Psichologija

Dekarto kvadratas – lengvai priimsite sprendimą

Publikuotas 2015 rugsėjo 14 views 5648
Dekarto kvadratas – lengvai priimsite sprendimą Dekarto kvadratas – lengvai priimsite sprendimą

Jeigu Jūs esate iš tų žmonių, kuriems nuolatos reikia priiminėti sprendimus, siūlome įsigilinti, kas yra Dekarto kvadratas, kuris padės užtikrinti, kad ieškodami išeities išsamiai apsvarstysite problemą ir priimsite optimaliausią variantą.

Kiekvieną dieną žmogus priiminėja ir paprastus, ir svarbius sprendimus – visi mums turi tam tikrą reikšmę. Dažnai pasitaiko, kad ieškodami sprendimo patenkame į aklavietę ir nesugalvojame, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje. Gyvenimas pateikia daug iššūkių, tad išvengti sprendimų priėmimo tiesiog neįmanoma. Tokiu atveju verta būti pasiruošusiems kad nepasiduotumėte baimei ir dvejonėms. 

Dekarto kvadrato esmė yra ta, kad iškilusią problemą ar dviprasmišką situaciją reikia spręsti atsakant į 4 klausimus. Suskirstykite lapą į 4 dalis ir kiekvienoje iš jų atsakykite:

Dekarto kvadratas – lengvai priimsite sprendimą

Dekarto kvadratas

Sąžiningai sau atsakykite į tokius klausimus:

  1. Kas bus, jei tai įvyks? (Kokia man nauda iš būsimos situacijos.)
  2. Kas bus, jei tai neįvyks? (Kokia nauda iš priešingos situacijos.)
  3. Ko nebus, jei tai įvyks? (Neigiami veiksniai, kuriuos turėtų situacija.)
  4. Ko nebus, jei tai neįvyks? (Neigiami veiksniai, kuriuos turėtų priešinga situacija.) Įdėmiai atsakinėkite į šį klausimą, nes smegenys norės ignoruoti dvigubą neiginį.

Panagrinėkime paprastą pavyzdį. Tarkime, svarstome, ar įsigyti šunį.

  1. Kas bus, jei įsigysiu šunį? (Kokia man iš to nauda?) Išpildyta vaikystės svajonė; galėčiau dresiruoti; sužavėčiau draugus; daugiau vaikščiočiau gryname ore; vasarą nusivežčiau į kaimą.
  2. Kas bus, jei neįsigysiu šuns? (Nauda iš priešingos situacijos.) Mano dabartiniame gyvenime nereikės nieko keisti.
  3. Ko nebus, jei įsigysiu šunį? (Neigiami dalykai situacijoje.) Nebegalėsiu ilgai miegoti rytais; negalėsiu išsinuomoti buto, jeigu šeimininkai nepritars; negalėsiu iškeliauti ilgam.
  4. Ko nebus, jei neįsigysiu šuns? Neturėsiu tikro draugo, kuris kasdien manęs lauktų namie; neteks pasivaikščioti su šunim; neišpildysiu vaikystės svajonės.

Kai visi šie veiksniai surašyti ir sugrupuoti, Jums bus akivaizdu, kurie faktoriai turi didžiausią svorį Jums, ir kuri situacija tinkamiausia.

Kodėl Dekarto kvadratas yra veiksminga technika?

Esmė ta, kad tokioje situacijoje, kai reikia apsispręsti, mes dažnai pasiliekame prie vienos pozicijos ir klausiame savęs kas bus, jei tai įvyks? Dekarto kvadrato dėka, mes žvelgiame į tą pačią situaciją iš 4 pusių. Tokiu būdu mes teisingiau apsisprendžiame ir nusprendžiame.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Psichologija

5 priežastys keliauti su mama

Iš pradžių gali pasirodyti beprotiška, tačiau kelionė su mama yra asmeninio augimo dalis. Kai esame maži, mama mus lydi  visur ir tai yra taip natūralu, kaip  kasdien valytis dantis. Tačiau bėgant metams šis ryšys susilpnėja arba visai nutrūksta. Iš pradžių gali atrodyti, kad kartu pasiimti žemėlapį ir pasirinkti kelionės tikslą gali būti beprotiška idėja, tačiau, […]

views 646
Psichologija

Kodėl vienišos moterys yra laimingesnės?

Vis daugėja moterų, kurios savo pasirinkimu arba dėl to, kad nerado stabilaus partnerio, kuris padarytų jas laimingomis, nusprendė gyventi vienos be jokių santykių. Vienišumas tapo gyvenimo būdu, kuriuo jau mėgaujasi daug moterų ir net vyrų. Manymas, kad moterų prioritetai yra susirasti partnerį, susituokti ir susilaukti vaikų, jau išėjo iš mados… Laikai pasikeitė, taip pat ir […]

views 974
Psichologija

5 protingi veiksmai, kurie padės naudoti mažiau plastiko

Pasaulyje vis labiau plinta zero waste idėja, propaguojanti mažinti atliekas buityje ir atsisakyti kuo daugiau plastiko gaminių. Ypač aktualu yra sumažinti plastikinių maišelių kiekį, nes tai yra vienas pagrindinių aplinkos taršos šaltinių. Būtent dėl plastikinių maišelių, vandenyne ir jūrose žūsta šimtai tūkstančių gyvūnų ir paukščių. Tai kelia milžinišką grėsmę visai ekosistemai.Mokslininkai yra paskaičiavę, jog tam, […]

views 710

10 frazių, kurias turėtumėte išbraukti iš savo žodyno

Dažnai stebimės, kad mūsų gyvenime nutinka taip, kad ima ir išsipildo tai, ko labiausiai bijome. Atrodo, kad tuomet visas pasaulis yra nusiteikęs prieš mus ir labai neteisingas. Tačiau pradėjus nagrinėti tikrąsias priežastis, galima atrasti netikėtų dalykų. Pavyzdžiui, galima pastebėti kad dažnai patys kuriame realybę, kurioje po kiek laiko atsiduriame. Kartais tai darome sąmoningai, besiguosdami aplinkiniams […]

views 968

5 triukai ramiam miegui

Miegas yra itin svarbus ne tik žmogaus fizinei, bet ir psichinei sveikatai. Todėl reiktų stengtis pakankamai ir kokybiškai išsimiegoti. Miego kokybė priklauso nuo jo ciklo fazių, kurias pasiekus smegenų veikla yra labai skirtinga. Pavyzdžiui, pirmoje miego fazėje jūs atsipalaiduojate, nurimsta jūsų širdies ritmas ir kvėpavimas. Taip kūnas ruošiasi užmigimui. Antroje miego fazėje, dažniausiai dar esame […]

views 807