įkvepiančių knygų, kurios pakeis jūsų gyvenimą
Psichologija

10 įkvepiančių knygų, kurios pakeis jūsų gyvenimą

Turbūt sutiksite, jog būna knygų, kurias vos pradėjus skaityti, norisi mesti į šalį, ir tokių, kurios sudomina nuo pat pirmo puslapio. Kai kurios knygos mus įkvepia taip, kad nejučia pradedame keisti savo gyvenimą teigiama linkme. Gamtos Grožio Formulė dalinasi įkvepiančių knygų dešimtuku.   1. Paulo Coelho „Alchemikas“ „Galimybė įgyvendinti svajonę – štai kas gyvenimą daro įdomų.“ […]

views 26673