Psichologija

Bendravimo psichologija: 4 įpročiai, kurie trukdo Jūsų laimei

Publikuotas 2016 balandžio 24 views 16626
Bendravimo psichologija: 4 įpročiai, kurie trukdo Jūsų laimei

Vienas iš pagrindinių kiekvieno žmogaus siekių yra laimė. Tačiau turėdami daugybę kvailų įpročių negalime jos pasiekti. Mes vaikštome į sporto salę, sveikai maitinamės, atsisakome žalingų įpročių, tačiau vis tiek kažkam pavydime, laikome savyje nuoskaudas ir pastoviai skundžiamės gyvenimu. Gal jau laikas visa tai užbaigti? Pateikiame 4 savybes, kurių atsikratę galėsite džiaugtis pilnaverčiu ir laimingu gyvenimu.

  1. Pavydas

Pavydas neleidžia džiaugtis nei savo pasiekimais, nei kitų. Socialiniai tinklai – tai puiki terpė jo augimui. Jutos universiteto (JAV) sociologai apklausė 435 studentus ir nustatė, kad nuo to, kiek laiko jie praleidžia socialiniuose tinkluose, tiesiogiai priklauso jų požiūris į gyvenimą. Kuo ilgiau žmonės stebi kitų žmonių gyvenimą (tiksliau, jo virtualią ir kiek pagražintą versiją), tuo labiau yra linkę manyti, kad kiti yra daug laimingesni nei jie patys. Tačiau ir realybėje pakanka pavydo, kuris priverčia liūdėti dėl nelaimingo gyvenimo.

Kaip ištaisyti?

Jei bent vienai dienai pasikeistume vietomis su žmogumi, kuriam pavydime, mums tai nepatiktų. Pradėtume matyti ne tik teigiamas, bet ir neigiamas jo savybes. Nelyginkime savęs su kitais, nes tam nėra nei kriterijų, nei prasmės. Juk visi turime savų privalumų bei trūkumų ir svetimi yra tikrai ne geresni. Kiekvienas žmogus yra ypatingas, turi individualią praeitį, talentus ir galimybes, problemas ir nelaimes.

  1. Apmaudas

Tai viena iš skaudžiausių emocijų, kada realybė neatitinka mūsų vilčių. Įsivaizduokite, kad pargriuvote gatvėje, skaudžiai užsigavote ir išbarstėte iš maišelio produktus. Tačiau aplinkui praeiviai nieko nepastebėdami toliau skuba su savo reikalais ir į jus net neatkreipia dėmesio, niekas nepasiūlo pagalbos. Tokiu atveju pajustumėte apmaudą, nepasitikėjimą žmonėmis, vienatvę. Pagalvotumėte: O jei kitą kartą blogai pasijusiu ir nualpsiu? Ar taip pat niekas nepadės ir tiesiog abejingai praeis? Apmaudas yra stipri emocija, kuri gali ilgai lydėti ir netgi tapti pavojinga sveikatai.

Kaip ištaisyti?

Kad netektų nusivilti, reikia tiesiog per daug iš kitų žmonių nesitikėti. Jie jums nieko neskolingi, todėl neprivalo būti mandagūs, malonūs, rūpestingi, supratingi ar draugiški. Priimkite visa taip, kaip yra. Žinoma, tai nereiškia, kad jums reikia bendrauti net su grubiais žmonėmis, kurie jūsų nevertina. Tiesiog darykite išvadas, su kuo norite toliau bendrauti ir su kuo turėtumėte atsisveikinti. Be nuoskaudų gyvenimas bus daug lengvesnis. Tačiau prisiminkite, kad nesate vieni ir visada bus žmonių, kuriais galite pasitikėti ir kurie visada jums padės. Branginkite juos.

     3. Skundai

Nuolatinis skundimasis tampa įpročiu. Kai žmogus įpranta skųstis, jis skundžiasi net ir tada, kai nėra kuo skųstis. Tada jis mato tik negatyviąją gyvenimo pusę, pastebi tik problemas ir skuba papasakoti apie jas aplinkiniams. Tačiau tai neduoda jokios naudos. Skundimasis tuo, ko neturi, neleidžia pasiekti to, ko nori. Jei gyvenime matysime tik negatyvius dalykus, tik jie ir bus.

Kaip ištaisyti?

Svarbiausia reikia suprasti, jog skundai nieko nekeičia. Jie neišsprendžia problemų, o kaip tik jų dar daugiau sukelia, nes skųsdamiesi visą laiką galvojame tik neigiamai. Tačiau jei suteiktumėte skundui pozityvų vaidmenį, jis prarastų savo negatyviąją reikšmę. Vietoj to, kad lietingą dieną pasiskųstume: „Šiandien ir vėl lyja…”, galime apsidairyti aplinkui ir pridurti: „Bet užtat kaip gražiai atsigauna gamta ir pradeda žaliuoti medžiai!” Tai padės kiekviename dalyke įžvelgti ką nors gražaus ir gero.

