Radote klaidą? Radote klaidą?
Psichologija

Ką veikti laukiant?

tags
Publikuotas 2016 gegužės 16 views 3621
Ką veikti laukiant?

Beveik kiekvieną dieną susiduriame su situacijomis, kai turime laukti, o laukimas yra toks nemalonus! Tuo metu pajuntame, kad negalime kontroliuoti situacijos, prarandame laiką, kurį galėtume panaudoti prasmingiau, ir dėl to susierzinimas tik auga. Kaip tai pakeisti?

Kiekvienoje situacijoje, kai tenka laukti, galima rasti labai paprastų sprendimų, kaip laukimą paversti prasmingesne veikla ir nebeleisti jam gadinti mums dienos. Tereikia sąmoningai atkreipti į šitas situacijas dėmesį ir perimti jų kontrolę. Taip pat specialistai pateikia bendrų patarimų, kaip psichologiškai perkelti savo mintis nuo laukimo objekto kitur, kad nebekiltų minčių, jog jūsų laikrodis sugedo ir sustojo.

Štai kokios gyvenimiškos situacijos daugelį žmonių išmuša iš pusiausvyros ir sudegina daug daugiau jų energijos, nei derėtų:

Šviesoforas

Tai vienos ilgiausių pora minučių daugelio žmonių gyvenime, o dažnam jos pasitaiko po kelis kartus per dieną. Žiūrint į raudoną šviesoforo signalą, atrodo, niekados nebeteks pereiti šios gatvės. Susierzinimas kyla su kiekviena sekunde, ir kuo jis didėja, tuo lėčiau, atrodo, slenka laikas.

Įstaigos

bigstockphoto.com

Ateini į polikliniką, kitą valstybinę įstaigą, banką ar bet kur kitur laiku, esi punktualus ir to paties tikiesi iš kitų. Tačiau šiose teritorijose galioja saviti dėsniai. Klientų, pacientų aptarnavimas reikalauja dėmesio ir niekas negali iš anksto įvertinti, kad vienam vizitui neužteks 15-os minučių, tad susidarančios laiku atėjusių, bet ilgai laukiančiųjų eilės – tokių įstaigų kasdienybė. O suvokimas, kad tai nėra jus turinčio priimti specialisto kaltė, laukti visai nepadeda. Tie erzinantys žvilgsniai, kai žmonės laukdami neturi daugiau ką veikti, tik nužiūrinėja vieni kitus, tas iš kitų jaučiamas susierzinimas dėl vėlavimo. O jeigu dar kažkas susipyko mėgindami ieškoti tiesos, kas turėtų vizito sulaukti pirmesnis!

Automobilių spūstys

Daugelis vairuotojų neišvengia kasdienio streso, bet bene didžiausias išbandymas yra gaišimas spūstyse. Beviltiškai prarandamo laiko jausmas, ir ypač visiškas negalėjimas kontroliuoti situacijos pykdo, o supykus toliau vairuoti būna dar sunkiau.

Darbas

Galbūt jūsų dar tik laukia gerieji pokyčiai, o kol kas dirbate darbą, kuris jums neįdomus. Nors būna atliktos visos dienos užduotys, bet darbo tvarkos reglamentas reikalauja išsėdėti kabinete iki tam tikros valandos. Pasiusti galima. Būna ir kitokia situacija: kai darbų tęsti neįmanoma, kol nesulaukiama kokio nors atsakymo, patvirtinimo, leidimo. Vėl tenka laukti.

Susitikimas

Ar tai būtų jaudinantis pasimatymas, ar darbo pokalbis, ar susitikimas su seniai matytu brangiu žmogumi, ar laukiamas svarbus mylimojo atsakymas – po kūną laksto jaudulio šiurpuliukai, nerimo ir nekantros suvaldyti neįmanoma, o laikrodžio rodyklę, atrodo, kažkas patyčiom prilipino su momentiniais klijais.

Atostogos

Juntant nuovargį po ilgų darbo mėnesių, atrodo, niekas daugiau gyvenimo nepraskaidrintų taip, kaip atostogos. Ir štai pagaliau – jūsų atostogų data patvirtinta, atostogų vieta išsirinkta, kelialapis nusipirktas, po mėnesio – išvajotas poilsis! Ir kas gi nutinka? Atslūgus svaigiam džiaugsmui pajuntate, kad laikas ėmė slinkti kaip persenusi ligota sraigė. Dirbti dar keturias savaites, kad sulauktumėte atostogų atrodo nebe jūsų jėgoms – tai neįmanoma!

