Psichologija

Kaip draugai padeda susidoroti su stresu?

Publikuotas 2016 birželio 7 views 3188
Kaip draugai padeda susidoroti su stresu? shutterstock.com

Draugams galime būti dėkingi už daugybę dalykų. Psichologai tyrimų pagalba dabar atskleidė ir dar vieną netikėtą draugystės teikiamą naudą, apie kurią iki šiol nebūdavo pagalvojama.

Žmonės, kurie jaučia mažiau streso, yra linkę turėti daugiau draugų. O tie, kurie turi daugiau draugų, lengviau pakelia skausmą. Tokius įdomius rezultatus pateikė tyrimas, kurio išvados publikuotos žurnale „Scientific Reports“.

Tyrimo autorė psichiatrė ir eksperimentinės psichologijos doktorantė Katerina Johnson aiškina, kad endorfinai veikia skausmo ir malonumo jausmą – jie yra natūralūs kūno „nuskausminamieji“ ir kartu sukelia malonumo jausmą. Taip pat endorfinai skatina stipresnius socialinius ryšius.

Taigi draugystės ryšiai kelia pozityvias emocijas, šios skatina endorfinų gamybą, kuris veikia smegenų receptorius. Dėl to matydami savo draugus pasijuntame laimingi, ramesni, lengviau atsipalaiduojame. Tuo pačiu didėja ir vadinamoji skausmo tolerancija.

Ir atvirkščiai – žmonės, kurie yra mažiau lankstūs, patiria daugiau streso, turi mažiau ir draugų. „Tai gali būti iš dalies aiškinama tuo, kad tie, kurie turi daug reikalų ir rūpesčių, turi mažiau laisvo laiko, kurį galėtų skirti didesnei socializacijai. Vis dėlto tokie žmonės savo užimtumą ir išnaudoja tam, kad gautų tam tikrą pasitenkinimą, vietoje to, kad gautų jo iš bendravimo“, – aiškina tyrimo autorė.

Tyrimo rezultatai byloja, jog didesnį draugų ratą turintys žmonės gali lengviau įveikti stresą. Dar daugiau: socialinių santykių kokybė ir kiekybė daro įtaką psichinei ir protinei sveikatai ir netgi gali būti vienas iš ilgesnio gyvenimo faktorių.

Tuo pačiu psichologė atkreipia dėmesį, jog šiuolaikinėje skaitmenizuotoje, technologijų kupinoje visuomenėje tiesioginiam bendravimui su draugais skiriama mažai dėmesio ir tai gali būti labai svarbus veiksnys, kodėl tiek daug vakariečių turi psichologinių, dvasinių problemų.

Taigi nors trumpam padėkime telefonus ir socialinius tinklus į šalį, susitikime su draugais akis į akį, skirkime jiems šilumos ir dėmesio, ir patys pasijuskime laimingi.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Psichologija

5 priežastys keliauti su mama

Iš pradžių gali pasirodyti beprotiška, tačiau kelionė su mama yra asmeninio augimo dalis. Kai esame maži, mama mus lydi  visur ir tai yra taip natūralu, kaip  kasdien valytis dantis. Tačiau bėgant metams šis ryšys susilpnėja arba visai nutrūksta. Iš pradžių gali atrodyti, kad kartu pasiimti žemėlapį ir pasirinkti kelionės tikslą gali būti beprotiška idėja, tačiau, […]

views 4103
Psichologija

Kodėl vienišos moterys yra laimingesnės?

Vis daugėja moterų, kurios savo pasirinkimu arba dėl to, kad nerado stabilaus partnerio, kuris padarytų jas laimingomis, nusprendė gyventi vienos be jokių santykių. Vienišumas tapo gyvenimo būdu, kuriuo jau mėgaujasi daug moterų ir net vyrų. Manymas, kad moterų prioritetai yra susirasti partnerį, susituokti ir susilaukti vaikų, jau išėjo iš mados… Laikai pasikeitė, taip pat ir […]

views 5149
Psichologija

5 protingi veiksmai, kurie padės naudoti mažiau plastiko

Pasaulyje vis labiau plinta zero waste idėja, propaguojanti mažinti atliekas buityje ir atsisakyti kuo daugiau plastiko gaminių. Ypač aktualu yra sumažinti plastikinių maišelių kiekį, nes tai yra vienas pagrindinių aplinkos taršos šaltinių. Būtent dėl plastikinių maišelių, vandenyne ir jūrose žūsta šimtai tūkstančių gyvūnų ir paukščių. Tai kelia milžinišką grėsmę visai ekosistemai.Mokslininkai yra paskaičiavę, jog tam, […]

views 5044

10 frazių, kurias turėtumėte išbraukti iš savo žodyno

Dažnai stebimės, kad mūsų gyvenime nutinka taip, kad ima ir išsipildo tai, ko labiausiai bijome. Atrodo, kad tuomet visas pasaulis yra nusiteikęs prieš mus ir labai neteisingas. Tačiau pradėjus nagrinėti tikrąsias priežastis, galima atrasti netikėtų dalykų. Pavyzdžiui, galima pastebėti kad dažnai patys kuriame realybę, kurioje po kiek laiko atsiduriame. Kartais tai darome sąmoningai, besiguosdami aplinkiniams […]

views 5014

5 triukai ramiam miegui

Miegas yra itin svarbus ne tik žmogaus fizinei, bet ir psichinei sveikatai. Todėl reiktų stengtis pakankamai ir kokybiškai išsimiegoti. Miego kokybė priklauso nuo jo ciklo fazių, kurias pasiekus smegenų veikla yra labai skirtinga. Pavyzdžiui, pirmoje miego fazėje jūs atsipalaiduojate, nurimsta jūsų širdies ritmas ir kvėpavimas. Taip kūnas ruošiasi užmigimui. Antroje miego fazėje, dažniausiai dar esame […]

views 4359