Psichologija

Kaip psichologai kovoja su stresu? 8 naudingi patarimai iš specialistų lūpų

Publikuotas 2017 sausio 17 views 9809
Kaip psichologai kovoja su stresu? 8 naudingi patarimai iš specialistų lūpų shutterstock.com

Psichologų darbe netrūksta įtampos bei neigiamų emocijų, todėl kartais jie patiria daugiau streso nei jų pacientai. Tiesa, specialistai turi vieną svarbų pranašumą – puikiai suvokdami streso žalą, jie moka su juo greitai susidoroti.

  1. Stengiasi nedaryti daug dalykų vienu metu

Kai bandote vienu metu atlikti tą tūkstantį ir vieną darbotvarkėje įrašytą dalyką, nerimo lygis tik kyla ir susikoncentruoti darosi dar sunkiau. To rezultatas? Sumažėjęs produktyvumas ir viršų paėmusios neigiamos emocijos. Tokiais atvejais specialistai pataria neskubėti ir savęs paklausti „Kokį vieną dalyką man reikia atlikti pirmiausia?”. Susikoncentravę tik į vieną užduotį tapsite produktyvesni, ją atlikę pajusite pasididžiavimą savimi ir be streso kibsite į kitą darbą.

  1. Pasikalba su linksmų plaučių kolega

Daugybė atliktų tyrimų įrodė teigiamus fiziologinius juoko efektus. Vienas ryškiausių – streso hormonų mažėjimas ir pakilęs dopamino bei kitų už laimę atsakingų hormonų lygis. Specialistų teigimu, tam visiškai nebūtini profesionalaus komiko įgūdžiai: kartais užtenka tiesiog pasijuokti iš savęs – taip praskaidrinsite visą likusią darbo dieną.

  1. Į pagalbą pasitelkia spalvotus pieštukus

Dažnas mūsų per darbo dieną susikaupusius nemalonius pojūčius parsinešame namo. Jie ypač sustiprėja prieš miegą, todėl kai kuriais atvejais lemia net nemigą. Tam, kad vakare nekankintų įtampa, prisiminkite vaikystę ir išsitraukite spalvinimo knygelę: taip atsipalaiduosite bei atitrauksite mintis nuo kamuojančių problemų. Moksliniai tyrimai rodo, jog meno terapija (kuriai priklauso ir spalvinimas), palengvina depresiją ir nerimą.

  1. Susiranda pajudėti verčiantį hobį

Pamenate, kaip vaikystėje grįžę iš sniego mūšio jausdavotės palaimingai pavargę ir miegodavote tarsi kūdikiai? Į tuos puikius laikus galite sugrįžti ir tuo atveju, jei jums gerokai per 40 – tereikia surasti hobį, kuris privers pajudėti ir taip skatins laimės hormonų gamybą. Be to, reguliariai sportuodami jausitės kur kas geriau fiziškai, užkirsite kelią daugybei ligų bei padailinsite kūno linijas.

  1. Moka džiaugsmą ir grožį pastebėti mažuose dalykuose

Dažnai mus nuo laimės ir geros savijautos sulaiko gobšumas: net ir patenkindami visus būtiniausius poreikius, norime vis daugiau – pinigų, gražesnių rūbų, išmanesnės technikos ir t.t. Vaikydamiesi šių dalykų patiriame stresą, nuo kurio itin kenčia sveikata. Specialistai pataria dieną pradėti mažu ritualu, primenančiu, kiek daug laimės gali suteikti smulkmenos. Pavyzdžiui, paėmę į rankas puodelį kavos pasimėgaukite aromatu, eidami į darbą liežuviu pagaukite snaigę ar tiesiog nubudę apkabinkite mylimąjį. Tokiu būdu suprasite, kad turite daugiau nei užtektinai!

  1. Įkvėpimo ieško muzikoje

Kai nebegalite pakelti darbų naštos, ar stresas paėmė viršų, giliai įkvėpkite ir pasiklausykite mėgstamos muzikos. Rami melodija nuramins, o prasmingas tekstas įkvėps veikti toliau. Moksliškai įrodyta, jog rami, tyliai grojanti klasikinė muzika sulėtina pulsą bei širdies ritmą, sumažina kraujo spaudimą bei streso hormonų lygį.