Užaugau kartu su šešiais broliais. Štai kaip aš išmokau šokti – laukdamas eilėje, kol galėsiu patekti į vonią, – Bobas Hope’as (1903-2003), žymus JAV aktorius, šokėjas ir dainininkas.

Tikriausiai tokios situacijos yra pažįstamos visiems, ir joms per gyvenimą atiduota pernelyg daug energijos. O štai patarimai, kaip bet kokį laukimą galima paversti pakenčiamu ir net smagiu ar naudingu laiku:

Muzikos klausymasis

Jeigu laukiate eilėje, kurioje reikia stovėti, arba automobilių spūstyje, patinkančios muzikos klausymasis stimuliuoja nuotaiką, tuo pačiu nesijaučiate leidžią laiką veltui – juk mėgiamos muzikos paklausyti net specialiai į koncertus einate. Be to, muzikos klausymasis sumažina stresą.

Bendravimas

Jeigu laukiate svarbaus susitikimo, mylimo žmogaus žinios ar panašiai, neleiskite šio laiko vieni. Bendravimas atitraukia dėmesį. Tai nereiškia, kad laukiamas sprendimas ar pokalbis turi tapti nesvarbus – jam reikia skirti pakankamai laiko pasiruošti, tačiau ilgas jaudinimasis tik pablogins jūsų savijautą, kol sulauksite šio susitikimo ar pokalbio. Išeikite su draugais pasivaikščioti, suplanuokite dieną, tiesiog nebūkite vieni. Panašiai būtų ir su atostogų laukimu: jeigu jos dar tik už kelių savaičių, imkitės ir suplanuokite jas. Tarkitės su draugais sudarinėdami grafiką, kada su kuo susitiksite, pirkite bilietus į renginius, ieškokite internete nemokamų renginių, susirašykite planą, kokį vakarą skirsite skaitymui, kokį – susitikimams. Jūs nebelaukiate atostogų, o gyvenate visavertį, džiaugsmingą gyvenimą, kol jos pačios atlekia pas jus.

Sąmoningumas

Išmokite „laukimo valdymo“ – atpažinkite kasdienes situacijas, kurios jus verčia laukti. Jeigu kasdien tenka laukti prie šviesoforo – nebespoksokite įtemptai į jį, nuo to šviesa greičiau tikrai nepersijungs. Vietoje to stebėkite žmones, išbandykite minutės meditacijas su kvėpavimo technika, kokių galima išmokti iš daugybės šaltinių internete. Jeigu turite ilgai ir nuobodžiai važiuoti viešuoju transportu, laukti pietų kavinėje ar ketinate eiti į polikliniką arba kitą įstaigą, visuomet į rankinę įsimeskite įdomią knygą. Knygos skaitymas ilgam ir gerokai stipriau įtraukia nei naršymas telefone, taip laikas eina daug greičiau, o erzinanti aplinka tarsi uždaroma nuo jūsų gaubtu. Priimkite tai kaip jums paties gyvenimo dovanotą laiką užsiimti dvasine praktika bei savišvieta, kuriai kitaip būtumėte sunkiai radę laiko įtemptame dienos režime.

Rezervas

bigstockphoto.com

Gana įdomus triukas, vertas išbandymo tam tikrose situacijose. Pavyzdžiui, siaubingo alkio akimirką užsisakėte picą ir jums buvo pasakyta, kad ją atveš per pusvalandį. Nusiteikite, kad sulauksite jos po valandos, ir susiraskite įtraukiantį užsiėmimą valandai, tarkime, pažiūrėti labai įdomią dokumentinę laidą. Laikas tikrai nepraeis veltui, įgysite žinių, o jus dar ir pradžiugins „per anksti“ – po 45 minučių – atvežta pica. O kiek įtampos kitu atveju būtų kainavę tos 15 minučių vėlavimo?

Gaukite naudos

Jeigu laukimo situacijos kartojasi darbe ir jos neišvengiamos, bevertis naršymas internete, socialiniuose tinkluose tik kels dar didesnį kaltės dėl bergždžiai leidžiamo laiko jausmą ir tuo pačiu didins nusivylimą savimi ir savo darbu. Vietoje to, užsiimkite sau tikrai naudingais dalykais: klausykitės naujos kalbos audio pamokų, sudarinėkite sąrašus dalykų, kuriuos norite savo gyvenime patobulinti, domėkitės saviugda, savęs tobulinimu ir panašiai. Galbūt nė nebespėsite pajusti nuobodulio, kai rasite naujų idėjų, kaip nuobodų darbą pakeisti į tokį, kuris jus įkvėps, arba internetu išklausius kokybišką mokomąjį kursą netikėtai atsiras galimybių pakilti karjeros laipteliu.

