Psichologija

Atsisveikink su komforto zona! Kaip? Pataria psichologė

Publikuotas 2016 12 liepos views 10017
Atsisveikink su komforto zona! Kaip? Pataria psichologė shutterstock.com

Nori pakeisti gyvenimą? Išeik iš komforto zonos. Nori užsidirbti daugiau pinigų? Išeik iš komforto zonos. Nori patirti kažką visiškai naujo? Išeik iš komforto zonos. Šiandien, ši frazė tokia populiari, kad atrodo, jog bet kokią problemą išspręsti galima vos tik išėjus iš komforto zonos.

Žinoma, lengva pasakyti, sunku padaryti, bet visgi gal pabandom? Juk viskas įmanoma, reikia tik noro! Kad būtų lengviau, į pagalbą skuba psichologė Laura Alčiauskaitė, kuri ir pasakoja, kas ta mylima komforto zona ir kodėl verta žengti už jos ribų, o svarbiausia, duoda patarimų, kaip tai padaryti!

Komforto, panikos ir mokymosi zonos

Psichologė Laura kalbėti šia tema pradeda nuo supažindinimo su trimis zonomis: „Analizuojant iš psichologinės perspektyvos, komforto zona yra susijusi su asmens patiriamu nerimo lygiu. Asmuo, būdamas savo komforto zonoje, nepatiria daug nerimo. Kitaip tariant, komforto zona – tai mums įprasta, nusistovėjusi aplinka, elgesys ir darbo metodai, leidžiantys lengvai prognozuoti darbo eigą bei rezultatą, nes mes atliekame tai nuolatos. Tai aplinka, kurioje mums lengva, kurioje viską žinome, kurioje veikiame mums įprastais būdais, ir kurioje jaučiamės saugūs.

Už komforto zonos plyti taip vadinamoji panikos zona. Priešingai nei komforto zonoje, joje slypi tai, ko mes niekada nedarėme, kas atrodo sunkiai įgyvendinama, o tam įgyvendinimui neturime nei žinių, nei įgūdžių. Įsivaizduokite, Jums staiga lieptų šokti su parašiutu! Arba dainuoti Žalgirio arenoje prieš tūkstantinę žiūrovų minią. Jei nesate nei profesionalus parašiutininkas, nei dainininkas, šios užduotys Jums turėtų atrodyti sunkiai įgyvendinamos. Pasitaiko, kad patenkame į ne tokias drastiškas situacijas, kurios sukelia itin daug nerimo.

shutterstock.com

shutterstock.com

Komforto zoną nuo panikos skiria mokymosi zona. Šioje zonoje užduotys ir veikla gali būti nepažįstami, tačiau pasiekiami ir įgyvendinami neskubant, palengva įgyjant naujų žinių bei įgūdžių. Jei panikos zonoje plaukti mokomės prievarta įstumti į vandenį, tai mokymosi zonoje tai darytume palengva – pradžioje įbristume, užsitikrintume, kad siekiame dugną ir saugiai pradėtume nuo pagrindinių judesių.“

Atradimai slypi už komforto zonos ribų. Išdrįsk peržengti tą ribą!

Laura pritaria man, kad šiandien šūkis „Išeik iš komforto zonos“ yra populiarus: „Taip, pastaruoju metu gausu drąsinimų išeiti iš savo komforto zonos. Ar to reikia? Taip. Kartais tai netgi būtina. Nors iš pirmo žvilgsnio komforto zona atrodo saugi ir patraukli „vieta“, tačiau tūnodamas joje žmogus praranda galimybę patirti nuotykių ir įgyti naujos patirties. Galų gale, užsitęsusi rutina, monotoniškos užduotys, pastoviai žemas nerimo lygis sukelia nuobodulį ir stabdo tobulėjimo procesą. Nedrįsdamas palikti komforto zonos, tu neįžengi į mokymosi zoną, ir prarandi galimybę išmokti kažką naujo.“ Juk ne veltui sakoma „kas nerizikuoja negeria šampano“, o kiekviena pabaiga kartu yra ir nauja pradžia, atminkite tai!

Kaip peržengti savo komforto zonos ribas?

