Psichologija

Dekarto kvadratas – lengvai priimsite sprendimą

Publikuotas 2015 rugsėjo 14 views 5470
Dekarto kvadratas – lengvai priimsite sprendimą Dekarto kvadratas – lengvai priimsite sprendimą

Jeigu Jūs esate iš tų žmonių, kuriems nuolatos reikia priiminėti sprendimus, siūlome įsigilinti, kas yra Dekarto kvadratas, kuris padės užtikrinti, kad ieškodami išeities išsamiai apsvarstysite problemą ir priimsite optimaliausią variantą.

Kiekvieną dieną žmogus priiminėja ir paprastus, ir svarbius sprendimus – visi mums turi tam tikrą reikšmę. Dažnai pasitaiko, kad ieškodami sprendimo patenkame į aklavietę ir nesugalvojame, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje. Gyvenimas pateikia daug iššūkių, tad išvengti sprendimų priėmimo tiesiog neįmanoma. Tokiu atveju verta būti pasiruošusiems kad nepasiduotumėte baimei ir dvejonėms. 

Dekarto kvadrato esmė yra ta, kad iškilusią problemą ar dviprasmišką situaciją reikia spręsti atsakant į 4 klausimus. Suskirstykite lapą į 4 dalis ir kiekvienoje iš jų atsakykite:

Dekarto kvadratas – lengvai priimsite sprendimą

Dekarto kvadratas

Sąžiningai sau atsakykite į tokius klausimus:

  1. Kas bus, jei tai įvyks? (Kokia man nauda iš būsimos situacijos.)
  2. Kas bus, jei tai neįvyks? (Kokia nauda iš priešingos situacijos.)
  3. Ko nebus, jei tai įvyks? (Neigiami veiksniai, kuriuos turėtų situacija.)
  4. Ko nebus, jei tai neįvyks? (Neigiami veiksniai, kuriuos turėtų priešinga situacija.) Įdėmiai atsakinėkite į šį klausimą, nes smegenys norės ignoruoti dvigubą neiginį.

Panagrinėkime paprastą pavyzdį. Tarkime, svarstome, ar įsigyti šunį.

  1. Kas bus, jei įsigysiu šunį? (Kokia man iš to nauda?) Išpildyta vaikystės svajonė; galėčiau dresiruoti; sužavėčiau draugus; daugiau vaikščiočiau gryname ore; vasarą nusivežčiau į kaimą.
  2. Kas bus, jei neįsigysiu šuns? (Nauda iš priešingos situacijos.) Mano dabartiniame gyvenime nereikės nieko keisti.
  3. Ko nebus, jei įsigysiu šunį? (Neigiami dalykai situacijoje.) Nebegalėsiu ilgai miegoti rytais; negalėsiu išsinuomoti buto, jeigu šeimininkai nepritars; negalėsiu iškeliauti ilgam.
  4. Ko nebus, jei neįsigysiu šuns? Neturėsiu tikro draugo, kuris kasdien manęs lauktų namie; neteks pasivaikščioti su šunim; neišpildysiu vaikystės svajonės.

Kai visi šie veiksniai surašyti ir sugrupuoti, Jums bus akivaizdu, kurie faktoriai turi didžiausią svorį Jums, ir kuri situacija tinkamiausia.

Kodėl Dekarto kvadratas yra veiksminga technika?

Esmė ta, kad tokioje situacijoje, kai reikia apsispręsti, mes dažnai pasiliekame prie vienos pozicijos ir klausiame savęs kas bus, jei tai įvyks? Dekarto kvadrato dėka, mes žvelgiame į tą pačią situaciją iš 4 pusių. Tokiu būdu mes teisingiau apsisprendžiame ir nusprendžiame.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Psichologija

5 protingi veiksmai, kurie padės naudoti mažiau plastiko

Pasaulyje vis labiau plinta zero waste idėja, propaguojanti mažinti atliekas buityje ir atsisakyti kuo daugiau plastiko gaminių. Ypač aktualu yra sumažinti plastikinių maišelių kiekį, nes tai yra vienas pagrindinių aplinkos taršos šaltinių. Būtent dėl plastikinių maišelių, vandenyne ir jūrose žūsta šimtai tūkstančių gyvūnų ir paukščių. Tai kelia milžinišką grėsmę visai ekosistemai.Mokslininkai yra paskaičiavę, jog tam, […]

views 175

10 frazių, kurias turėtumėte išbraukti iš savo žodyno

Dažnai stebimės, kad mūsų gyvenime nutinka taip, kad ima ir išsipildo tai, ko labiausiai bijome. Atrodo, kad tuomet visas pasaulis yra nusiteikęs prieš mus ir labai neteisingas. Tačiau pradėjus nagrinėti tikrąsias priežastis, galima atrasti netikėtų dalykų. Pavyzdžiui, galima pastebėti kad dažnai patys kuriame realybę, kurioje po kiek laiko atsiduriame. Kartais tai darome sąmoningai, besiguosdami aplinkiniams […]

views 310

5 triukai ramiam miegui

Miegas yra itin svarbus ne tik žmogaus fizinei, bet ir psichinei sveikatai. Todėl reiktų stengtis pakankamai ir kokybiškai išsimiegoti. Miego kokybė priklauso nuo jo ciklo fazių, kurias pasiekus smegenų veikla yra labai skirtinga. Pavyzdžiui, pirmoje miego fazėje jūs atsipalaiduojate, nurimsta jūsų širdies ritmas ir kvėpavimas. Taip kūnas ruošiasi užmigimui. Antroje miego fazėje, dažniausiai dar esame […]

views 247

7 filmai, kuriuos verta pažiūrėti su savo antra puse

Daugelis pritars, kad vienas geriausių romantiško vakaro planų yra filmo žiūrėjimas. Tačiau dažnai sunkiausia šio vakaro scenarijaus įgyvendinimo dalimi tampa filmo pasirinkimas. O kas jei, jūsų ir antrosios pusės skoniai nelabai sutampa, ir jūs negalite apsispręsti ar žiūrėti jaudinančią melodramą, ar veiksmo trilerį. Tai geriausia tuomet ieškoti kompromiso ir tartis, kad vieną vakarą renkasi vienas, […]

views 732
Psichologija

15 Įkvepiančių Antuano de Sen Egziuperi citatų, kurios padės jaustis laimingais

Garsus prancūzų rašytojas Antuanas de Sent Egziuperi daugiausiai žinomas dėl savo populiariausios knygos „Mažasis princas“– filosofinės pasakos, skirtos suaugusiems. Knyga įkvepia mylėti visą aplinkui, paleisti, išlaisvinti bei prisijaukinti. Pateikiame jums šio autoriaus citatų, kurios praskaidrins dieną ir padės pasijusti laimingais.  1. Laikas yra ne smėlio laikrodis, kuris naudoja smėlį, o pjovėjas, rišantis pėdą. Citadelė 2. […]

views 48107