Nestebėkite laikrodžio

Paprasčiausias ir populiariausias būdas, kaip laukimą padaryti visai nepakenčiamu, yra laikrodžio stebėjimas. Iš pradžių reikės pastangų, bet galima išmokti neleisti sau to daryti. Vietoje to galima nustatyti telefone priminimą arba žadintuvą reikiamu metu, ir išmesti tai iš galvos.

Atsidavimas laukimo būsenai yra tarsi savo paties gyvenimo sustabdymas. Laukiama, kad gyvenimas tęstųsi toliau, kai kažkas įvyks. Pamėginkite šį laiką išnaudoti kitaip, eksperimentuokite, žaiskite su šiuo kasdieniu išbandymu, ir be tokių erzinančių minučių gyvenimas tikrai praturtės.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Hermano Hesės citatos
Psichologija

Įkvepiančios Hermano Hesės citatos apie meilę

Hermanas Hesė – intelektualinių, filosofinių ir psichologinių romanų meistras, 1946 metų Nobelio premijos laureatas. Kviečiame paskaityti jo citatas turbūt apie patį svarbiausią dalyką gyvenime – meilę.  Kai dingsta kas nors brangaus ir nepakeičiamo, jaučiamės lyg pabudę iš sapno. Skaitymas be meilės, žinios be pagarbos, išsilavinimas be atsidavimo yra viena sunkiausių nuodėmių dvasiai. Karus sukelia žmonės, kurie […]

views 8577
Psichologija

15 Įkvepiančių Antuano de Sen Egziuperi citatų, kurios padės jaustis laimingais

Garsus prancūzų rašytojas Antuanas de Sent Egziuperi daugiausiai žinomas dėl savo populiariausios knygos „Mažasis princas“– filosofinės pasakos, skirtos suaugusiems. Knyga įkvepia mylėti visą aplinkui, paleisti, išlaisvinti bei prisijaukinti. Pateikiame jums šio autoriaus citatų, kurios praskaidrins dieną ir padės pasijusti laimingais.  1. Laikas yra ne smėlio laikrodis, kuris naudoja smėlį, o pjovėjas, rišantis pėdą. Citadelė 2. […]

views 44230
Nuostabios vietos vestuvių fotosesijoms Lietuvoje
Psichologija

Nuostabios vietos vestuvių fotosesijoms Lietuvoje

Artėja viena gražiausių dienų jūsų gyvenime, tačiau vis dar dvejojate, kokią vietą pasirinkti savo vestuvių fotosesijai? Tai jums gali padėti padaryti jūsų vestuvių fotografas. Apsiginklavęs savo foto įranga jis išbraidė ne vieną žolynais apaugusią Lietuvos vietą, ne kartą kojas mirkė jūroje vien tam, kad pagautų patį geriausią kadrą, stengdamasis kiekvieno istoriją paversti išskirtine. Siūlome pasižvalgyti […]

views 7788
Psichologija

Kaip įgyvendinti savo tikslus?

Dar visai neseniai Naujųjų metų išvakarėse kūrėme ne tik planus, bet ryžtingai pažadėjome sau, kad kitais metais viskas bus kitaip. Daugiau sportuosime, numesime svorio, susirasime antrąją pusę ir pagaliau išvyksime į išsvajotąją kelionę. Deja, dažnai tie pažadai sutirpsta taip greitai, kaip iškritusios snaigės ant mūsų blakstienų. Ką daryti, jog tikslai pagaliau virstų realybe? Pakabinkite tikslus […]

views 7431
10 įkvepiančių knygų, kurios pakeis jūsų gyvenimą
Psichologija

10 įkvepiančių knygų, kurios pakeis jūsų gyvenimą

Turbūt sutiksite, jog būna knygų, kurias vos pradėjus skaityti, norisi mesti į šalį, ir tokių, kurios sudomina nuo pat pirmo puslapio. Kai kurios knygos mus įkvepia taip, kad nejučia pradedame keisti savo gyvenimą teigiama linkme. Gamtos Grožio Formulė dalinasi įkvepiančių knygų dešimtuku.   1. Paulo Coelho „Alchemikas“ „Galimybė įgyvendinti svajonę – štai kas gyvenimą daro įdomų.“ […]

views 26673