  1. Planuoja atostogas

Sunku surasti bent vieną, kuris nesidžiaugia saule, švelniu baltu smėliu ir šiltu jūros vandeniu – tokia „atostogų terapija” kaip mat iš galvos pašalina visą įtampą. Tačiau nereikia kaskart susinervinus keliauti į Maldyvus, kadangi vien atostogų planavimas bei jų laukimas sumažina streso hormonų lygį. Todėl kitą kartą, kai neigiamos emocijos išves iš pusiausvyros, paskaitykite kelionių istorijas, paieškokite viešbučio ar restorano arba į lagaminą įsimeskite mažą, bet reikalingą smulkmeną.

  1. Kvėpuoja giliai ir dažnai

Bet kuris psichologas pasakys, kad gilus kvėpavimas – viena paprasčiausių ir veiksmingiausių kovos su stresu priemonių. Ši technika sumažina streso hormonų lygį, sulėtina širdies ritmą bei palengvina raumenų įtampa. Be to, gilus kvėpavimas aprūpina kraują deguonimi, kuris pakelia energijos lygį bei padeda susikoncentruoti.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Psichologija

5 priežastys keliauti su mama

Iš pradžių gali pasirodyti beprotiška, tačiau kelionė su mama yra asmeninio augimo dalis. Kai esame maži, mama mus lydi  visur ir tai yra taip natūralu, kaip  kasdien valytis dantis. Tačiau bėgant metams šis ryšys susilpnėja arba visai nutrūksta. Iš pradžių gali atrodyti, kad kartu pasiimti žemėlapį ir pasirinkti kelionės tikslą gali būti beprotiška idėja, tačiau, […]

views 4130
Psichologija

Kodėl vienišos moterys yra laimingesnės?

Vis daugėja moterų, kurios savo pasirinkimu arba dėl to, kad nerado stabilaus partnerio, kuris padarytų jas laimingomis, nusprendė gyventi vienos be jokių santykių. Vienišumas tapo gyvenimo būdu, kuriuo jau mėgaujasi daug moterų ir net vyrų. Manymas, kad moterų prioritetai yra susirasti partnerį, susituokti ir susilaukti vaikų, jau išėjo iš mados… Laikai pasikeitė, taip pat ir […]

views 5171
Psichologija

5 protingi veiksmai, kurie padės naudoti mažiau plastiko

Pasaulyje vis labiau plinta zero waste idėja, propaguojanti mažinti atliekas buityje ir atsisakyti kuo daugiau plastiko gaminių. Ypač aktualu yra sumažinti plastikinių maišelių kiekį, nes tai yra vienas pagrindinių aplinkos taršos šaltinių. Būtent dėl plastikinių maišelių, vandenyne ir jūrose žūsta šimtai tūkstančių gyvūnų ir paukščių. Tai kelia milžinišką grėsmę visai ekosistemai.Mokslininkai yra paskaičiavę, jog tam, […]

views 5071

10 frazių, kurias turėtumėte išbraukti iš savo žodyno

Dažnai stebimės, kad mūsų gyvenime nutinka taip, kad ima ir išsipildo tai, ko labiausiai bijome. Atrodo, kad tuomet visas pasaulis yra nusiteikęs prieš mus ir labai neteisingas. Tačiau pradėjus nagrinėti tikrąsias priežastis, galima atrasti netikėtų dalykų. Pavyzdžiui, galima pastebėti kad dažnai patys kuriame realybę, kurioje po kiek laiko atsiduriame. Kartais tai darome sąmoningai, besiguosdami aplinkiniams […]

views 5044

5 triukai ramiam miegui

Miegas yra itin svarbus ne tik žmogaus fizinei, bet ir psichinei sveikatai. Todėl reiktų stengtis pakankamai ir kokybiškai išsimiegoti. Miego kokybė priklauso nuo jo ciklo fazių, kurias pasiekus smegenų veikla yra labai skirtinga. Pavyzdžiui, pirmoje miego fazėje jūs atsipalaiduojate, nurimsta jūsų širdies ritmas ir kvėpavimas. Taip kūnas ruošiasi užmigimui. Antroje miego fazėje, dažniausiai dar esame […]

views 4388