Vienam litrui arganų aliejaus išgauti reikia apie 50 kg riešutų nuo arganų medžių, augančių tik Maroke, UNESCO saugomoje teritorijoje. Dėl savo naudingųjų savybių, šis aliejus greitai išpopuliarėjo grožio industrijoje ir dabar bene kiekviena kompanija siūlo egzotišku argano aliejumi praturtintų produktų liniją. Produktų gausa stebina, o jų kainos svyruoja nuo prieinamų kiekvienam iki stulbinamos sumos už buteliuką, tad jeigu šis aliejus toks unikalus ir retas, kodėl jo randame visur? Ar tai tikras natūralus aliejus, ar tik žodžių žaismas etiketėje? Nenuostabu, kad kylant paklausai atsiranda įvairių gudrybių, padedančių pritraukti pirkėją. Patyrinėjome, kokios tai gudrybės ir pateikiame atsakymus, padėsiančius neapsigauti.
Kosmetiniam naudojimui aliejus spaudžiamas šaltuoju būdu, iš neskrudintų riešutų, toks aliejus gali būti tiesiogiai tepamas ant odos. Labiausiai vertinamas grynas, nerafinuotas aliejus, o rafinuotą arganų aliejų galima rinktis net esant tam tikriems medicininiams apribojimams (nėščiosioms, vaikams, sergant odos ligomis ir pan.). Natūralaus argano aliejaus sudėtis stebina: didelė vitamino E koncentracija skatina ląstelių regeneraciją, nesočiosios riebalų rūgštys stiprina audinį, polifenoliai lygina odos paviršių, o skvalenas stiprina ląstelių membranas. Visa tai leidžia teigti, kad argano aliejus atgaivina, stiprina, stangrina odą ir plaukus, padeda išlaikyti jaunatviškumą.
Už šiuos malonumus argano aliejaus kaina iš tiekėjų siekia 30 – 50 eur už 1 litrą – dalį šios kainos sudaro išteklių retumas ir sudėtingas rankų darbo gamybos procesas. Labai dažnai parduodami argano aliejaus mišiniai, tačiau šiuose produktuose būna daugiau kitos rūšies aliejaus ir kvapiklių bei silikonų – tai jau nenatūralus produktas. Vis tik kai kurios kosmetikos kompanijos 100 ml gryno arganų aliejaus įvertina virš 100 eu. Tai jau įspūdinga kaina už logistiką, išpilstymą ir, greičiausiai, reklamą bei vardą. Tokio pat aliejaus 100 ml galima įsigyti iki 20 eu iš natūralių žaliavų platintojų Lietuvoje, tereikia mokėti išsirinkti. Tam pateikiame kontrolinį sąrašą, kaip išsirinkti kokybišką natūralų argano aliejų.
Kalbant apie argano aliejų kaip sudėtinę kosmetikos produktų dalį, taip pat galime rasti visko: nuo šampūno iki blakstienų tušo ar skaistalų su argano aliejumi. Šių priemonių kainos svyruoja kaip ir efektyvumas: vieniems jos daro stebuklus, kitiems netgi netinka. Gamintojai nesismulkina ir argano aliejų mini produkto pavadinime, net jeigu prekės sudėtyje tėra tik lašelis argano aliejaus (dažniausiai tokia maža koncentracija nesuteikia juntamo poveikio). Ieškokite produktų, kur argania spinosa kernel oil yra viena pirmųjų sudėtinių dalių (dažniausiai pirmoji būna vanduo, aqua), – juk nenorite mokėti brangiau tik todėl, kad priemonėje yra lašas aliejaus, kuris neveikia.
Svarbu ir tai, kad mažinant savikainą kosmetikoje naudojamas žemesnės kokybės aliejus ar jo dariniai. Pavyzdžiui, populiarus yra Maroko aliejus – tai mišinys, kuriame argano aliejaus gali būti visai nedaug. Kitas variantas – kosmetinis argano aliejus, – gaminamas visai ne Maroke, o Vakarų Europoje, trintus riešutus mirkant lipofiliniame (riebalus pritraukiančiame) tirpiklyje. Gautas produktas gali būti naudojamas tik kaip sudedamoji dalis, tiesiogiai tepti ant odos jo nerekomenduojama. Būtent šis kosmetinis argano aliejus 2009 metais JAV buvo pačiame grožio ingredientų sąrašo viršuje. Natūralu manyti, kad didžioji dalis šio ingrediento atsiduria pigioje masinės gamybos produkcijoje. Ieškant produktų su grynu argano aliejumi geriausia ignoruoti reklamą ir pasidomėti gamintoju bei medžiagų sertifikatais. Lietuvoje gaminamos kosmetikos argano aliejaus pagrindu Elais direktorė Rūta Monkevičiūtė teigia: „Argano aliejus žavi savo savybėmis, o jį naudojant beveik visais atvejais juntamas odos būklės pagerėjimas. Bėda ta, kad kai kurie gamintojai prideda cheminių medžiagų, pasak jų, kad aliejus geriau veiktų. Tačiau natūralus produktas veikia natūraliai, tiesiog reikia užtikrinti jo saugumą ir naudoti jį tinkamomis proporcijomis.“
Apie argano aliejų pasikalbėjome ir su chemijos mokslų daktare, Likochema asociacijos projektų vadove Natalija Liškauskiene. Pasak specialistės, argano aliejus yra geras minkštiklis ir drėkiklis, bet nereikia tikėtis, kad aliejus pašalins visas problemas. „Argano aliejus turi apie 80 % nesočiųjų riebiųjų rūgščių (poli- ir mono-), kurios yra labai svarbios odai. Kosmetikos priemonėse esantis argano aliejus, dėl savo sudėties, turi savybių galinčių įtraukti į lipidų ląstelių membranas komponentus ir taip regeneruoti pažeistą lipidų barjerą epidermio ligmenyje, ir riboti vandens praradimą odos paviršiuje. Kosmetikos priemonės su argano aliejumi puikiai minkštiną, maitiną, drėkiną odą.“ Taigi, jeigu jūsų veido kremas ne tik drėkina, bet ir stangrino odą, o serumas plaukams su argano aliejumi tiesina plaukus, didelė tikimybė, kad tai ne tik aliejaus poveikis. Jeigu norite pajusti natūralaus argano aliejaus poveikį plaukams ar odai, rinkitės priemonę be silikonų ir mineralinių aliejų.
Taigi, ieškodami kokybiško argano aliejaus ar jo produktų, nepasiklyskite tarp rinkodaros triukų, ieškokite aliejumi paremtų formulių ir atidžiai išnagrinėkite sudėtines dalis: venkite kvapiklių, silikonų, parabenų, mineralinių aliejų. Taip pat atminkite, kad šis aliejus kainuoja nemažai, bet neverta ir permokėti. Kompanijos, kurios siūlo gerą produktą, yra linkę nieko neslėpti ir pateikti pakankamai informacijos – tai dar vienas būdas identifikuoti dėmesio vertą prekę. Na, o patį argano aliejaus efektyvumą kiekvienas įvertins individualiai, pakankamai ilgai panaudojus priemonę.