Psichologė supranta ir sutinka, kad peržengti tą ribą yra sunku: „Žinoma, sunku žengti iš pažįstamos ir saugios teritorijos, tačiau pabandyti tikrai verta!“ Suprasdama tai, Laura sudarė visą praktinių patarimų sąrašą, kurie padės tai padaryti:

  • Suprask, kad baisiausia, kas gali nutikti išbandant kažką naujo – tu tiesiog suklysi. Tačiau iš klaidų mokomės, be to, jas visada galima ištaisyti.
  • Suprask savo vidines baimes. Mūsų viduje slypinčios baimės neretai stabdo nuo naujovių. Nepasivargink paanalizuot, kas tau trukdo judėti į priekį. Ko tu bijai? Ar to bijoti yra racionalu? Kokia tikimybė, kad įvyks būtent tai, ko tu bijai?
  • Išdrįsk surizikuoti. Žmonės neretai užsisėdi savo komforto zonoje, nes bijo kažką prarasti – reputaciją, pinigus, laiką ir kt. Tačiau pamiršta, kad rizikuodami gali ir įgyti kažką naujo. Blogiausiu atveju, įgyjama naujos patirties, o ji gyvenime visada praverčia.
  • Pirmyn mažais žingsneliais. Jei išsikeltas iššūkis bus per didelis, natūralu, kils pagunda vėl saugiai sugrįžti į savąją komforto zoną. Pradėk nuo mažų dalykų, kurie būtų nauji ir jaudinantys, tačiau nekeliantys pernelyg daug streso.
  • Patirk nežinomybės jausmą. Kada paskutinį kartą darei ką nors naujo? Kai nežinojai, ko tikėtis ir kaip viskas baigsis? Ar kartais nesiilgi to jausmo, kai kūnas prisipildo adrenalino, širdis ima smarkiau plakti, o artėjančio nuotykio nuojauta tokia stipri? Gal vertėtų patirti tai ir vėl?
  • Galiausiai – atmink, jei nori turėti tai, ko niekada neturėjai, tau teks padaryti tai, ko niekada nedarei!

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai

HEYDUDE jau OPEN24 – šią vasarą ženk lengviau

Nuo šiol Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje galite rasti šį visame pasaulyje mylimą laisvalaikio avalynės prekių ženklą – kartu su naujausia 2025 m. pavasario/vasaros kolekcija. OPEN24 tapo oficialiais HEYDUDE atstovais Baltijos šalyse. Kodėl verta susipažinti su HEYDUDE? Nes tai ne šiaip batai. HEYDUDE – tai filosofija apie gyvenimą be skubos, apie patogumą, kuris nekonkuruoja su stiliumi, […]

views 140

Atrask pavasario sportbačių favoritus!

Pavasaris – tai naujų galimybių metas! Atėjo laikas atnaujinti savo avalynę ir pasiruošti šiltesniems orams, aktyvesniam laisvalaikiui bei stilingoms gatvės mados akimirkoms. Pristatome sportbačius, kurie šį sezoną taps tavo patogumo ir stiliaus sąjungininkais. Naujausios New Balance, Converse, Keen, Diadora ir Crocs™ kolekcijos sujungia retro dizainą su moderniomis tendencijomis, užtikrindamos maksimalų komfortą ir universalumą. Kuris modelis […]

views 883

Naminių gyvūnėlių svarba – kaip jie praturtina mūsų gyvenimą ir suteikia nepakeičiamą naudą

Naminių gyvūnėlių buvimas mūsų gyvenime jau seniai tapo neatsiejama kasdienybės dalimi. Nuo šunų ir kačių iki mažų graužikų ir paukščių – šie gyvūnai suteikia mums džiaugsmo, įspūdžių ir netgi sveikatos naudą. Nors kiekvienas žmogus turi savo priežastis pasirinkti naminius gyvūnėlius, bendras jų poveikis mūsų gyvenimui yra neabejotinas. Naminių gyvūnėlių meilė, lojalumas ir draugystė suteikia mums […]

views 749

Kaip sustiprinti imuninę sistemą prieš gripo sezoną

Imuninė sistema – sudėtingas ląstelių, audinių ir organų tinklas, kuris veikia kartu, tam, kad apsaugotų jūsų kūną nuo kenksmingų įsibrovėlių, tokių kaip virusai ir bakterijos. Artėjant gripo sezonui, labai svarbu pasiruošti, kad ji sėkmingai atsispirtų virusams ir infekcijoms. Imuninės sistemos stiprinimas ne tik sumažina riziką susirgti, bet ir gali padėti greičiau pasveikti užsikrėtus gripu. Maistingos […]

views 974

Nike Dunk stiliai – mados įkvėpimas moterims

Nike Dunk tikrai nėra baziniai kedai, kuriuos įsigyji nes jie tinka prie visko. Tai streetwear‘o legenda. 80-ųjų viduryje jie pasirodė kaip avalynė universitetų komandų krepšininkams, todėl jiems būdingas šiek tiek per didelis siluetas, perforacijos ant kojų pirštų ir sluoksniuotas, gruoblėtas padas. Jie buvo kuriami įvairių spalvų: iš pradžių konkrečių universitetų, vėliau – pasakų, kultinių filmų, […]

views 1060