Ar žinote, kad naktį išsiskiria labai mažai seilių, ir su kokiomis grėsmėmis dėl to susiduriame? Arba kodėl reikia atidėti dantų valymą vėlesniam laikui, jeigu suvalgėte rūgštų obuolį? Sveiki dantys ir graži šypsena yra kiekvieno žmogaus puošmena, o išsaugoti dantų sveikatą su šiuolaikinėmis priemonėmis atrodo nesudėtinga. Tačiau reikia žinoti ir kai kuriuos savo pačių organizmų ypatumus, kad dantys išliktų sveiki kuo ilgiau.
Įdomūs faktai geresnei dantų sveikatai:
- Seilių išskyrimas lėtėja jau vakare ir visai sulėtėja naktį. Dieną pagaminama apie 80-90 proc. paros seilių,o naktį – tik apie 10-15 proc. Dėl to naktį didesnę įtaką daro ėduonį ar infekcijas galintys sukelti darantys veiksniai (M. Tennant, „The Huffington Post Australia“).
- Jeigu vakare suvalgote ar išgeriate kažką saldaus, labai padidinate dantų ėduonies riziką, nes taip maitinate burnoje esančias bakterijas, kurios žaloja dantis ir dantenas, o seilių, kurios apsaugo nuo bakterijų veisimosi ir augimo, tuo laiku nepakanka (M. Tennant, „The Huffington Post Australia“).
- Dėl menko seilių gaminimosi naktį ir pabundame su ne itin gaiviu burnos kvapu.
- Tai, ar valote dantis prieš pusryčius, ar po jų, iš esmės neturi reikšmės. Pasirinkimas labiau priklauso nuo to, ar mėgstate valgyti šviežia burna, kuri nevalyta šviežia po nakties nebūna, ar jums svarbiau visiška gaiva ir švara pavalgius (M. Tennant, „The Huffington Post Australia“).
- Nešveiskite dantų, kol jie veikiami rūgšties, kad apsaugotumėte emalį. Jeigu suvalgėte ar išgėrėte kažką rūgštaus, leiskite burnoje pirmiausiai atsistatyti balansui. Jokiu būdu nevalykite dantų po to kai sunegalavote ir sunegalavote ir pasireiškė vėmimas. Skrandžio sultys – pati stipriausia rūgštis, kuri gali pasiekti dantis. Tiesiog išskalavę burną pirštu ištepkite dantis pasta, palaukite 20-30 minučių ir tuomet valykite juos (M. Tennant, „The Huffington Post Australia“).
- Ar gerai nuvalote dantų apnašas, labiau priklauso nuo dantų valymo technikos ir trukmės, negu nuo pačios dantų pastos (burnos higienistė Jūratė Saveljevaitė, Odontologų rūmai).
Dantų valymo patarimai
- Naudokite reikiamą pastos kiekį. Dažnai yra naudojamas per didelis pastos kiekis, o kai kurie žmonės pastos, atrodo, gaili net patys sau, ir ant šepetėlio teužtepa jos „šešėlį“. Užtenkamas pastos kiekis vienam dantų valymui yra žirnio dydžio.
- Dantis valykite subtiliais judesiais. Stipriai valant dantis jie nėra nuvalomi geriau, tik rizikuojama padaryti daugiau žalos. Geriausias valymo būdas – sukamaisiais, nesmarkiais judesiais, taip nebraižant emalio. Valymas turėtų trukti apie dvi minutes.
- Tarpdančių valymas turėtų būti dalis jūsų burnos higienos ritualo. Lietuvos Respublikos odontologų rūmų tinklalapyje gydytoja odontologė Aurelija Vyšniauskaitė rašo, jog tarpdančiuose užsilaiko daug maisto likučių ir dauginasi mikrobai, slapta ima kauptis dantų akmenys, kurie vėliau išprovokuoja periodonto ligą. Mikrobai suardo dantų emalį ir tarpdančiuose atsiranda ėduonis. „Švarūs tarpdančiai padės išsaugoti sveikus dantis ir periodontą (audinių kompleksą, saugantį dantį – aut. past.)! Tai padės užtikrinti tarpdančių valymas siūlu bei burnos irigatorius – specialus aparatas burnos ir tarpdančių priežiūrai. Jame yra talpykla vandeniui, specialus antgalis, pritaikytas purkšti vandenį į plyšius“, – teigia gydytoja.
- Nebūtina po valymo skalauti burnos. Lietuvos Odontologų rūmų patarimų skyriuje siūloma po dantų valymo išspjauti dantų pastos likučius, išskalauti nedideliu kiekiu vandens. Kiti šaltiniai, pavyzdžiui, Vintropo universiteto profesorius Marcas Tennantas („The Huffington Post Australia“), pataria po dantų valymo išspjovus pastą dantų neskalauti, taip išlaikant dantų pastos dantims suteiktą apsaugą. Ypač tai svarbu prieš naktį, kai gaminama daug mažiau seilių, saugančių dantis.
Kokia tavo nuomonė?