     4. Smerkimas

Mes taip mėgstame smerkti kitus, individualiai ir kolektyviai. Apkalbinėja visi, nepriklausomai nuo lyties ar amžiaus. Įdomu tai, kad smerkimas gali būti dviejų tipų. Vienas iš jų – kitų smerkimas; o antrasis – savojo „aš“ smerkimas. Žmogus negali kaltinti kitų, nenaudodamas tų pačių vertinimo kriterijų sau. Žmonės, kurie pratrūksta ir ima smerkti kitus net už menkiausias klaidas, lygiai taip pat iškoneveikia ir patys save, kartais net griežčiau.

Kaip ištaisyti?

Kiekvienas žmogus turi teisę klysti ir taip mokytis iš savo klaidų. Mes visi esame skirtingi, todėl objektyvaus veiksmų vertinimo kriterijų negali būti. Jūs niekada nebuvote kito asmens vietoje, nežinote, kaip jis gyveno anksčiau ir dabar, kokios mintys sukasi jo galvoje, todėl negalite jo smerkti. Tai tas pats, kaip komentuoti krepšinio žaidimą, remiantis vien tik garsais iš tribūnos. Tačiau supraskite, kad ir iš savęs smerkimo nėra jokios naudos. Galbūt tai įprotis, likęs iš jūsų tėvų, kaip nukopijuotas elgesio modelis, skatinantis siekti tobulumo, tačiau jis, deja, negali motyvuoti. Tiksliau, atvirkščiai – jis verčia mus jaustis nelaimingiems, taikytis su tuo ir kentėti. Vietoj savęs smerkimo atraskite savyje gerąsias savybes bei talentus ir naudodamiesi jais siekite savų tikslų!

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Psichologija

5 priežastys keliauti su mama

Iš pradžių gali pasirodyti beprotiška, tačiau kelionė su mama yra asmeninio augimo dalis. Kai esame maži, mama mus lydi  visur ir tai yra taip natūralu, kaip  kasdien valytis dantis. Tačiau bėgant metams šis ryšys susilpnėja arba visai nutrūksta. Iš pradžių gali atrodyti, kad kartu pasiimti žemėlapį ir pasirinkti kelionės tikslą gali būti beprotiška idėja, tačiau, […]

views 2807
Psichologija

Kodėl vienišos moterys yra laimingesnės?

Vis daugėja moterų, kurios savo pasirinkimu arba dėl to, kad nerado stabilaus partnerio, kuris padarytų jas laimingomis, nusprendė gyventi vienos be jokių santykių. Vienišumas tapo gyvenimo būdu, kuriuo jau mėgaujasi daug moterų ir net vyrų. Manymas, kad moterų prioritetai yra susirasti partnerį, susituokti ir susilaukti vaikų, jau išėjo iš mados… Laikai pasikeitė, taip pat ir […]

views 3657
Psichologija

5 protingi veiksmai, kurie padės naudoti mažiau plastiko

Pasaulyje vis labiau plinta zero waste idėja, propaguojanti mažinti atliekas buityje ir atsisakyti kuo daugiau plastiko gaminių. Ypač aktualu yra sumažinti plastikinių maišelių kiekį, nes tai yra vienas pagrindinių aplinkos taršos šaltinių. Būtent dėl plastikinių maišelių, vandenyne ir jūrose žūsta šimtai tūkstančių gyvūnų ir paukščių. Tai kelia milžinišką grėsmę visai ekosistemai.Mokslininkai yra paskaičiavę, jog tam, […]

views 3219

10 frazių, kurias turėtumėte išbraukti iš savo žodyno

Dažnai stebimės, kad mūsų gyvenime nutinka taip, kad ima ir išsipildo tai, ko labiausiai bijome. Atrodo, kad tuomet visas pasaulis yra nusiteikęs prieš mus ir labai neteisingas. Tačiau pradėjus nagrinėti tikrąsias priežastis, galima atrasti netikėtų dalykų. Pavyzdžiui, galima pastebėti kad dažnai patys kuriame realybę, kurioje po kiek laiko atsiduriame. Kartais tai darome sąmoningai, besiguosdami aplinkiniams […]

views 3440

5 triukai ramiam miegui

Miegas yra itin svarbus ne tik žmogaus fizinei, bet ir psichinei sveikatai. Todėl reiktų stengtis pakankamai ir kokybiškai išsimiegoti. Miego kokybė priklauso nuo jo ciklo fazių, kurias pasiekus smegenų veikla yra labai skirtinga. Pavyzdžiui, pirmoje miego fazėje jūs atsipalaiduojate, nurimsta jūsų širdies ritmas ir kvėpavimas. Taip kūnas ruošiasi užmigimui. Antroje miego fazėje, dažniausiai dar esame […]

views 3081